Bibaleze.si

razvija

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Potek nosečnosti
28. 03. 2025 10.01

Kaj pomenijo kratice v materinski knjižici?

Na prvem ginekološkem pregledu po zamujeni menstruaciji boste izvedeli, ali ste noseči ali ne. Če vam bo izbrani ginekolog čestital, vam bo dodelil nov datum za pregled, na katerem boste (brezplačno, če imate urejeno zdravstveno zavarovanje) prejeli materinsko knjižico.

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Dojenček
27. 03. 2025 05.00

Kdaj dojenček dejansko vidi?

Mnogo mamic zanima, kdaj se razvijejo oči in ali plod vidi že v maternici. Pri kateri starosti ima dojenček jasno sliko obrazov? Ker vsi starši želijo, da bi se otrokov vid razvijal čim bolj normalno, smo oftalmologa Dušana Pušnika povprašali, kako ga lahko spodbudimo.

Najstniki
25. 03. 2025 05.00

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?

Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Svet slavnih
18. 03. 2025 05.00

Slavni hrvaški zapeljivec: Poročil se je štirikrat, sina dobil pri 65 letih

Hrvaški igralec je znan kot pravi zapeljivec, ki je v svojem življenju doživel številne ljubezenske zgodbice in poroke. A kljub številnim spremembam partneric je srečo našel ob 30 let mlajši Beograjčanki, umetnici Mileni. Njuna ljubezenska zgodba, ki se že leta uspešno razvija v zasebnosti, je prava pravljica v svetu, kjer javnost pogosto ne ve, kaj se dogaja za zaprtimi vrati.

Zdrav otrok
12. 03. 2025 05.00

Otroci so 10-krat bolj izpostavljeni mikroplastiki kot odrasli

Rezultati nedavne študije razkrivajo, da je v iztrebkih dojenčkov več mikroplastike kot v iztrebkih odraslih posameznikov. Krivec za to bi lahko bile plastične stekleničke in ostali plastični pripomočki ter igrače, ki se pogosto znajdejo v ustih najmlajših, predvidevajo pa, da tudi prehrana otroka. Na kaj je treba biti pozoren?

Družina in odnosi
07. 03. 2025 05.00

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj

Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Nosečnost
05. 03. 2025 05.00

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko

Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Dojenček
03. 03. 2025 05.00

Dotikanje genitalij pri otrocih: kaj je normalno in kdaj skrbeti?

Mnogi starši so razburjeni, ko odkrijejo, da se njihov predšolski otrok ves čas dotika svojih genitalij, a to je običajna in pogosta dejavnost mnogih majhnih otrok in predšolskih otrok in se lahko pojavi že v prvem in drugem letu življenja, ko otrok odkrije svoje genitalije.

Malček
25. 02. 2025 05.00

Otrok in čustva: Kako mu pomagati obvladovati jezo, žalost in strah?

Starši se v otrokovih razvojnih stopnjah srečujemo s čustvenimi odzivi, ki pogosto izpadejo v očeh odraslih pretirani, nepotrebni, odraz razvajenih otrok ... Kako poenostavljeno je otrokovo čustveno stanje označiti za "nenormalno", sploh v pretirani potrebi po primerjanju, ko se "sosedov deček iste starosti zdi tako umirjen v primerjavi z našim, ki pa kar nori za brez zveze".

Razvoj otroka
21. 02. 2025 05.00

Tipi iger, ki so pomembne za otrokov razvoj

Otroška igra je skozi oči odraslih nekaj zelo preprostega, a ima velik pomen za otrokov razvoj. Med igro otroci vadijo socialne, kognitivne, organizacijske, telesne in čustvene spretnosti, vključno z ustvarjalnostjo, domišljijo in reševanjem problemov. V nadaljevanju izpostavljamo različne tipe iger, ki si sledijo skozi odraščanje otroka v najzgodnejših fazah.

Najstniki
20. 02. 2025 05.00

Sindrom Romea in Julije pri najstnikih: intenzivna ljubezen in izzivi starševstva

Ste že slišali za fenomen Romea in Julije pri najstnikih? Kot že sam izraz nakazuje, gre za intenzivno in dramatično zaljubljenost v času pubertete, ki jo pogosto spremlja občutek, da je zveza ogrožena zaradi zunanjih okoliščin – največkrat je to nasprotovanje staršev ali družbe. Preverite psihološko ozadje tega fenomena in kako lahko starši pristopijo, ko imajo doma zaljubljenega najstnika.

