Bibaleze.si

raba

Vzgoja in vrtec
02. 12. 2024 05.00

Televizija v otroški sobi – da ali ne?

Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Nosečnost
22. 10. 2024 02.00

Ali malinov čaj res pripomore k lažjemu porodu?

Nekateri priporočajo nosečnicam pitje različnih čajev, denimo ingverjevega in iz malinovih listov. Prvi naj bi lajšal slabost in drugi naj bi pripomogel k lažjemu porodu. Pa gre za resnico ali mit? Odgovarja prof. dr. Samo Kreft, mag. farm., s fakultete za farmacijo, ki je razkril zdravilne rastline, s katerimi si lahko nosečnice lajšajo tegobe, in opozoril, da so določene tudi odsvetovane v nosečnosti.

Družina in odnosi
16. 07. 2024 05.00

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Porodne zgodbe
06. 09. 2023 09.47

Mama med nujnim poletom z Raba rodila kar v helikopterju

Po poročanju hrvaških medijev je deklica po imenu Lara prišla na svet le šest minut pred pristankom helikopterja na reškem heliportu Delta. Tako za mamico kot dojenčico se je vse dobro izšlo.

Nega in zdravje
19. 05. 2023 05.00

Katera eterična olja in kdaj so uporabna za otroke (in dojenčke)?

Aromaterapija je blagodejna pri številnih vsakodnevnih težavah, ki pestijo otročke, denimo pri prehladih, krčkih, bolečinah, nespečnosti in težavah s koncentracijo. Kako varno uporabljati eterična olja, katera so primerna za otroke ter pri katerih težavah vse lahko pomagajo, je pojasnila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Prosti čas
05. 08. 2022 09.16

Otroci preživljajo vedno več ur na dan tako, da strmijo v zaslon

Digitalne tehnologije nam danes olajšujejo marsikateri aspekt življenja, zato kaj hitro pozabimo posvečati pozornost negativnim posledicam, ki jih prinaša prekomerna izpostavljenost zaslonom. Še posebej ranljiva skupina so predšolski otroci. V dokumentarcu Generacija pred zasloni, ki si ga lahko ogledate na VOYO, lahko izveste, kakšne strukturne spremembe v možganih in pri obnašanju otrok prinaša neustrezna raba digitalnih tehnologij, kako neustrezno rabo sploh prepoznati in kako jo lahko zamenjamo z zdravimi digitalnimi navadami.

5KA
31. 03. 2022 04.45

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?

Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Problematični najstnik
16. 12. 2021 19.01

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog

Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Izleti in počitnice
01. 07. 2021 08.09

Hrvaški otoki, ki so kot nalašč za družinski dopust!

Začele so se počitnice in z njimi tudi glavna sezona dopustovanja. Dejstvo je, da je treba družinski oddih zelo skrbno načrtovati in še pred odločitvijo za določeno destinacijo natančno preveriti, ali je primerna tudi za otroke: apartma ali hotel mora biti kar se da blizu morja, izbrana destinacija mora imeti primeren dostop v vodo za otroke in nizek vodostaj, v bližini morajo biti kar se da čisti toaletni prostori, kakšen lokal, gostilna s prigrizki, vsaj malo sence za malčkov počitek in igrala ali aktivnosti za zabavo otrok. Kriterijev torej ne primanjkuje in da bo odločitev to poletje lažja, smo preverili, katere plaže hrvaških otokov se najbolj približajo vsem omenjenim zahtevam družin.

Novice
12. 11. 2020 08.08

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo

Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

Malček
06. 10. 2020 07.56

Tako bodo otroci varni v prometu

Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Šola in splet
06. 02. 2018 09.18

Prijaznejši internet se začne s teboj

Na današnji dan obeležujemo dan varne rabe interneta. Gre za osrednji dogodek v okviru meseca varne rabe interneta, ki vsako leto poteka februarja in katerega cilj je spodbuditi vse deležnike k ustvarjanju prijaznejšega interneta za vse, še posebej za njegove najmlajše uporabnike.

Najstniki
05. 06. 2017 08.15

Poletne počitnice so lahko tudi 'digitalne počitnice'. Znamo uživati tudi brez družbenih omrežij?

Poletje, ko bomo nekaj časa preživeli tudi na dopustu, je lahko pravi čas, da se "odklopimo", pravijo na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LogOut. Ugotavljajo namreč, da so ljudje s tehnologijo in spletom vse bolj obremenjeni, družbena omrežja pa so spremenila odnos do prijateljstev in romantičnih zvez.

Novice
07. 02. 2017 10.28

15.920 oseb naletelo na okužbo z računalniškim virusom

Na drugi torek v februarju se obeležuje mednarodni dan varne rabe interneta. Letos ta poteka pod sloganom Skupaj spremenimo internet na bolje. Kot so ob tem pristavili v slovenski točki osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si, lahko vsak sam s kulturnim in etičnim vedenjem naredi ogromen korak k spreminjanju interneta na bolje.

Najstniki
16. 03. 2016 07.35

Mladi pod drobnogledom

Med šoloobveznimi otroki v Evropi in Severni Ameriki je manj tistih, ki kadijo ali pijejo alkohol, medtem ko številna dekleta menijo, da so predebela, v najnovejši študiji ugotavlja Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in opozarja, da narašča zaskrbljenost zaradi premalo gibanja. V raziskavo je bilo vključenih skoraj četrt milijona otrok.

