psihologov

Otroci in zaslon: kdaj je pravi trenutek za pametni telefon?
Sodobna tehnologija je zasnovana tako, da je z nami povsod ter neprestano preži na našo pozornost in na nas je, da rečemo ne. Kako pa je pri otrocih? Mnogi starši pametni telefon otroku potisnejo že v voziček z izgovorom, da ga tako pomirijo. Toda strokovnjaki svarijo, da to nikakor ni dobro. Kdaj otroku kupiti pametni telefon?

Želite vzgojiti uspešne otroke? Naučite jih, kako se razjeziti
Nihče se ne veseli otrokovega izbruha jeze. Toda namesto, da bi se tega bali, bi lahko vsak izpad obravnavali kot priložnost za učenje in razvijanje veščin. Tako boste otroka naučili, kako se spopasti z določenimi čustvi in jih obvladovati, ter ga opremili z določenimi življenjskimi veščinami, ki so potrebne za uspeh.

To je za otroke in njihov razvoj izjemnega pomena
V današnjem svetu, kjer se velik poudarek namenja akademskim uspehom otrok in mladostnikov, se pogosto nenamerno spregleda pomen ustvarjalnosti. V tem članku si preberite, zakaj je spodbujanje kreativnosti pri otrocih in mladostnikih tako pomembno.

Priznani psiholog: 'To je izjemnega pomena za otroka'
Kako zelo pomembno je otroka že od malega naprej učiti čustvene inteligence, je razložil priznani ameriški psiholog in profesor na Univerzi Harvard, dr. Daniel Goleman. Hkrati navaja načine, na katere lahko otroka učimo čustvene inteligence.

Otroški trampolini - preprečite možna tveganja in nevarnosti
Priljubljenost trampolinov je v zadnjih letih vse večja, saj je odlična in dostopna zabava domačem vrtu za vse starosti. Skakanje ima več prednosti, vendar so s tem povezana tudi številna tveganja. Kako zmanjšati ta tveganja in o katerih nevarnostih govorimo? Preberite.

Velika napaka, ki jo matere delajo pri vzgoji svojih sinov
Matere lahko v vsej svoji veliki ljubezni in naklonjenosti do sinov naredijo usodno napako, je prepričan Carl Gustav Jung, eden priznanih švicarskih psihologov in psihoanalitikov.

10 velikih napak pri vzgoji otroka po mnenju psihologov
Skupni čas pred televizijo ni kvalitetno preživet skupni čas in starš, ki je svoje življenje popolnoma podredil otrokovim potrebam, ni dober vzor. Če ponavljate katero od teh 10 napak, po mnenju stroke negativno vplivate na razvoj otroka. Pa preverimo, za katere napake gre.

Kakšna je razlika med fizioterapevtom in fiziatrom?
Star pregovor pravi, da nesreča nikoli ne počiva. In res se s takšnimi ali drugačnimi poškodbami prej ali slej sreča vsakdo med nami.

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji
Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

''Nisem v redu. Stalno jokam.''
"Nisem v redu," je na vprašanje, kako se počuti, odgovorila mamica, ki je pred tremi meseci tretjič rodila. "Mali nič ne spi, starejša dva zapostavljam. Imela sem težko nosečnost, saj veš, da je bilo tudi v službi napeto. Po porodu veliko jokam, vsega je preveč. Zdi se mi, da ne zmorem. Pospravljam, kuham, zdi se mi, da stalno delam, pa nič nimam za pokazati. Ne vem, kako drugim uspeva," je dodala.

So obšolske dejavnosti za otroka zabava ali obremenitev?
Ponudba obšolskih dejavnosti je danes izjemno pestra in raznolika, mnenja staršev pa so velikokrat deljena. Eni bi radi svoje otroke vključili v čim več dejavnosti, spet drugi pa trdijo, da bi morali imeti otroci več prostega časa za sprostitev in prosto igro. Pri osnovnošolskih učiteljih smo preverili, kakšna so njihova priporočila.

Kako pomagati otroku pri poklicnem usmerjanju?
Otrok v času svojega odraščanja doživi dva prehoda, ki zahtevata pomembno odločitev o nadaljevanju šolanja. Prvi se zgodi na prehodu iz osnovne v srednjo šolo, drugi pa se zgodi v času mladostništva, pri izbiri študija. Čeprav pomoč staršev in vodenje v večji meri potrebujejo prvi, je pomembno, da starši stojijo ob strani tudi mladostniku, ki se odloča o svoji poklicni poti.

18-letnica: 'Močno pogrešam pouk v šoli, sošolce in druženje'
Kako ta čas ukrepov zaradi novega koronavirusa preživljajo mladi, smo povprašali med dijaki zaključnih letnikov srednje šole. Kaj je tisto, kar jih skrbi, kje vidijo pomanjkljivosti pouka na daljavo, kako se z vsem soočajo, pa si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

18-letna dijakinja: 'Bojim se predvsem mature'
Dijaki so že od marca prikrajšani za druženje, težko pričakovana praznovanja polnoletnosti, maturantski ples, izlet in tudi pouk na šoli. Kako se soočajo s trenutno situacijo, kaj jih skrbi in kje vidijo največ pomanjkljivosti, je za nas razkrila 18-letna dijakinja, ki letos zaključuje zadnji letnik splošne gimnazije.

