Bibaleze.si

razmnoževanje

Prehrana
23. 01. 2025 05.00

To je eno najbolj zdravih živil za zajtrk

Ovseni kosmiči veljajo za eno bolj zdravih izbir za zajtrk. Bogati so z vitamini, minerali in antioksidanti, prav tako so edini vir avenantramidov - antioksidantov, ki krepijo naše zdravje. Najboljše pa je to, da jih lahko le z nekaj koščki sadja enostavno popestrite in naredite privlačne tudi za malčke.

Po porodu
16. 09. 2024 03.30

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu

Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Dojenček
23. 05. 2024 14.56

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?

Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Zdrav otrok
25. 01. 2024 05.00

Bolezen rok, nog in ust - simptomi, znaki in zdravljenje

Bolezen rok, nog in ust (ali šesta otroška bolezen) je izjemno nalezljivo virusno obolenje in se prenaša direktno iz osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni dojenčki in vrtčevski otroci, v redkih primerih zbolijo tudi odrasli. Običajno traja od 3 do 5 dni, največ pa do 10 dni, lahko se pojavi skozi vse leto, vendar je pogostejša jeseni in proti koncu leta. Preverite, kako jo prepoznati, kako dolgo traja in kako jo zdraviti.

Zdrav otrok
04. 07. 2023 05.00

Kaj je prav, naj imajo otroci kopalke ali ne?

Poletne počitnice so tu, z njimi pa tudi želja po vodni osvežitvi. Še posebej malčki se veselijo vodnih vragolij in veselega čofotanja v morski gladini ali na bazenu. Pri tem pa se poraja vprašanje, ali je primerno, da so med kopanjem nagi, ali je prav, da jim nadenemo kopalke?

Malček
09. 06. 2023 05.00

Kdaj lahko otrok uporablja zaščitno sredstvo proti komarjem?

Toplejši dnevi pomenijo tudi več preživljanja časa v naravi in na prostem. Ob tem pa nikakor ne smemo pozabiti na zaščito kože pred močnimi sončnimi žarki in piki različnih insektov. Kako zaščititi malčke, da bodo brezskrbno uživali v naravi, in pri kateri starosti lahko uporabljamo zaščitna sredstva? Preverite v tokratnem prispevku.

Vse o prehrani
19. 07. 2022 08.12

Boste imeli piknik? Potem morate upoštevati ta navodila!

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so opozorili, da sezona piknikov prinaša povečano tveganje za bolezni, ki so povezane s hrano. Toplo vreme omogoča idealne pogoje za hitro razmnoževanje bakterij, zato so na NIJZ posvarili pred okužbami in zastrupitvami, ki nastanejo v primeru nepravilnih postopkov priprave hrane.

Zdrav otrok
22. 11. 2021 08.48

Slovenska farmacevtka o prehranskih dopolnilih za otroke

Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe. Ker malčki in šolarji obiskujejo vrtce in šole, kjer se skupaj igrajo in družijo, se okužbe hitro prenašajo z enega otroka na drugega. Zato je dobro, da otroka preventivno zaščitimo in okrepimo njegov imunski sistem, ki bo na ta način dovolj močen, da se bo boril zoper zunanje vsiljivce. Na kakšen način in s katerimi prehranskimi dopolnili lahko to storimo, nam je razložila Sara Korošec, mag. farm., spec.

Malček
12. 09. 2021 07.00

Si vaš otrok želi zlate ribice? To morate vedeti

Čeprav smo kot otroci skoraj vsi imeli možnost videti zlate ribice plavati v domačih akvarijih ali namiznih bučkah, pa danes vemo, da to ni primerno življenjsko okolje za zlate ribice. Preverite, zakaj.

Zdrav otrok
18. 06. 2020 08.00

Kaj so mehkužke – virusna okužba kože?

Če opazite na koži izrastke, ni nujno, da so to bradavice, lahko so mehkužke, ki jih povzroča virus. Vedite, da so nalezljive in jih je priporočljivo zdraviti.

Bibini svetovalci
09. 02. 2012 08.16

Akne

Po obrazu se mi je naredilo veliko aken. Nekatere so svetle, druge pa kar temni madeži. Zanima me kaj naj storim . Stara bom 26 let in te akne me zelo motijo. Opažam, da se mi delajo zadnjega pol leta...

Novice
16. 12. 2015 08.17

Se še spomnite dua t.A.T.u? Poglejte, kakšni sta danes!

Julija Volkova in Lena Katina, članici ruskega dueta t.A.T.u., sta pred leti vznemirili svet s poljubom. Zaradi nesoglasij je duet razpadel, danes pa se obe lahko pohvalita z uspešno solo kariero.

Partnerski odnosi
10. 11. 2015 07.44

Kdaj ženska postane divja, pripravljena na akcijo?

Ko pri ženski nastopijo plodni dnevi, se počuti privlačno. Takrat se obleče zelo lepo in je tudi sama sebi lepa. V tem obdobju opazi možate in dominantne moške.

Zdrav otrok
04. 11. 2015 09.44

Uživanje zdravil na recept

Študija, objavljena v reviji Ameriškega zdravstvenega združenja, ugotavlja, da danes že okoli 60 odstotkov odraslih Američanov uživa zdravila na recept, pri čemer gre večinoma za zdravila, povezana s prekomerno telesno težo oziroma nezdravo prehrano.

Očkov kotiček
23. 09. 2015 08.11

Znanstveniki ustvarili človeško spermo

Francoski znanstveniki so iz zarodnih celic neplodnega moškega ustvarili spermo, a za zdaj ne vedo, ali v laboratoriju ustvarjene semenčice tudi 'delujejo'.

