Bibaleze.si

računalniki

Najstniki
01. 03. 2025 05.00

Kako najstniku postaviti zdrave meje?

Obdobje pubertete je lahko zelo naporno tako za starše kot za njihove najstnike, še posebej danes, ko se nam zdi, da je prepad med generacijami vse večji. A še vedno moramo znati poiskati pravo ravnovesje in postaviti meje, ki jih bomo zmogli dosledno izvajati, najprej mi sami.

Malček
05. 02. 2025 05.00

Nevarnosti, pasti in posledice pretirane uporabe zaslona pri otrocih

Če ste starš malce večjim otrokom, potem ste zelo verjetno odraščali še v času analogne dobe ali že v zametkih digitalnega sveta. Danes pa je vse drugače – priča smo neverjetno hitremu razvoju elektronskih naprav, aplikacij, spletnih mest in vsega, kar prinaša sodobni svet. Nič čudnega torej ni, da otroci preživijo veliko več časa pred zasloni kot nekoč, kar pa ima lahko številne negativne vplive.

Vzgoja in vrtec
11. 11. 2024 05.00

5 razlogov, zakaj je toliko današnjih otrok čustveno nestabilnih

Magistra znanosti delovne terapije Victoria Prooday iz Kanade deluje na področju družbenih odnosov, čustvenih težav, vedenjskih težav in učnih težav. Med svojim delom z otroki je ugotovila padec čustvenega, akademskega in družbenega delovanja otrok. Zakaj je temu tako, razlaga v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
19. 04. 2024 04.30

9 življenjskih veščin, ki se jih mora otrok naučiti v zgodnjem otroštvu

Prvo in najpomembnejše učenje v otrokovem življenju se zgodi v družini. Otroci se učijo iz tega, kako ljudje ravnajo z njimi, pa tudi iz tega, kar vidijo, slišijo in izkusijo že ob rojstvu. Obstaja pa nekaj življenjskih veščin, za katere je dobro, da jih otroci usvojijo že v zgodnjem otroštvu.

Razvoj otroka
02. 04. 2024 14.16

Vse, česar niste vedeli o avtizmu

Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Vzgoja in vrtec
29. 02. 2024 05.00

Dr. Rajović: "Nobena tablica ali telefon ne moreta zamenjati starša!''

Dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije, je prepričan, da za agresijo in razvajenostjo otroka stojijo starši, ki so mu omogočili vse, na drugi strani pa svojo ljubezen izkazovali s prekomerno zaščito.

Novice
22. 11. 2023 05.00

Kaj na črni petek kupujejo Slovenci za otroke?

Cene naraščajo in inflacija je sprožila draginjo, zato je zdaj še posebej smiselno kupovati pametno, premišljeno, preudarno in seveda kar se da poceni. Odlična priložnost za ugodne nakupe sta seveda črni petek in spletni ponedeljek. Kot dneva najbolj ugodnih ponudb, s katerimi odpirajo sezono predprazničnega nakupovanja božičnih in novoletnih daril, sta tudi med slovenskimi kupci čedalje bolj prepoznana in dobro sprejeta.

Najstniki
29. 08. 2023 05.00

To je ena najtežjih odločitev v dobi odraščanja otroka

Novo šolsko leto prinaša številne izzive – tako za otroke kot tudi za starše. Seveda bi svojim malčkom radi zagotovili vse, kar jim bo v pomoč pri nabiranju novih znanj in izkušenj, a v sodobnem svetu knjige, zvezki in pisala niso več dovolj. Tudi v izobraževanju je namreč vse večji poudarek na digitalizaciji in digitalnem opismenjevanju, zato so tudi računalniki in tablice tako rekoč že del obvezne šolske opreme. Toda kdaj so otroci zares dovolj stari za tovrstne naprave?

Intervju
15. 05. 2023 05.00

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'

Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

Malček
19. 01. 2023 08.00

Kako izbrati ustrezno otroško opremo in oblačila?

Izbira opreme za otroka je lahko zahtevna, vendar pa lahko sledite naslednjim nasvetom, da boste izbrali pravo opremo za vašega otroka.

Blog
01. 12. 2022 05.00

'Kaj pa, če bi nazaj vzpostavili sistem, kjer nimajo vsi vsega?'

December je pred vrati in z njim čas obdarovanj. V tem zapisu se bom dotaknila vseh obdarovanj, ne le božičnih. Dejstvo je, da se vsako leto vrednosti daril višajo. Višajo se pričakovanja in višajo se želje. Ampak kdo je za to zares kriv?

Šola in splet
21. 11. 2022 05.00

Nevarnosti družbenih omrežij, ki jih kot starši morate poznati

Če v času našega otroštva ni bilo ne duha ne sluha o internetni povezavi, računalniki pa so bili šele v zametkih, v današnjem času otroci odraščajo v svetu sodobne tehnologije, kamor spadajo tudi družbena omrežja. Pritisk vrstnikov je vse večji in običajno otroci še pred dopolnjenim 13. letom (ki naj bi bila meja za ustanovitev profila) začnejo z uporabo Instagrama, Snapchata, Facebooka in ostalih priljubljenih platform. Kako? Tako da spretno zaobidejo pravila in podajajo lažne letnice rojstva. A vsi vemo, da je digitalni svet pogosto tudi svet zlorab, kibernetskih napadov in drugih tveganj, zato moramo kot starši poskrbeti za varnost svojih otrok, tako da se z njimi pogovorimo o pasteh prisotnosti na internetu.

