Bibaleze.si

ravnati

Zdrav otrok
31. 03. 2025 11.47

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?

Pri deklicah je vnetje pogostejše, sečnica (uretra) je namreč pri punčkah zelo kratka in bakterije hitro dosežejo mehur.

Nega in zdravje
25. 03. 2025 12.51

Kako zdraviti vnete oči pri otroku?

Pri vnetju oči gre največkrat za posledico virusne ali bakterijske okužbe, ob kateri se pojavijo določeni spremljajoči bolezenski znaki. Potek in zdravljenje se razlikujejo glede na vzrok vnetja.

Očkov kotiček
22. 02. 2025 05.00

10 znakov, da bo vaš partner dober oče

Načrtovanje družine je izjemno pomembno in preden se odločimo za otroka, je treba razmisliti o kompatibilnosti s partnerjem, o njegovih lastnostih in prioritetah. Nobeno rojstvo otroka namreč ne bo spremenilo ne ženske ne moškega v tolikšni meri, kot si včasih želimo.

Vzgoja in vrtec
12. 02. 2025 05.00

Kaj lahko storite, če vaš otrok ukrade denar in laže o tem?

Najverjetneje nikoli ne bi pomislili na to, da bi vam otrok lahko iz denarnice odtujil denar. A vendar se lahko zgodi. Kako ravnati v tem primeru? Na kakšen način se pogovoriti z njim? Preberite nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Resnične zgodbe
10. 02. 2025 11.39

'V resnici je moja sestra. Je narobe, da ji tega nisem povedal?'

Včasih so odločitve, ki jih sprejmemo iz ljubezni, še posebej zapletene. Moški, ki je svojo mnogo mlajšo sestro vzgajal kot svojo hčerko, se je znašel pred dilemo, ali naj ji razkrije, da ni njen pravi oče.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Dojenček
28. 01. 2025 05.00

4 koraki, ki jih ne smete preskočiti pri negi kože

Koža dojenčkov je zelo občutljiva in nežna, zato je treba z njo ravnati z veliko pozornosti, obenem pa morate biti pozorni na kakršne koli spremembe. V nadaljevanju razkrivamo 4 korake, ki jih pri negi dojenčka ne bi smeli izpustiti.

Malček
14. 01. 2025 05.00

Starševske napake: zakaj nikoli ne smete reči otroku, da ga boste pustili samega

Ko otrok protestira in noče zapustiti igrišča ali drugega zabavnega prostora, je lahko naporno ostati miren. Čeprav je lahko mamljivo uporabiti grožnje, kot je "pustila te bom tukaj!", pa strokovnjaki opozarjajo, da take besede lahko povzročijo več škode kot koristi.

Družina in odnosi
09. 01. 2025 05.00

Kako se ob prihodu dojenčka upreti tašči?

Odnos tašče in snahe velja za enega najbolj kompleksnih. Zadeve pa se zagotovo še nekoliko bolj zakomplicirajo, ko v družino prispe nov član. Takrat si vsaka od njiju želi uveljaviti svoja pravila in vrednote, ki pa se marsikdaj ne skladajo. Kako ravnati?

Dojenček
09. 01. 2025 05.00

Kako omiliti bolečine pri izraščanju prvih zob?

Rast prvih zob spremljajo različni simptomi, nekateri dojenčki imajo plenični izpuščaj, drugi so sitni in ne spijo ponoči. Prve zobe dobijo okrog petega meseca, nekaterim pa ne zrastejo tudi do devetega.

Zdrav otrok
08. 01. 2025 05.00

Zakaj se pojavijo alergije pri otrocih?

Alergije so ena najpogostejših zdravstvenih težav pri otrocih, ki prizadenejo milijone po vsem svetu. Pojavijo se, ko imunski sistem pretirano reagira na snovi, ki so sicer neškodljive za večino ljudi. Razumevanje, zakaj se alergije pojavijo, je ključno za njihovo preprečevanje in obvladovanje.

Nosečnost
08. 01. 2025 05.00

'Ko vsem uspe zanositi, razen tebi ... Kaj lahko narediš?'

Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. Soočanje z neplodnostjo in dolgotrajno zdravljenje vplivata tudi na partnerski odnos. Lahko se pojavijo občutki krivde, sramu in nezmožnosti. Veliko je razočaranj in življenja v negotovosti, sledi obup. Kako se soočiti s tem in kaj lahko naredite zase?

Zdrav otrok
03. 01. 2025 05.00

Ko zboli otrok: Kaj storiti, ko se pojavita driska in bruhanje

Ko otrok zboli, so starši pogosto zaskrbljeni, sploh če se pojavijo simptomi, kot sta driska in bruhanje. Te težave so lahko zelo neprijetne in včasih precej zastrašujoče, vendar je ključno, da starši vedo, kako ravnati, da zagotovijo pravilno oskrbo in pomagajo otroku, da se čim hitreje okrepi.

Prehrana
31. 12. 2024 05.00

Je vaš otrok izbirčen? Krivite lahko ...

Verjetno vas izbirčnost vašega otroka spravlja ob pamet. Izbirčni otroci znajo jesti zgolj eno in isto stvar, vse drugo pa zavračajo. Ne glede na to, ali so lačni ali ne, preprosto ne bodo poskusili nečesa novega. Kaj pa vi? Prav tako veljate za izbirčnega jedca?

Malček
18. 12. 2024 05.00

Zakaj se malček ne veseli skupaj z družino?

Kako ravnati, kadar se pri otroku pojavi tesnoba zaradi nosečnosti mamice? Kar naenkrat postane posesiven, bolj občutljiv, neprestano si želi njene bližine, joče, ko mora med vrstnike in bi raje bil z mamo, išče pozornost z nagajanjem ...

Družina in odnosi
13. 12. 2024 04.49

Stvari, ki jih babice in dedki ne bi smeli početi

Ob navdušenju nad vnukinjami in vnuki nas čustva zanesejo v odzive in dejanja, ki se zdijo staršem otrok že malo pretirana. Kaj je tisto, česar babice in dedki ne bi smeli početi?

Šola in splet
05. 12. 2024 04.39

Komentirati najstniku objave na spletu ali raje ne?

Ko smo bili sami otroci, tovrstnih težav nismo imeli, kajne? S prihodom digitalne dobe pa so se postopoma pojavile številne težave, dileme, ki se odražajo tudi v medosebnih odnosih. Ena sodobnejših so zagotovo družbena omrežja, ki jim danes ne gre ubežati, in prav v zvezi s tem se marsikateri starš sprašuje, kako ravnati. Slediti svojemu najstniku ali ne? Mu komentirati objave ali biti raje modro tiho? Morda celo slediti njegovim prijateljem? Dilem je veliko, zato smo se odločili, da odpremo še eno zanimivo temo, o kateri se premalo govori.

Vzgoja in vrtec
30. 11. 2024 04.00

Kdo so visokoobčutljivi otroci?

Vsake toliko lahko še vedno zasledimo nerazumevanje globoko čutečih otrok, ki se zavedajo že najmanjših sprememb v svojem okolju in so zlahka prekomerno stimulirani. Ne gre za razvajenost, kot radi etiketiramo takšno vedenje, temveč za otroke, ki bolj zaznavajo, več razmišljajo in globlje čutijo. Govor je o visokoobčutljivih otrocih, ki jim je v zadnjem času namenjene vse več pozornosti.

Porod
27. 11. 2024 02.15

Je strah pred porodno bolečino odveč?

Tiste ženske, ki še niso rodile, malce razmišljajo o tem. Tiste, ki so noseče, razmišljajo, vendar si rečejo: 'Če so vse ženske to preživele, bom tudi jaz.' Tiste, ki pa so to izkusile, lahko potrdijo, da gre res za nepopisno bolečino, ki pa ravno tako po starih rekih tudi mine, se pozabi, v naročju pa vam ostane bitjece, ki bo ljubljeno vse življenje.

Razvoj in odnosi
20. 11. 2024 05.00

Nespoštljiv odnos najstnika do staršev in preizkušanje meja – kako ravnati?