Zdrav otrok
25. 10. 2019 13.56

Preveč ušesnega masla povzroča težave

Ušesno maslo ali cerumen je mastno in rumeno rjave barve, izločajo ga žleze, ki obdajajo bobnič. Sluhovod varuje pred zunanjimi vplivi, toda povečane količine lahko povzročijo težave, zato je potrebno čiščenje, da ne pride do poslabšanja sluha.

Vse o prehrani
08. 12. 2014 15.53

Kako do novega leta izgubiti 4 kilograme?

Ameriški nutricionist Mike McInnes trdi, da pri dieti z medom ni treba šteti kalorij, ni treba kupovati dragih živil, prav tako ne boste lačni. Do novega leta pa boste kljub vsemu izgubili 4 kilograme.

Družina in odnosi
09. 05. 2014 07.58

5 najpogostejših napak

Zobozdravnik Gerry Curatola je prišel do zaključkov, da se na zobni krtački skriva kar 10 milijonov bakterij. Navaja pet napak, ki so povezane s čistočo naše zobne krtačke.

Zdrav otrok
15. 10. 2013 07.36

Kdaj je antibiotik dejansko potreben?

Seveda želite, da otrok čim hitreje okreva, toda vedno ne potrebuje antibiotičnega zdravljenja. Antibiotik je učinkovit le takrat, ko gre za bakterijsko vnetje, pri virusnem žal ne pomaga. Bakterijska vnetja so po navadi vnetja ušes, sinusov, žrela, virusna pa prehlad, bronhitis, bolezni, ki jih spremljajo bruhanje in driska.

Zdrav otrok
04. 08. 2014 08.06

Ko pride do vnetja ušes na dopustu …

Poletje je čas, ko se družine večkrat opravijo na morje, kopališče ali jezero. Marsikatere mamice skrbi, da bo otrok prav na dopustu dobil vnetje ušes. Kako veste, da je zares zbolel? Kdaj je potrebno k zdravniku?

Zdrav otrok
29. 07. 2013 08.11

Na naraven način v boj proti herpesu

Poletje se neusmiljeno približuje koncu in vse bolj se bliža čas, ko bomo mi in naši otroci bolj dovzetni za različne infekcije in obolenja. Poleg tega pa se vračamo v svet neskončnih obveznosti in napetosti ter vsakodnevnih pritiskov. Vse to zelo pogosto spremlja tudi zelo zoprna nadloga – herpes.

Očkov kotiček
14. 06. 2013 09.56

So za menopavzo res krivi moški?

Moški so lahko tudi na stara leta še plodni, ženske pa ne. Kako je v evoluciji prišlo do tega, je bila doslej uganka. Kanadski znanstveniki so zdaj s pomočjo računalniških simulacij prišli do osupljive razlage – menopavzo pri ženskah naj bi povzročali moški.

Prebava
31. 05. 2013 07.58

Poletje - dojenček - driska

Na kaj moramo biti poleti še posebej pozorni.

Prebava
10. 05. 2013 14.34

Poletna driska – kje vse se skrivajo bakterije, ki jo povzročajo?

Na leto je v Sloveniji prijavljenih 10.000 do 15.000 primerov infekcijske driske. Bolezen je sicer še precej pogostejša, saj bolniki z blago obliko bolezni zdravnika pogosto niti ne obiščejo. Visoke temperature omogočajo hitrejše razmnoževanje bakterij, ki povzročajo drisko, zato so v toplih mesecih driske pogostejše.

Vse o prehrani
16. 11. 2012 09.06

Zdravilni učinki medu

Med vsebuje koristne snovi za naše zdravje, že od nekdaj pa velja za čudodelen ''napoj'', ki podaljša življenje. Katere vrste poznamo v Sloveniji in koliko pravzaprav ga lahko zaužijemo, smo se pogovarjali z Bibino svetovalko, nutricistko in svetovalko za zdravo prehrano Karlo Klander.

Zdrav otrok
12. 06. 2012 07.44

MIŠJA MRZLICA: Zbolelo je že 76 moških in 28 žensk!

Mišja mrzlica, ki jo strokovno imenujejo hemoragična mrzlica z renalnim sindromom, je zoonoza, torej bolezen, ki se z živali lahko prenese na človeka. Preverite, kakšni so simptomi in kako lahko okužbo preprečite.

Družina in odnosi
26. 03. 2012 07.29

Higienska pravila v domači kuhinji

Ni naključuje, da so prehrambeni obrati, restavracije in kuhinje podvrženi strogim higienskim ukrepom. Tudi v domači kuhinji je pri pripravi obrokov treba upoštevati določena higienska pravila.

Družina in odnosi
11. 10. 2011 07.42

Učinkoviti nasveti za zdravo jesen in zimo

Če smo zdaj že pozabili na spomladansko utrujenost, pa na vrata že trka jesenska. Ta skupaj s padcem temperatur in pomanjkanjem svetlobe prinaša še različne prehlade in viroze. O tem, kako se zavarovati, smo se pogovarjali z družinsko zdravnico dr. med. Tadejo Mantel Hauptman.

Malček
12. 09. 2011 09.08

Je cepljenje v Sloveniji res nevarno?

Cepljenje je ena od večjih dilem, ki deli starše na dva pola. Medtem ko so eni veliki zagovorniki cepljenja, jim drugi oporekajo in pravijo, da so nevarna in da je vprašljiv celoten sistem izvajanja le-teh. Za mnenje smo vprašali specialistko epidemiologije Ondino Jordan Markočič.

Malček
07. 03. 2011 08.41

Otrok ne negujte s kozmetiko za odrasle!

Dojenčkova koža se šele razvija in je zato v primerjavi s kožo odraslih veliko bolj občutljiva. To je treba upoštevati tudi pri izbiri izdelkov za nego kože, ki naj vsebujejo čim manj konzervansov, barvil in dišav.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863