razvoj otrokovih čustev

Telesna aktivnost kot temelj otrokovih zdravih navad
V današnji digitalni dobi otroci preživijo več časa pred zasloni, precej manj časa pa namenijo fizičnim dejavnostim. Ta sprememba v življenjskem slogu ima pomembne posledice za njihovo splošno zdravje in razvoj. Gibanje namreč igra ključno vlogo pri ohranjanju otrokovega telesnega, duševnega in čustvenega dobrega počutja. V nadaljevanju preverite, zakaj je pomembno otroka spodbujati h gibanju in kako zelo pomembno je to za njegovo prihodnost.

Uporaba hrane kot nagrade lahko vodi do čustvenega prenajedanja pri otrocih
Otroci obožujejo sladkarije in mnogi starši to uporabljajo kot nagrado. Če pa to počnemo prepogosto, lahko pri malčkih pride do nezaželenih posledic.

Zato je pomembno prepoznavati in uravnavati otrokova čustva
Ste vedeli, da otroci, ki se zgodaj naučijo razumeti in nadzorovati svoja čustva, ponavadi razvijejo tudi bolj zdrave strategije obvladovanja čustev, dosegajo boljše akademske uspehe, se dobro znajdejo v družbi in so bolje opremljeni za obvladovanje življenjskih izzivov?

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Način igre, ki je izjemnega pomena za otrokov razvoj
Senzorna igra ima zelo pomembno vlogo pri razvoju otroka. Poleg tega, da vključuje vseh pet čutil – voh, vid, sluh, tip in okus, krepi tudi otrokove jezikovne in motorične sposobnosti ter spodbuja raziskovanje, ustvarjalnost, radovednost in veščine reševanja problemov. V nadaljevanju pobližje spoznajte prednosti senzorne igre in kako jo vključiti v otrokov vsakdan.

Pod jezo otroka se mnogokrat skriva želja po ljubezni
Konflikti, upiranje, pretepanje z vrstniki in težave v odnosih, vse to so lahko izzivi, s katerimi se srečujejo starši, ki so pogosto nemočni, saj ne vedo, kako pomagati svojemu otroku pri soočenju z neprijetnimi čustvi, kot je na primer jeza. Petra Strmšek, vzgojiteljica za zgodnjo obravnavo: "Nekje sem prebrala, da otroci, ki najbolj potrebujejo ljubezen, zanjo prosijo na najbolj neljubeč način. Jih zmoremo videti? Naš pogled bo veliko bolj jasen, ko bomo tudi odrasli zmogli uzreti otroka v sebi, ga začutiti in sočutno objeti."

Slikarka Lili: 'Otroku mora biti dolgčas, da se spravi h kreativnosti'
Pravijo, da je razvoj likovnega izražanja v glavnem zapisan v človekovem genetskem zapisu, tam pa je zato, ker je nepogrešljiv pripomoček pri človekovem spoznavnem razvoju. A vendar se poraja vprašanje, ali se umetniški talent rodi z otrokom ali se ga da razvijati in priučiti? Kakšne so prednosti spodbujanja otrokovega umetniškega izražanja in kaj lahko razberemo iz njegovih umetniških del? O vsem tem smo govorili z akademsko slikarko in mentorico slikanja, Lili Hribovšek.

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'
Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice
Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?
Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

To je igrača, ki spodbuja razvoj otrokovih čutov
Otroci so izjemno radovedni in zelo radi pokažejo, kako odgovorni, skrbni in zreli so lahko. Edinstven način, da te svoje lastnosti razvijajo, pa je skrb za priljubljeno igračo, kot je interaktivna lutka.

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Otroci preko pravljičnega junaka iščejo rešitve
Alenka Lanz je zakonska in družinska terapevtka, ki poudarja vlogo pravljic pri otrokovem razvoju, še posebej v prvih sedmih letih. "Branje pravljic otrokom prinaša veliko dragocenosti."

Napake, ki jih starši delajo pri igri z otrokom
"Naša družba daje pomen predvsem delu in dosežkom v šoli ali prostočasnih aktivnostih, zato starši včasih napačno mislijo, da je igra z otrokom izguba časa," meni psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Za povrh jo lahko doživljajo kot dejavnost, v katero se njim ni treba vključevati. Če pa se, pogosto delajo napake. Katere?

Otrok joka in hoče igračo? Izrecite ustrezne besede
"Veliko odraslih je še danes prepričanih, da dojenčki in malčki manipulirajo z jokom. Zato jih pogosto puščajo jokati ali jih tudi kaznujejo. A joka v resnici ni treba ustavljati. Jok je naravni mehanizem za odlaganje težkih čustev. Odrasli ga ne zmoremo poslušati, ker mi nismo smeli jokati, ko smo bili majhni. Nekatere mamice se celo bojijo, da so slabe mame, če otrok joka," opaža Dejana Dejanović.

Narobe: "Umiri se, nehaj jokati, brez veze te je strah in podobno."
Otrok se že zelo zgodaj začne soočati s svojimi prvimi strahovi. V teh situacijah potrebuje občutek sprejetosti, razumevanja in nekoga, ki ga bo naučil, kako ravnati s čustvi, tako pozitivnimi kot negativnimi.

Kaj vse je potrebno, da je otrok zdrav in srečen?
Vsi starši želite, da bi vaši otroci imeli srečno otroštvo. Toda, ali ste se kdaj vprašali, kaj vse potrebujejo za to? Ni dovolj, da poskrbite za uravnoteženo in zdravo prehrano, poleg tega jim morate omogočiti tudi dovolj gibanja na svežem zraku. Za njihove razigrane nasmehe pa bodo poskrbeli vaši topli objemi in neskončni poljubi.

Česa se bojijo naši najmlajši?
Strah predstavlja poleg ljubezni in jeze eno prvinskih čustev, ki jih pozna že vsak dojenček. S strahovi, ki temeljijo na resničnih ali domišljijskih dogodkih, se sooča prav vsak otrok. Veste, česa vse se bojijo otroci in kako jim lahko pomagate premagati strah?