razprava

Kako pogosto naj otrok menja pižamo?
Kako pogosto je treba otroku menjati pižamo? Vsak večer? Enkrat tedensko? Med starši se je razvnela burna debata na to temo. Preverite, kaj odgovarjajo strokovnjaki.

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Zaradi otrok svoje svakinje si ne želi postati mama
Ne boste verjeli, kako sta ji zagodla svakinjina otroka.

5 vprašanj, ki jih morate zastaviti, ko otrok pride iz šole
Spraševanje otrok o njihovem dnevu in kaj se je dogajalo v šoli, je več kot le priložnostni pogovor. Gre namreč za ključno stvar, ki je pomembna za njihov čustveni in kognitivni razvoj. Ponujamo vam pet vprašanj, ki so idealna za začetek pogovora z otrokom.

Ta evropska država sedaj omogoča ''starševski'' dopust tudi dedkom in babicam
Od 1. julija 2024 je na Švedskem v veljavi zakonska reforma, ki staršem omogoča, da 45 dni starševskega dopusta prenesejo na tretjo osebo, ki bo plačana za skrb za otroka. Ta sistem je bil uveden z namenom, da nekaterim družinam olajša organizacijo, a je naletel tudi na kritike.

Beseda, ki lahko uniči še tako trden zakon
Zakonska in družinska terapevtka je razkrila, katera beseda je v partnerskem odnosu prepovedana, četudi se prepirate. Uniči lahko namreč še tako trdno zvezo.

Kakšni so otroci rojeni v znamenju tehtnice?
Ravnovesje, mir in ljubezen. K temu stremijo male tehtnice. Kot otroci jeseni obožujejo barve in imajo razvit smisel za lepo.

Odprti pogovori brez obsojanja so za najstnike nujni
Odprti pogovori brez obsojanja na temo spolnosti, pubertete, teles in medsebojnih odnosov bodo vašim najstnikom pomagali, da bodo imeli kar se da dobre vire informacij, s katerimi bodo vstopali v zdrave in varne odnose. Ni vam treba biti strokovnjak, le pripravljeni morate biti na pogovor, predvsem pa na to, da otroku prisluhnete.

Halle Berry: 'Svojega sina vzgajam, da spoštuje ženske'
Z vzgojo otroka lahko svet spreminjamo v lepši prostor bivanja in tega se vsekakor zaveda tudi priljubljena ameriška igralka Halle Berry, ki svojega sina vzgaja na precej zanimiv način.

'Nikoli si nisem mislila, da bom sama kdaj naredila splav'
Splav - eni so proti, drugi pravijo, da bi morala biti vedno možnost izbire. Dejstvo je, da odločitev zanj ni sprejeta zlahka. Idealen bi bil svet, če bi bila vsaka nosečnost zaželena, če bi vsaka potekala brez zapletov, če bi se vsi otroci v maminih trebuščkih zdravo razvijali. A idealnega žal ni in ga nikoli ne bo. Lahko pa stremimo, da bo vedno, povsod in vsem na voljo varna izbira. Na vseh področjih življenja.

Nadomestilo staršev malih borcev bo višje, a treba je še marsikaj spremeniti
"Mame in očetje malih borcev, ki z vso ljubeznijo vseh 365 dni na leto, 24 ur na dan, brez praznikov, vikendov in dopusta dan in noč skrbijo za svoje otroke s skrajno hudimi in težkimi življenjsko ogrožajočimi boleznimi, si ne zaslužijo, da so zato zapuščeni, pozabljeni in na socialnem dnu ter da morajo za svoje otroke zbirati plastične zamaške," so opozarjali v Društvu Viljem Julijan. Pozivi, pobude in opozorila tudi drugih staršev, društev in iniciativ, ki delujejo v dobrobit otrok s posebnimi potrebami in redkimi boleznimi, so končno naleteli na plodna tla. Julija bodo predvidoma prvič prejeli višje nadomestilo za izgubljeni dohodek, a njihov boj še ni končan.

Širitev presejanja v Sloveniji: rešili bodo še več otrok
Čudovita novica: zaradi širitve presejanja novorojenčkov v Sloveniji bo imelo še več otrok, kljub prirojenim redkim boleznim, možnost praktično normalnega življenja ali pa bo potek njihove bolezni bistveno omiljen. "To je neprecenljivo," se zavedata Gregor in Nina Bezenšek, starša preminulega Viljema Julijana in ustanovitelja Društva Viljem Julijan.

Kako lažje kot družina preživeti samoizolacijo?
Čeprav vsi radi preživimo čas s svojimi družinami, gre v primeru samoizolacije za vsiljeno obliko stalne povezanosti, kjer se izgubi občutek individualnosti. Na srečo se takšnemu scenariju lahko izognemo in ga obrnemo v svojo korist.

Otroški dodatek se ne bi smel razlikovati glede na gmotni položaj družine
V strokovni javnosti in nevladnih organizacijah, ki delujejo na področju otrok, pozdravljajo napoved javne razprave o univerzalnem otroškem dodatku, ki jo je minuli teden nakazala ministrica za delo Ksenija Klampfer. Otroški dodatek je ukrep družinske in ne socialne politike, izpostavljajo. Nekatere pa tudi svarijo pred nepretehtanimi odločitvami.

