Bibaleze.si

računalnika

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Vzgoja in vrtec
02. 12. 2024 05.00

Televizija v otroški sobi – da ali ne?

Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Šola in splet
18. 05. 2024 04.30

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom. Vse manj imajo prostega časa, od njih pa se zahteva, da blestijo na več področjih. Ob tem izgubljajo pristen stik z okolico in prijatelji ter večino časa preživijo v družbi tehnologije. Na vprašanja o tem, kakšne so posledice, če otroci živijo v družini (pre)ambicioznih staršev in koliko dejavnosti otroka že lahko obremenjuje, smo poskušali odgovoriti v tokratnem prispevku.

Družina in odnosi
07. 01. 2024 05.00

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka

Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

Novice
24. 11. 2023 05.00

Navdihujoči mladi umi: Najboljši vodnik po izobraževalnih božičnih darilih

Že veste, s katerimi darili boste letos presenetili vaše najmlajše?

Vzgoja in vrtec
19. 10. 2023 05.00

Slikarka Lili: 'Otroku mora biti dolgčas, da se spravi h kreativnosti'

Pravijo, da je razvoj likovnega izražanja v glavnem zapisan v človekovem genetskem zapisu, tam pa je zato, ker je nepogrešljiv pripomoček pri človekovem spoznavnem razvoju. A vendar se poraja vprašanje, ali se umetniški talent rodi z otrokom ali se ga da razvijati in priučiti? Kakšne so prednosti spodbujanja otrokovega umetniškega izražanja in kaj lahko razberemo iz njegovih umetniških del? O vsem tem smo govorili z akademsko slikarko in mentorico slikanja, Lili Hribovšek.

Očkov kotiček
21. 09. 2023 05.00

Oče in sin – kako izboljšati komunikacijo in medsebojni odnos?

Odnos med očetom in sinom je lahko nekaj najlepšega na svetu, lahko pa je tudi zelo zapleten. Med sinom in očetom lahko pride do nehotene tekmovalnosti, hkrati pa se kljub želji po boljšem odnosu lahko začneta v obdobju adolescence oddaljevati drug od drugega. Kako ukrepati in doseči boljšo komunikacijo in medsebojni odnos? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Najstniki
29. 08. 2023 05.00

To je ena najtežjih odločitev v dobi odraščanja otroka

Novo šolsko leto prinaša številne izzive – tako za otroke kot tudi za starše. Seveda bi svojim malčkom radi zagotovili vse, kar jim bo v pomoč pri nabiranju novih znanj in izkušenj, a v sodobnem svetu knjige, zvezki in pisala niso več dovolj. Tudi v izobraževanju je namreč vse večji poudarek na digitalizaciji in digitalnem opismenjevanju, zato so tudi računalniki in tablice tako rekoč že del obvezne šolske opreme. Toda kdaj so otroci zares dovolj stari za tovrstne naprave?

Šola in splet
01. 12. 2022 05.00

Priporočila za zaščito otrok na spletu in varno uporabo elektronskih naprav

Svet tehnologije in spleta napreduje iz dneva v dan s svetlobno hitrostjo in izpostavljeni so mu tako otroci kot tudi mladostniki. Skozenj se učijo, informirajo in tudi komunicirajo. Mediji močno vplivajo na oblikovanje njihovih identitet, vrednot, življenjskih stilov in prepričanj. Zaščita otrok in mladostnikov pri tem postaja vse težja naloga. Za vas smo pripravili nekaj priporočil, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Intervju
24. 10. 2022 05.00

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči

Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Intervju
09. 08. 2022 05.00

Kaj imajo "leni starši" skupnega z lenobo? "Nič," odgovarja Marko Juhant

"Pred 15, 20 leti izraz 'leno starševstvo' sploh ne bi prišel v poštev. Vsekakor pa ga niso uporabljali pred 40 leti, ko nismo poznali staršev, ki jim danes rečemo helikopterski starši oziroma tudi starši 'droni'," je poudaril specialni pedagog Marko Juhant. Preverite, zakaj zagovarja "leno starševstvo"!

