prometna vzgoja

Nevarnosti, ki jih ne smete spregledati
Naj se še tako trudimo, starši otrok ne moremo zaščititi pred buškami, odrgninami, zlomi in drugimi poškodbami ter nezgodami, ki se lahko pripetijo v zgodnjem otroštvu. Zagotovo pa se lahko nanje čim bolje pripravimo: z dobro založeno domačo lekarno in poznavanjem osnov prve pomoči, pa tudi z zaščito pred finančnimi posledicami otroških nezgod.

Dr. Rajović: "Nobena tablica ali telefon ne moreta zamenjati starša!''
Dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije, je prepričan, da za agresijo in razvajenostjo otroka stojijo starši, ki so mu omogočili vse, na drugi strani pa svojo ljubezen izkazovali s prekomerno zaščito.

Tako bodo otroci varni v prometu
Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Starši šolarjev, to morate vedeti!
Približuje se prvi šolski dan, ko bodo v klopi spet sedli naši najmlajši, in medtem ko so šolski nahrbtniki več ali manj že pripravljeni, je tu še nekaj, na kar moramo biti pozorni – varnost naših otrok v prometu.

S kolesom do šole
Z novim šolskim letom se začenja šesta sezona programa Varni na kolesu. Ta mladim kolesarjem prinaša nova prometna znanja, v programu pa lahko sodelujejo vsi učenci, ki se pripravljajo na kolesarski izpit. K sodelovanju vabijo vse osnovne šole, ki se lahko prijavijo do 20. septembra.

Kdaj gre lahko otrok sam v šolo?
Otroci se ob polnih šolskih torbah že miselno pripravljajo, da se bodo septembra poslovili od počitnic in spet prestopili prag šole. Medtem pa starši tuhtajo, ali naj letos otroka pustijo samega v šolo ali še vedno potrebuje spremstvo. Sprašujejo se, ali je njegova šolska pot dovolj varna.

V prometu bodite zgled otrokom
Ko gre za varnost otrok v prometu, starši prepogosto razmišljajo, da se njim prometna nesreča ne more zgoditi, da se to dogaja drugim. Zato ne naredijo dovolj za pravilno pripenjanje v avtu, ne spoštujejo drugih udeležencev v prometu in ne upoštevajo omejitev hitrosti, opozarja predsednik zavoda Varna pot Robert Štaba.

Pešci, poskrbite za svojo varnost!
Pešci so najbolj ogroženi cesti, saj nimajo posebnega ščita. Lahko pa izboljšate svojo vidnost, tako da vas avtomobili opazijo že na razdalji 136 m. Nositi morate svetla oblačila in odsevnike, če pa hodite ob cesti ponoči, vam je v pomoč lahko svetilka. O prometnih predpisih, pravilnem prečkanju ceste, hoji ob cesti je zelo pomembno, da spregovorite tudi z najmlajšimi udeleženci v prometu, otroki.