Najstniki
16. 09. 2015 08.02

Raba računalnikov v šolah – boljši učni rezultati

Slovenski 15-letniki pri pouku uporabljajo splet v povprečju 28 minut na dan, kaže poročilo OECD o uporabi računalniške tehnologije med mladimi v procesu izobraževanja. Kot navaja, pa večja raba računalnikov pri pouku ne vodi nujno k boljšim učnim izidom. Pravi prispevek IKT k učenju je treba še v celoti izkoristiti in uresničiti.

Novice
26. 05. 2015 06.30

''Pazi, uporabi varno!''

Zadnji teden v maju obeležujemo teden kemijske varnosti, 29. maja pa dan kemijske varnosti. Namen obeležitve je osveščanje javnosti o ustreznem ravnanju s kemikalijami, ki postajajo vse bolj nepogrešljive. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da kemikalije lahko delujejo tudi škodljivo, zato je treba z njimi ravnati previdno.

Najstniki
11. 02. 2015 07.05

Kdo se najpogosteje izobražuje na internetu?

Internet za raziskovalno delo in izobraževanje tedensko ali pogosteje uporablja dobra petina slovenskih spletnih uporabnikov, kažejo najnovejši podatkih raziskave MOSS. Splet najpogosteje uporabljajo šolajoči se obiskovalci, med pogostimi uporabniki pa je več žensk kot moških.

Najstniki
19. 06. 2014 13.20

Poletni razvrat slovenskih najstnikov

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opažajo, da je čas dopustov oziroma počitnic pogosto povezan z večjim tveganjem za prenos spolno prenosljivih okužb. Zato mladim pri spolnih odnosih priporočajo najbolj zanesljivo metodo zaščite - t. i. dvojno zaščito, ki pomeni dosledno uporabo kondoma in hkrati uporabo drugih kontracepcijskih metod.

Novice
14. 03. 2014 07.57

Higienski vložki DRION: varno, higienično in naravno

Podjetje Vitalzen predstavlja inovacijo na področju ženske higiene: varne, higienične in udobne vložke, ki pomagajo varovati vaše zdravje in počutje

Novice
18. 12. 2013 13.03

Tragične posledice zaradi nepremišljenosti

Število poškodb zaradi neustrezne uporabe pirotehnike v zadnjih letih pada. Še vedno pa se letno s pirotehniko poškoduje okoli 15 ljudi. Mnoge, večinoma mlade ljudi te poškodbe zaznamujejo za vse življenje, poškodovanega dela telesa pa zdravniki kljub napredku v medicini ne morejo povrniti v prvotno stanje, so opozorili v UKC Ljubljana.

Novice
26. 09. 2013 12.59

77.000 Slovenk prisega na takšno zaščito!

Raba zanesljive kontracepcije je v Sloveniji v zadnjih desetletjih pomembno narasla, kar se odraža v upadu števila nezaželenih nosečnosti in s tem dovoljenih splavov, so ob današnjem svetovnem dnevu kontracepcije sporočili z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) RS. Najpogosteje uporabljena metoda kontracepcije je trenutno hormonska kontracepcija.

Družina in odnosi
28. 10. 2011 08.13

Ste odgovorni do družbe in okolja?

Kako najmlajše naučiti, da moramo krhko naravno ravnovesje našega planeta varovati tudi za prihodnje čase? V veliko pomoč so nam lahko tudi šole. Kako se tega loteva ena izmed njih?

Malček
12. 07. 2011 07.30

VIDEO: V katerih primerih je lahko trampolin nevaren?

Skorajda ni otroka, ki se ne bi razveselil čisto svojega trampolina. Za nakup slednjega se starši vse pogosteje odločajo, ob tem pa mnogi pozabijo na varnost in upoštevanje pravil.

Nosečnost
03. 11. 2010 14.33

Nosečniški kažipot

V nosečnosti imate na voljo devet mesecev, da se pripravite na prihod otroka. Vmes pa se pojavi tisoč vprašanj, na katere želite odgovore, zato je prav, da se seznanite s pravicami, ki jih imate kot nosečnica.

Družina in odnosi
15. 09. 2010 09.32

Za varno ter učinkovito skrb za ženske in otroke

Pri Združenju Naravni začetki vas vabijo, da se jim pridružite in prispevate svoj glas za varno ter učinkovito skrb za žensko in otroka v nosečnosti, med porodom in po njem. Pripravili so pobudo, ki jo bodo izročili Ministrstvu za zdravje RS.

Dojenček
21. 10. 2009 14.33

So otroške lupinice res varne?

Avtosedež za dojenčke - lupinica naj bi bila varna samo v avtomobilu. Vse več nesreč se namreč dogaja zaradi nepravilne uporabe zunaj avta. V ZDA se zaradi tega vsako leto poškoduje 8700 dojenčkov.

Nosečnost
04. 12. 2008 16.06

Moj porodni načrt

Zdravniki hočejo obdržati neomajno avtoriteto nad tem, kar se bo pri porodu dogajalo. Zato bodo morale ženske in družine v Sloveniji zahtevati nadzor nad svojim reproduktivnim življenjem, vključno z rojevanjem, pravi prof. dr. Marsden Wagner.

Malček
01. 09. 2008 12.18

VIZITA: Starši lahko ublažite tegobe

Kljub skrbnemu načinu uvajanja, ki upošteva individualnost otroka in potrebe staršev ter način delovanja vrtca, morate starši pri uvajanju otroka pričakovati niz drobnih vedenjskih ali drugačnih začasnih sprememb.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863