Otroške sobe
30. 07. 2022 04.15

Kako opremiti sobo za odraščajočega najstnika?

Zadnji prispevek v seriji bo govoril o sobi za najstnike. Naši otroci so se iz nebogljenih dojenčkov razvili in zrasli že v prave male odrasle. Najstništvo je ranljivo obdobje, v katerem sploh potrebujejo svoje varen prostor, kamor se lahko umaknejo, kjer so lahko kreativni, kjer se družijo s sovrstniki. Izražati mora njihovo osebnost, drugače se v njem hitro počutijo tuje.

Blog
26. 01. 2022 07.49

"Ko je otrokom dolgčas, jih zamotim po metodi svoje mame"

Ne pomnim, da bi mi bilo v otroštvu tolikokrat dolgčas. Če sem že potarnala mami, da se dolgočasim, sem zelo hitro dobila delo. Mama mi je odvrnila nekaj takega: "Dolgčas? Hja, meni ni nikoli dolgčas. Ni problema, pridi, bova našli 'zdravilo' za tvoje dolgočasje." In mi je takoj naložila nekaj opravil, rekoč: "Poglej, kako preprosto se lahko zamotiš in hitro, hitro pozabiš na dolgčas."

Novice
02. 12. 2021 08.10

Jessica Simpson znova zmagala v bitki s kilogrami

Marsikateri mami nosečnost in porod nekoliko pomešata štrene in boj z odvečnimi kilogrami ter fizičnim počutjem se zdi neskončen in izjemno naporen. Pomembno je, da si ženska dovoli skozi vse faze materinstva ter počasi sprejme svoje novo telo in se loti hujšanja na zdrav in dosleden način. Z veliko gibanja, zdrave prehrane in urejenega ritma življenja. Na ta način je uspelo tudi slavni igralki in pevki, Jessici Simpson.

Razvoj otroka
02. 11. 2021 10.27

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?

V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

Vzgoja in vrtec
20. 10. 2021 08.17

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?

"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

Šola in splet
08. 09. 2021 08.03

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet

Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Partnerski odnosi
21. 05. 2021 10.26

Napake, ki jih delamo pred seksom

Intimnost je izjemno pomembna pri ohranjanju kvalitetnega partnerskega odnosa, prav tako je seksualna nepotešenost pogosto razlog za nejevoljo, slabo počutje in razdražljivost. Zato je pomembno, da kljub novi, starševski vlogi s partnerjem ohranjate medsebojno povezanost in intimo. Vendar pa bodite pozorni na naslednje napake, ki jih pogosto počnemo pred seksom.

Novice
02. 12. 2020 07.48

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami

Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Vzgoja in vrtec
30. 11. 2020 09.30

Oče domiselno 'kaznoval' sina zaradi kraje žvečilk

Ko je oče ugotovil, da je njegov 5-letnik v trgovini sunil paket žvečilnih gumijev, se je odločil, da ga spametuje z domiselno kaznijo.

Družinsko življenje
11. 09. 2020 13.29

18 stvari, ki jih NE bom počela za svoje otroke

Starševska naloga je, da skrbimo za svoje otroke, predvsem pa da jih hkrati vzgajamo v samozavestne in samostojne osebe. Zato obstaja cel kup reči na seznamu tistih opravil, ki jih ni potrebno opravljati za ali predvsem namesto otrok.

Novice
25. 08. 2020 08.00

'Učenje na daljavo se težko primerja z učilnico'

Lansko šolsko leto je bilo zaradi globalne pandemije koronavirusa precej drugačno, kot smo ga bili vajeni doslej, številni pa se zdaj z negotovostjo že spogledujejo s pričetkom novega. Čeprav je šolska ministrica že sporočila, da se naslednji torek v šolo vračajo vsi učenci, je še vedno prisoten strah, da se lahko ob poslabšanju razmer to hitro spremeni, večji pa je tudi strah pred potencialnimi okužbami. Učitelji se medtem že pripravljajo na novo realnost, mi pa smo klepetali s Petro Zore, pevko skupine Bomb Shell, ki smo jo lani spoznali v šovu Znan obraz ima svoj glas, sicer pa tudi učiteljico 4. razreda v eni izmed ljubljanskih osnovnih šol.