Dojenček
13. 02. 2025 05.00

5 razlogov, zakaj je za otroke pomembna rutina

Že od samega začetka, ko dojenčka prinesemo domov, nas zdravstveni delavci opozarjajo na pomembnost določene rutine. Pravzaprav z njo začnemo že v porodnišnici, ko nam na oddelku vsako jutro pokažejo, kako skrbeti za dojenčka, in nam pomagajo pri negi otroka. Umivanje, previjanje, preoblačenje v sveža oblačila, dojenje, spanje. Zakaj je ohranjanje rutine tako pomembno?

Prosti čas
11. 02. 2025 05.00

Otroci na ledu: hokej, umetnostno ali rekreativno drsanje?

Drsanje je priljubljena zimska aktivnost, ki združuje zabavo, gibanje in razvoj številnih veščin. Mnogi starši se sprašujejo, ali naj svojega otroka vpišejo na hokej, umetnostno drsanje ali ga preprosto spodbujajo k rekreativnemu drsanju. Preverite, kako lahko otroci uživajo na ledu in kakšne prednosti prinaša določena oblika drsanja!

Malček
09. 02. 2025 05.00

Zakaj otroci tako radi izdelujejo utrdbe in šotore?

Tudi vi se gotovo spomnite, kako zelo ste radi iz rjuh in odej izdelovali razna skrivališča, utrdbe in šotore, ki ste jih potem napolnili z najljubšimi igračami in osvetlili s svetilko. Pravljično vzdušje, kajne?

Razvoj otroka
04. 02. 2025 05.00

Razvoj sluha in govora od rojstva do petega leta starosti

V porodnišnici od dva do tri dni po rojstvu dojenčkom pregledajo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljne preiskave. A največ okvar se v resnici izkaže pozneje, najpogosteje v obdobju od dveh do treh let starosti, ko se govor otroka ne razvija pravilno. V spodnjih vrsticah smo pripravili vodič razvoja sluha in govora pri otroku od rojstva do petega leta starosti, ki vam bo lahko v pomoč pri odkrivanju morebitnih težav.

Malček
27. 01. 2025 05.00

Zato je dobro, da se otrok samostojno igra

Otroka spodbujajte k samostojni igri, saj se bo s tem naučil samostojno razmišljati in razvijati lastne ideje ter rešitve, hkrati pa bo krepil svojo kreativnost in razvijal domišljijo.

Prehrana
22. 01. 2025 05.00

Kako naučiti otroka, da se prehranjuje zdravo?

Vsak starš si želi, da bi njihov otrok razvil zdrave prehranjevalne navade. Vendar pa to pogosto ni preprosto, saj otroci včasih zavračajo zdravo hrano. V tem članku vam ponujamo 10 preprostih nasvetov, kako otroka naučiti, da se bodo zdrave prehranjevalne navade začele razvijati zgodaj.

Malček
21. 01. 2025 05.00

Obstaja igrača, ki se je otrok ne bo prehitro naveličal?

Zakaj otrok tako hitro dodaja nove in nove igrače na svoj seznam želja in zakaj mu uresničena želja, ko dobi nekaj, kar si je želel, predstavlja zgolj predmet kratkotrajnega zanimanja?

Partnerski odnosi
07. 01. 2025 05.00

Varna spolnost med in po nosečnosti: Nasveti za zadovoljstvo in zdravje

Ali je med nosečnostjo varno ostati spolno aktiven in zakaj nekatere nosečnice občutijo močno poželenje, medtem ko ga pri drugih sploh ni? Ali se lahko s spolnim odnosom res sprožijo popadki ter kdaj po porodu znova obuditi spolnost? Odgovore in nasvete za zdravo in zadovoljujoče spolno življenje v obdobju velikih sprememb je podala dr. Zalka Drglin, priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Novice
06. 01. 2025 11.45

Nesreča nikoli ne počiva: deklico ukleščila cisterna z vodo

Nevarnost je vedno za vogalom, zato moramo vedno paziti, kaj malčki počnejo – igra brez nadzora ali brezskrbna igra lahko hitro privedeta do nečesa nepredvidljivega in nevarnega.

