rdečke

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka
Močan imunski sistem je ključnega pomena za zdravje otroka, saj omogoča telesu, da se bori proti okužbam, virusom in drugim boleznim. V obdobju, ko so otroci izpostavljeni številnim okužbam, bodisi v šoli bodisi v predšolskih ustanovah, je še posebej pomembno, da jih podprete pri gradnji in krepitvi njihovega imunskega sistema.

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Kdaj otrok ne sme v vrtec?
Le redkokateri otrok uspe vse šolsko ali vrtčevsko leto preživeti, ne da bi vsaj enkrat zbolel. Od odpornosti otroka pa je odvisno, ali bo bolezen premagal hitro ali se bo z njo boril nekaj dni ali celo tednov. Se pa marsikateri starš nemalokrat znajde v dilemi, kdaj otroka obdržati doma.

Mami Sabina: 'Nihče te ne more pripraviti na takšen prizor'
Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah je Društvo Viljem Julijan z nami delilo zgodbo eno leto in pol starega fantka Maja, ki nam jo je zaupala njegova ljubeča mamica Sabina Vadnjal. S srčnimi zgodbami malih borcev v društvu povečujejo ozaveščenost o redkih boleznih in njihovi problematiki.

Kaj vse lahko škoduje plodu? Kaj smete in česa ne smete početi?
Iskrene čestitke! Noseči ste. Zdaj se vam bodo začela porajati vprašanja, kaj vse lahko škoduje plodu, kaj smete in česa ne smete početi. Zbrali smo nekaj odgovorov.

To škodi plodu!
Na forumih so pogoste dileme, kaj vse škodi med nosečnostjo. Mi smo zbrali nekaj ključnih dejavnikov, ki vplivajo ali pa ne na razvoj otroka v maternici.

Poziv k cepljenju vseh otrok
Sklad ZN za otroke (Unicef) ob evropskem tednu cepljenja poziva oblikovalce politik, zdravstvene delavce, starše in skrbnike, da pospešijo in okrepijo cepljenje proti nevarnim boleznim, kot so ošpice in otroška paraliza. S tem se bo zmanjšalo tveganje za izbruh nevarnih in celo smrtonosnih otroških bolezni v Evropi in Srednji Aziji.

Tudi to ima lahko novorojenček!
Pri starejših ljudeh mnogokrat okulisti ugotovijo, da je za slabši vid kriva siva mrena, ki ji strokovno rečemo katarakta. Malo pa je informacij o tem, da jo imajo lahko celo novorojenčki in starejši otroci. In prav o tem smo se pogovarjali z oftalmologom Dušanom Pušnikom, Bibinim svetovalcem.

Cepljenje: DA ali NE?
Evropski teden cepljenja je namenjen spodbujanju zavedanja o vlogi cepljenja za naše zdravje. Prinaša sporočilo: prepreči, zaščiti, cepi. Vse glasnejši skupini staršev v Sloveniji, ki zavrača cepljenje, stroka odgovarja: cepljenje je edini način, ki dokazano zaščiti pred nekaterimi hudimi nalezljivimi boleznimi.

Okužbe v nosečnosti
Okužbe v nosečnosti lahko primarno prizadenejo nosečnico ali plod – mikrobov, ki lahko pri bodočih mamicah povzročajo okužbe, ni malo. Nekateri infekti vplivajo na plod med nosečnostjo, drugi med porodom, nekateri infekti pa povzročijo simptome šele po rojstvu otroka, piše prof. dr. Vera Maraspin-Čarman.

Še vedno umre veliko preveč otrok
Zadnje poročilo Združenih narodov in Svetovne banke je obetavno – umrljivost otrok, mlajših od pet let, se je od leta 1990 prepolovila, in sicer zaradi boljšega zdravstva v vseh delih sveta. Sicer ocenjujejo, da je v lanskem letu pred petim rojstnim dnevom umrlo 6,9 milijona otrok.

Je cepljenje v Sloveniji res nevarno?
Cepljenje je ena od večjih dilem, ki deli starše na dva pola. Medtem ko so eni veliki zagovorniki cepljenja, jim drugi oporekajo in pravijo, da so nevarna in da je vprašljiv celoten sistem izvajanja le-teh. Za mnenje smo vprašali specialistko epidemiologije Ondino Jordan Markočič.

Nasveti za zdravo nosečnost
Najprej težko čakate plusek na nosečniškem testu, ko pa ga zagledate, vas preplavi tisoč vprašanj in skrbi. Vsaka nosečnica si želi zdravega otroka. Da bo res tako, si preberite nekaj koristnih nasvetov.

Mumps - še vedno nevaren
Mumps ali epidemični parotitis je nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus mumpsa. Gostitelj virusa je človek; prenosa z živali na človeka ali obratno ne poznamo.

Najlepši zaklad življenja
V tistih petih minutah se mi je v mislih odvrtelo celotno dotedanje življenje. Občutek negotovosti je izginil v trenutku, ko sem zagledala tisti dve črtici. Spomnim se, da sem se prijela za trebušček in na glas rekla: "O, moj bog!"

Cepljenje še vedno obvezno
Cepljenje otrok je varen način zaščite otroka pred posameznimi boleznimi, poudarjajo na IVZ RS. S celjenjem ne zaščitimo samo svojega otroka, ampak tudi otroke, ki zaradi različnih vzrokov ne smejo biti cepljeni.

VIZITA: Starši lahko ublažite tegobe
Kljub skrbnemu načinu uvajanja, ki upošteva individualnost otroka in potrebe staršev ter način delovanja vrtca, morate starši pri uvajanju otroka pričakovati niz drobnih vedenjskih ali drugačnih začasnih sprememb.