prstov

Kdaj dojenček dejansko vidi?
Mnogo mamic zanima, kdaj se razvijejo oči in ali plod vidi že v maternici. Pri kateri starosti ima dojenček jasno sliko obrazov? Ker vsi starši želijo, da bi se otrokov vid razvijal čim bolj normalno, smo oftalmologa Dušana Pušnika povprašali, kako ga lahko spodbudimo.

Zato v nosečnosti odsvetujejo nošenje visokih pet
Naša stopala imajo pomembno vlogo pri podpiranju teže telesa in hoji, hkrati pa skrbijo za primerno telesno držo. Zato položaj, ki ga povzroči nošenje pet, nikakor ni primeren za noseče ženske in strokovnjaki v obdobju nosečnosti posledično odsvetujejo nošenje visokih pet.

7 načinov, kako podpreti razvoj motoričnih sposobnosti pri otroku
Razvoj motoričnih sposobnosti je ključen del odraščanja vsakega otroka. Te veščine omogočajo izvajanje osnovnih gibov, kot so hoja, plezanje, prijemanje predmetov in pisanje. Podpora staršev pri razvoju teh sposobnosti je neprecenljiva, saj jim pomaga pridobiti samozavest, moč in koordinacijo. Tukaj je sedem učinkovitih načinov, kako lahko spodbudite razvoj motoričnih sposobnosti pri svojem otroku.

Igralka delila recept za piškote, ki jih otroci obožujejo
Priljubljena ameriška igralka in producentka, Jennifer Anne Garner, se je odločila, da bo na svojem Instagram profilu delila utrinke iz domače kuhinje. Izpod njenih rok nastajajo odlični prigrizki, recepti in postopki priprave pa so posneti na prav hudomušen način. Tokrat vam predstavljamo njen recept za piškote, ki vas bo prav gotovo navdušil.

Kaj je ovulacija in na katere dni ste najbolj plodni?
Vsak mesec – približno 7 do 10 dni po menstruaciji – se jajčece sprosti iz jajčnika v procesu, imenovanem ovulacija. Ko jajčece potuje po jajcevodu v upanju, da bo oplojeno, bo preživelo do 24 ur, preden se tako imenovano 'zanositveno okno' zapre do naslednjega ciklusa. A kakšni so znaki ovulacije?

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater
Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Če dojenček neutolažljivo joka, preverite njegove prstke
Če uporabljate družabna omrežja, ste prav gotovo naleteli na zgodbo o tem, da si dojenčki navijajo lase okoli prstov. Na srečo v večini primerov staršem uspe odstraniti dlako brez večjih težav, včasih pa lahko pride do hude reakcije. Ob neutolažljivem joku zato vedno preglejte tudi prstke na rokicah in stopalih.

Časovna kapsula, ki vas popelje v otroštvo
Se še spomnite nekoč zelo priljubljenih spominskih knjig? Morda ste jo imeli in jo imate še vedno shranjeno, ali pa ste eden tistih, ki se mu takšno izkazovanje prijateljstva ni zdelo primerno. Glede na to, da se je v spominske knjige risalo in pisalo, kar se zdajšnji mladini zdi 'izguba časa', je morda sedaj primeren čas, da se ta običaj znova obudi?

Kaj vse razkriva oblika nosečniškega trebuščka?
Ste že slišali kdaj, da lahko s pomočjo oblike nosečniškega trebuščka odkrijete spol otroka? Naše babice so verjele, da če ženska nosi trebuh visoko, bo rodila fantka, in če nizko, punčko. Pa gre tem starim vražam res verjeti?

Zato ni dobro, če deklice preveč skačejo po trampolinu
Otroci obožujejo trampoline, saj jim nudijo zabavo, vznemirjenje in igrivo kratkočasje. A nujno je treba poskrbeti za varnost in tudi omejiti uporabo. Prepogosto skakanje lahko namreč privede do slabših mišic medeničnega dna in urinske inkontinence, opozarja doc. dr. Darija Šćepanović.

Poporodna težava, o kateri se redko govori
Nosečnost prinese nešteto sprememb v ženskem telesu in ena manj znanih poporodnih težav je diastaza rektusov. Gre za stanje, pri katerem se trebušne mišice ločijo, kar povzroči vidno vrzel v srednji liniji trebuha. Čeprav je pojav med mladimi mamicami pogost, se o njem le redko razpravlja.

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic
Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Zakaj so poljubi med partnerjema tako pomembni?
Zakaj so poljubi tako pomembni in kaj nam sporočajo?

5 idej, kako preživeti jesenske počitnice
Osnovnošolci bodo med 30. oktobrom in 3. novembrom uživali v prvih počitnicah letošnjega šolskega leta. Vremenska napoved je zaenkrat nepredvidljiva, zato smo za vas zbrali 5 idej, kako zamotiti otroke med počitnicami in z njimi preživeti lepe trenutke.

To počne Kate Middleton, ko imajo njeni otroci čustvene izbruhe
Valižanska princesa Kate Middleton se tako kot vsaka mama tudi sama sooča z vsakdanjimi izzivi vzgoje svojih treh otrok. Razkrivamo, kateri štirje triki ji pomagajo prebroditi trmo in umirjanje otroških izbruhov jeze.

