računanje

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo
Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

5 pravil za motivacijo otroka pri pridobivanju pozitivnih ocen
Vsi starši bi si zagotovo želeli, da bi njihovi otroci v šoli blesteli in pridobivali odlične ocene. Vendar pa je nekaj najbolj normalnega, da otrok kdaj domov pride z negativno oceno, kar je lahko posledica različnih dejavnikov. Na nas je, da ugotovimo, kje se je zataknilo in kako rešiti nastalo situacijo. Predvsem pa, da s pogovorom motiviramo otroka k reševanju težave.

Iz kamenčkov lahko ustvarite marsikaj lepega in uporabnega
Kamenčki so odličen pripomoček za preganjanje dolgočasja. Otroci se lahko z njimi učijo ter iz njih ustvarijo marsikaj izjemno lepega in uporabnega. Tudi edinstveno in izvirno igro za rojstnodnevno darilo.

Kako otroka navdušiti nad matematiko?
Ni potrebe po tem, da bi matematika otroku predstavljala stres. Pomembno je le, na kakšen način jo predstavimo otroku. In če jo prikažemo skozi igro in miselne izzive, je lahko precej zabaven in navdušujoč predmet, v katerem bo otrok užival. Otroku je torej treba pripraviti matematično spodbudno okolje, da bi zanj matematika postala igriva, privlačna in zanimiva.

Se še spomnite Pitagorovega izreka?
Pitágora je bil grški filozof, matematik in mistik, ki se je rodil približno leta 570 p. n. št. na otoku Samos v Grčiji. Njegovo najbolj znano delo, Pitagorov izrek, naj bi bilo znano že pred njegovim časom, vendar pa je bil ravno on prvi, ki je izrek uspešno dokazal. Se še spomnite izreka?

Zato pri matematiki spodbujajo uporabo prstov, abaka, kamenčkov in kock
Spominjam se, kako v osnovni šoli pri učenju matematike ni bilo dovoljeno uporabljati prstov, saj so učiteljice zahtevale "računanje na pamet", pa tudi starši niso bili naklonjeni "štetju na roke". Danes je popolnoma drugače, saj celo zelo priporočajo in spodbujajo uporabo različnih pripomočkov, pa naj bodo to abak, kamenčki, kocke ali seveda tudi prstki.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Koliko traja nosečnost?
Izvedeli boste najpomembnejše informacije glede trajanja nosečnosti. Ali obstajajo različne metode za izračunavanje nosečnosti? Ali lahko pride do odstopanj od predvidenega datuma poroda? Katere faze nosečnosti obstajajo?

Zakaj imajo nekateri slabše ocene pri matematiki?
Kolumbijski strokovnjaki so ugotovili, da obstaja povezava med poznavanjem številk v prvem razredu osnovne šole in osnovnih računskih operacij v kasnejšem obdobju. Spoznali so, da so otroci v višjih razredih imeli slabše ocene pri matematiki od tistih, ki so že v prvem razredu poznali številke.

Objavljeni zaključki revolucionarne raziskave
Določen genski zapis, z manjšimi odstopanji, vpliva na sposobnost učenja matematike in branja pri otrocih, so ugotovili v novi britanski raziskavi, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

To morate videti!
Na POP TV je prišla serija, kot jo Slovenija ne pozna. Serija Mamin dan je hkrati cinično zabavna, negativno pozitivna in neprimerno vzorna. V njej nastopa tudi osemletna Nana Marguč. Njena mama Tina in oče Aleš pravita, da jo nastopanje izjemno veseli in da hčerka upa, da bo postala gledališka in filmska igralka. Podpirata jo pri vsem, kar ji je ljubo.

Kako lahko otrok vzljubi matematiko?
Roko na srce – veliko otrok ne mara matematike, ker mislijo, da so za njih računske operacije pretežke. Zato je pomembno, da jim starši že od prvega razreda pomagate, da vzljubijo številke, odštevanje, seštevanje, množenje, deljenje.

Zamolčana resnica prišla na dan!
Po novih izračunih strokovnjakov naj bi se starati začeli z upadom kognitivnih sposobnosti možganov. To naj bi se zgodilo med 40. in 45. letom.

Moji najbolj nenavadni položaji ... dojenja
Vse svoje otroke sem dojila – no, še dojim. In ko se opazujem, vidim, kako se je moj odnos do dojenja v skoraj štirinajstih letih počasi spreminjal …