pubertetnik

Komentirati najstniku objave na spletu ali raje ne?
Ko smo bili sami otroci, tovrstnih težav nismo imeli, kajne? S prihodom digitalne dobe pa so se postopoma pojavile številne težave, dileme, ki se odražajo tudi v medosebnih odnosih. Ena sodobnejših so zagotovo družbena omrežja, ki jim danes ne gre ubežati, in prav v zvezi s tem se marsikateri starš sprašuje, kako ravnati. Slediti svojemu najstniku ali ne? Mu komentirati objave ali biti raje modro tiho? Morda celo slediti njegovim prijateljem? Dilem je veliko, zato smo se odločili, da odpremo še eno zanimivo temo, o kateri se premalo govori.

Andrej Perko: Otroci postajajo mali narciski
Ni skrivnost, da so današnji starši izjemno obremenjeni, saj ne skrbijo samo za otroke in njihove potrebe, ampak imajo še ogromno drugega dela, pa najsi bo to v službi ali doma. Vsekakor so v stresu, ko iščejo ravnovesje med številnimi opravki in prostim časom, ki ga imajo na voljo s svojimi otroki. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da niso vedno kos vsem težavam in izzivom, s katerimi se danes lahko srečujejo pri vzgoji. Andrej Perko, psiholog: "Zaradi svoje negotovosti in izgubljenosti iščejo starši rešitve pri strokovnjakih in v raznih vzgojnih priročnikih, ki pa v realnem svetu prav nič ne pomagajo."

Zakaj je najstnik vedno jezen?
Za najstnike je značilno, da se zelo hitro brezglavo odzovejo in da se zelo hitro razjezijo, besni so na ves svet okrog sebe. Kaj je pravzaprav vzrok za te izbruhe jeze? Kako naj se na to odzovejo starši?

Ojoj! Je vaš najstnik dobil vabilo na 'tapravo žurko'?
Vsaka družina z otroki se v določenem obdobju življenja sreča s puberteto, ko najstnik začne počasi preizkušati meje. V decembru, ki kar poka od vseh praznovanj in zabav, se lahko tudi prvič sreča z vabili na tiste že bolj "taprave žurke", kot radi rečejo. Družina, ki se s tem prvič sooči, se morda znajde v precepu, ali svojemu najstniku sploh dovoliti na takšne zabave.

Kaj početi z najstnikom v prostem času?
Ko ima pubertetnik več prostega časa, ko nastopijo počitnice, starši sploh ne vedo, kako kakovostno z njim preživeti dan. Zbrali smo nasvete, kako mladostnika odtrgati od računalnika in televizije in pri tem nam je strokovno pomoč in znanje ponudil zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Nasveti, kako lahko starši ohranijo dober odnos z najstnikom
Imate najstnika in doma ste priča nihanju njegovega razpoloženja? Potem vam bodo nasveti zakonskega in družinskega terapevta Janeza Logarja, ki je oče petim otrokom, koristili in boste v prihodnje z mladostnikom preživljali mirne urice ter počeli nekaj zabavnega.

Recimo STOP sovražnemu govoru!
Društvo Parada ponosa v okviru mednarodnega partnerstva Outside in - Transforming hate izvaja po Sloveniji usposabljanja o prepoznavanju in naslavljanju sovražnega govora in sovražnih dejanj med mladimi. Prepričani so, da je vsakršno izražanje mnenj in idej, ki so ksenofobična, diskriminatorna, rasistična ali homofobna, nesprejemljivo.

Hit, ki je obnorel Slovence
Le kdo ne pozna nove serije Reka ljubezni, ki se vrti na POP TV ob 20. uri?! Starejše generacije so očarane nad lepotami Dolenjske, mlade pa zanima, kako se bodo odvili vsi ljubezenski zapleti. Ker so trenutno igralci iz te serije zelo priljubljeni pri nas, smo za vas pripravili nagradno igro, v kateri lahko osvojite zvezke Reka ljubezni. Tako čudovit zvezek lahko odlično uporabite za dnevnik, v katerega boste strnili vse svoje skrite misli.

Poskušajte jih razumeti!
Najstniška leta in odraščanje znata biti naporna za vse družinske člane. Ni lahko biti mama ali oče, prav tako ne mladostnik. Kako lahko odrasli prebrodijo to napeto obdobje, ne da bi se oddaljili od otrok?

Puberteta je izziv tako za otroka kot starše
Obdobje pubertete je pravi izziv za odraščajočega otroka, toda velik vpliv ima tudi na starše. Kako jo skupaj prebroditi brez prepirov, nerganja, loputanja z vrati …? Z dobrim odnosom!

Mladi in nevarnost drog
Po podatkih raziskave evropskega javnega mnenja Eurobarometer se seznanjenost mladih Evropejcev, starih med 15 in 24 let, o nevarnostih in tveganjih uživanja drog v zadnjih letih poslabšuje. Mladi manj informacij o škodljivosti drog prejmejo tako na spletu kot tudi iz medijev in preko šolskih preventivnih programov.

Vse skrivnosti zbrane na enem mestu
Najstniki bodo veliko lažje prebrodili turbulentno puberteto, če bodo svoje misli, čustva, zamisli, ideje izlili na papir. Dnevnik je lahko njihov otok, na katerega pobegnejo, ko so veseli zaradi nove ljubezni ali razočarani zaradi slabe ocene v šoli.