razlogov

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?
Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?
V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Strupeni družinski odnosi: Kdaj je čas, da rečemo 'dovolj'?
Družina naj bi bila naš varni pristan, prostor, kjer čutimo ljubezen, sprejetost in podporo. Vendar pa včasih, kljub temu, da so družinski člani pomemben del našega življenja, odnosi postanejo strupeni in škodljivi za naše duševno zdravje. Takšni odnosi lahko povzročijo dolgotrajen stres, anksioznost in celo depresijo.

Kateri otrok v družini ima najboljši smisel za humor?
Družinska dinamika je že dolgo predmet radovednosti in študij, zlasti glede tega, kako vrstni red rojstev vpliva na osebnostne lastnosti otrok. Humor je ena takšnih lastnosti, ki je sprožila debate, pri čemer se mnogi sprašujejo: kateri otrok v družini je statistično najbolj zabaven?

Glavobol, ki lahko nakazuje alarmantno stanje
Simptomi, ki se zdijo neškodljivi, kot je na primer glavobol, so lahko znak za bolj resno stanje. Zato je pomembno, da nosečnice poslušajo svoje telo in se v primeru dvoma posvetujejo z zdravnikom.

Znaki, da vaš otrok potrebuje pomoč
Odločitev, da se za pomoč poišče terapevta, ni enostavna, vendar je včasih v veliko pomoč. Obstajajo različni znaki, ki lahko nakazujejo, da otrok potrebuje strokovno pomoč pri spopadanju z anksioznostjo, depresijo ali drugimi čustvenimi težavami.

Zakaj je tretje leto slabše od drugega?
Tretje leto življenja otroka prinaša številne izzive in presenečenja, ki lahko staršem hitro preobrnejo vsakodnevno rutino. Medtem ko se dvoletniki še vedno trudijo obvladovati osnovne veščine in komunikacijo, triletniki že polno zavzamejo svoj svet z novimi zahtevami, željami in izbruhi jeze. Preberi zabaven seznam razlogov, zakaj je veliko "slabše" imeti triletnika kot dvoletnika.

5 najslabših tipov mater in kakšni so otroci, ki odraščajo z njimi?
Biti mati se pogosto obravnava kot ena najpomembnejših in nagrajujočih vlog v življenju, a resnica je, da je materinstvo zapleteno, zahtevno in včasih zelo naporno. Koncept "slabe matere" lahko vzbudi globoke občutke krivde, sramu in neustreznosti.

Tehnološki velikani in njihova stroga pravila pri vzgoji
V današnjem svetu, kjer so zasloni postali nepogrešljiv del vsakdanjega življenja, mnogi tehnološki velikani, ki so odgovorni za ustvarjanje novih tehnologij, ki nas priklepajo na ekrane, omejujejo čas, ki ga njihovi otroci preživijo pred zasloni.

5 razlogov, zakaj je za otroke pomembna rutina
Že od samega začetka, ko dojenčka prinesemo domov, nas zdravstveni delavci opozarjajo na pomembnost določene rutine. Pravzaprav z njo začnemo že v porodnišnici, ko nam na oddelku vsako jutro pokažejo, kako skrbeti za dojenčka, in nam pomagajo pri negi otroka. Umivanje, previjanje, preoblačenje v sveža oblačila, dojenje, spanje. Zakaj je ohranjanje rutine tako pomembno?

Tako se obnaša toksična mati
Na prvi pogled je lahko videti kot skrbna žena, mati in oseba, vendar pod površjem skriva obnašanje, ki pušča travme.

Kako se spopasti z otrokovim nespoštljivim vedenjem?
Ena izmed najbolj pogostih in hkrati frustrirajočih težav, s katerimi se starši soočajo, je spopadanje z otrokovim nespoštljivim vedenjem. To se lahko pojavi pri skoraj vsaki starosti, začenja pa se že takrat, ko otroci obvladajo prvi 'ne'. Čeprav je nespoštovanje normalen del otrokovega razvoja, pa to ne olajša spopadanja z njim.

6 skritih razlogov, zakaj imajo otroci preveliko težo
Debelost je vse pogostejša med otroki, starši pa včasih nezavedno prispevajo k temu s svojimi navadami, ki jih prenašajo na otroke. Nutricionistka je tako opozorila na nekaj razlogov, ki lahko prispevajo k debelosti pri otrocih.

Zakaj otrok hodi po prstkih? Kdaj je to normalno in kdaj nakazuje težave?
Hoja po prstih je pri otrocih precej pogosta. Vendar pa se pojavi vprašanje, kdaj je to povsem normalno in kdaj lahko kaže na morebitne težave.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

4 koraki, ki jih ne smete preskočiti pri negi kože
Koža dojenčkov je zelo občutljiva in nežna, zato je treba z njo ravnati z veliko pozornosti, obenem pa morate biti pozorni na kakršne koli spremembe. V nadaljevanju razkrivamo 4 korake, ki jih pri negi dojenčka ne bi smeli izpustiti.

