resnozabavna

Tudi vi na vprašanje 'Kako je bilo v šoli?' ne prejmete odgovora?
Tudi vi svojega otroka vsak dan vprašate isto dolgočasno vprašanje: "Kako je bilo v šoli?" in ste razočarani, ko ne prejmete nobenega zanimivega odgovora? Ste kdaj morda pomislili, da ne zastavljate pravega vprašanja?

Osvoji super nagrado: komplet 5KA in se izkaži v šoli
Prvo ocenjevalno obdobje v šolah se izteka, za zadnje izboljšave ocen pa lahko odlično poskrbi spletna resnozabavna učilnica 5KA, ki jo najdete na VOYO. Da bo učenje še lažje, delanje zapiskov in vaj pa bolj organizirano, vam v nagradni igri podarjamo komplet zvezkov in peresnico.

So za uspeh v življenju potrebne le petke?
Kakšen vpliv ima na otroke učenje s pomočjo spletnih aplikacij, kako približati otroku učno snov, ki ga ne veseli, in ali so odlične ocene res merilo za uspeh v nadaljnjem življenju, so le nekatera izmed vprašanj, ki smo jih zastavili učiteljici Tini Fabijan.

Ko misel na šolo povzroča strah in tesnobo
V večini primerov je vrnitev v šolske klopi povezana s pozitivnimi pričakovanji, ustaljeno rutino, ponovnimi srečanji s prijatelji in sošolci, včasih pa tudi s prekomernim stresom, tesnobo in strahom. Pri tem pomembnem prehodu v jesen ne smemo pozabiti na tiste otroke, ki se začetka septembra prav nič ne veselijo. Zakaj je temu tako, preverite v spodnjih vrsticah.

5 enostavnih navad, ki lajšajo šolska jutra
Se tudi vam zdi, sa vsako jutro skupaj z otroki težko vstajate, hitite po stanovanju, iščete oblačila, torbe in torbice ter na koncu komaj lovite zadnje minute, preden se pravočasno odpravite od doma? Takšna jutra so lahko precej stresna in vplivajo na potek celotnega dne. Za vas smo posledično pripravili nekaj nasvetov, s katerimi bodo vaša jutra bolj sproščena, pozitivno naravnana in bodo predstavljala tako za vas kot za otroka, pozitiven začetek dne. Pa poglejmo.

So starši krivi, da otrok v šoli nima prijateljev?
Rezultati nedavnih raziskav so pokazali, da ena vrsta starševske vzgoje znatno vpliva na socializacijo in vedenje otroka v šoli. V nadaljevanju razkrivamo, za kateri način vzgoje gre in kakšne so lahko morebitne posledice ter rešitve zanje.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Učitelj Jaka Lipar: "Več znaš, več veljaš!"
"Biti učitelj mi pomeni vse. To je moje poslanstvo in v tem uživam. Vsakodnevno predajanje znanja malim junakom mi pomeni največ," nam je zaupal učitelj fizike Jaka Lipar in se pošalil: "Ne bom pozabil letošnje valete, saj sem za darilo prejel kar veliko drevo, in sicer lipo. Še dobro, da se ne pišem Hrastar." Pogovor z njim si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kdaj naj se otrok začne učiti tujega jezika?
Številne raziskave na temo učenja tujih jezikov so dokazale, da človeški možgani v obdobju prvih šestih let življenja dosegajo vrhunec razvoja. To pomeni, da so v tem obdobju možgani najbolj pripravljeni sprejemati nove jezike. Strah pred preobremenjenostjo otroka je torej popolnoma odveč.

Učiteljica matematike: 'Biti učitelj je res lep poklic!'
»Biti učitelj je res lep poklic. Vsak dan v službi je drugačen. Lahko si narediš res natančno pripravo in ko prideš v učilnico, učenci s svojimi vprašanji, primeri in idejami pogosto usmerijo uro. Pomembno se mi zdi, da to učencem dovolim, saj jim tako približam predmet, da lažje razumejo snov,« nam ponosno pove učiteljica matematike, Karmen Ležić iz OŠ Gradec.

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'
"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

Se še spomnite Pitagorovega izreka?
Pitágora je bil grški filozof, matematik in mistik, ki se je rodil približno leta 570 p. n. št. na otoku Samos v Grčiji. Njegovo najbolj znano delo, Pitagorov izrek, naj bi bilo znano že pred njegovim časom, vendar pa je bil ravno on prvi, ki je izrek uspešno dokazal. Se še spomnite izreka?

So obšolske dejavnosti za otroka zabava ali obremenitev?
Ponudba obšolskih dejavnosti je danes izjemno pestra in raznolika, mnenja staršev pa so velikokrat deljena. Eni bi radi svoje otroke vključili v čim več dejavnosti, spet drugi pa trdijo, da bi morali imeti otroci več prostega časa za sprostitev in prosto igro. Pri osnovnošolskih učiteljih smo preverili, kakšna so njihova priporočila.

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke
Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli
'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

Zato je pomembno odgovarjati na otrokova vprašanja
Vstop v šolo in začetek šolanja sta izjemno pomembna dogodka za slehernega otroka. Otroku vstop v svet izobraževanja pomeni še en korak k samostojnosti in še en korak, s katerim se ločuje od staršev. Zato je pomembno, da ste v tem obdobju potrpežljivi in razumevajoči ter da si zanj vzamete dovolj časa.

Učiteljica Nina: 'Včasih se učitelji ne zavedamo, koliko je v naših rokah'
Tokrat smo se pogovarjali z Nino Oblak, ki je že kot majhna deklica vedela, da bo nekoč opravljala poklic učiteljice. Med največje in najlepše nagrade v svojem poklicu šteje nasmehe in objeme otrok. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru.

Učiteljice opažajo težave z grafomotoriko pri osnovnošolcih
Tako kot v preteklih šolskih letih tudi letos učiteljice opažajo, da imajo nekateri otroci težave z grafomotoriko (pisanje črt, pravilna drža pisala). Za nekatere otroke so ure v šoli za izboljšanje grafomotorike premalo, zato učiteljice priporočajo, da z otroki vadite tudi doma. Kako, preverite v naslednjih vrsticah.

5KA: zabavnoresna spletna učilnica!
9 razredov osnovne šole – 12 predmetov – 16 učiteljev – več kot 1100 filmčkov.

Nasveti, kako motivirati otroka v procesu učenja na daljavo
Šolanje na daljavo ima prav gotovo veliko pomanjkljivosti, zaradi katerih otrokom primanjkuje motivacije. Spodaj smo zato zapisali nekaj predlogov, s katerimi se lahko otroku pomagate vključiti v šolanje na daljavo.

5 nasvetov, kako se organizirati doma z otroki
V teh časih nas spremljajo negotovost, strah in mnogo vprašanj, ali bomo zmogli narediti vse, kar je del naših obveznosti in predvsem, kako.

Nasveti za šolanje otrok na domu
Večina staršev se zdaj sprašuje, kako naj ob delu od doma, še omogočijo uspešno učenje svojih otrok na daljavo.