Bibaleze.si

različne

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Novice
02. 04. 2025 05.00

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti

2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Partnerski odnosi
01. 04. 2025 05.00

Kako lahko kot sočuten moški pomagate tesnobni partnerki

Tesnoba lahko izrazito poseže v vsakdanje življenje, saj ne vpliva le na posameznika, temveč tudi na njegovo okolico, zlasti na bližnje odnose. Ko se moški znajde v vlogi partnerja ženske, ki se spopada s tesnobo, je ključno, da razume njeno stisko in ji nudi ustrezno podporo. Pomembno je, da ve, da tesnoba ni zgolj slab dan ali pretirana zaskrbljenost, temveč globlje stanje, ki lahko vpliva na njeno sposobnost spopadanja z vsakdanjimi izzivi.

Dojenček
31. 03. 2025 05.00

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni

Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Prehrana za dojenčke
28. 03. 2025 10.03

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce

Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Zdrav otrok
27. 03. 2025 10.31

Kakšni so simptomi vnetja srednjega ušesa pri otroku?

Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja, saj so ušesne troblje, tako imenovane tube, pri njih krajše in širše kot pri odraslih. V spodnjih vrsticah preverite znake in simptome vnetega ušesa ter potek zdravljenja.

Dojenček
27. 03. 2025 05.00

Kdaj dojenček dejansko vidi?

Mnogo mamic zanima, kdaj se razvijejo oči in ali plod vidi že v maternici. Pri kateri starosti ima dojenček jasno sliko obrazov? Ker vsi starši želijo, da bi se otrokov vid razvijal čim bolj normalno, smo oftalmologa Dušana Pušnika povprašali, kako ga lahko spodbudimo.

Novice
26. 03. 2025 16.01

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?

V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Zdrava nosečnica
26. 03. 2025 08.39

Kdaj je izcedek v nosečnosti normalen in kdaj ne?

Mnoge ženske med nosečnostjo opazijo nenavaden izcedek, kar lahko povzroči strah, negotovost in zaskrbljenost. Da bi vam olajšali odločitev, kdaj k zdravniku, nam je ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine pomagal odgovoriti na nekaj vprašanj.

Očkov kotiček
25. 03. 2025 12.21

Nekdanji tekmovalec MasterChefa se veseli nove vloge

Timotej Cizej, nekdanji tekmovalec kuharskega šova MasterChef Slovenija, je pred kratkim postal očka. Z rojstvom hčerke Line Mete je njegovo življenje tako dobilo novo dimenzijo.

Intervju
24. 03. 2025 05.00

Po vseh teh letih iskanja odgovora sem končno izvedela, kaj je narobe z mojim telesom

Kljub bolečinam in drugim simptomom, ki so se začeli že v najstniških letih, je 32-letna Lucija diagnozo endometrioze dobila šele leta 2022 med posegom na Onkološkem inštitutu. Zdaj se sooča z zdravljenjem, ki vključuje prehranske spremembe, hormonsko terapijo in druge načine lajšanja simptomov. Svojo izkušnjo deli z namenom ozaveščanja o endometriozi in spodbujanja žensk, da vztrajajo pri iskanju pomoči.

Zdrava nosečnica
19. 03. 2025 05.00

Najpogostejše kožne spremembe v času nosečnosti

Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska mnogokrat sliši: O, kako lepo siješ! ali Saj kar žariš! Ne gre za mit, temveč za dejansko stanje nosečnice, pri kateri je zaradi vpliva nosečniških hormonov koža dodatno prekrvavljena, izločevanje maščobe pa se poveča.

Malček
21. 03. 2025 05.00

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...

Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Prehrana
21. 03. 2025 05.00

Nutricionistka svetuje: Pritisk pri obroku ni rešitev za izbirčne otroke

Starši se pogosto znajdejo v težavah, ko njihov otrok zavrne zdrav obrok, ki so ga z ljubeznijo pripravili zanj. V mnogih primerih začnejo uporabljati različne taktike, da bi otroka prepričali, da poje vse, kar je na krožniku. Pa je to dobra praksa?

Svet slavnih
18. 03. 2025 05.00

Slavni hrvaški zapeljivec: Poročil se je štirikrat, sina dobil pri 65 letih

Hrvaški igralec je znan kot pravi zapeljivec, ki je v svojem življenju doživel številne ljubezenske zgodbice in poroke. A kljub številnim spremembam partneric je srečo našel ob 30 let mlajši Beograjčanki, umetnici Mileni. Njuna ljubezenska zgodba, ki se že leta uspešno razvija v zasebnosti, je prava pravljica v svetu, kjer javnost pogosto ne ve, kaj se dogaja za zaprtimi vrati.

Dojenček
17. 03. 2025 05.00

To je najslabša hrana, ki jo lahko ponudite vašemu dojenčku

Dojenčki ne potrebujejo veliko kalorij, potrebujejo pa veliko hranljivih in zdravih sestavin. Vendar pa so nekatera živila, ki se običajno ponujajo dojenčkom, v bistvu nezdrava in imajo samo visoko vsebnost kalorij, sladkorja ali soli, hranil pa zelo malo.

Prehrana
16. 03. 2025 05.00

Moj otrok trenira, kaj pa prehrana?