Dojenček
24. 06. 2020 11.00

Že v prvem letu mora zaspati sam

Veste, da je treba otroka že v prvem letu navaditi, da zaspi sam? Ali da obstaja razlika med nočnimi strahovi in nočnimi morami ter da se morate pri prvih odzvati drugače kot pri drugih? O vseh težavah s spanjem pri otrocih ter o tem, kakšna je primerna higiena spanja, smo se pogovarjali z asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med., specialistko pediatrije in otroške nevrologije.

Malček
20. 04. 2020 08.00

Gre za enega največjih izzivov v času covida-19

V zadnjih nekaj tednih se je naša dnevna rutina postavila na glavo in predvsem starši smo se morali prvič spoprijeti s številnimi izzivi, ki jih je s seboj prinesla epidemija covid-19. Eden izmed največjih izzivov je bilo zagotovo usklajevanje šolanja otrok doma z delom od doma, spoprijemanje s psihološkimi pritiski in pričakovanji delodajalca in usklajevanje z obveznostmi partnerja. Vam je poznano?

Novice
25. 03. 2020 08.03

Šolanje na daljavo – enim je super, drugim ne. Niso vsi na istem, a vsi smo skupaj v tem

Šolanje na daljavo. Staršev niti učiteljev nihče ni pripravil nanj, ni bilo vaje, tako kot so bile denimo letno evakuacijske in požarne. Dejstvo je, da gre enim "kot po maslu", drugim malo manj. Eni starši ob vsem še delajo, fizično hodijo v službe. Ni lahko, ampak ni dvoma, da ne bi zmogli. Skupaj smo v tem.

Malček
20. 12. 2019 15.15

Kako pisati pismo Božičku?

Otroški svet je decembra prepojen z magičnimi doživetji. Dekoriranje doma, pisanje voščilnic in zavijanje daril spadajo med najlepša družinska opravila. Za otroke pa je zagotovo na prvem mestu doživetij pisanje pisma Božičku in seveda jutro, ko pod smrečico zagledajo pisana darilca. Kakšno veselje! Da bi otroku ritual pisanja pisma še bolj približali, vam predstavljamo nekaj idej, kako se stvari lotiti.

Družina in odnosi
24. 03. 2019 14.42

Kakšno je življenje nosečnic in mater po svetu?

Mesec marec je v Sloveniji skorajda v celoti posvečen nežnejšemu spolu. 8. marca, ko smo praznovali mednarodni dan vseh žena, sledi 25. v mesecu še materinski dan, ki naj bi sicer imel poganske korenine, kot mednarodno priznani dan pa naj bi se najprej uveljavil na ameriški celini, kjer so ga praznovali na drugo nedeljo v maju. Še danes dan mater po svetu obeležujemo na različne dneve v letu, od kulture do kulture se razlikujejo tudi običaji praznovanja ter vloga mamic v družbi. V duhu pričakovanja materinskega dne smo zato poiskali nekaj najbolj zanimivih dejstev o materah po svetu.

Bibini svetovalci
10. 05. 2010 08.54

Kratkovidnost

Pozdravljeni! Zelo zaskrbljena sem zaradi sinove kratkovidnosti. Star je 10 let, dioptrija je trenutno okoli - 7, z dodatkom cilindra. Očala je dobil pri 5. letih, dioptrija se mu vsako leto poveča za...

Bibini svetovalci
16. 04. 2010 13.55

Napetost v očeh

Pozdravljeni, moj problem je sledeč: Pred kakimi tremi leti so se mi začele pojavljati težave z očmi . Čeprav sem dobro naspan, čutim bolečino (napetost) v predelu vek (natančneje, nekje za o...

Bibini svetovalci
03. 11. 2009 19.05

Ukrivljena slika

Prijateljica stara 53 let ima težave z očmi in sicer že nekaj časa opaža, da se ji vid slabša in sicer se ji spreminja vid tako, da vidi predmete izbočene kot naprimer ukrivljeno dno kozarca in dejala...

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863