To je eno najbolj zdravih živil za zajtrk
Ovseni kosmiči veljajo za eno bolj zdravih izbir za zajtrk. Bogati so z vitamini, minerali in antioksidanti, prav tako so edini vir avenantramidov - antioksidantov, ki krepijo naše zdravje. Najboljše pa je to, da jih lahko le z nekaj koščki sadja enostavno popestrite in naredite privlačne tudi za malčke.

Zgodba ženske, ki obžaluje pozno materinstvo
Pozno materinstvo je vse pogostejša odločitev, ki prinaša tako prednosti kot izzive. Rachel Rigby, 53-letna ženska, je pred skoraj šestimi leti postala mati hčerke Anne. Kljub temu da je hčerka velik blagoslov, pa se Rachel vsakodnevno sooča s težavami, ki jih prinašajo leta in zdravstvene ovire, ki vplivajo na njeno sposobnost, da bi sledila hčerkinemu tempu.

Stare vrednote, ki še vedno oblikujejo boljši svet
Svet se je v primerjavi s pred 20 ali 30 leti zelo spremenil. Spremenil pa se je tudi način, kako starši vzgajajo svoje otroke. A še vedno obstajajo dragocene in čudovite življenjske lekcije iz preteklosti, ki pomagajo pri oblikovanju lepšega sveta.

Zgodnji simptomi nosečnosti, ki jih mnoge ženske spregledajo
Vsi poznamo nekatere zgodnje simptome nosečnosti - izostanek menstruacije, slabost, bruhanje, ki nas lahko hitro opozorijo, da se nekaj dogaja in posežemo po testu nosečnosti, vendar obstaja še več zgodnjih simptomov nosečnosti.

Zakaj imajo nekateri očetje težave z vzpostavljanjem čustvenega stika s svojim sinom
Starševstvo je izjemno kompleksna vloga, ki vključuje tako ljubezen kot frustracijo, radosti in izzive. Medtem ko mnogi očetje izražajo ljubezen, podporo in skrb do svojih otrok, so tudi takšni, ki iz različnih razlogov ne morejo oblikovati čustvenega stika z otrokom ali ga celo zavračajo. Ta težka dinamika lahko povzroči trajne posledice, obenem pa vpliva tudi na celotno družinsko dinamiko.

Ko babica prevzame vajeti: razburjenje zaradi prvega striženja las
Starši si pogosto želijo biti prisotni ob pomembnih trenutkih v življenju otrok, a kaj se zgodi, ko nekdo drug poseže v te odločitve? Tako je bilo tudi v primeru mame, ki je na spletu delila svojo jezo, ko je babica brez njenega dovoljenja postrigla njeno 20-mesečno hčerko. Ta dogodek je sprožil številne odzive, ki so razkrili, kako pomembno je spoštovati starševske meje pri odločanju o otrokovem življenju.

Kaj povzroča okužbe ušes pri otrocih?
Okužbe ušes so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, ki prizadenejo otroke, še posebej v prvih letih njihovega življenja. Pojavijo se lahko iz različnih razlogov in so lahko zelo neprijetne za otroke, saj pogosto povzročajo bolečine, slabo počutje in celo težave z sluhom, če se ne zdravijo pravočasno.

Ko vas malček udari: Kako se pravilno odzvati
"Občutki, ko te udari otrok, so precej neprijetni. Pojavijo se frustracija, občutek sramu, nelagodja, tudi ponižanja," opisuje svojo izkušnjo mamica triletnika.

Prošnja za materino mleko
Humana mlečna banka v Ljubljani deluje že leto in pol, mamicam, ki dojijo in imajo presežek mleka pa omogoča da darujejo svoje mleko. Darovano mleko je namenjeno novorojenčkom, katerih matere nimajo dovolj mleka ali zaradi različnih razlogov ne morejo dojiti. Materino mleko je namreč zelo koristno, saj vsebuje protitelesa, ki pomagajo zaščititi otroka pred okužbami in podpirajo njegov imunski sistem.

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester
Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Katere dejavnike je pomembno upoštevati pri izbiri igrač?
Božični čas je tisto obdobje v letu, ko se vsa družina poveže, otroške oči pa se iskrivo svetijo ob misli na darila, ki jih bodo prejeli. Toda ravno v tem prazničnem kaosu je ključnega pomena, da se za trenutek ustavimo in premislimo, kakšne igrače kupujemo za svoje otroke. Pogosto nas namreč odnese val predprazničnega nakupovanja, ki hitro povzroči, da domov prinesemo igrače, ki niso najboljša izbira. Zakaj je torej pomembno izbrati premišljene in starosti primerne igrače, ki bodo otrokom prinesle dolgotrajno veselje in hkrati koristi?