Bibaleze.si

razvojne faze

Vzgoja in vrtec
02. 04. 2025 05.00

Življenje ni sestavljeno zgolj iz zmag, zgodijo se tudi porazi

Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Prosti čas
19. 02. 2025 05.00

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke

Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Razvoj
16. 07. 2024 05.00

Novorojenček ali malček – ali obstaja "boljša" faza?

Medtem ko nekateri starši pravijo, da so komaj čakali, da njihov otrok preraste obdobje dojenčka in se začne kobacati in čebljati, drugi pravijo, da je obdobje malčka precej bolj težavno. Poglejmo pluse in minuse obeh starostnih obdobij.

Vzgoja in vrtec
18. 06. 2024 04.45

Znaki in lastnosti narcističnih otrok

O narcisizmu pri otrocih se dokaj malo govori, saj ga je zaradi intenzivnega razvoja otroka zelo težko opredeliti. Otroci gredo namreč skozi različne razvojne faze, ki na nekaterih mestih spominjajo tudi na narcistične lastnosti. Kljub temu pa je dobro vedeti, da otrok lahko izraža povečano narcistično vedenje. Kaj je zanj značilno, kakšni so sploh možni vzroki za razvoj narcisizma in kako ukrepati, preverite v spodnjem prispevku.

Intervju
26. 07. 2023 05.00

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'

Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

Malček
28. 02. 2023 08.28

Nadarjeni otroci - kdo so in kako jih prepoznamo?

Vsi otroci v sebi skrivajo potenciale, a vsak ga lahko kaže na različnem področju, lahko v umetnosti, športu, znanosti ali na primer na učnem področju. Predstavljamo temeljne načine, kako otroka ustrezno spodbujati, da razvije svoj talent.

Vzgoja in vrtec
28. 04. 2022 05.00

Andrej Perko: Otroci postajajo mali narciski

Ni skrivnost, da so današnji starši izjemno obremenjeni, saj ne skrbijo samo za otroke in njihove potrebe, ampak imajo še ogromno drugega dela, pa najsi bo to v službi ali doma. Vsekakor so v stresu, ko iščejo ravnovesje med številnimi opravki in prostim časom, ki ga imajo na voljo s svojimi otroki. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da niso vedno kos vsem težavam in izzivom, s katerimi se danes lahko srečujejo pri vzgoji. Andrej Perko, psiholog: "Zaradi svoje negotovosti in izgubljenosti iščejo starši rešitve pri strokovnjakih in v raznih vzgojnih priročnikih, ki pa v realnem svetu prav nič ne pomagajo."

Razvoj in odnosi
28. 01. 2022 08.12

Od malčka do najstnika: Kaj je običajno in kaj ni?

Strokovnjaki so mnenja, da je določeno obdobje v otroštvu namenjeno ‘kršenju’ pravil pri obnašanju, saj se na ta način učijo o sebi in svetu. Poleg tega pa se s posledicami, ki sledijo, učijo pomembnih življenjskih lekcij. Otrok postopoma dobiva odgovore, kaj počne prav in kaj je nedopustno. Vsako razvojno obdobje ima svoje značilnosti in če smo z njimi seznanjeni, lažje prepoznamo, kdaj je vedenje otroka še običajno in kdaj zahteva posvet pri strokovnjaku.

Novice
06. 11. 2020 10.59

Kako naj bi potekal pouk na daljavo?

Na podlagi vladnega sklepa o podaljšanju ukrepov in omejitev na področju vzgoje in izobraževanja se bo v prihodnjem tednu vzgojno-izobraževalni proces v vseh osnovnih, glasbenih in srednjih šolah izvajal na daljavo. Na Zavodu RS za šolstvo so zato pripravili smernice, po katerih naj bi pouk potekal.

Šola za starše
10. 09. 2019 10.05

Kaj so ključni dejavniki za otrokov razvoj?

