psihologija

Kakšna je razlika med deljenim in skupnim skrbništvom?
Ločitev skoraj nikoli ni preprosta, saj se redko zgodi, da bi se po razvezi odnosi uredili sami od sebe, enostavno in brez zapletov. Ampak v nekaterih primerih se starši vseeno uspejo dogovoriti, včasih tudi za deljeno skrbništvo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj lahko stori starš, če opazi, da je otrok žrtev vrstnikov?
Medvrstniško nasilje lahko predstavlja veliko težavo, zlasti v primerih, ko dolgo ni prepoznano. Tokrat izpostavljamo predvsem rizične faktorje za razvoj nasilniškega vedenja, ki segajo vse od družinskega ozadja, osebnostnega ter vedenjskega tveganja. Dotaknili smo se tudi najpogostejših tipov žrtev, ki so tarče nasilnih otrok. Pomembno je, da kot starši znamo prepoznati spremembe pri otrocih in ustrezno ukrepati.

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?
Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

Psihologinja opozarja: Zakaj je pretirana zrelost otroka nevarna?
Otroci so praviloma brezskrbni, razposajeni, precej naivni in igrivi. A so tudi otroci, za katere se zdi, da na svojih ramenih nosijo vse breme tega sveta. Zaradi pretirane zaskrbljenosti pa izražajo tudi pretirano zrelost, kar pa ne more biti dobro, opozarja psihologinja.

Kaj je starševski stil 'snežni plug'?
To asociacijo je pop psihologija uporabila za starševski stil, za katerega je značilno, da starš umika, odstranjuje vse ovire na poti svojega otroka, še preden ta oviro sploh doseže. Čeprav starš meni, da s tem pomaga otroku pri soočanju s frustracijami, nelagodjem in bolečino, s tem v resnici otroku odvzame priložnost za pridobivanje neprecenljivih veščin obvladovanja in reševanja izzivov.

Kako okrepiti čustveni imunski sistem pri otroku
Zadnje čase je v pogovorih zelo priljubljen laični izraz čustveni imunski sistem, pri katerem gre v resnici za psihično čvrstost. Tako kot se denimo telesni imunski sistem bori proti raznovrstnim okužbam, se z dobrim psihičnim imunskim sistemom otrok skozi odraščanje lažje sooča s stresom, stiskami, neuspehi, izzivi in drugimi neprijetnimi dogodki. To ni nekaj, kar otrok ima ali nima, ampak je veščina, ki mu jo lahko pomagamo razvijati, in ki jo ponese v odraslost.

Andrej Perko: Otroci postajajo mali narciski
Ni skrivnost, da so današnji starši izjemno obremenjeni, saj ne skrbijo samo za otroke in njihove potrebe, ampak imajo še ogromno drugega dela, pa najsi bo to v službi ali doma. Vsekakor so v stresu, ko iščejo ravnovesje med številnimi opravki in prostim časom, ki ga imajo na voljo s svojimi otroki. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da niso vedno kos vsem težavam in izzivom, s katerimi se danes lahko srečujejo pri vzgoji. Andrej Perko, psiholog: "Zaradi svoje negotovosti in izgubljenosti iščejo starši rešitve pri strokovnjakih in v raznih vzgojnih priročnikih, ki pa v realnem svetu prav nič ne pomagajo."

Simptom nosečnosti, ki se lahko ohrani še dolgo po porodu
Ste kar naenkrat začeli opažati, da vse bolj pozabljate na dogovorjene sestanke, reči in obveznosti? Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj prihaja do tega simptoma nosečnosti in kdaj lahko pričakujete, da se bo stanje znova vrnilo na stare tirnice.

Kako izbrati primerno varuško za otroka?
V trenutnih precej negotovih časih si zaradi različnih razlogov marsikatera družina pri organizaciji in usklajevanju družinskega življenja pomaga tudi z varuško. A še preden se odločite za ta korak, je dobro vedeti, na kaj morate biti pri izbiri varuške oziroma osebe, ki bo pazila na vašega otroka (ali več otrok), pozorni. Pri tem z lahkoto rečemo, da ne morete biti prezahtevni.

