Bibaleze.si

rešitve

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Partnerski odnosi
01. 04. 2025 05.00

Kako lahko kot sočuten moški pomagate tesnobni partnerki

Tesnoba lahko izrazito poseže v vsakdanje življenje, saj ne vpliva le na posameznika, temveč tudi na njegovo okolico, zlasti na bližnje odnose. Ko se moški znajde v vlogi partnerja ženske, ki se spopada s tesnobo, je ključno, da razume njeno stisko in ji nudi ustrezno podporo. Pomembno je, da ve, da tesnoba ni zgolj slab dan ali pretirana zaskrbljenost, temveč globlje stanje, ki lahko vpliva na njeno sposobnost spopadanja z vsakdanjimi izzivi.

Novice
15. 03. 2025 05.00

Svojega pastorka v "hiši grozot" zadrževala več kot dve desetletji

Iz ZDA prihaja pretresljiva zgodba, ki je šokirala javnost. Kimberly Sullivan, 56-letna ženska iz Connecticuta, je obtožena, da je svojega pastorka več kot 20 let zadrževala v ujetništvu v hiši.

Družina in odnosi
12. 03. 2025 05.00

"Očitno živite v mamini hiši. A ji plačujete najemnino?"

Na družbenih omrežjih je uporabnica postavila vprašanje o tem, kako ločiti stroške v družinski hiši, kjer zgoraj živi s svojo družino, spodaj pa mama. To vprašanje je sprožilo množico različnih odzivov, med katerimi so bili tako zagovorniki enostavne delitve stroškov kot tudi tisti, ki so bili šokirani nad idejo, da bi mama plačevala za stroške, kljub temu, da svojim otrokom omogoča bivanje v svojem domu.

Resnične zgodbe
06. 03. 2025 05.00

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"

Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Partnerski odnosi
27. 02. 2025 05.00

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?

Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Očkov kotiček
22. 02. 2025 05.00

10 znakov, da bo vaš partner dober oče

Načrtovanje družine je izjemno pomembno in preden se odločimo za otroka, je treba razmisliti o kompatibilnosti s partnerjem, o njegovih lastnostih in prioritetah. Nobeno rojstvo otroka namreč ne bo spremenilo ne ženske ne moškega v tolikšni meri, kot si včasih želimo.

Družina in odnosi
14. 02. 2025 05.00

Teta – varno zavetje otrokove duše

Postati teta je edinstvena priložnost, da pomembno vplivate na otrokovo življenje brez stalnih obveznosti starševstva. Kot teta lahko uživate v najboljših delih družinskega življenja – brezpogojni ljubezni, smehu in cenjenih spominih –, hkrati pa ustvarite poseben odnos s svojimi nečaki in nečakinjami.

Vzgoja in vrtec
11. 02. 2025 05.00

Kako se spopasti z otrokovim nespoštljivim vedenjem?

Ena izmed najbolj pogostih in hkrati frustrirajočih težav, s katerimi se starši soočajo, je spopadanje z otrokovim nespoštljivim vedenjem. To se lahko pojavi pri skoraj vsaki starosti, začenja pa se že takrat, ko otroci obvladajo prvi 'ne'. Čeprav je nespoštovanje normalen del otrokovega razvoja, pa to ne olajša spopadanja z njim.

Resnične zgodbe
06. 02. 2025 05.00

Zgodba o endometriozi: 'Pomembno je, da iščete rešitve, ki vam bodo olajšale življenje'

Endometrioza je bolezen, ki prizadene številne ženske, vendar je pogosto prezrta in premalo raziskana. Ena izmed teh žensk je delila svojo dolgo in naporno pot do diagnoze, ki je trajala več let. S svojo zgodbo želi opozoriti na izzive, s katerimi se soočajo ženske, ter na pomanjkanje ustreznega zdravljenja in podpore v zdravniškem sistemu.

