Bibaleze.si

psihoterapevtka

Dojenček
04. 03. 2025 05.00

Kaj se zgodi, ko pustite dojenčka, da dolgo joka?

Preberite, kaj se zgodi v telesu dojenčka, če ga pustite dolgo jokati, in kakšne so lahko posledice.

Dojenje
07. 01. 2025 14.24

Pogovori o materinstvu: doji svojega štiriletnega sina

Pred časom je Tamara Ecclestone povedala, da še vedno doji petletnico ter da je zagovornica dolgotrajnega dojenja. V Sloveniji sta o tem spregovorili pevka Maja Prašnikar, ki doji oba svoja otroka – štiriletnega sina Vala in skoraj dve leti staro hčerko Inti ter igralka Ana Dolinar, ki doji svojega petletnega sina.

Družina in odnosi
30. 10. 2024 05.00

Ali otroka vzeti s seboj na pogreb?

Po smrti bližnjega se starši vprašamo, ali je primerno vzeti otroke s seboj na pogreb. A moramo se zavedati, da odločitev pogosto ni naša, temveč otrokova. "Tudi na terapijah terapevti slišimo, kako je bilo ljudem v preteklosti hudo, ko jim starši niso pustili na pogreb, ki je bil zanje pomemben," opozarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Vzgoja in vrtec
28. 10. 2024 01.00

Se z otroki pogovarjati o smrti ali je boljše molčati?

Pred dvema letoma mi je po dolgi in kruti bolezni umrla mama, pred otroki pa že v času njenega življenja nisem skrivala, da se babica nezadržno poslavlja. Po njeni smrti smo skupaj jokali in žalovali. Danes se večkrat spomnimo nanjo. Vemo, da nas babi še vedno čuva, da je zdaj zdrava in srečna "nekje za mavrico" ter da se bomo nekoč verjetno znova srečali. Tako smo se s smrtjo soočili v naši družini.

Partnerski odnosi
24. 10. 2024 03.30

11 navad srečnih parov pred spanjem

Zelo pomembno je, kaj počneta s partnerjem pred spanjem. Preživita čas vsak po svoje ali ga namenita drug drugemu? Psihologi navajajo, kaj počnejo srečni pari, preden utonejo v spanec.

Vzgoja in vrtec
22. 10. 2024 04.00

5 očitnih znakov, da otroka izpostavljate prevelikemu pritisku

Pogostokrat se sprašujemo, ali smo do svojih otrok preveč strogi in ali naredimo dovolj, da bodo nekega dne postali uspešni posamezniki. Posledica tega pa je lahko nepotreben pritisk, ki ustvarja več težav kot pozitivnih vplivov.

Vzgoja in vrtec
06. 10. 2024 01.00

Največje napake pri vzgoji otrok, o katerih se ne govori

Strokovnjakinja opozarja na porazne posledice napačnega pristopa k vzgoji otrok. Otroci pa po njenem mnenju nesposobnost staršev pri vzgoji plačajo s čustveno nestabilnostjo in duševnimi motnjami.

Razvoj otroka
26. 09. 2024 12.15

Zato je pomembno prepoznavati in uravnavati otrokova čustva

Ste vedeli, da otroci, ki se zgodaj naučijo razumeti in nadzorovati svoja čustva, ponavadi razvijejo tudi bolj zdrave strategije obvladovanja čustev, dosegajo boljše akademske uspehe, se dobro znajdejo v družbi in so bolje opremljeni za obvladovanje življenjskih izzivov?

Vzgoja in vrtec
27. 07. 2024 05.00

To morate storiti ob izpadu trme - tudi, če je sredi trgovine

Sočutno starševstvo ni permisivna vzgoja. "V času izpada je najpomembneje, da sta otrok in starš varna," poudarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch. Preverite, kaj morate storiti, če začne na primer razbijati v okolici ali metati stvari v vas! Tudi, če se to zgodi sredi trgovine.