Vse se začne, ko v naročje dobite malo bitje in se začnete srečevati s prvimi izzivi starševstva. Kaj vse lahko pričakujete v prvih treh letih otrokovega razvoja, vam razkrivamo v nadaljevanju.

Razvoj
17. 06. 2019 08.05

'Moj otrok zna vse to'

Ves čas poslušate: ''Moj otrok zna vse to ...'' Vaš pa še ni v tej razvojni fazi. Zavedati se morate, da je vsak otrok edinstven in sledi svojemu razvoju. Nekaj najosnovnejših pokazateljev, kriterijev za določeno starost pa lahko preverite v aplikaciji Razvoj otroka.

Razvoj
06. 06. 2019 08.12

Minil je en mesec in to lahko pričakujemo

En mesec je naokrog, od kar je na svet pokukal mali Archie Harrison Mountbatten-Windsor, sin Meghan Markle in princa Harryja. Deček je sedmi v vrsti za prestol in mu z rojstvom ne pripada naziv princ. Bibe smo preverile, kaj je značilno za razvoj enomesečnega otroka, kaj lahko starši pričakujejo.

Resnične zgodbe
22. 11. 2017 07.41

Vzel je hulahup obroč v roke in storil nekaj, kar je olajšalo življenje številnim!

Starši pogosto držijo za roke malčka, ki dela prve korake, in so pri tem sklonjeni. Očka iz Kanade je našel rešitev, da vas ne bo bolel križ.

Razvoj
02. 03. 2016 08.06

Otrokovi prvi koraki

Začnejo se negotovo, prvi, drugi, tretji. Vmes 'čmoknemo' po tleh in se zopet poberemo, a vsak poskus vodi k novi zmagi. Prvi koraki v otrokovem življenju pomenijo velik mejnik v njegovem razvoju.

Novice
18. 05. 2015 06.30

Za nasmejano otroštvo in zdrav razvoj

Pomembno je oboje – da so otroci nasmejani, kar pomeni, da so siti, spočiti, ljubljeni in zadovoljni, ter da se njihov razvoj odvija v pravo, zdravo smer. Se strinjate, kajne?

Malček
09. 04. 2015 06.53

Resnica o Albertu Einsteinu

Če vas skrbi, da vaš otrok še ne govori, pozabite na to. Dajte mu priložnost! Tudi Albert Einstein ni govoril do tretjega leta, do 12. leta pa ga nihče sploh ni razumel.

Malček
01. 04. 2014 07.58

'Moj otrok še ne govori! Je kaj narobe z njim?'

Kar 18 odstotkov otrok spregovori kasneje kot njihovi sovrstniki, vendar jih večina razvije govorne sposobnosti do tretjega leta. Pomembno je, da ne primerjajte svojega otroka z drugimi, pustite, da gre razvoj po svoje.

Malček
28. 05. 2013 13.27

Ni pomembno, pri kateri starosti otrok shodi!

Rezultati najnovejše švicarske študije kažejo, da ne obstajajo dokazi, da je otrok spretnejši in pametnejši, če shodi že pri devetih mesecih. Strokovnjak Mitch Blair svetuje staršem, da otroka odpeljejo na pregled k pediatru le, če otrok še ne hodi pri 18 mesecih.

Zdrav otrok
10. 02. 2011 07.45

Kako odpraviti jecljanje?

Je vaš malček začel jecljati? Morda je razlog strah, tesnoba, raztresenost ali pa je vendarle začel jecljati. Le mirno, najverjetneje gre le za eno od začetnih faz govornega razvoja.

Idejnica
19. 08. 2008 08.21

Skriti vpliv igrač

Igrače so most med resničnim in domišljijskim svetom otroka. Z njimi spoznava svet in življenje. Psihološki vpliv igrač je zato še kako pomemben in ga ne gre zanemariti. Barve, oblike, zvoki - vse to deluje in stimulira otrokove možgane ter pozitivno ali negativno vpliva nanj.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863