Šola in splet
07. 11. 2022 09.25

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger

Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Prosti čas
07. 11. 2022 09.11

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'

Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

Prosti čas
27. 09. 2022 08.05

Ideje za top rojstnodnevna darila za otroke

Je tudi vaš otrok večkrat povabljen na rojstni dan svojega prijatelja, pa nikoli nimate ideje, kaj bi otroku kupili in s čim bi ga lahko razveselili? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Zdrav otrok
28. 08. 2022 04.15

To so pozitivni učinki joge na otroke

Tako kot joga koristi odraslim, pušča blagodejne učinke tudi na otrocih. V svetu, nasičenim s številnimi motilci, med njimi telefoni, računalniki, tablicami, televizorji, radijskimi sprejemniki in drugo moderno tehnologijo, jim lahko pomaga pri lažjem soočanju s stresom, obenem pa krepi njihovo dušo in telo. Jogo za otroke v Sloveniji z vsem srcem izvaja Sonja Trplan.

Naslovnica
15. 04. 2022 05.00

Kdaj je pravi čas, da ima vaš otrok svoj telefon?

Kdaj otroku kupiti telefon, je večna dilema staršev. V sodobnem svetu, ko nas tehnologija obkroža na vseh področjih našega življenja, se je tudi uporaba telefona močno spremenila. In tako ni nič nenavadnega, če šestletnika vidimo s telefonom v roki. Toda ali ga resnično potrebuje?

5KA
31. 03. 2022 04.45

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?

Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Razvoj otroka
18. 02. 2022 13.30

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?

Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

Šola in splet
15. 10. 2021 14.27

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?

Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Blog
12. 05. 2021 07.23

"Mami, kdaj bom lahko počel vse, kar si želim ... brez tvojega dovoljenja?"

Matevža je zanimalo, koliko moraš biti star, da ti ni treba več staršev vprašati za dovoljenje. V smehu sem mu odgovorila, da me ne bo treba več ubogati, ko bo imel svojo upokojensko kartico.

Novice
08. 04. 2021 08.05

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"

Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

5KA
31. 12. 2020 11.17

Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost

V času, ko je druženje izven družine omejeno, je pomembno, da otroci ne prevzamejo slabih vzorcev preživljanja prostega časa pred zasloni. Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost, vodi pa lahko tudi v zasvojenost, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Najstniki
24. 12. 2020 08.04

To so resnično učinkovite študijske navade

Učinkovite študijske navade, ki vključujejo pravilen pristop k učenju, izbiro ustreznega okolja, strukturiranje urnika, minimaliziranje motenj in spominske igre, niso le ključ do boljšega učnega uspeha vašega študenta, pač pa ga naučijo tudi vztrajnosti in iznajdljivosti. Predstavljamo vam skupek zelo efektivnih pristopov k učenju, ki mladostnika opremijo tudi za kasnejše soočanje s poklicnimi izzivi.

Vzgoja in vrtec
14. 12. 2020 07.46

Ključne razlike med otroštvom nekoč in danes

Kakšne so razlike med odraščanjem nekoč in danes? Naši časi otroštva so bili časi brez mobitelov in računalnikov, časi, ko smo še uporabljali stacionarni telefon na kabel in okrogle številčnice, časi, ko smo lahko družbo prijatelja dobili le tako, da smo potrkali na njegova vrata. Se še spomnite?

Novice
17. 09. 2020 10.21

Kakšna je bralna pismenost slovenskih otrok?

Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo Bralna pismenost otrok v Republiki Sloveniji. Kakšna so bila dognanja in kako so se pristojne ustanove, zadolžene za dvig bralne pismenosti otrok odrezale, pa v spodnjih vrsticah.

Novice
25. 03. 2020 08.03

Šolanje na daljavo – enim je super, drugim ne. Niso vsi na istem, a vsi smo skupaj v tem

Šolanje na daljavo. Staršev niti učiteljev nihče ni pripravil nanj, ni bilo vaje, tako kot so bile denimo letno evakuacijske in požarne. Dejstvo je, da gre enim "kot po maslu", drugim malo manj. Eni starši ob vsem še delajo, fizično hodijo v službe. Ni lahko, ampak ni dvoma, da ne bi zmogli. Skupaj smo v tem.

Malček
21. 11. 2019 14.48

Slovenski pediatri pozivajo, da otrokom omejite uporabo tehnologije

Pediatri opozarjajo, da zaradi pretirane uporabe tehnologije mladostniki v odrasli dobi ne bodo sposobni živeti. Zaradi pretirane uporabe tudi ne ločijo med realnim in nerealnim. Alarmi so se prižgali že v vrtcih, kjer so opazili, da so nekateri otroci že pri štirih letih zasvojeni z računalniki oz. z novo tehnologijo.

Izleti in počitnice
05. 07. 2019 09.12

Veliko Slovencev se odloča za dopust v drugih državah nekdanje Jugoslavije

Če smo Slovenci v preteklih desetletjih najraje dopustovali na hrvaški obali, se nas v zadnjih letih vse več odloča poletne počitnice preživeti tudi nekoliko južneje, v drugih državah nekdanje Jugoslavije. Med družinami z otroki je denimo vse bolj priljubljena Črna gora, za kar obstaja več razlogov: tja se lahko odpravimo z različnimi prevoznimi sredstvi, v ponudbi je pestra izbira namestitev, krasijo jo lepe plaže, prav tako je na voljo kup aktivnosti za vse generacije. Če torej še niste izbrali destinacije letošnjega dopustovanja, vas predstavitve nekaterih črnogorskih destinacij in izkušnje popotnikov v nadaljevanju morda spodbudijo, da to poletje preživite prav v tej balkanski državi!

Bibini svetovalci
22. 12. 2009 12.53

Presbiopija

Spoštovani že dobrih 20.let se na delovnih mestih uporabljajo računalniki,dejstvo pa je da za pravilno namestitev le teh glede svetlobe,velikosti črk,za katere vemo ,da so PREMAJHNE,kajti na eno stra...

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863