razpis

Pomembni datumi za vpis v srednjo šolo
Izbira srednje šole predstavlja pomemben korak, ki oblikuje prihodnost in ponuja številne možnosti za karierni in osebni napredek. Za nami so že informativni dnevi, kjer so naši najstniki dobili prvi vpogled v srednjo šolo, v članku pa so nanizani vsi pomembni datumi in postopki, ki so povezani z vpisom.

14. decembra je dan prihodnosti za čebele
V soboto bomo v Sloveniji slavili dan prihodnosti. Ta spodbuja k odgovornemu ravnanju danes, da bo naš jutri lepši. Ustrezno se znova začenja družbeno odgovorna pobuda PRVA čebela, v kateri se povezujeta Čebelarska zveza Slovenije in PRVA. Namen je spodbujati znanje o čebelah med mladimi in ohranjati slovensko čebelarsko tradicijo. Odpira se nov javni razpis za čebelarska društva, ki s čebelarskim krožkom delujejo na osnovni ali srednji šoli. Do 20. maja prihodnje leto, ko slavimo svetovni dan čebel, bodo tri društva prejela učni čebelnjak, tri pa čebelarsko opremo za krožkarje.

Starši, ne zamudite! Prijave so se odprle danes
V sklopu prvega projekta, ki so ga pri fundaciji Boštjana Bandlja izvedli preteklo leto, so 10.317 družinam pomagali s plačilom enomesečne oskrbnine za vrtec. Skupna vrednost vseh plačanih oskrbnin je bila 1.963.306,90 evra. Prijave za letošnje leto so se odprle z današnjim datumom.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Slovenca, brat in sestra, prevzela družinski posel, čeprav tega sprva nista želela
Se spomnite, kaj ste si želeli biti, ko ste bili majhni? Ste to uresničili? Številni se zgolj zasmejejo ob misli, kaj so si predstavljali, da bodo počeli, ko odrastejo, med njimi pa sta tudi brat in sestra iz Prešnice v Brkinih, ki jima spomine na otroštvo prinese vonj po jabolkih, saj sta odraščala v družinskem sadovnjaku. Takrat jima je bilo povsem logično, da te družinske tradicije ne bosta nadaljevala.

Tako je navijal Lev, sin zlatega olimpijca
Zmaga Primoža Rogliča je bila vsekakor še en briljanten dosežek v nizu enega naših najboljših športnikov vseh časov. Kako sta v ozadju navijali dve njemu najbolj pomembni osebi, ki jima je posvetil svojo zlato medaljo, pa si oglejte s spodnjem videu.

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Živite v dojenju prijaznem mestu?
UNICEF Slovenija v sodelovanju z Nacionalnim odborom za spodbujanje dojenja (NOSD) začenja s pobudo Dojenju prijazno mesto, v okviru katere slovenska mesta spodbuja k vključitvi ter s tem zagotavljanju podpore doječim materam in družinam na lokalni ravni. Mesta se lahko na razpis prijavijo do 21. decembra 2020. Pobudo sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.

Afera poljsko meso: to Nijz svetuje šolam
Nijz ob aferi s poljskim mesom opozarja na smernice prehranjevanja v vrtcih in šolah. Svetujejo, naj naročajo čim bolj kakovostna in prehransko ustrezna živila, ki so lokalna in sveža.

Vaš šolar končuje devetletko? To mora vedeti!
Za srednješolske programe v prihodnjem šolskem letu je na voljo 23.702 vpisni mesti. Preverite, kdaj so informativni dnevi, kdaj potečejo določeni roki in koliko je mest v dijaških domovih!

Študentskim družinam 400 evrov
Fundacija Študentski tolar, ki deluje v okviru Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, je objavila razpis, s katerim namerava desetim študentskim družinam pomagati z nepovratno denarno pomočjo v višini po 400 evrov. Družine se lahko na razpis prijavijo do vključno 21. septembra.

Znan Slovenec ima hčerko Milo z redkim sindromom
Znan slovenski glasbenik Domen Hren in njegova žena Barbara sta pred skoraj petimi leti dobila hčerko. ''Mila je drugačna, ker ji manjka delček kromosoma, posebna pa je, ker mogoče prav zaradi tega manjkajočega delčka ne premore niti kančka zlobe.'' Deklica ima namreč sindrom Koolen de Vries in je prva, pri kateri so ga v Sloveniji zabeležili.

Z novim šolskim letom pet ur gibanja na teden
S septembrom bo na 175 osnovnih šolah v Sloveniji poskusno stekel projekt, ki za otroke uvaja po uro gibanja na dan, je v pogovoru za STA potrdila ministrica za izobraževanje znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič.

Dijaki, ne zamudite!
Danes se izteče rok za prijavo dijakov na javni razpis in javni poziv za Zoisove štipendije za šolsko oz. študijsko leto 2017/2018, ki ga je Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS na svoji spletni strani in na portalu e-Uprava objavil konec junija. Za študente se rok za prijavo izteče 6. oktobra.

Subvencija v višini 2,63 evra
Danes je zadnji rok za oddajo ponudb na javnem razpisu ministrstva za delo za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2017 in 2018. Prvega januarja je subvencionirano študentsko prehrano v Sloveniji nudilo 391 ponudnikov oziroma 548 gostinskih lokalov. Tudi letos subvencija ostaja enaka kot lani - 2,63 evra.

V prvi letnik srednje šole vpisanih 17.723 dijakov
Na razpis za vpis v srednje šole za šolsko leto 2017/2018 se je na skupno 22.968 vpisnih mest prijavilo 18.706 kandidatov. Do danes se jih je v 1. letnik srednje šole vpisalo 17.723, preostali pa se lahko na šole, kjer bodo še prosta mesta, vpišejo do konca avgusta.