Bo v zasebnih šolah 100-odstotno financiran le obvezni program?
Koalicijski partnerji so se uskladili glede rešitev, s katerimi bi uresničili ustavno odločbo o financiranju zasebnega šolstva, je za STA pojasnil minister Jernej Pikalo. Po predlogu novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja bi bil za nove generacije obvezni program financiran 100-odstotno, razširjeni pa ne bo financiran.

Toliko slovenskih staršev pomaga pri domači nalogi
Le 12 odstotkov Fincev pomaga otrokom pri domačih nalogah. V Sloveniji je odstotek višji, več kot polovica slovenskih staršev pa tudi poroča o vsakodnevnih domačih nalogah.

Prepoved mobilnih telefonov v šolah
Poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta so podprli predlog zakona, ki predvideva prepoved mobilnih telefonov v javnih šolah. O zakonu, ki bo, če bo sprejet, začel veljati z novim šolskim letom, bo zdaj razpravljal še francoski senat. Narodna skupščina je začela tudi razpravo o dveh predlogih zakona o boju proti širjenju lažnih novic.

Prejeli boste višjo položnico za vrtec
V Mestni občini Maribor se bodo nekoliko povišale cene pomoči na domu in vrtcev. Kot so potrdili mestni svetniki, bo pomoč na domu po novem stala 57 centov na uro več kot doslej, položnice za vrtce pa se bodo za največji delež staršev povečale za evro.

V kar 75 odstotkih primerov prizadenejo otroke
Danes je svetovni dan redkih bolezni, gre za bolezni večinoma genetskega izvora. Pri tem so pogosto kronične, napredujoče in degenerativne ter imajo težke posledice za obolele. Pogosto so te bolezni neozdravljive ter s tem doživljenjske ali celo smrtonosne. Gre za bolezni, ki prizadenejo pet ali manj ljudi na 10.000 prebivalcev.

Kdo vse kritizira mame?
Največji kritiki mam so njihovi starši. Kar 37 odstotkov sodelujočih mam pri raziskavi je povedalo, da njihove mame ali očetje dvomijo, da bodo sami dobri starši.

Slovenija: obetajo se spremembe, ki bodo močno vplivale na življenje družin
Danes se izteka javna razprava o noveli zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki med drugim odpravlja nekatere varčevalne ukrepe, uvaja nov način izrabe očetovskega dopusta ter uvaja izplačilo pomoči ob rojstvu otroka v obliki dobroimetja.

Z novim šolskim letom velike spremembe?!
Le še danes je mogoče podati mnenja in pripombe na novelo zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi od 18. maja. Predvidene so spremembe pri učenju tujih jezikov in nacionalnem preverjanju znanja, drugače ureja tudi vsebino t. i. razširjenega programa.

V soboto začne veljati nov družinski zakonik
Družinski zakonik, ki bo začel veljati v soboto, prinaša več novosti, od nove opredelitve družine do prenosa pristojnosti za odločanje s centrov za socialno delo na sodišča. Podobno kot že veljavna zakonodaja pa omogoča izvajanje starševske skrbi obema staršema tudi po razvezi, pri čemer bodo za pomoč na voljo mediatorji in centri za socialno delo.

Pomemben mesec za naše šolarje
V Sloveniji bomo tudi letos v februarju obeležili mesec varne rabe interneta. Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si bo v sodelovanju s slovenskimi šolami ob tem pripravila niz aktivnosti, namenjenih osveščanju o preudarni rabi novih tehnologij.

Policija opozarja: 'Prenehajte objavljati fotografije vaših otrok!'
Policija iz mesta Hagen v nemški zvezni deželi Severno Porenje – Vestfalija je pred tedni na svojem profilu družbenega omrežja Facebook objavila fotografijo, pod katero je starše pozvala, naj prenehajo na spletu objavljati fotografije svojih otrok. Objava je sprožila buren odziv nemške javnosti, ki je glede tega vprašanja močno deljena. Preverite, kakšni so argumenti za in proti!

Mame ponoči 'surfajo'
Štiri od desetih mam, ki ponoči znova uspavajo jokajočega dojenčka, se ne vrnejo v posteljo, temveč prižgejo računalnik. Namesto da bi si privoščile spanec, na forumih klepetajo s sorodnimi dušami.

Ženske 'ponorele' za nakitom iz materinega mleka
Iz dneva v dan postaja popularnejši nakit, narejen iz materinega mleka. Nekaterim ženskam je to spomin na prav posebno obdobje materinstva.

Zbolijo lahko že nekajmesečni otroci!
Razprava glede oskrbe bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB) se je doslej vrtela zlasti okoli dostopnosti do zdravil. A da lahko bolnik s KVČB dobro obvladuje svojo bolezen in da bolezen ne obvladuje njega, je nujna celostna obravnava, pri čemer pa so razlike med državami EU velike.

Šolske uniforme tudi pri nas?!
Slab mesec pred začetkom šolskega leta je pobuda iz poslanskih vrst spodbudila razpravo o prednostih in slabostih uvedbe šolskih uniform pri nas. Po mnenju pedagoških strokovnjakov šolske uniforme ne rešujejo problema neenakosti. Uniforme v nasprotju z anglosaškim svetom pri nas niso značilne, so pa naše babice in dedki ponekod nosili šolske halje.

Zakaj je najstnica požela 1300 ogorčenih komentarjev?
17-letna Jessica je med porodom pred televizijskimi kamerami priznala, da med nosečnostjo ni opustila kajenja, in s tem požela val ogorčenja. Vendar se niso vsi odzvali tako ostro …