psihoterapevt

Moj otrok ima hudo tremo!
Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Kaj je psihogeno bruhanje pri otrocih?
Ste vedeli, da ima bruhanje lahko povsem psihološko ozadje, brez organskega vzroka? Psihogeno bruhanje je stanje, pri katerem otrok doživlja ponavljajoče se epizode bruhanja brez kakršnega koli prepoznanega telesnega vzroka. Pogosto ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali čustvena stiska. V nadaljevanju preverite, kako ga pri otrocih prepoznamo in kako ukrepamo.

Ste že slišali za bigoreksijo pri najstnikih?
Znano je, da imajo družbena omrežja in osrednji mediji močno vlogo pri vzpostavljanju nerealnih standardov popolnih in idealnih teles pri obeh spolih. V zadnjih desetletjih pa je ideal mišičastega moškega postal vse bolj izrazit. Ta ekstremna želja po doseganju izklesane postave lahko privede do stanja, znanega kot mišična dismorfija ali bigoreksija. Slednja se pojavlja tudi pri najstnikih in mladih moških, kaže pa se predvsem z obsedenostjo s fitnesom, izrazito osredotočenostjo na prehrano in pridobivanjem mišičaste mase.

Težave v službi kot posledica vzgojnega stila staršev
Zanimivo je, da odraslim, ki se zavedajo pomena starševske ljubezni in naklonjenosti ter so karierno in finančno uspešni, ekonomsko stanje ni več tako pomembno, ampak skrbijo za čustva svojih otrok.

Psihoterapevt: otroci potrebujejo ljubezen, a tudi disciplino
Ljubezen in pohvala sta nujni, potrebno pa je tudi, da se otroci naučijo pomena besed "ne" in "moraš", to so namreč konfliktne situacije, iz katerih se človek uči. Kot pravi psihoterapevt, na to sodobni starši prevečkrat pozabljamo.

Priljubljeni slovenski voditelj je postal očka
Slovenski televizijski in radijski voditelj Nejc Šmit, ki je sicer po poklicu tudi družinski in zakonski psihoterapevt, se je razveselil svojega prvega otroka.

Med mladimi starši vse več težav z duševnim zdravjem
V zadnjih letih so težave z duševnim zdravjem v številnih demografskih skupinah v porastu, skupina, ki je še posebej prizadeta, pa so mladi starši. Pritisk, da je treba uravnotežiti delo, družino in družbena pričakovanja, skupaj s finančno negotovostjo, socialno izolacijo in vedno prisotnim vplivom družbenih medijev, ustvarja popolno nevihto za čustvene in psihološke boje.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave
Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku
Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Najpogostejši razlogi, zakaj moški varajo
Med pogostimi težavami parov v sodobnem času je še vedno nezvestoba, ki pa jo moški in ženske velikokrat različno dojemamo in doživljamo. Kateri so najpogostejši razlogi, ki moške pahnejo v varanje?

13-letna Sara ima srce parajočo zgodbo
Mamica Petra Vrankar nam je zaupala zgodbo o njeni 13-letni hčerki Sari, ki ima cerebralno paralizo. Deklica je njena princesa, ki vse okrog sebe uči, kaj je bistvo življenja, kako je treba biti hvaležen za najmanjšo stvar. Pozivamo vas, da srčni deklici pomagate tako, da se pridružite zbiralni akciji starega papirja ter ji omogočite nakup večjega vozička, s katerim se bi rada podala raziskovat lepote narave. ''Še vedno ne bo premagovala stopnic, bo pa lahko dejansko sredi gozda poslušala veter in ptice. Lahko bo šla na Menino planino h konjem na pašo. Klanci bodo veliko lažje premagljivi.''

Depresija pri nosečnici
Za nosečnice je značilno, da jim razpoloženje niha iz minute v minuto. Če pa so večino časa žalostne, imajo motnjo spanja, so pretirano utrujene, ne zanima jih prav nič, ne morejo razmišljati … gre pravzaprav lahko tudi za depresijo. V takšnem primeru se je dobro čim prej posvetovati z izbranim zdravnikom.

Namišljena nosečnost
Nihče še ni dokazal, zakaj namišljeno nosečnost spremljajo pravi znaki nosečnosti. Toda ženska, ki misli, da je noseča, v resnici pa ni, potrebuje pomoč.

Ali spori vodijo v razvezo?
Ljubezen je čustvo, iz katerega se rodijo strastna razmerja in zakoni, toda po dolgih letih skupnih trenutkov lahko nadvlada ali tišina ali bes. Je prav, da si partnerja povesta, kaj ju moti drug pri drugem, ali je bolje, da molčita? Je prav, da svoja čustva potlačita ali da na glas izrazita razočaranje?

Otroci nas opazujejo in se učijo. Smo dobra šola?
To, v kakšnem odnosu smo s partnerjem, vpliva na otrokov čustveni in spolni razvoj, pravi priznani slovenski psihoterapevt. Otroci bdijo nad nami in se učijo – srečni otroci izhajajo iz uspešnih zakonov. Kaj to pravzaprav pomeni?

Je očetovska ljubezen enaka materinski?
Moški so kot pingvini ali očetovska ljubezen je enaka materinski. Zgrešena so dejstva, da zna za otroka poskrbeti samo mama. Moški je enako sposoben biti dober oče, kakor je ženska sposobna biti mama, pravijo psihoterapevti. Se strinjate?

Končno priznala, da ima težave!
Odkar sta mož in žena, je vse drugače. Ne spita skupaj, pogosto se prepirata, Kris naj bi postal siten, Kim pa naveličana. Za težave, ki se zdijo nerešljive, pa krivita koga drugega kot medije.

V šoli osovražena, danes lepotica vsem meša glave!
Megan Denise Fox je danes uspešna ameriška filmska in televizijska igralka, v šoli pa so jo vsi sovražili, zato je večkrat sama kosila kar na stranišču. Mogoče si je prav zaradi tega namerno povzročala poškodbe.

Kakšen frajer! Uganete, kdo je?
Bear Grylls je znan po tem, da se znajde skoraj v vsakem položaju in tega uči tudi svoje sinove. Očitno ga poslušajo, saj je njegov osemletnik že rešil življenje neki deklici …

Partnerski odnosi na preizkušnji
V dolgoletni zakon se zelo hitro prikradejo preračunljivost, brezbrižnost in poniževanje, neprestana nesoglasja nadvladajo ljubeč odnos med partnerjema. Poskušajte obuditi zaljubljenost.

Nika Kljun: Plesala že v vozičku
Nika Kljun živi za ples. Različni gibi v njej vzbudijo čarobna čustva, zato ni presenetljivo, da so jo izbrali za žensko, ki je najbolj usodno zaznamovala letošnje leto. Že pri štirih letih je začutila, da bo njen svet plesna dvorana ...

Neznosna bolečina slovenske mamice
Sem mama trimesečne deklice. Vem, da si zasluži boljšo mamico kot sem v tem obdobju jaz. A ne znam si pomagati. Namerno si povzročam rane, ki krotijo notranjo bolečino.

12-letni deček bo postal deklica
Britanski 12-letnik je šokiral učitelje in učence, saj se je po počitnicah v šolo vrnil kot deklica! Prišel je v krilu, z dolgimi lasmi in spremenjenim imenom.