Svet slavnih
28. 01. 2025 05.00

Tako Jelena Đoković rešuje prepire med otroki

Starši, ki imajo več kot enega otroka, dobro vedo, koliko ljubezni je med brati in sestrami, vendar tudi vedo, da so prepiri neizogibni. Čeprav so del odraščanja, je povsem naravno, da starši nočejo poslušati, kako se otroci prepirajo ali se celo žalijo. Jelena Đoković je v pogovoru razkrila, kako ona rešuje te situacije.

Malček
27. 01. 2025 05.00

Zato je dobro, da se otrok samostojno igra

Otroka spodbujajte k samostojni igri, saj se bo s tem naučil samostojno razmišljati in razvijati lastne ideje ter rešitve, hkrati pa bo krepil svojo kreativnost in razvijal domišljijo.

Trači
13. 01. 2025 07.46

Njegove zadnje besede pred smrtjo, ki jih mati nikoli ne bo pozabila

V požarih, ki so prizadeli Kalifornijo, je izgubil življenje tudi Rory Sykes, nekdanji britanski otroški zvezdnik. Rory je umrl zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Njegova smrt je še posebej boleča, saj njegova mati ni mogla storiti ničesar, da bi ga rešila.

Partnerski odnosi
07. 01. 2025 05.00

Varna spolnost med in po nosečnosti: Nasveti za zadovoljstvo in zdravje

Ali je med nosečnostjo varno ostati spolno aktiven in zakaj nekatere nosečnice občutijo močno poželenje, medtem ko ga pri drugih sploh ni? Ali se lahko s spolnim odnosom res sprožijo popadki ter kdaj po porodu znova obuditi spolnost? Odgovore in nasvete za zdravo in zadovoljujoče spolno življenje v obdobju velikih sprememb je podala dr. Zalka Drglin, priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Partnerski odnosi
14. 12. 2024 04.50

5 slogov reševanja sporov v partnerskem odnosu

Tekmovanje, izogibanje, sodelovanje, prilagajanje in sklepanje kompromisov je po Thomasu Kilmannu pet slogov reševanja konfliktnih situacij. Čeprav je lahko vsak primeren za specifično situacijo, je v splošnem najbolj konstruktiven in zdrav za odnose prav slog sodelovanja, saj poudarja timsko usmerjen pristop k iskanju rešitve, ki zadovolji oba partnerja. V nadaljevanju preverite, kateri slog je vaš in kako vpliva na vaše odnose.

Razvoj
03. 12. 2024 05.00

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost

Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Vzgoja in vrtec
21. 11. 2024 04.00

Tako se odzovite na čustvene izbruhe otroka

V kateri koli starosti je jok normalen odziv na preplavljenost z močnimi občutki, kot so jeza, strah, stres ali celo sreča. Nekateri otroci pa jokajo več kot drugi. Ti isti otroci se lahko pogosteje jezijo, se hitreje počutijo razočarani in postanejo preveč navdušeni v primerjavi s svojimi vrstniki. Kako se odzvati?

Naslovnica
07. 11. 2024 05.00

To je razlog, da se otroci tako težko umirijo

Raziskava kaže, da kar 67 odstotkov slovenskih otrok ponoči poišče zavetje pri starših. Vzpostavljanje rutine je za otroke izjemno pomembno, saj ključno vpliva na njihov razvoj in stabilnost. Marsikateremu staršu pa vzpostavitev redne rutine predstavlja izziv zaradi otrokove energije in radovednosti.

Najstniki
26. 09. 2024 05.00

Kako najstnikom omejiti čas pred zasloni?

Današnji najstniki preživijo velik del svojega časa pred zasloni – bodisi s pisanjem sporočil na pametnih telefonih, gledanjem videov na računalnikih ali igranjem igric. Povprečno pred njimi preživijo kar devet ur na dan. Kako to vpliva na njihovo telesno in duševno zdravje?

Nosečnost
09. 09. 2024 05.00

Kaj lahko pričakujete na posvetu z babico?

