razvoj govora po letih

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine
Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Duda, steklenička, otroški voziček – kdaj se jih znebiti?
Otroci hitro odraščajo in pride čas, ko jih morate odvaditi od nekaterih navad, kot so sesanje dude, golo tekanje naokoli, pitje po steklenički in vožnja v otroškem vozičku. Veliko staršev ne ve, kako bi se lotili tega podviga, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?
Govorni razvoj otroka se prične s prvim dnem, ko malček pride na svet in z jokom prvič aktivira svoje glasilke. S starostjo se govorni razvoj počasi razvija do te točke, da malček prične govoriti razumljivo. Starši, ki opazujemo otrokov razvoj, se nam pri tem pojavljajo številna vprašanja, ki ste nam jih zaupali tudi naši sledilci na družbenih medijih. Med njimi so: 'kdaj bo moj otrok postal razumljiv?', 'kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?', 'kako vem, kdaj je treba obiskati logopeda?' in številna druga. Veseli smo, da je Anja Apih, mag. profesorica logopedije in surdopedagogike, postala naša ambasadorka, ki bo vsak mesec odgovarjala na vaša aktualna vprašanja. Njene prve koristne nasvete na temo govornega razvoja si preberite v nadaljevanju.

Sindrom, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah kot pri dečkih
Rettov sindrom (RTT) je razvojno-nevrološka motnja, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah. Večina dojenčkov z Rettovim sindromom se v prvih šestih mesecih življenja razvija v skladu s pričakovanji.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?
V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

To je zelo pomembno, ko želite pomiriti otroka
Pravljice so nekaj najlepšega, kar lahko podarimo svojemu otroku, saj se z njihovo pomočjo otroci marsikaj naučijo o življenju. Prednosti so številne, še posebej v obdobju razvojnih strahov, ko lahko otroci doživljajo tudi hude stiske. Preko pravljic se lahko naučijo spoprijemati s svojimi strahovi, neprijetnimi čustvi in osvojijo pomembne veščine, zaradi katerih bodo lahko kos vsem izzivom, ki jih čakajo na njihovi poti.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Zaradi pogostih vnetij ušesa sta se mu poslabšala sluh in govor
V prvih letih otrokovega življenja je sluh izjemno pomemben za otrokov družabni, čustveni in kognitivni razvoj. Tudi najmanjša izguba sluha lahko vpliva na razvoj govora in izgovorjave.

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.
Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik
Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Kaj lahko pričakujete od otroka prva tri leta?
Razvoj otrokovega govora je izjemno pomemben, saj vpliva na otrokovo osebnost, samopodobo, delovno uspešnost in tudi na stike z vrstniki pri igri. Kako lahko tudi sami spodbudite njegov razvoj, pa si preberite v nadaljevanju.

Znan Slovenec ima hčerko Milo z redkim sindromom
Znan slovenski glasbenik Domen Hren in njegova žena Barbara sta pred skoraj petimi leti dobila hčerko. ''Mila je drugačna, ker ji manjka delček kromosoma, posebna pa je, ker mogoče prav zaradi tega manjkajočega delčka ne premore niti kančka zlobe.'' Deklica ima namreč sindrom Koolen de Vries in je prva, pri kateri so ga v Sloveniji zabeležili.

Tako lahko spodbudite otrokovo domišljijo in ustvarjalnost!
V vsakem otroku se skriva domišljija, le zbezati jo je treba na dan. Starši, spodbujajte otroka pri ustvarjanju, poskrbite, da bo kakovostno preživel prosti čas. Na spletnem portalu Bibaleze.si poteka pravljični konec leta. Male in velike vabimo, da s pomočjo posebne pravljične škatle napišejo svojo zgodbo ali narišejo risbo.

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

Prvi korak k samostojnost
Otroci potrebujejo dolgočasno rutino, ker jim daje občutek varnosti. A vseeno je napredek očiten – otrok si bo pri dveh letih obrisal obraz, pri treh si ga bo umil, pri štirih bo to storil, če mu boste tako naročili, pri petih bo sam vedel, da se mora umiti, če je umazan.

Vsestranske spodbude za razvoj otrokovega potenciala
Delavnice z logopedinjo so igriva novost za spodbujanje govora. V vrtcu številnih možnosti, priložnost za skupno gibanje in večjo povezanost z otrokom, starši najdejo tudi na gibalnih uricah.

Igre, ki spodbujajo govorni razvoj
Kdaj bi otrok moral začeti izgovarjati prve besede? Nikar si ne belite las s tem, kdaj to od njega pričakujejo drugi. Ponujamo vam nekaj iger, ob katerih se boste zabavali tako vi kot vaš otrok – in morda tudi spodbujali razvoj govora.

Avtisti so … avtizma ni!?
Avtizem je razvojna motnja, ki je »na zunaj« ne vidimo. Pojavi se lahko v vseh družinah. Avtističhi otroci se najraje igrajo sami, njihova komunikacija je omejena ali pa je sploh ni. Motijo jih čisto običajne stvari. Najvarneje se počutijo v svojem svetu, po drugi strani pa so izjemno nadarjeni.