prometne

Opozorilo ravnateljice v času praznikov
Prazniki naj bi bili čas radosti, povezanosti ter miru, a v božičnem času je mir še vedno marsikdaj uničen. Kajti še vedno se prepogosto dogajajo hrupni trenutki, ko preglasno odmeva pirotehnika. Za nekatere zabava, za mnoge pa tesnoba, strah ... 'Zabavne' minute se lahko spremenijo tudi v vseživljenjske posledice.

Kako zagotoviti varno pot otrok v šolo
Z drugim septembrom, ko se bodo učenci vrnili v šolske klopi, se bodo ceste napolnile z mladimi pešci in kolesarji, na kar bodo morali biti še posebej pozorni vozniki. Kako poskrbeti za varno pot otrok v šolo in domov?

7 ključnih nasvetov, ki jih je dobro upoštevati v nosečnosti
Nekatere mamice pravijo, da je najbolj čarobno in nezamenljivo obdobje življenja prav čas nosečnosti, ko pod srcem nosijo še nerojenega otroka in spoznajo še eno vrsto ljubezni – brezpogojno. Da bi to obdobje preživele čim bolj kakovostno, srečno in izpopolnjujoče, smo pripravili 7 ključnih nasvetov, ki jih velja upoštevati.

Očka peljal avto, mama rojevala, 10-letni sin pa vse skupaj posnel
Posnetek, ki je nastal med vožnjo v porodnišnico, je postal viralni hit. Medtem, ko je očka peljal avto in je mama rojevala, je 10-letni sin vklopil kamero in vse skupaj posnel.

Švedski pediatri: Otroci do 2. leta ne smejo biti niti sekunde pred ekranom
Otroci, mlajši od dveh let, naj ne uporabljajo pametnih telefonov in tablic ter ne gledajo televizije, pravijo švedski zdravniki. Preverite, zakaj.

Na mopedu imel priklopnik domače izdelave in v njem otroka
V Okolici Ormoža so policisti ustavili 47-letnega voznika mopeda, ki je imel na moped priklopljen lahki priklopnik domače izdelave in v njem otroka.

Več tisoč odsevnikov bo jeseni Agencija za varnost prometa razdelila za večjo varnost pešcev
Pešec, bodi viden, bodi previden! V ponedeljek, 3. oktobra 2022 se začne druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden – bodi previden. Akcijo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Opozoriti želita na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu, s poudarkom na varnosti otrok in starejših. Letos je do sredine septembra umrlo 8 pešcev, 4 v prometnih nesrečah z osebnim avtomobilom, eden v prometni nesreči z motorjem in eden v prometni nesreči s tovornim vozilom, le dva pešca pa sta smrtno prometno nesrečo povzročila sama. Agencija bo v času akcije okrepila preventivne aktivnosti, na različnih šolah po vsej Sloveniji bo pripravila spletne delavnice Bodi (pre)viden in razdelila več tisoč odsevnikov za potrebe občinskih SPV in šol. V akciji bodo s terenskimi aktivnostmi sodelovale občine, v tem času bo potekal tudi okrepljen nadzor s strani Policije. Policisti bodo preverjali spoštovanje predpisov pri pešcih (uporaba odsevnih teles, varno prečkanje vozišč, pravilna stran hoje) in voznikih motornih vozil. Pri slednjih bodo pozorni zlasti na kršitve, kot je izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in hitrost vožnje. Krajše poostrene nadzore bodo tako izvajali predvsem v bližini prehodov za pešce in na drugih lokacijah s povečano problematiko varnosti pešcev.

Tako se je treba pripraviti na vožnjo pozimi
Pred odhodom na pot niso dovolj zimske gume. Preverite, kaj vse bi morali imeti v avtomobilu, če se odpravljate na pot z otroki!

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!
Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

To bodo v naslednjih dneh preverjali policisti
Starši, športniki in drugi zvezdniki, vsak je lahko dober zgled tudi v cestnem prometu. Vsaka vožnja pa bi se morala začeti s pravilno pripetim varnostnim pasom, na katerega marsikdo pozabi, kar bodo v naslednjih dneh preverjali tudi policisti.