Za mame, ki nimajo veliko časa: v nekaj minutah do svežega videza
Ko ženske postanemo mame, se tako kot vse drugo spremeni tudi lepotna rutina, ki smo si jo privoščile pred otroki. Pomanjkanje časa, neprespanost in utrujenost pogosto zahtevajo nove prilagoditve. In zato smo za vas pripravili nekaj lepotnih trikov in nasvetov, kako do svežega videza v le nekaj minutah.

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?
Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Kako spodbuditi razvoj možganov otroka skozi zanimive dejavnosti?
Prvih nekaj let življenja vašega otroka je ključnega pomena za razvoj njegovih možganov. Pravzaprav bo imel vaš dojenček v prvih treh letih do dvakrat toliko nevronskih vezi kot odrasel človek, njegovi možgani pa bodo dosegli približno 80 odstotkov volumna odraslega!

Triki, s katerimi si lahko olajšate poletno nosečnost
Nosečnost v poletnem obdobju je lahko super, ima pa tudi precej negativnih plati – neprestana visoka koncentracija vlage v zraku, visoke temperature, zatekanje nog, krčne žile, prekomerno potenje ... Vse to so dejavniki, ki lahko vplivajo na slabo počutje nosečnice. Kako si pomagati? Preverite v spodnjih vrsticah.

Nežka Koritnik: Spodbujam vse nosečnice, da ohranijo telesno aktivnost
Nosečnost je obdobje, v katerem je zdrav življenjski slog še toliko bolj v ospredju, saj si vsekakor želimo, da bi bilo vse v redu. Marsikatera nosečnica se vadbi raje izogiba, a ohranjanje vitalnosti in dobre kondicije je zaželeno tudi v tem času. O prednostih telovadbe smo se pogovarjali z Nežko Koritnik, ki je tudi inštruktorica pilatesa za nosečnice.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Naravni pilingi, ki jih lahko pripravimo doma
Sijoča in mehka koža je vse, kar si želimo. Ker pa to zlahka dosežemo s pomočjo primerne nege obraza, smo za vas poiskali preverjene recepte naravnih domačih pilingov, ki jih lahko pripravite iz popolnoma nestrupenih sestavin ... pravzaprav jih lahko večino pojeste in jih že imate na dosegu roke v kuhinji! Pa poglejmo.

To so simptomi in znaki fetalnega alkoholnega sindroma
Uživanje alkohola med nosečnostjo nosi številna tveganja, med katerimi velja še posebej izpostaviti spekter fetalnih alkoholnih motenj. Gre za krovni izraz več vrst motenj, ki so lahko blage ali hude, kažejo pa se v različnih prirojenih telesnih in duševnih okvarah pri novorojenem otroku. Motnje fetalnega alkoholnega spektra obsegajo: fetalni alkoholni sindrom, delni fetalni alkoholni sindrom, prirojene okvare, motnje nevrološkega razvoja ter vedenjske motnje, povezane z izpostavljenostjo alkoholu pred rojstvom.

Copate, ki pomagajo naučiti malčka, kaj je levo in kaj desno
Za otrokov razvoj in njegovo uspešnost tako v otroštvu kot tudi v odrasli dobi je izredno pomembno, da čim prej usvoji družbeno sprejete koncepte, med katere sodita tudi prostorska orientacija ter razlikovanje med desno in levo stranjo.

Znaki, s katerimi dojenček kaže, da je lačen
Mamice se predvsem v prvih mesecih sprašujejo, ali je dojenček popil dovolj, se je nasitil, ali na splošno pri dojenju dobiva dovolj. Obenem jih skrbi, da ni kljub dojenju morda še lačen in ali imajo res dovolj mleka. No, pri polnem dojenju je mleka, kolikor ga dojenček potrebuje, saj povpraševanje narekuje ponudbo, samo vztrajati je treba brez stekleničke. Kakšni pa so sicer znaki, da je dojenček lačen in je čas za nov podoj, je razložila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije ter tudi strokovnjakinja in svetovalka za dojenje.

Zakaj otroci grizejo nohte in kako to preprečiti?
Otroci grizejo nohte iz različnih razlogov: zaradi nervoze, radovednosti, dolgčasa, stresa ali navade. Gre za eno najpogostejših navad, ki je poleg vrtanja po nosu, sesanja palca, ovijanja las okoli prsta in škripanja z zobmi lahko posledica nervoze. Prenese se lahko tudi v odraslo dobo. Kako ukrepati?

Mami Sabina: 'Nihče te ne more pripraviti na takšen prizor'
Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah je Društvo Viljem Julijan z nami delilo zgodbo eno leto in pol starega fantka Maja, ki nam jo je zaupala njegova ljubeča mamica Sabina Vadnjal. S srčnimi zgodbami malih borcev v društvu povečujejo ozaveščenost o redkih boleznih in njihovi problematiki.

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod
Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Učiteljice opažajo težave z grafomotoriko pri osnovnošolcih
Tako kot v preteklih šolskih letih tudi letos učiteljice opažajo, da imajo nekateri otroci težave z grafomotoriko (pisanje črt, pravilna drža pisala). Za nekatere otroke so ure v šoli za izboljšanje grafomotorike premalo, zato učiteljice priporočajo, da z otroki vadite tudi doma. Kako, preverite v naslednjih vrsticah.

Za mamice: naredite si šampon proti izpadanju las
Vsaka ženska bi si želela zdrave in močne lase, zato vam tokrat predstavljamo recept, s pomočjo katerega boste lahko ustvarile domač šampon, ki vam bo pri tem pomagal.