računalniške igre

Kaj podariti najstniku, da ne bo brezzveze?
Najstniki so zahtevne stranke. Vedo, kaj jim je všeč in kaj ne, poznavalsko sledijo trendom, spremljajo modo, trende, razvoj, tehnologijo ... Vendar pa svoje misli redko delijo z odraslimi. Tudi zato je zanje izjemno težko nakupovati, še težje pa jim je izbrati in podariti nekaj, kar jim bo narisalo nasmeh na obraz. A vseeno obstajajo darila, ki se jih bodo (verjetno) razveselili. Preverite!

Kdo so otroci generacije alfa?
Otroke, rojene med letoma 2010 in 2024, uvrščamo med generacijo alfa, ki bo kmalu začela prevzemati svet. Katere so njene značilnosti in kakšna prihodnost se nam obeta z njo?

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Šah je igra, ki je lahko izjemno koristna za otroke
Šah – kraljevska igra, ki osvaja že otroke, je postala tudi globalna uspešnica. Na spletu je ni še nikoli igralo toliko ljudi kot danes. Preverite, kakšne so koristi in prednosti igranja šaha za otroke in mladostnike.

7 skrivnosti srečnih otrok
Včasih se zgodi, da starša nista enotna o stvareh, ki so za vzgojo otroka bistvenega pomena. Takrat se otroci znajdejo v nelagodni situaciji, ko preizkušajo meje, se neprimerno vedejo in postajajo vse bolj odtujeni. Da bi olajšali nekatere dogovore o vzgoji med staršema, smo pripravili nekaj napotkov, ki se naj bi jih oba starša držala, da bi bili otroci srečni in zadovoljni ter zrasli v uspešne posameznike.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Pa pri vas? Se tudi jezite med "človek, ne jezi se"?
Naši deževni (popol)dnevi pogosto minevajo v znamenju namiznih iger in nikdar ni dolgčas. "Vojna" se lahko konča z vojno, med "človek ne jezi se" se običajno (u)jezimo in "osel" ne prizna zadnje črke "L".

Opremljanje otroške sobice – na kaj biti pozoren?
Pri pripravi otroške sobe morate biti pozorni na vsako podrobnost – od izbire barve sten do izbire primernega pohištva in otroških igrač. Najpomembnejše pa je, da pri opremljanju ne pozabimo na določene stvari, ki so lahko za otroke izjemno nevarne.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger
Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Kaj imajo "leni starši" skupnega z lenobo? "Nič," odgovarja Marko Juhant
"Pred 15, 20 leti izraz 'leno starševstvo' sploh ne bi prišel v poštev. Vsekakor pa ga niso uporabljali pred 40 leti, ko nismo poznali staršev, ki jim danes rečemo helikopterski starši oziroma tudi starši 'droni'," je poudaril specialni pedagog Marko Juhant. Preverite, zakaj zagovarja "leno starševstvo"!

6 idej za nepozabni družinski vikend tudi ob slabem vremenu
Priznajmo si, da vsakič znova komaj čakamo na dragocene trenutke, ki jih lahko skupaj preživimo v objemu svoje družine. Med tednom več ali manj samo hitimo od ene obveznosti do druge, medtem ko je vikend idealen čas, ko se lahko končno malo sprostimo in posvetimo drug drugemu. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj idej za nepozabne trenutke ne glede na vreme, pa najsi bo dež, sneg, veter ali mraz.

Pustil šolo in se zapisal v zgodovino računalniških iger
Čeprav se starši vedno znova držijo za glavo, ko otrok igra računalniške igre, je mladenič z Dolenjske dokazal, da nimajo vedno prav. Pri 17 letih je pustil šolo in odšel v Nemčijo. In ja, Mihael Mehle se je z igranjem računalniških iger zapisal v zgodovino ter postal največji zaslužkar med slovenskimi e-športniki.

Lahko računalniške igre res krepijo razvoj možganov?
Kljub temu, da je igranje računalniških iger ena izmed zelo priljubljenih dejavnosti otrok in mladostnikov, je o tej tematiki večinoma zaslediti predvsem opozorila glede negativnih učinkov. Vsakršno pretiravanje je vsekakor odsvetovano in zelo pomembno je, da je čas, preživet za računalnikom, omejen, vendar pa se je kljub temu izkazalo, da imajo računalniške igre tudi kar nekaj pozitivnih vplivov na duševno zdravje ter kognitivne in socialne veščine.

Skrivnosti računalništva
Fakulteta za računalništvo in informatiko (FRI) Univerze v Ljubljani bo v naslednjih dveh tednih gostila več kot 200 osnovnošolcev in dijakov, ki se bodo prek različnih delavnic učili osnov programiranja in drugih uporabnih računalniških veščin. Namen dogodka je približati širino računalniške vede, ki spada med ključne kompetence na poklicni poti.

Kaj otroci najraje počnejo?
Kaj najraje počnejo vaši otroci? So najraje zunaj na svežem zraku in kolesarijo, rolajo, tečejo … ali raje doma berejo, igrajo računalniške igre, gledajo televizijo …? Raziskovalci so ugotovili, da so današnji otroci premalo zunaj, zato pojdite starši skupaj z njimi ven in se igrajte igre, ki ste se jih vi igrali, ko ste bili majhni.