Ne zamudite! Aprila bo za oddajo vloge prepozno!
V večini vrtcev vsako leto marca potekajo vpisi otrok. V ta namen je veliko vrtcev te dni pripravilo tudi dneve oprtih vrat, ko si lahko starši ogledajo vrtčevske prostore in način dela. Ker so javni vrtci v Sloveniji precej zasedeni, bo veliko otrok 1. septembra ostalo pred njihovimi vrati, posebej tisti, ki se niso rodili na "pravi" datum.

3. marca se vpis konča
Danes se začenja vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na javnih visokošolskih zavodih in zavodih s koncesijo za študijsko leto 2017/18. Vpis, ki se bo končal 3. marca, poteka elektronsko s kvalificiranim digitalnim potrdilom, kandidati brez tega potrdila pa lahko natisnjen in podpisan prijavni obrazec pošljejo po pošti.

Koliko vpisnih mest bo na voljo v srednješolskih programih?
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je na svoji spletni strani objavilo razpis za vpis v srednješolske programe in dijaške domove za šolsko leto 2017/18. Po navedbah ministrstva osnovno šolo letos zaključuje 17.448 učencev, kar je 24 več kot lani, kandidirali pa bodo lahko na skupno 23.440 vpisnih mest na srednjih šolah, lani 22.960.

Stroški študija v Sloveniji
Študij v Sloveniji velja za brezplačnega, a vendar študentje plačajo vpisnino z raznimi dodatki za storitve, ki se od fakultete do fakultete razlikujejo. Za najdražje veljajo naravoslovne smeri, saj imajo višje stroške materiala, izpostavlja ŠOU v Ljubljani. Študentom pa so v finančno pomoč razne štipendije in številne ugodnosti v javnih storitvah.

Preprečimo debelost pri mladih
Slovenija je med redkimi evropskimi državami z organiziranim sistemom šolske prehrane. Čeprav šole pripravljajo obroke hrane na osnovi strokovnih priporočil, ugotavljajo, da imajo otroci slabe prehranjevalne navade. Kot odgovor temu je nastal projekt Uživajmo v zdravju, ki uvaja različne inovativne modele in pristope za zmanjšanje debelosti.

Nadarjenim dijakom in študentom na voljo 90 štipendij
Mestna občina Ljubljana (Mol) je za prihajajoče šolsko leto razpisala 90 štipendij za nadarjene dijake in študente, ki imajo stalno prebivališče v ljubljanski občini. Kandidati se lahko prijavijo na razpis preko spletne aplikacije. Za dijake se rok izteče 5. septembra, za študente pa 5. oktobra.

Nove informacije za starše, ki imajo otroke v vrtcu
S četrtkom se bo končal vpis predšolskih otrok v kranjske vrtce. Enako kot v preteklem letu je razpisanih 587 mest. Ker lani vsi otroci niso bili sprejeti v vrtec, je Mestna občina Kranj objavila razpis za dodelitev koncesije za štiri oddelke prvega starostnega obdobja. A postopek dodelitve koncesije še ni končan.

V Sloveniji delež znanstvenic le 36-odstoten
Partnerja nacionalnega programa Za ženske v znanosti sta objavila razpis za štipendije v višini 5000 evrov. Nanj se lahko prijavijo mlade raziskovalke, ki so v zadnjem letu doktorskega študija naravoslovnih znanosti, biotehnike ali medicine. Rok za prijavo je do vključno 30. oktobra, tri prejemnice pa bodo razglašene februarja prihodnje leto.

10 družinam po 400 evrov nepovratne pomoči
Fundacija Študentski tolar je objavila razpis za podelitev nepovratnih sredstev za študentske družine.

Ne zamudite roka za oddajo!
Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije je na svoji spletni strani objavil poziv za nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije in razpis za prvo dodelitev Zoisove štipendije za šolsko oz. študijsko leto 2015/2016. Rok za oddajo vlog za dijake je 4. september, za študente pa 7. oktober, so danes sporočili iz sklada.

Ne zamudite roka!
Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije je na svoji spletni strani objavil poziv za nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije in razpis za prvo dodelitev Zoisove štipendije za šolsko oz. študijsko leto 2014/2015. Rok za oddaje vlog za dijake je 5. september, za študente pa 8. oktober, so danes sporočili iz sklada.

Zbolijo lahko že nekajmesečni otroci!
Razprava glede oskrbe bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB) se je doslej vrtela zlasti okoli dostopnosti do zdravil. A da lahko bolnik s KVČB dobro obvladuje svojo bolezen in da bolezen ne obvladuje njega, je nujna celostna obravnava, pri čemer pa so razlike med državami EU velike.

Celje: Koristne informacije
V novem šolskem letu bo devet celjskih osnovnih šol obiskovalo skupaj 3555 učencev, v preteklem šolskem letu pa so imeli 3488 učencev. Letos je naraslo tudi število prvošolcev, in sicer na 458, medtem sta bila v preteklem šolskem letu 402, so danes sporočili s celjske občine. Vrtci imajo v Celju še prosta mesta v oddelkih drugega starostnega obdobja.

Globa za necepljenje od 200 do 500 evrov
Za predšolske otroke je cepljenje obvezno proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, hemofilusu influence B, otroški paralizi, ošpicam, mumpsu in rdečkam. V osnovni šoli je obvezno cepljenje proti ošpicam, mumpsu, rdečkam, hepatitisu B, davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, klopnemu meningoencefalitisu in steklini. V skladu z zakonom o nalezljivih boleznih se z globo kaznuje posameznik, če se izmika ali onemogoča obvezno cepljenje svojega otroka, to pa znaša med 200 in 500 evri.