Karmen Mandl, psihologinja
Bibina svetovalka je psihologinja Karmen Mandl, ki zaključuje integrativno psihoterapijo, izobraževala pa se je tudi iz vedenjsko kognitivne terapije, čuječnosti, mediacije in hipnoze. Med drugim raziskuje in deluje tudi na področju selektivnega mutizma pri otrocih.

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?
Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

'Najstnik se umakne, ko so starši 'preglasni' za njegov notranji svet.'
Z dr. Andrejo Poljanec, vodjo študijskega programa Psihologija na SFU Ljubljana, smo se pogovarjali o tem, kako naj se starši, ki imajo doma najstnika, spoprimejo s trenutno situacijo. Ta je namreč zelo nenavadna in s seboj prinaša številne do sedaj nepoznane izzive. "V času, ki že sam po sebi zahteva strog red, narekovan od zunaj, je pomembno, da si znotraj družinske celice privoščimo razvijati več prožnosti, čustvene pestrosti, iskrenega pogovarjanja, humorja, potrpežljivosti in vlaganje energije v razvoj pozitivnih vidikov sebe," pojasnjuje in dodaja, da "starši pogosto zmotno razumejo skrb za najstnike kot kontrolo, nalaganje obveznosti, odgovornosti, reda … Vse to je seveda tudi potrebno in tudi ni s tem nič narobe, če pred tem zagotovimo prijetno čustveno podlago."

Posnetek inštruktorice, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik
Posnetek inštruktorice plavanja, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik. Mamici so očitali, da spravlja svojega osemmesečnega sinčka v veliko nevarnost, grozili so ji celo s smrtjo. Kaj meni o posnetku, smo povprašali akreditirano inštruktorico razvoja za dojenčke, reševalko iz vode in vaditeljico otroškega plavanja ter terapevtko v vodnem okolju, Deniso Lavrenčič. Razložila je tudi, kako sama privaja na vodo naše najmlajše že od rojstva dalje.

Maja iz Ljubljane je zavračala odhode v šolo. Ugotovili so, da gre za šolsko fobijo
Maja iz Ljubljane je začela zavračati odhode v šolo, če pa je že šla, jo je začel boleti trebuh in se je vrnila domov. To je trajalo celo šolsko leto. Starši najprej niso vedeli, kako se soočiti s tem. Po pogovoru z učiteljico so s pravilnim pristopom otroku pomagali, da je prebrodil stisko. Ni edina učenka s takšnimi težavami. S tovrstno problematiko pri mladih se ukvarja Jelena Milić, magistra psihologija, ki je pojasnila tudi, kako se lahko v takšnih situacijah odzovejo starši.

doc. dr. Andreja Poljanec, psihologinja in specialistka ter doktorica zakonske in družinske terapije
Bibina svetovalka je psihologinja in specialistka, doktorica zakonske in družinske terapije, strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok. S sodelavci je ustanovila Študijsko-raziskovalni center za družino, kjer je strokovna vodja.

Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, šola svoje otroke doma
Gita Mateja de Laat je po izobrazbi univ. dipl. zgodovinarka ter strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok.

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja
Bibina svetovalka, specialna pedagoginja in psihologinja dr. Blanka Čebašek, nudi dodatno strokovno pomoč v vrtcu, strokovno in znanstveno delo je namenjeno otrokom s posebnimi potrebami.

Lažje s fantki ali punčkami?
Ali lahko odgovorimo na vprašanje, kdo predstavlja večji izziv pri vzgoji, deklica ali deček? Mnenja psihologov so deljena.