Družina in odnosi
25. 11. 2023 05.00

7 povedi, ki jih pred otrokom ne bi smeli govoriti partnerju

Zelo pomembno je, kako se vedemo pred otroki, a ravno tako pomembno je, kako se pred njimi izražamo. Strokovnjaki navajajo sedem na prvi pogled povsem nedolžnih povedi, ki pa jih pred otroki ne bi smeli izreči drug drugemu, saj lahko pustijo na njih trajne posledice.

Vzgoja in vrtec
29. 10. 2023 05.00

Psihoterapevtka razkriva, kako pomagati otroku, ki se boji zdravnika

Otroci se pogosto bojijo zdravnika in svojo stisko izražajo z jokom, moledovanjem, kričanjem, trmo, tresavico. Kako naj sestarši odzovejo, če ima otrok stisko v čakalnici ali ordinaciji, pred odvzemom krvi, cepljenjem ...? Kako naj ga skušajo pomiriti? Odgovarja specializantka transakcijsko analitične psihoterapije Aleksandra Deu Bajt.

Zdrav otrok
03. 10. 2023 05.00

Zobozdravnica Tea: 'Strah pred zobozdravnikom je dostikrat privzgojen'

Z bibino svetovalko in zobozdravnico za otroke in odrasle Teo Malnar Turnšek, dr. dent. med. smo se pogovarjali o pomembnosti ustne higiene pri otrocih. Povedala nam je tudi nekaj več o najpogostejših zobozdravstvenih težavah otrok in mladostnikov ter na kakšen način poskuša zobozdravniški pregled narediti čim bolj prijeten za najmlajše. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Za mami
29. 09. 2023 05.00

Četrti otrok je 'čudežna' številka, ki pomeni manj stresa

Morda se mame z veliko družino naučijo bolje soočati s stresom in se ne obremenjujejo z nepotrebnimi malenkostmi. Morda pa se ženske, ki se lažje borijo s stresom, odločajo za več otrok. A zdi se, da je četrti otrok magična številka, ki za mamo pomeni manj stresa.

Novice
30. 08. 2023 05.00

Psihologi zaskrbljeni zaradi bizarnega TikTok izziva, ki se norčuje iz otrok

Ste že slišali za #eggcrackchallenge?

Vzgoja in vrtec
31. 07. 2023 05.00

Svetovno znana prihoterapevtka razkriva skrivnost srečnih otrok

Philippa Perry je britanska humanistična psihoterapevtka in pisateljica, ki je napisala svetovno znano knjigo o vzgoji otrok. Staršem pa svetuje, na kakšen način naj vzpostavijo dober in spoštljiv odnos z otrokom.

Partnerski odnosi
28. 07. 2023 05.00

Spolnost po porodu – odkrit pogovor s partnerjem je nujen

Spolnost po porodu marsikateremu paru lahko predstavlja precejšen izziv. Še posebej so lahko ženske občutljive po prvem porodu, ko še ne vedo natanko, kako in kaj, ter jim v nekaterih primerih sploh ni do intimnosti. Zato je nujen iskren pogovor s partnerjem, v katerem se pogovorita o željah, pričakovanjih in predvsem, kako se počutite.

Družina in odnosi
28. 03. 2023 05.00

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja

Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Nosečnost
21. 08. 2022 05.00

Ko si želiš otroka, a izveš, da ga ne moreš imeti

Kako se soočiti z neplodnostjo? Nedavna ameriška raziskava je pokazala, da je bilo za polovico žensk spopadanje z neplodnostjo najbolj stresen dogodek v njihovem življenju, pove psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny, univ. dipl. psih. "Anksioznost in depresivnost neplodnih žensk, ki si želijo otroka, lahko primerjamo s tisto, ki se pojavlja ob rakavih obolenjih."

Problematični najstnik
26. 01. 2022 07.51

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?

Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.

Problematični najstnik
10. 05. 2021 07.45

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?

Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Vzgoja in vrtec
07. 05. 2021 07.00

Česa vsega se lahko hči nauči od svoje matere?

Edinstvena vez med materjo in hčero poleg ljubezni, spoštovanja in prijateljstva ponuja tudi določene vzorce, ki jih mati hčeri ponuja in po katerih se le ta pozneje ravna. Kaj je tisto, česar želite naučiti svojo hčer?

Družina in odnosi
23. 03. 2021 07.20

Kako staršem odpustiti za napake, da bomo sami boljši starši?

Ena najtežjih stvari v življenju je staršem odpustiti za napake, ki so jih storili v našem otroštvu. Od njih veliko pričakujemo. Upamo, da bo enkrat drugače, da nas bodo končno sprejeli take, kot smo, da nas bodo pohvalili, da bodo ponosni na nas. Da se bodo opravičili, priznali in prosili odpuščenja. A v resničnem življenju ni vedno tako. Niso vsi zmožni brezpogojno ljubiti lastnih otrok, in če so to naši starši, se lahko stare rane vedno znova odpirajo ter močno bolijo še mnoga, mnoga leta. A ni treba, da je tako. Kako odpustiti tudi brez opravičila in kako iti dalje, da bomo lahko sami boljši starši, svetuje psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Vzgoja in vrtec
09. 12. 2020 07.42

'Otrok je bolj zapleten kot rastlina'

Zagotovo ste se kdaj vprašali, zakaj se vaš malček grdo obnaša, zakaj je nekoliko bolj podivjan, nemiren, agresiven? Kaj je vodilo njegovih 'izpadov' in na kakšen način jih umiriti? Odgovore nam ponuja psihologinja, psihoterapevtka, ravnateljica Šole za socialno in čustveno inteligenco ter avtorica več knjig, prevedenih v svetovne jezike, Isabelle Filliozat.

Malček
07. 08. 2020 08.46

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.

"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Družina in odnosi
20. 02. 2020 08.56

Navade, ki bi jih morali starši prevzeti po otrocih

Verjeli ali ne, otrok vas lahko veliko nauči.

Za mami
07. 02. 2020 09.26

To so si privoščile tri slovenske mame

Pojedle so vse obroke v miru, privoščile so si dolgo prho. Lahko so dokončale stavek, kaj stavek, cel monolog! Ne da bi jih kdo vmes prekinil z "njunim oznanilom", da mora lulat.

Družina in odnosi
05. 01. 2020 06.00

Tako dosežete cilje, ki ste si jih zastavili

Motivacija ni nekaj trajnega, nekaj, kar bi enkrat pridobili in nato imeli, razlaga psihologinja in psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny. Za doseganje ciljev jo je treba vedno znova obujati. Ko je z nami, jo je treba vzdrževati in negovati.

Bibini svetovalci
05. 04. 2019 13.55

Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka

Romana Čolič, je psihoterapevtka, stažistka relacijske družinske terapije ter del ekipe Sočutno varstvo otrok pod okriljem Inštituta Vita Bona.

Resnične zgodbe
27. 07. 2018 08.18

Posnetek, ob katerem se boste raznežili

Poglejte si posnetek dojenčka, ki se smehlja. Čustva ga tako prevzamejo, da iz nežnega nasmeška preide v jok. Kako lepo bi bilo, če bi dojenčki znali govoriti in bi staršem zaupali, kaj jih muči, česa se veselijo, zakaj jokajo. Psihoterapevtka Vivien Sabel je prepričana, da majhna bitja na poseben način komunicirajo z odraslimi, samo znati moramo prebrati njihove izraze na obrazu. Potem jih bomo popolnoma razumeli!

Novice
13. 07. 2017 09.53

Deklica si je zaslužila več kot 7 milijonov ogledov

Bruno Mars je osvojil tako starše kot njihove otroke. Le kdo ne pozna pesmi Uptown Funk?! Na posnetku si lahko ogledate ljubko deklico, ki je zelo navdušena nad pesmijo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863