prometu

Kako zagotoviti varno pot otrok v šolo
Z drugim septembrom, ko se bodo učenci vrnili v šolske klopi, se bodo ceste napolnile z mladimi pešci in kolesarji, na kar bodo morali biti še posebej pozorni vozniki. Kako poskrbeti za varno pot otrok v šolo in domov?

E-skiro za otroka: da ali ne?
Ali vaš otrok med vožnjo z električnim skirojem uporablja zaščitno čelado? Tudi, ko se zapelje na bližnje igrišče ali do sošolca v sosednji ulici? Ste se z otrokom pogovorili o pravilih vožnje in mu razložili pomen zaščitne opreme ter hitrostne blokade? Če ste ta 'neprijeten' del pogovora izpustili, vam svetujemo, da se z otrokom čim prej pogovorite, saj število nesreč in poškodb med uporabniki e-skirojev narašča, velik del poškodovanih pa je prav v starosti do 18 let.

Porodna zgodba: 'O trenutku, ko sem spoznala, da so bili moji strahovi odveč'
To je zgodba o trenutku, ko sem spoznala, da so bili vsi moji strahovi o tem, ali bom lahko drugega otroka ljubila tako kot prvega, popolnoma neupravičeni. O trenutku, ko sem dojela, da se ljubezen pri otrocih resnično množi in ne deli. In da je je z vsakim dnem vse več in več ...

Toliko znaša dodatek za veliko družino v Sloveniji
Vsaka slovenska velika družina je upravičena do dodatka za velike družine. Katere družine izpolnjujejo pogoje naziva 'velika družina' in koliko znaša dodatek na veliko družino smo vprašali pristojne na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Odgovore si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kdaj lahko otrok samostojno kolesari?
Velika večina otrok se rada vozi s kolesi in kolesarjenje je priljubljena dejavnost številnih slovenskih družin. Ali veste, do katere starosti je obvezna kolesarska čelada in ali jo mora imeti tudi malček v kolesarskem sedežu? Pa kako mora biti opremljeno kolo in kdaj lahko mladoletnik samostojno kolesari po cesti?

Pravijo, da so to najlepši kotički za praznične izlete
Naj si bo v šolo, službo ali na izlet – potovanje z vlakom je vselej dogodivščina, ob kateri nas prevevajo posebni občutki. Morda zato, ker prebudi spomine na otroštvo, ko smo poslušali pravljice o pogumnih lokomotivah in komaj čakali, da gremo na izlet z vlakom. Pa tudi, če samo do naslednje postaje. Morda je kriv enakomeren nežen zvok, ki smo mu priča med potjo. Ali kaj tretjega. Dejstvo je, da ima vlak posebno mesto v naših srcih, zato bi ga morali večkrat izbrati za svoje prevozno sredstvo. In čarobni praznični ter idilični zimski dnevi so kot nalašč za to.

Nasveti za družinsko potovanje med počitnicami
Je že res, da so družinska potovanja lahko naporna in počitnice izčrpavajoče, a to je obdobje, ko skupaj z najbližjimi največ pridobimo. Med družinskimi potovanji se zbližamo, povežemo, preživljamo skupen čas in se spoznavamo, navsezadnje pa ustvarjamo večne spomine. Upoštevajte nekaj spodnjih nasvetov, da bo vaša izkušnja bolj zabavna in manj stresna.

Na mopedu imel priklopnik domače izdelave in v njem otroka
V Okolici Ormoža so policisti ustavili 47-letnega voznika mopeda, ki je imel na moped priklopljen lahki priklopnik domače izdelave in v njem otroka.

Telovadba v nosečnosti: kaj je prava mera?
Tudi v nosečnosti se je priporočljivo gibati, saj je gibanje del zdravega načina življenja. Toda kaj je morda pretiravanje? In kaj če prej niste imele aktivnega življenja, ampak ste bolj ali manj sedele? O tem smo se pogovarjali s specialistko ginekologije in porodništva mag. Lili Steblovnik, dr. med. Kaj je prava mera?

