razumevanje avtizma

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti
2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Ali veste, kaj je hiperleksija – 'motnja pametnega otroka'?
Hiperleksija je motnja, ki označuje sposobnost branja in neverjetno sposobnost pomnjenja že pri zelo majhnih otrocih. Poznana je tudi pod imenom "motnja pametnega otroka".

Sporočila staršev otrok, ki imajo avtizem
Generalna skupščina ZN je leta 2008 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu, da bi tako spodbujala k boljšemu razumevanju te motnje. Mi pa vam posredujemo nekaj sporočil staršev avtističnih otrok.

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK
Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Sledil je sinu in v objektiv ujel takšne fotografije
Ljubeč oče in odličen fotograf Thimothy Archibald je v objektiv ujel avtističnega sina. Prikazal je, kaj vse počne, in čeprav je nameraval narediti preproste fotografije, se v njih skriva mnogo več. Naučil se je zelo veliko o sinu, stopil je v njegov posebni svet, fotografiranje pa ju je celo še dodatno povezalo.

Ta fotografija razkriva več, kot si sploh lahko predstavljate
Leah Paske je na Facebooku objavila fotografijo svojega avtističnega sina, kako kosi v šolski jedilnici. Fotografija pa je posebna zato, ker mu je družbo delal le znani ameriški športnik Travis Rudolf.

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar.

Razvojne težave otrok rešujemo z naravno metodo
Vabljeni na seminar za uspešno pomoč otrokom s težavami, kot so disleksija, hiperaktivnost, motnja pozornosti, vedenjske in učne težave: 28. – 30. 6. 2015.

Kaj pravzaprav je avtizem?
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

Igralna terapija tudi pri nas
Igralna terapevtka in psihologinja Petra Škof je v Novem mestu odprla Center za igralno terapijo, kjer pomaga otrokom s čustvenimi in vedenjskimi težavami.

Avtisti so … avtizma ni!?
Avtizem je razvojna motnja, ki je »na zunaj« ne vidimo. Pojavi se lahko v vseh družinah. Avtističhi otroci se najraje igrajo sami, njihova komunikacija je omejena ali pa je sploh ni. Motijo jih čisto običajne stvari. Najvarneje se počutijo v svojem svetu, po drugi strani pa so izjemno nadarjeni.