Novice
23. 12. 2024 05.00

Otroci z OŠ Glazija: junaki, ki so premagali ovire in navdihnili skupnost

December je mesec topline, povezovanja in dobrih del. Prav poseben del tega prazničnega duha so otroci z Osnovne šole Glazija iz Celja, ki s svojo ustvarjalnostjo in srčnostjo spodbujajo dobrodelnost ter opozarjajo na nujnost vključevanja otrok s posebnimi potrebami v družbo.

Partnerski odnosi
17. 12. 2024 04.01

7 načinov, kako uvesti romantiko v dolgoletna razmerja

V dolgoročnih razmerjih se lahko iskrica romantike sčasoma umakne rutini vsakdanjega življenja. Skrb za otroke, delo, gospodinjske obveznosti in drugi izzivi pogosto izpodrinejo tiste čarobne trenutke, ki so razmerju na začetku dali poseben sijaj. Vendar ohranjanje romantike ni zgolj rezervirano za začetne faze odnosa – z malo truda lahko znova prižgete ljubezenski plamen in popestrite vajino zvezo.

Razvoj otroka
16. 12. 2024 04.49

Mejniki v razvoju dojenčka: Kaj pričakovati v prvem letu?

Biti starš je pomembna, razburljiva, na drugi strani pa tudi strah vzbujajoča vloga. Kot starši nestrpno spremljamo in praznujemo vsak mejnik, ki ga dosežejo naši otroci. Še posebej pomembno obdobje izjemne rasti in napredka pa je prvo leto otrokovega življenja. Preverite, kaj vse lahko takrat pričakujete.

Razvoj otroka
15. 12. 2024 04.53

Zato bi morali otroci biti čim večkrat bosi

Hoja brez čevljev je najbolj naravna in primerna za otroke, zato naj bodo ti čim večkrat bosi. Otrokom se stopala namreč razvijajo vse do šestega, pa tudi sedmega leta starosti. Zato jim čim večkrat omogočite bosonogo hojo, ki zelo dobro vpliva na celosten razvoj otroka, pa tudi na izoblikovanje stopal.

Družinsko življenje
14. 12. 2024 04.50

Si vaš otrok želi psa? Katere pasme so najbolj primerne za družine z otroki?

Odraščati s hišnim ljubljenčkom, kot je pes, prinaša marsikatero prednost za otrokov duševni in fizični razvoj. Ob skrbi za hišnega ljubljenčka se namreč tudi otrok več giba, na ta način se razvija tudi njegova motorika, hkrati razvija svoj čut za empatijo, sodelovanje, skrb in odgovornost do drugih bitij.

Partnerski odnosi
13. 12. 2024 04.58

5 načinov, kako se povezati s partnerjem po rojstvu otroka

Rojstvo otroka prinaša v odnos veselje, ljubezen in globoko povezanost, a hkrati tudi nove izzive. Med pomanjkanjem spanja, skrbi za novorojenčka in prilagajanjem na starševsko vlogo lahko partnerski odnos nehote zdrsne na stranski tir. Ohranitev močne in ljubeče povezave po rojstvu otroka zahteva zavestno prizadevanje obeh partnerjev. Tukaj je pet učinkovitih načinov, kako se povezati in okrepiti partnersko vez v tem pomembnem obdobju.

Družina in odnosi
10. 12. 2024 04.13

Skrita zgodba več generacij: ko diagnoza ADHD pri otroku vodi do enake diagnoze pri staršu

Postavitev diagnoze ADHD pri otroku je za družino pomembna prelomnica; poleg prilagajanja otrokovim potrebam in raziskovanja, kaj primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti sploh pomenita, nekateri starši začnejo prepoznavati simptome tudi pri sebi. Odkritje, da imata tako starš kot otrok enako diagnozo, prinaša nova spoznanja o družinskih vzorcih, odnosih in načinih spoprijemanja z vsakdanjim življenjem.

Novice
03. 12. 2024 05.00

Tako velik je že sin Zlatana Ibrahimovića

Kakršen oče, takšen sin. Tako bi lahko rekli za najstarejša sinova slavnega švedskega nogometaša Zlatana Ibrahimovića, ki si tako kot njun oče prizadevata ustvariti kariero uspešnega profesionalnega nogometaša. Imata podporo svojega očeta, ki njune tekme pogosto spremlja s tribun. Tokrat so ga ujeli na Slovaškem, kjer je navijal za najstarejšega Maximiliana.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863