Najstniška kršitev mej in nespoštljivo obnašanje sta za obdobje pubertete precej normalna, saj se še sama struktura možganov ni dovolj razvila. Najstnik tako ne zmore obvladovati svojih impulzivnih čustev. Prav tako se občutek za odgovornost razvije nekje do 21. leta. Zaradi tega najstniki pogosto ne dojemajo popolnoma posledic svojih dejanj, so impulzivni in nagnjeni k nepremišljenemu vedenju.

Otroške sobe
16. 11. 2024 02.30

7 najboljših sobnih rastlin za otroške sobice

Da bi otroci dihali svež in zdrav zrak, lahko k temu pripomorejo tudi ustrezne sobne rastlinice, ki bodo lepo popestrile otroški prostor. Hkrati se bodo otroci lahko že majhni naučili skrbeti za rastline in z navdušenjem zalivali ter opazovali sobne rastlinice v svojem prostoru. Katere so po mnenju strokovnjakov tiste najbolj primerne za umestitev v otroške sobice? Preverimo.

Šola in splet
15. 11. 2024 02.00

Video igre za najstnike: katere so primerne?

Ali bi nas moralo skrbeti nasilje v video igrah? So video igre sploh zdrava izbira za najstnike? Kako veste, katere video igre so najboljše? Da bi lažje odgovorili na ta vprašanja, se zanašamo na strokovne smernice Ameriškega združenja pediatrov (AAP) in Odbora za ocenjevanje industrije programske opreme za zabavo (ESRB).

Vzgoja in vrtec
06. 11. 2024 05.00

Ključne veščine, ki bi se jih otroci morali naučiti

Pogosto se od otrok pričakuje, da se bodo različnih življenjskih in socialnih veščin učili spontano. Čeprav se jih veliko lahko naučijo nevede, pa niso vse veščine zlahka in spontano učljive. Nekateri otroci potrebujejo več podpore odraslih in dalj časa, da jih usvojijo. Navajamo pa tiste ključne veščine, ki jih vsak otrok potrebuje, da bi opravil tako imenovani 'test zrelosti'.

Družina in odnosi
05. 11. 2024 05.00

Pretirano vpletanje v življenje odraslega otroka je lahko zelo škodljivo

Podpora odraslemu otroku, ki se sooča z določenimi težavami, je ponavadi plod ljubezni in starševske skrbi, včasih pa lahko preveč pomoči povzroči krog tesnobe in stresa tako za starše kot za otroka.

Nosečnost
31. 10. 2024 04.00

Nosečnost po tednih – kaj pričakovati?

Preverite, kako se med nosečnostjo iz tedna v teden spreminja vaše telo. Za vas smo pripravili vodnik in napotke, s pomočjo katerih boste lahko izvedeli, kaj lahko v določenem obdobju nosečnosti pričakujete in kako ravnati ob morebitnih tegobah.

Problematični najstnik
20. 10. 2024 03.00

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka

Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Vzgoja in vrtec
18. 10. 2024 03.00

Vzgojite samostojnega otroka, na katerega se boste lahko zanesli, ko boste stari

Biti starš je najlepše, a tudi najtežje delo. Mame in očetje se vsakodnevno srečujejo z dvomi, izzivi, strahovi in vprašanji, ali pravilno vzgajajo svoje otroke. Da bi staršem olajšali delo, so vzgojitelji zbrali 13 pravil, ki sestavljajo sveti gral vzgoje. To naj bi bilo po njihovem vse, kar morate vedeti o vzgoji otroka ...

Prehrana
17. 10. 2024 03.00

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?

Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Trači
30. 09. 2024 10.15

Zato igralka svoji hčerki ne daje nasvetov o vzgoji?

Vsaka mama bo svojemu otroku dala nasvet, kadar ga potrebuje – včasih pa tudi, ko ga ne. Zato se je najbolje ravnati po načelu, da nekomu svetujemo takrat, ko to prosi. Tega se drži tudi igralka Demi Moore. "Onidve morata najti svojo pot," pravi o odnosu med svojo hčerko Rumer in vnukinjo Louetto.

Najstniki
24. 09. 2024 05.00

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?

Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863