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?
Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

Tematski portali z rekordnimi branostmi
Pro Plusova družina tematskih portalov je v mesecu oktobru beležila vrhunske rezultate obiskanosti. Ti so odraz kakovostnih in raznovrstnih vsebin, zaradi katerih se bralci vedno pogosteje vračajo.

Več tisoč odsevnikov bo jeseni Agencija za varnost prometa razdelila za večjo varnost pešcev
Pešec, bodi viden, bodi previden! V ponedeljek, 3. oktobra 2022 se začne druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden – bodi previden. Akcijo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Opozoriti želita na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu, s poudarkom na varnosti otrok in starejših. Letos je do sredine septembra umrlo 8 pešcev, 4 v prometnih nesrečah z osebnim avtomobilom, eden v prometni nesreči z motorjem in eden v prometni nesreči s tovornim vozilom, le dva pešca pa sta smrtno prometno nesrečo povzročila sama. Agencija bo v času akcije okrepila preventivne aktivnosti, na različnih šolah po vsej Sloveniji bo pripravila spletne delavnice Bodi (pre)viden in razdelila več tisoč odsevnikov za potrebe občinskih SPV in šol. V akciji bodo s terenskimi aktivnostmi sodelovale občine, v tem času bo potekal tudi okrepljen nadzor s strani Policije. Policisti bodo preverjali spoštovanje predpisov pri pešcih (uporaba odsevnih teles, varno prečkanje vozišč, pravilna stran hoje) in voznikih motornih vozil. Pri slednjih bodo pozorni zlasti na kršitve, kot je izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in hitrost vožnje. Krajše poostrene nadzore bodo tako izvajali predvsem v bližini prehodov za pešce in na drugih lokacijah s povečano problematiko varnosti pešcev.

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog
Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Tako se je treba pripraviti na vožnjo pozimi
Pred odhodom na pot niso dovolj zimske gume. Preverite, kaj vse bi morali imeti v avtomobilu, če se odpravljate na pot z otroki!

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!
Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

Kdaj je lahko otrok sam doma?
Starši morajo sami presoditi, ali je njihov otrok dovolj zrel in samostojen, da sam hodi iz šole domov, prečka cesto in čuva mlajšega brata ali sestro. O vseh nevarnostih se morajo najprej pogovoriti in ga naučiti, kako naj ravna ob požaru ali potresu.

Tako pravilno namestite varnostni pas v pozni nosečnosti
Veste, kako pravilno namestiti varnostni pas, če ste v pozni nosečnosti? Za vas je postopek pripenjanja z varnostnim pasom demonstrirala Avstralka Nikki.

Ste si tudi vi kot otroci rekli, da ne boste ponavljali določenih odzivov svojih staršev?
Večina od nas si je v mladosti rekla: "Tega svojim otrokom ne bom nikoli rekel/-a ali storil/-a," a vendar pride trenutek, ko lahko starši kar slišimo, kako mama ali oče "govorita" preko nas. Včasih postanejo podobni celo naše gibanje, kretnje in intonacija glasu, ponovimo lahko celoten stavek – prav tistega, za katerega smo bili prepričani, da ga ne bomo nikoli izrekli. Kakšen paradoks!

To bodo v naslednjih dneh preverjali policisti
Starši, športniki in drugi zvezdniki, vsak je lahko dober zgled tudi v cestnem prometu. Vsaka vožnja pa bi se morala začeti s pravilno pripetim varnostnim pasom, na katerega marsikdo pozabi, kar bodo v naslednjih dneh preverjali tudi policisti.

To je ljubljenec slovenskih družin
Živeti polno življenje, uživati, potovati in se preprosto imeti lepo so sanje vsake družine, zato ni presenetljivo, da si želimo udobja in luksuza, tudi ko smo z družino v avtomobilu.

Nasveti, ki bodo pomagali otroku sprejeti varnostni pas
Starši so otrokov najboljši zgled. Otrok se v njihovi bližini počuti ljubljeno in varno. Da pa bo za njegovo varnost zares poskrbljeno, ga je treba že od malega učiti upoštevanja določenih pravil, ki veljajo v prometu. Tudi in predvsem tega, da mora biti med vožnjo z avtom pripet z varnostnim pasom.