Kaj storiti, ko se zlomi zob?
Pri padcu s kolesa, skiroja, rolke, pri igranju nogometa, borilnih veščinah ali v prometni nesreči … lahko pride do zloma zoba ali udarca v trda zobna ali obzobna tkiva. Takrat je zelo pomembno hitro in ustrezno ukrepanje ter obisk zobozdravnika.

Opozarjajo na največje grožnje in izzive za otroke
Dolgotrajni konflikti, vse hujša podnebna kriza, porast duševnih bolezni med mladimi in dezinformacije na spletu predstavljajo nekaj največjih globalnih groženj otrokom, je danes v odprtem pismu ob letošnji 30. obletnici konvencije ZN o otrokovih pravicah opozorila izvršna direktorica Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) Henrietta Fore.

To morajo znati vsi šolarji!
Prvi šolski dan je pomembna prelomnica v otrokovem življenju in priprave so že v polnem teku. Šolska torba, nov delovni kotiček, zvezki, učbeniki, ampak ali ste res pomislili na vse? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je zdaj zelo dobrodošel.

Ali naši otroci varno kolesarijo?
Starše vedno skrbi, ko se otrok odpravi po naselju s kolesom, ko gre na tak način v šolo. Toda naši šolarji pridobivajo znanje, tako da ste lahko povsem mirni. Tudi letos se je namreč 90 osnovnih šol pridružilo projektu Varno na kolesu.

'Pozor, bel citroen hotel zvabiti otroka.'
Opozorila na družbenih omrežjih: "Pozor, bel citroen hotel zvabiti otroka", "Črn golf mojo mladoletno hči vabil v avto", "Rdeč kombi s tujimi registrskimi tablicami se zadržuje v okolici šole" ... Preverili smo, ali so naši otroci res bolj ogroženi. Preberite tudi, kako se pogovoriti z otrokom o domnevnih ugrabiteljih!

Po zabavi nikar ne počnite tega!
Starši, povabljeni sta na rojstnodnevno zabavo prijateljičinega sina. Medtem ko se bodo otroci igrali, boste vi z odraslimi nazdravili in se sproščeno pogovarjali o vzgoji. Vse lepo in prav, če potem ne boste sedli za volan in družine odpeljali domov. Ne tvegajte, preprečite najhujše in raje prespite pri prijateljih ali pa se vsi družinski člani domov odpeljite z avtobusom ali taksijem. Ne ogrožajte niti sebe niti drugih v prometu!

Poskrbite, da bo otrok viden
Otroka želimo zaščititi po svojih najboljših močeh, zato ne smemo pozabiti na prometno vzgojo in varnost. Naši otroci so vsakodnevno vključeni v prometno dogajanje in potrebujejo našo pomoč. Do sedmega leta še ne zmorejo niti ne smejo samostojno sodelovati v prometu. Kadar se z otrokom odpravimo na potep, uporabljajmo površine, ki so namenjene pešcem. Vodimo ga po notranji strani pločnika (stran od ceste). Močno ga moramo držati za roko, ker se nam lahko hitro izmuzne, ko ga kaj premami, na primer slaščičarna na drugi strani ceste. Takrat pozabi na vse nevarnosti, ki vozijo mimo.

Vsakih pet sekund umre en otrok
V lanskem letu je na svetu umrlo okoli 6,3 milijona otrok, mlajših od 15 let, je razvidno iz objavljenega poročila Združenih narodov o stopnji umrljivosti. To pomeni, da vsakih pet sekund umre en otrok. Skoraj polovica umrlih otrok so bili novorojenčki, povzema poročilo nemška tiskovna agencija dpa.

Tega otrok nikoli ne sme početi!
Šolska vrata so se spet odprla in otroci zjutraj veselo ter samostojno odidejo k pouku. Ste jih pripravili in podučili, kako se morajo vesti na pločniku, pri prečkanju ceste? Dovolj dobro poznajo šolsko pot, ki seveda mora biti dovolj varna? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je vedno več kot dobrodošel, ne samo s strani učiteljev, temveč tudi staršev.

Poskrbimo za varnost otrok v prometu!
Pred novim šolskim letom je agencija za varnost prometa na novinarski konferenci predstavila statistiko prometnih nesreč z udeležbo otrok v prometu in več aktivnosti za varno vključitev otrok v promet. "Po lanskem letu, ko je bilo po statističnih podatkih najbolj uspešno prometno varno leto, je letošnje še boljše," je ocenil direktor Igor Velov.