Lahko pri otrocih že govorimo o športni prehrani? Lahko. A športna prehrana pri otroku je najprej zdrava prehrana, ki jo sestavljajo živila iz vseh skupin, in ne prehranska dopolnila ali razne manipulacije vnosa energije za dosego športnega rezultata.

Resnične zgodbe
14. 03. 2025 11.47

Mati ga je zavrgla v smetnjaku, zdaj je milijonar

Pot Freddieja Figgersa, ki je od zavrženega dojenčka postal milijonar, je nič manj kot izjemna.

Zdrav otrok
12. 03. 2025 05.00

Otroci so 10-krat bolj izpostavljeni mikroplastiki kot odrasli

Rezultati nedavne študije razkrivajo, da je v iztrebkih dojenčkov več mikroplastike kot v iztrebkih odraslih posameznikov. Krivec za to bi lahko bile plastične stekleničke in ostali plastični pripomočki ter igrače, ki se pogosto znajdejo v ustih najmlajših, predvidevajo pa, da tudi prehrana otroka. Na kaj je treba biti pozoren?

Resnične zgodbe
07. 03. 2025 15.15

'Ko vidiš zdravnike na hodniku jokati, veš, na kakšnem oddelku si'

Tehnologija v medicini pogosto rešuje življenja, še posebej v najtežjih primerih. Tako je bilo tudi z malo Floro, ki se je zaradi zapletenega poroda rodila s hudimi težavami z dihanjem. Ko so bile možnosti za preživetje minimalne, je ECMO aparat omogočil njeno preživetje.

Dojenček
07. 03. 2025 05.00

Presenetljiva dejstva o dojenčkih, ki vas bodo navdušila

Prisrčni, ljubki in radovedni dojenčki so milo rečeno čudoviti že od rojstva. Dojenček vam lahko polepša dan in s svojim nasmehom stopi srce ter odpre popolnoma nov pogled na življenje. A o dojenčkih marsičesa verjetno ne veste in ta dejstva vas znajo presenetiti.

Porodnišnice
06. 03. 2025 05.00

Porod v Slovenj Gradcu: mamice izkušnjo tudi pisno pohvalijo

Pozitivni odzivi in pohvale mamic potrjujejo, da je porod v slovenjgraški porodnišnici prijetna in pomirjujoča izkušnja. Porodnicam omogočajo čim več svobode pri izbiri načina poroda in lajšanja bolečin, pri čemer omogočajo različne položaje, porod v vodi, epiduralno analgezijo, TENS terapijo, aromaterapijo in celo shiatsu masažo.

Počitnice
06. 03. 2025 05.00

Popolna destinacija za prve počitnice z letalom

Načrtovanje počitnic brez otrok je sila enostavno. Ni se treba preveč ukvarjati s kakovostjo namestitve, prehrano, prtljago, transportom, omejitvami, dostopi za vozičke. Nič čudnega torej, da po prihodu otrok številni potujejo zgolj še na preverjene destinacije, po možnosti z avtomobilom, da se lahko nemudoma vrnejo, če gre kaj narobe. Pa ni treba, da je temu tako. Tudi z malčki je mogoče ugodno in udobno potovati z letalom. Če vas kljub temu prevzemajo dvomi, lahko za prvi družinski polet izberete kakšno bližnjo destinacijo, ki je še posebej prijazna do otrok. Ena takih je denimo sončna Valencia!

Družina in odnosi
05. 03. 2025 05.00

Strupeni družinski odnosi: Kdaj je čas, da rečemo 'dovolj'?

Družina naj bi bila naš varni pristan, prostor, kjer čutimo ljubezen, sprejetost in podporo. Vendar pa včasih, kljub temu, da so družinski člani pomemben del našega življenja, odnosi postanejo strupeni in škodljivi za naše duševno zdravje. Takšni odnosi lahko povzročijo dolgotrajen stres, anksioznost in celo depresijo.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2025 05.00

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?

Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Družinsko življenje
05. 03. 2025 05.00

Takšno je bilo otroštvo v Jugoslaviji. Je bilo res tako?

Otroštvo današnjih staršev, pa tudi starih staršev, se je močno razlikovalo od otroštva, ki ga danes živijo njihovi potomci in vnuki. Niso odraščali v konkurenčnem okolju, dnevi niso bili natančno določeni, večino časa so preživljali v iskanju lastnih iger in zabave. Kaj menite, je bilo nekoč res bolje kot danes?

Dojenček
03. 03. 2025 05.00

Dotikanje genitalij pri otrocih: kaj je normalno in kdaj skrbeti?

Mnogi starši so razburjeni, ko odkrijejo, da se njihov predšolski otrok ves čas dotika svojih genitalij, a to je običajna in pogosta dejavnost mnogih majhnih otrok in predšolskih otrok in se lahko pojavi že v prvem in drugem letu življenja, ko otrok odkrije svoje genitalije.

Novice
28. 02. 2025 12.41

Nasvet strokovnjakov: Varne maske in kostumi za otroke

Otroci komaj čakajo pustni čas, da se lahko pokažejo v novi maski. Da se pustno rajanje ne bi končalo v solzah, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) staršem svetujejo, da otroke oblečejo v svetle, vidne kostume, ki niso vnetljivi in so dovolj topli. Odsvetujejo maske na obrazu, saj otroci pod njimi težko dihajo in slišijo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863