Tako bodo otroci varni v prometu
Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Pomembne informacije za vse šolarje in študente
Poletje se počasi poslavlja, mi pa bomo kmalu spet tekali od enega do drugega opravka, kar zna biti, priznajmo si, včasih res naporno. Če ob tem pomislimo še na gnečo in zastoje v prometnih konicah, se najraje sploh ne bi odpravili od doma. Zakaj se torej letos ne bi raje odločili za prijetnejšo, varnejšo in predvsem cenovno ugodnejšo vožnjo z vlakom?

Starši šolarjev, to morate vedeti!
Približuje se prvi šolski dan, ko bodo v klopi spet sedli naši najmlajši, in medtem ko so šolski nahrbtniki več ali manj že pripravljeni, je tu še nekaj, na kar moramo biti pozorni – varnost naših otrok v prometu.

Kakšno šolsko torbo kupiti?
Vaš otrok bo septembra prvič prestopil šolski prag in verjetno ste tik pred velikim nakupom – nakupom šolske torbe. Na trgovskih policah jih je ogromno; nekatere so majhne, druge velike, lahko izberete takšne, ki jih otrok vleče za sabo ali nosi na ramenih. Verjetno se boste za prvo triletje odločili za takšno iz tršega materiala, stabilnejšo ali pa tudi ne, ker jo bo čez teden puščal v šoli. Na kaj vse je treba paziti pri nakupu, si preberite v spodnjih vrsticah.

Čarobni OTO koledar: do konca meseca podarimo vsak dan eno igračko!
December je mesec, ko se prižgejo lučke, ko zadiši po vroči čokoladi, ko v naših srcih zagorijo želje. Na Bibaleze.si v sodelovanju z OTO želimo pričarati nepozabne praznične dneve, ki bodo izpopolnjeni s smehom in veseljem. Za vaše mačke smo pripravili nagradno igro Čarobni OTO koledar in prav vsak dan bomo do konca leta nekoga razveselili z izvirnim darilom.

To morajo znati vsi šolarji!
Prvi šolski dan je pomembna prelomnica v otrokovem življenju in priprave so že v polnem teku. Šolska torba, nov delovni kotiček, zvezki, učbeniki, ampak ali ste res pomislili na vse? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je zdaj zelo dobrodošel.

Je tudi vaš otrok ''vozač''? Potem je to koristna informacija za vas
Šolarji, ki izpolnjujejo pogoje, imajo po zakonu o osnovni šoli pravico do brezplačnega prevoza v šolo. Delež učencev, ki so do prevoza upravičeni, je različen in je običajno višji v manjših občinah. Ponekod opozarjajo, da prevozi predstavljajo zajeten finančni zalogaj za občino.

V vrtec so sposobni sprejeti vse, ampak ...
Pred začetkom šolskega leta so skoraj vsi ljubljanski otroci dobili mesto v vrtcu, nekaj težav povzročajo želje staršev po vpisu v določeno enoto. Podobne težave so na Mestni občini Ljubljana (Mol) povzročali tudi vpisi v šole. V šolah in vrtcih so na prihod otrok pripravljeni, udeležence v prometu pa pozivajo k večji pozornosti v prihodnjih dneh.

Veliko Slovencev se odloča za dopust v drugih državah nekdanje Jugoslavije
Če smo Slovenci v preteklih desetletjih najraje dopustovali na hrvaški obali, se nas v zadnjih letih vse več odloča poletne počitnice preživeti tudi nekoliko južneje, v drugih državah nekdanje Jugoslavije. Med družinami z otroki je denimo vse bolj priljubljena Črna gora, za kar obstaja več razlogov: tja se lahko odpravimo z različnimi prevoznimi sredstvi, v ponudbi je pestra izbira namestitev, krasijo jo lepe plaže, prav tako je na voljo kup aktivnosti za vse generacije. Če torej še niste izbrali destinacije letošnjega dopustovanja, vas predstavitve nekaterih črnogorskih destinacij in izkušnje popotnikov v nadaljevanju morda spodbudijo, da to poletje preživite prav v tej balkanski državi!