Potujete na hrvaški otok noseči? Potem je dobro, da to veste!
Prvo pravilo je, da se lahko na počitnice, potovanja oziroma izlete odpravijo le zdrave nosečnice, ki nimajo tveganja za prezgodnji porod ter nosijo zdrav plod, takoj na začetku poudari specialistka ginekologije in porodništva mag. Lili Steblovnik, dr. med. Preberite si, kaj še priporoča in svetuje.

Poskrbimo, da se bodo otroci varno peljali s kolesom
Otroci se začnejo zelo zgodaj voziti s kolesom, zato je prav, da vedo, kako se morajo vesti v prometu. Vseslovenski program Varno na kolesu že šest let skrbi, da šolarji poznajo prometne predpise. Ob koncu akcije vsako leto razglasijo zmagovalno šolo tega programa.

Že poznate Pešbus?!
Učenci mariborskih osnovnih šol Franc Rozman Stane in Prežihov Voranc bodo ta teden v okviru projekta mestne občine Skupaj spreminjamo prometne navade v šolo prihajali s Pešbusom. Omenjeni projekt skupaj z občino iz sredstev Sklada za podnebne spremembe sofinancira ministrstvo za okolje in prostor. Danes se Mariborčanom obeta še kolesarski zajtrk.

Spoznavanje osnovnih pravil v prometu
Mariborska občina danes v okviru tedna prometne varnosti, ki ta teden poteka po vsej Sloveniji, na Glavnem trgu pripravlja vzgojno preventivno akcijo Dan prometne varnosti. Kot je povedal predsednik občinskega sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Vinko Virtnik bodo otrokom na poučen in zabaven način predstavili osnovna pravila prometa.

Samostojen odhod v šolo
Ena najtežjih odločitev za starše je, kdaj otroku pustiti, da gre sam v šolo. Pravzaprav se morate zavedati, da starost pri tem ni ključnega pomena. Pomembno je to, koliko je vaš otrok samostojen in odgovoren ter kako dobro pozna pot do šole. Na ta pomemben, samostojen korak v življenju pa mora biti šolar tudi sam pripravljen, v to ga ne smete prisiliti.

Kdaj gre lahko otrok sam v šolo?
Otroci se ob polnih šolskih torbah že miselno pripravljajo, da se bodo septembra poslovili od počitnic in spet prestopili prag šole. Medtem pa starši tuhtajo, ali naj letos otroka pustijo samega v šolo ali še vedno potrebuje spremstvo. Sprašujejo se, ali je njegova šolska pot dovolj varna.

Za večjo varnost otrok v prometu z učenjem in osveščanjem
Zavod Varna pot bo do konca septembra, ko se na cestah poveča število otrok, pred trgovinami Lidl v desetih slovenskih krajih organiziral preventivno-izobraževalne delavnice za otroke. Z njimi najmlajše učijo, kako ravnati v prometu, česa se izogibati in kakšne so lahko posledice nepravilnega ravnanja.

Za večjo varnost otrok v prometu
Čez dva tedna se na ceste vračajo otroci, saj se začenja novo šolsko leto. Policisti bodo tudi letos pred začetkom in v prvih dneh pouka še bolj prisotni na cestah. Tokrat bodo dodatno pozornost namenili tudi šolskim prevozom. Prav vozniki šolskih kombijev danes v centru varne vožnje AMZS na Vranskem pridobivajo dodatna znanja.

Pri Kekcu v Kranjski Gori ne boste lačni
Zagotovo vsi poznate Vandotovega junaka Kekca. V Kranjski Gori ga lahko srečate v Kekčevi deželi, če imate srečo tudi kdaj sredi mesta ali pa se okrepčate pri Lačnem Kekcu in od tam ne boste odšli lačni.

Največ najstnikov umre v prometnih nesrečah
Največ najstnikov v svetovnem merilu umre zaradi posledic prometnih nesreč, je razvidno iz podatkov Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Leta 2015 je umrlo 1,2 milijona najstnikov, od tega vsak deseti zaradi vpletenosti v prometno nesrečo. Največ smrtnih žrtev prometnih nesreč je bilo fantov, starih med 10 in 19 let, piše britanski BBC.