Česa nikoli ne smete reči otrokom?
V jezi starši marsikaj izgovorijo, tudi tisto, česar zares ne mislijo. Zavedati se morate, da imajo vaše besede ogromno moč in lahko otroka zabolijo v dno duše. Navajamo nekaj ''slavnih'' povedi, ki bi jih morali črtati iz svojega besednega zaklada.

Zakaj je dobro zgodaj okrasiti smreko in stanovanje?
Mnogi komaj čakajo, da se približa konec leta, da lahko začnejo krasiti dom in smreko. To pa seveda ni po godu vsem družinskim članom, ki ves čas opozarjajo, da je za vse to še čas. Toda ameriški psihologi in psihiatri so ugotovili nekaj, zaradi česar boste takoj privlekli okraske na plan.

Vsakdanje življenje družine utemeljitelja psihoanalitične šole
V Muzeju Sigmunda Freuda na Berggasse 19 je na ogled razstava z naslovom Stanovanju gre dobro, na kateri je predstavljeno vsakdanje življenje družine utemeljitelja psihoanalitične šole. Kalejdoskopsko sliko notranjščine so, kot so zapisali v muzeju, sestavili predvsem s pomočjo opisov, ki jih je zaslediti v Freudovi osebni korespondenci.

Televizija v otroški sobi?
Gledanje televizije negativno vpliva na razvoj otroka in je povezano s številnimi zdravstvenimi ter učnimi težavami.

Kako se bo vedel otrok, ko odraste?
Dojenčkova osebnost in odnos med starši in dojenčkom so dober pokazatelj tega, kako se bo dojenček obnašal, ko odraste.

Kako nad stres ob začetku šolskega leta?
Nekateri otroci gredo prvič v šolo, drugi bodo znanje črpali v višjem razredu, prav pri vseh pa začetek pouka povzroči stres. Ta je lahko pozitiven ali negativen. Kako lahko starši vplivamo na čim lepši začetek šolskega leta?

V čem so očki boljši?
Starši vzgajajo tako, kot mislijo, da je prav, a mamicam se očkovi načini včasih zdijo preveč impulzivni ali nedialoški. Ali očkom morda ni toliko mar? Seveda jim je, a očki so od mamic - drugačni.

Slovenija: Spremembe za gimnazijce?!
V zadnjih štirih letih je na osemnajstih gimnazijah potekal poskus posodobitve učnega načrta. Vodja projekta Mojca Pušnik je ob robu zaključne konference Zavoda RS za šolstvo za STA pojasnila, da gimnazije ob sklepu poskusa ugotavljajo, da je v šolah potreben bolj odprt in fleksibilen predmetnik ter uvedba nivojskega pouka.

Kakšen kostum naj izbere otrok?
Še malo pa bo na vrata potrkal pust. Otroci so navdušeni nad takšnimi in drugačnimi šemami. Ali so kostumi različnih bojevnikov in junakov, ki nastopajo v bolj agresivnih risankah, primerni za malčke? So za pusta res lahko kar koli si želijo? Ali plastično oziroma leseno orožje, ki spada zraven kostuma viteza, gusarja, vojaka, policista … spodbuja agresivno vedenje?

Imate težave pri vzgoji? Preverite, ali ste krivi sami!
Starši običajno storijo vse, da otrokom omogočijo srečno otroštvo in mladost. Toda za spodobno starševstvo sta najbolj potrebni doslednost in močna volja. Večina sodobnih staršev ju nima - pa vi?

'Oktomama' na robu prepada?
Predstavljajte si, koliko denarja je potrebno za vzdrževanje 14 otrok. Ali to uspeva Nadyi Suleman, ki je najprej skrbela za šest otrok, nato pa je rodila še osmerčke? Se je znašla na robu prepada?

Mali matematični genij
Desetletnega britanskega dečka poučuje univerzitetni profesor matematike, saj njegovo znanje močno presega sposobnosti vrstnikov. Starše skrbi, da za dečka niti višješolsko izobraževanje ne bo dovolj velik izziv.