puberteta in droge

Kako reagirati na otrokovo 'žuranje'?
Povsem normalno je, da želi v najstniških letih otrok več časa preživeti skupaj s svojimi prijatelji na različnih zabavah. Prav je, da mu poveste, do katere ure je lahko zunaj. Kaj pa, če se ne drži dogovora s starši? Je takrat ustrezno kaznovanje? To temo nam je s koristnimi nasveti pomagal predstaviti zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Predpuberteta: vstop v čas največjih sprememb odraščanja
V predpubertetnem obdobju, ki okvirno traja približno od 9. do 11. leta starosti, se pri odraščajočih otrocih začnejo dogajati telesne, čustvene, kognitivne in socialne spremembe. Vse to vključuje tudi razvijanje neodvisnosti in premikanje mej, ki številnim staršem predstavlja velik izziv. Poleg sprememb, ki se dogajajo v tem obdobju, izpostavljamo tudi koristne nasvete, kako ravnati.

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?
Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

Pri deklicah na razvoj telesne samopodobe najbolj vpliva mama
V obdobju najstništva se odraščajoči fantje in dekleta pogostokrat sprašujejo, kako so videti – so dovolj vitki, visoki, postavni in privlačni? Pri oblikovanju pozitivne telesne samopodobe igrajo veliko vlogo prav starši. Kako jim pomagati v ranljivem obdobju?

Najstniki pod stresom: kaj boš počel v življenju? Kako pomagati?
Družina z otroki ima skozi leta veliko prelomnic, ena od njih je tudi čas, ko najstnik konča srednjo šolo, ki predstavlja neke vrste odskočno desko v svet mladih odraslih. To pa s seboj prinese veliko pomembnih odločitev, ki so ne samo zanj, temveč tudi za celotno družino lahko precej stresne in čustveno naporne. Kako pomembno je to obdobje, kako se v njem znajti in kako kot starši najlažje priti najstniku naproti, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Znaki, ki kažejo, da pije ali uživa droge
Kaj so tisti prvi znaki, ob katerih morate kot starši posumiti, da vaš otrok uživa prepovedane substance? Kako preprečiti, da zabrede še globlje, in na koga se obrniti po pomoč, smo povprašali Sandro Vitas, univ. dipl. psih.

Ojoj! Je vaš najstnik dobil vabilo na 'tapravo žurko'?
Vsaka družina z otroki se v določenem obdobju življenja sreča s puberteto, ko najstnik začne počasi preizkušati meje. V decembru, ki kar poka od vseh praznovanj in zabav, se lahko tudi prvič sreča z vabili na tiste že bolj "taprave žurke", kot radi rečejo. Družina, ki se s tem prvič sooči, se morda znajde v precepu, ali svojemu najstniku sploh dovoliti na takšne zabave.

Kaj početi z najstnikom v prostem času?
Ko ima pubertetnik več prostega časa, ko nastopijo počitnice, starši sploh ne vedo, kako kakovostno z njim preživeti dan. Zbrali smo nasvete, kako mladostnika odtrgati od računalnika in televizije in pri tem nam je strokovno pomoč in znanje ponudil zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Kako se z najstniki pogovarjati o kočljivih temah?
Obstaja kar nekaj tem, ki se jim starši izogibajo, toda skrajni čas je, da v puberteti spregovorite o njih na glas. Kako najti pravo besedo, kako jih opozoriti na nevarnosti, ki prežijo na njih na številnih zabavah, nam je svetoval zakonski in družinski terapevt Janez Logar. Naj dobijo prave in ustrezne informacije prav od vas, ne pa s pomočjo brskanja po svetovnem spletu.

'Mami in oči, dobil sem slabo oceno. Imamo problem!'
Dobro je, da veste, kaj se dogaja v šoli z vašim otrokom tudi v najstniških letih, nikakor pa ne smete odgovornosti za vse njegove slabe ocene, neupravičene izostanke od pouka ... sprejeti nase. Zavedati se mora, da je izobraževanje njegova obveznost in ko doživi kakršen koli neuspeh, je prav, da mu prisluhnete in stojite ob strani. Kako to storiti, je razložil zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Kako najti skupno besedo brez kričanja?
Najstniki pogosto preizkušajo meje, ob tem četudi hočejo starši ostati mirni, včasih začnejo vpiti. Toda, ali je to prava pot? Nas bodo pubertetniki le tako slišali? Na kaj se je treba osredotočiti, pri čem je treba biti dosleden in kaj ni življenjsko pomembno, nam je pojasnil zakonski in družinski terapevt Janez Logar, ki ima dolgoletne izkušnje in je tudi sam oče petih otrok.

Nasveti, kako lahko starši ohranijo dober odnos z najstnikom
Imate najstnika in doma ste priča nihanju njegovega razpoloženja? Potem vam bodo nasveti zakonskega in družinskega terapevta Janeza Logarja, ki je oče petim otrokom, koristili in boste v prihodnje z mladostnikom preživljali mirne urice ter počeli nekaj zabavnega.

Najpogostejše motnje v predšolskem obdobju
Otroška psihiatrija je v Sloveniji razdrobljena, multidisciplinarni timi so razpadli. Po ocenah strokovnjakov ima težave v duševnem zdravju med 10 in 20 odstotkov otrok in mladostnikov, a v Sloveniji naj bi imeli dostop do psihiatra le trije ali štirje odstotki, so opozorili na današnjem posvetu združenja za otroško in mladostniško psihiatrijo.

Pet znakov, ki nakazujejo, da ima vaš najstnik težave
Vse starše je strah, da bo njihov najstnik zabredel v težave in da tega ne bodo dovolj zgodaj zaznali. Nekateri pa se nasprotno obrnejo stran, ko nastopijo težave, in so prepričani, da se to dogaja le drugim. Ostaja pet situacij, pri katerih morate reagirati.

V breznu zasvojenosti
26. 6. obeležujemo mednarodni dan proti zlorabi in nezakonitemu prometu z drogami, ki letos poteka pod geslom "Zasvojenost lahko preprečimo, lahko pa jo tudi zdravimo". Kot so sporočili z Inštituta za javno zdravje (NIJZ), tokratna kampanja poudarja tako pomen preventive kot tudi pomen zdravljenja in rehabilitacije.