prosena

Alergije na hrano pri dojenčkih in otrocih: Praktični nasveti za starše
Vsaka mamica je v skrbeh pri reakcijah otrok, ki se kažejo na prebavi ali kožnih spremembah in so lahko tudi posledica alergij na hrano. Reakcijo na določeno živilo lahko dobi že dojenček ali pa kasneje večji otrok. Še posebej pozorni morate biti v času uvajanja hrane, ko dojenček pride v stik s številnimi novimi živili, nekatera med njimi so znana kot alergeni.

Recepti za sladice in prigrizke po navdihu Jasmine Drolc
Se bliža praznovanje rojstnega dne, družinska jubilejna obletnica ali prav poseben dosežek vašega otroka? Bi radi slavljencu in povabljencem pričarali pravo kulinarično doživetje in razvajanje brbončic? Za ideje in recepte, s čim obložiti slavnostno mizo, smo povprašali Jasmino Drolc, pravo kulinarično umetnico in mojstrico slaščic. Posebnost njenih sladic pa je tudi ta, da so poleg izjemnih okusov in čudovitega videza prav vse veganske.

Pomembnost vnosa vlaknin med nosečnostjo
Uživanje vlaknin v obdobju nosečnosti je izrednega pomena. Katera hrana in kakšna količina zadostujeta dnevni potrebi po vlakninah? Preverite v spodnjih vrsticah.

Enostavni nasveti za zdravo prehranjevanje v času koronavirusa
V nadaljevanju razkrivamo 6 nasvetov za pomoč družinam pri pripravi zdravih, raznovrstnih in hranljivih obrokov hrane, ki jih je pripravil UNICEF. Ti so nujno potrebni za kakovosten razvoj in rast otrok, hkrati pa prispevajo k zdravim prehranjevalnim navadam cele družine, kar je izjemno pomembno tudi v času samoizolacije zaradi koronavirusa.

Katera živila so bogata z vlakninami?
"Zdravnik mi je svetoval, naj zaradi svojega zdravstvenega stanja jem več vlaknin. Pojesti bi jih moral vsaj 25 do 35 gramov na dan, a konkretnih nasvetov, kako naj to dosežem v vsakodnevni prehrani, je zelo malo. Kaj naj torej jem, da bom zaužil dovolj vlaknin. Prosim za enostaven seznam živil, ki bi jih lahko vključil v dnevne obroke."

To jedo slovenski otroci za zajtrk
Preverite, zakaj mora otrok zajtrkovati, kaj jedo slovenski otroci in kakšni so zdravi zajtrki (z recepti)! Pa tudi, česa otroci vsaj zjutraj ne bi smeli jesti!

Tako božansko, da boste želeli še!
Včasih je bila prosena kaša pogosto na jedilniku v vrtcu in šoli, obudite spomin na to okusno jed in jo pripravite tudi svojim najbližjim.

POCENI RECEPTI: Kuhajmo po rusko!
Ob prostih dnevih lahko malce postanemo ob štedilniku in svoje domače razvajamo z domačo kuhinjo. Pa pojdimo na sever, v Rusijo.

Kaj lahko uživamo, če imamo celiakijo?
Celiakija je bolezen, pri kateri ljudje ne smejo uživati prehranskih izdelkov, ki vsebujejo gluten. Ta se nahaja v pšenici, ječmenu, ovsu in v ostalih žitih, najpogosteje pa se razvije pri dojenčkih med 6. in 18. mesecem starosti. Edini način zdravljenja je stroga brezglutenska dieta.

Ko je edina rešitev brezglutenska dieta
Celiakija je bolezen, ki se najpogosteje razvije pri dojenčkih med 6. in 18. mesecem starosti, edini način zdravljenja pa je stroga brezglutenska dieta. To pomeni prepoved zaužitja žitaric, ki so v naši prehrani najbolj pogoste – pšenica, ječmen, rž, oves.

Bananino-prosena kaša
V samo 10 minutah lahko svojemu najmlajšemu jedcu pripravite odlično bananino-proseno kašo, ki bo vsebovala 240 kcal: 0 g beljakovin, 7 g maščob in 35 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Kaša, radost naša
Ko vaš dojenček dopolni šest mesecev, za rast in razvoj potrebuje več hranilnih snovi. Kaše predstavljajo neprecenljiv vir ogljikovih hidratov, beljakovin rastlinskega izvora, vitaminov in mineralov.