Nosečnicam in njihovim spremljevalcem v slovenskih porodnišnicam po novem omogočajo tudi posvet z babico ali babičarjem. Število posvetov se razlikuje od porodnišnice do porodnišnice. V porodnišnici Trbovlje tako omogočajo dva posveta. Kaj lahko nosečnice izvedo na posvetih, kako potekajo posveti in čemu so namenjeni, pa nam je pojasnila diplomirana babica Mojca Zemljak Ferenc.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Zanositev
01. 08. 2024 05.00

Tega nikoli ne recite osebi, ki se bori z neplodnostjo

Težave z zanositvijo so lahko zelo boleče in čustveno naporne. Kljub dobrim namenom lahko napačni nasveti ali nepremišljene pripombe še dodatno povečajo breme osebe, ki se bori z neplodnostjo. Pomembno je razumeti, katere izjave lahko povzročijo bolečino in kako se ustrezno odzvati, da bi ponudili pravo podporo.

Novice
15. 07. 2024 05.00

Nekdanja direktorica IBM-a: 'Tako je moja mama vzgojila štiri uspešne odrasle'

Če bi vprašali mamo Virginie Marie "Ginni" Rometty, kako ji je uspelo vzgojiti štiri močne izvršne direktorje, bi bil odgovor povsem preprost.

Družina in odnosi
04. 07. 2024 05.00

To povejte otroku, kadar ne veste odgovora na njegovo vprašanje

Majhni otroci radi postavljajo vprašanja: Zakaj je nebo modro? Kam gre sonce ponoči? Prirojena radovednost jim pomaga izvedeti več o svetu in je ključna za njihov razvoj. Tudi kasneje med odraščanjem je pomembna spodbuda, da še naprej postavljajo vprašanja in da jih predvsem učimo pravih vrst vprašanj. Temu pravimo veščina kritičnega razmišljanja, ki otrokom pomaga, da postanejo pronicljivi odrasli, ki so sposobni sprejemati premišljene odločitve.

Vzgoja in vrtec
22. 06. 2024 05.00

Kaj se zgodi, če ne kričite na otroka?

Starševstvo je izjemno odgovorna in težka naloga, a tudi polna lepih trenutkov. Ob tistih manj lepih, ko smo utrujeni in se počutimo nemočne, se lahko zgodi, da zakričimo na otroka in mu na ta način damo vedeti, da je prestopil meje. A kaj bi se zgodilo, če bi povsem ukinili kričanje nad otrokom? Preverite.

Novice
14. 06. 2024 05.00

Kako poskrbeti za otrokovo počutje med poletno vročino?

Miren počitek in brezskrbna igra sta tudi v vročih dneh za otroka izjemnega pomena.

Zdrav otrok
20. 05. 2024 05.00

Spregovorimo o duševnem zdravju

Duševno zdravje je trenutno ena najbolj perečih tem tako v zasebnem življenju posameznikov kot v širši javnosti. V okviru programa Dobro sem, ki poteka že osem let z namenom krepitve duševnega zdravja, opažamo, da se vse več ljudi vsakodnevno sooča z notranjimi izzivi, kot so tesnoba, anksioznost, motnja hranjenja, neregulirana čustva – duševna odpornost je zaskrbljujoča, skorajda že neobstoječa. Pri tem pa so ljudje v stiski pogosto spregledani ali odrinjeni na rob družbe. Ključno vprašanje ni, kako jim lahko pomagamo, temveč kakšne rešitve moramo sprejeti, da preprečimo naraščajoča stanja slabega počutja?

Potek nosečnosti
18. 05. 2024 04.30

To lahko pričakujete v prvem trimesečju nosečnosti

Prvo trimesečje je najzgodnejša faza nosečnosti. Začne se prvi dan vaše zadnje menstruacije – še preden ste dejansko noseči – in traja do konca 13. tedna. To je čas velikih pričakovanj in hitrih sprememb za vas in vašega otroka.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863