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo
Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'
Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

'Spij pivo, da boš imela mleko!' – Resno?!
Nosečnica in doječa mamica s kajenjem in/ali pitjem alkohola ne škodi samo sebi, temveč tudi otročku. In res, res ne velja, da pitje piva povečuje količino mleka!

Zakaj otroci obožujejo živali?
Otroci so že kmalu izpostavljeni živalim v risankah, pravljicah, filmih, doma … in povsem naravno je, da pernate, kosmate, dlakaste … živali naravnost občudujejo in so nad njihovimi zvoki in gibi navdušeni. Seveda pa se k plišastim živalcam tudi radi stisnejo, ko potrebujejo objemček za lahko noč.

Otroci bodo navdušeni
Mnogi straši tarnajo, da njihovi malčki preveč časa preživijo na raznih pametnih napravah. Morda res, a namesto da iščejo slabosti tovrstne zabave, je bolje, da se osredotočijo na prednosti. In ena teh je vsekakor učenje. Le kaj je boljšega, kot učenje in razvijanje miselnih sposobnosti na zabaven način?! Tako so otroci ne le bolj motivirani, ampak je tudi učenje bolj učinkovito, če je prepleteno z igro.

Preprečevanje duševnih motenj že v mladosti
V Kočevju so bili uspešni pri prizadevanju za pridobitev dveh centrov za duševno zdravje. Zdravstveni dom Kočevje bo med prvimi v državi iz zdravstvene blagajne prihodnje leto dobil denar za vzpostavitev Centra za duševno zdravje odraslih ter Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov s stalno delujočo interdisciplinarno strokovno skupino.

Lažje s fantki ali punčkami?
Ali lahko odgovorimo na vprašanje, kdo predstavlja večji izziv pri vzgoji, deklica ali deček? Mnenja psihologov so deljena.

Tudi vi veliko sedite? Takšne so posledice!
Pogosto in dolgotrajno sedenje je slabo za metabolizem, škodi hrbtenici in tudi oči trpijo, če vsak dan po več ur presedimo pred zasloni. A še huje je: znanstveniki so zdaj odkrili tudi povezavo med dolgotrajnim sedenjem in predelom možganov, ki je povezan s pomnenjem. Domnevajo, da se zaradi dolgotrajnega sedenja naši možgani krčijo.

Igre za možgane: DA ali NE?
Skupina ameriških psihologov je v reviji Psihološka znanost zavrgla trditve zagovornikov možganskih iger, da te pomagajo k boljšemu delovanju možganov oziroma igralca naredijo pametnejšega. Avtor raziskave Daniel Simons je sicer nad lastnimi ugotovitvami razočaran.

Policija opozarja: 'Prenehajte objavljati fotografije vaših otrok!'
Policija iz mesta Hagen v nemški zvezni deželi Severno Porenje – Vestfalija je pred tedni na svojem profilu družbenega omrežja Facebook objavila fotografijo, pod katero je starše pozvala, naj prenehajo na spletu objavljati fotografije svojih otrok. Objava je sprožila buren odziv nemške javnosti, ki je glede tega vprašanja močno deljena. Preverite, kakšni so argumenti za in proti!

Prihaja risanka Maša in medved!
Vsi starši vedo, da je pretirano gledanje televizije škodljivo, toda roko na srce – vsi otroci gledajo risanke. Pomembno je, da ne preživijo več ur pred televizijskim ali računalniškim zaslonom in da če že, gledajo program, primeren njihovi starosti. Po mnenju strokovnjakov so risanke celo dobrodošle, saj se v njih skriva sporočilo, nek nauk.

Do popolne postave takoj po porodu? Strokovnjaki svarijo ...
Število mater, ki čutijo pritisk, da morajo po vzoru slavnih in bogatih zvezdnic takoj po porodu izgubiti vse v nosečnosti nabrane kilograme, se po besedah psihologov drastično povečuje. A strokovnjaki svarijo, da je lahko namerna hitra izguba teže po porodu tudi nevarna.

Je pomembno, ali je fantek ali punčka?
''Ni pomembno, ali bo fantek ali punčka, samo da bo dete zdravo,'' večkrat slišimo. Vendar, ali je res tako? Če je še pred leti veljalo, da je ''dobro, da je prvi potomec moškega spola, da gre priimek zagotovo naprej in ima hiša zagotovljenega gospodarja'', pa si danes veliko očetov želi novorojenko.

Najpogostejše starševske laži!
'Če ne boš nehal, te bom pustila tukaj!' in 'Če ne boš jedel špinače, ne boš nikoli močen!' sta samo dve od mnogih izjav, ki jih psihologi označujejo kot največje starševske laži. Zakaj starši lažemo svojim otrokom in kaj s tem pravzaprav dosežemo?

Pustite otroku časten zasilni izhod!
To je vzgojno načelo, ki ga zagovarja ena vidnejših ameriških raziskovalnih psihologinj in ki je, sodeč po forumih, kjer se redno družijo starši, dobra rešitev. Tudi ko pride huda ura in otrokovi ihti morda ni videti konca, vas bo vsega odrešil časten zasilni izhod.

Ne oči, mami bo!
Eno zahtevnejših obdobij v otrokovem razvoju, ki od staršev zahteva predvsem veliko potrpljenja, se imenuje "Ne, oči, mami bo". Če je otrok sam z enim od staršev, potem sploh ni težav, če pa sta starša skupaj, potem zna stvar odlično opraviti samo mama.