razumsko

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili
Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti
Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Odkrit pogovor o poplavah zdravi pretresenega otroškega duha
Živimo, udobno v svojem svetu, prepričani, da nas nič ne more presenetiti in pretresti našega malega sveta. In potem pride veter, odkriva strehe, podira drevesa, rastlinjake in smetnjake. Nato pride dež, ogromno njega in skupaj z njim poplave ter zemeljski plazovi. In kar naenkrat ugotoviš, da nisi vsemogočen, varen v svoji trdnjavi, ki si si jo zgradil na tem svetu. Ampak, da si še kako ranljiv. V trenutku ti lahko narava izbriše vse, kar si do sedaj zgradil in ustvaril. Pet minut in vse je izbrisano ali zapacano. Ostanejo le ruševine.

Strokovnjakinja o tem, kako preprečiti izpade ljubosumja ob prihodu novega družinskega člana
''Pozdravljeni! Kmalu dobimo novega družinskega člana. Kako naj sina pripravim na to, da ne bo več edinec? Navajen je, da se mu ves čas posvečava, da se igrava z njim. Lahko pričakujem, da bodo na začetku izpadi ljubosumja? Ne bom mogla več toliko časa biti z njim. To me zelo skrbi. Ne želim, da se bo počutil odrinjenega. Kako lahko prve dni postopam? Hvala vam za nasvet. Lep dan vam želim!'' nam je pisala zvesta bralka Bibaleze.si. Pismo smo posredovali Saši Golob, zakonski in družinski terapevtki.

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''
Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Jana Morelj delila prikupno fotografijo s hčerkico
Priljubljena radijska in televizijska voditeljica Jana Morel je pred letom in pol prvič postala mamica. S partnerjem sta se razveselila deklice, ki sta ji nadela ime Mia in njuno življenje od takrat naprej nikoli več ne bo isto.

Kdaj gre za pretirano navezanost mame na otroka?
Na začetku je otrok navezan na mamo. Oče se počuti prikrajšanega. Kako lahko sodeluje z otrokom, že z dojenčkom, da bo vključen v njegovo odraščanje? Včasih je kasneje malček preveč navezan na enega od staršev. Kako se to kaže in kaj lahko ob tem storimo? Včasih pa je eden od staršev, ponavadi mama, preveč navezan na otroka. Kako se to prepozna? Strokoven pogled na to tematiko nam je ponudila Saša Petrovič, zakonska in družinska terapevtka.

Jana Morelj s srčnim sporočilom na hčerkinem bodiju
Jana Morelj je lani postala mamica in v svoji novi vlogi izjemno uživa. Tokrat nam je pokazala na družbenem omrežju, kako velika je že njena hčerka Mia.

Jana Morelj: ''Zadovoljna mama, zadovoljen otrok. Predvsem pa obdržite vero vase in v svoje sposobnosti.''
Lansko poletje je simpatično voditeljico Jano Morelj in njenega partnerja Marka s svojim jokom in smehom razveselila deklica Mia. Pred kratkim je Jana na družbenem omrežju spregovorila o dojenju: da ni tako samoumevno, kot si marsikdo misli. Dojenje včasih zahteva veliko truda, prinese jok, razočaranje in stres ...

'Ja, kaj te mami nič ne uboga?'
Edini, ki mi lahko soli pamet, kako vzgajati otroke, je njihov očka. Če si upa, seveda.

Počasnejše prilagajanje na novosti
Pozdravljeni, na vas se obračam za nasvet, ker mi vzgoja hčere (5 let) prestavlja poseben izziv. Punca je sicer ubogljiva, v družbi prijateljev razigrana, zelo dojemljiva za učenje, redoljubna, skratk...

Odkrili formulo za srečo
Za pravljico sta potrebni dve princeski. Če želite osnovati družino, bi vam zagotovo bilo lažje, če bi imeli dve deklici.

Darjina zgodba vam bo vzela sapo!
Na spletnem portalu Bibaleze.si je potekala nagradna akcija Mamin izziv in po tehtnem premisleku je naša zmagovalka Darja Šolar, mamica štirih deklic, ki se vsak dan spopada z novimi izzivi. Preberite si, kaj nam je zaupala o svoji posebni družinici.

Kdaj dati žepnino?
Tisti otroci, ki dobijo žepnino tedensko, ne da bi za njo kaj naredili, ne zanjo ceniti denarja, prav tako ga kot odrasle osebe ne bodo znale privarčevati. Otroci, ki si prislužijo žepnino s pospravljanjem sobe, zlaganjem in obešanjem perila, odnašanjem smeti, znajo tudi v prihodnosti ravnati z denarjem.

Uganete, koliko je stara Sandra Bullock?
Sandra Bullock si resnično zasluži pohvalo. Je uspešna igralka, ki se v prostem času veliko posveča sinu Louisu, obenem pa je njen videz pri 47 letih še vedno popoln. Kaj je skrivnost njene lepote?

Kako otroka naučiti, da se postavi zase?
Naloga je težka, univerzalnih pravil pa ni. Kako želimo, da se v določenih okoliščinah odzove, kako naj reče 'ne' in svoje potrebe sprejemljivo izraža? Ob vsem tem pa se moramo tudi starši postaviti zase, da lahko dajemo dober zgled.

Jejte razumsko!
Mnogo ljudi, ki se spopadajo s težavami, vsak dan garajo, da pokrijejo minus na bančnem računu, se tolaži s hrano. Ne jejte z očmi in pod stresom, temveč po pameti!

Prekinitev nosečnosti - da ali ne?
Ali umetno prekinitev nosečnosti res lahko enačimo z umorom, kot pravijo nasprotniki splava? Ali zarodek pri devetih tednih občuti bolečino? Je splav hudo kršenje višjih zakonov, in bom, če se zanj odločim, občutila hude posledice? Bo splav nezaželeni duši in meni povzročil travmo?

Empatija
Empatija ni gensko pogojena, niti ni prirojena, ampak se je "naučimo" od staršev in iz okolja. Že v prvih mesecih življenja jo je dojenček deležen na najrazličnejše načine.

URŠKA DROFENIK: Odkrila je zaklad!
Priznana slovenska modna oblikovalka po rojstvu svoje prvorojenke ne dela več od jutra do večera, pač pa se posveča svojemu angelčku. Z življenjskim sopotnikom Markom Spolenakom sta se prav po zaslugi svetlolase Klare zbližala in prijetno pootročila.

Še vedno jezen na ves svet!
Naš malček odrašča, vendar se ga še vedno drži nekaj, kar očitno ne bo tako hitro izginilo – še vedno je muhast in samovoljen! To pogosto pokaže z izbruhi jeze.