revščine

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica
Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

David Beckham o tem, kaj je pomembno pri vzgoji
David Beckham, eden najbolj prepoznavnih svetovnih športnikov, se je v svojem govoru dotaknil pomena preprostih vrednot, ki so mu jih vcepili starši in jih sedaj prenaša na svoje otroke. V času, ko so družbeni mediji vse bolj prisotni, Beckham poudarja, kako pomembno je, da v vzgoji ohranjamo osnovne principe spoštovanja in enakopravnosti.

Milijarder odkrito: To je največje obžalovanje v mojem življenju
Slavni milijarder je v nedavnem intervjuju spregovoril o svoji ločitvi, ki jo opisuje kot največje obžalovanje v svojem življenju. Več kot tri leta po ločitvi je razkril, kako je razpad njegovega zakona vplival na njegovo življenje, tako osebno kot profesionalno.

V otroštvu so ga zasmehovali, danes je eden najboljših igralcev
Šarmantni Joaquin Phoenix ne velja le za enega najlepših filmskih igralcev, temveč tudi za enega najboljših, posnel je številne zgodovinske filmske uspešnice in se znašel v različnih kultnih filmskih vlogah. A v otroštvu so ga vrstniki ravno zaradi njegovega videza zasmehovali.

Njena mama je delala za drobiž, oče pa imel več služb, da so preživeli
Danes je vredna milijone, a nekdaj je živela v revščini in pomanjkanju.

Poslovila se je Anita Ogulin: 'Smo srečni ljudje, ker so z nami srečni otroci'
V 73. letu starosti se je po boju z zahrbtno boleznijo poslovila Anita Ogulin. Humanitarka in prostovoljka se je več desetletij spopadala in reševala stiske najšibkejših, zadnji dve leti pa je bila svojo največjo osebno bitko, ki ji je žal podlegla. A za njo bo ostala zapuščina, ki je nikoli ne bomo pozabili.

V otroštvu ga je zapustila mati: 'Bilo je travmatično'
Življenje Hugha Jackmana je pravi tobogan žalosti in veselja.

Anita Ogulin: Med revnimi je vse več zaposlenih, ki ne zmorejo čez mesec
Stiska, nemoč, kup neplačanih položnic in vsakodnevne borbe, kako preživeti, danes marsikoga spravljajo v obup. Vse hujše breme svojih staršev pa pogosto nosijo tudi njihovi nič krivi otroci, ki so prikrajšani za toliko stvari, med drugim za brezskrbno otroštvo. O družinah v stiski in revščini, ki je vse bolj prisotna v slovenski družbi, smo se pogovarjali tudi s humanitarko Anito Ogulin (ZPM Moste–Polje).

Tako se otroci naučijo veščin, ki so bistvene za življenje
Vsak otrok si zasluži srečno otroštvo, žal pa je realnost ponekod precej drugačna. Zlorabe otrok, ki med drugim vključujejo tudi otroško delo, so po svetu še vedno velik problem.

Otroci, ki jih lovijo in tudi ubijejo zaradi delov telesa
V očeh enih čudoviti in prelepi, v očeh drugih zanimivi in nenavadni, v očeh tretjih prekleti in hudičevi. Drugačni in zato ponekod preganjani. Nič niso krivi, a so vseeno označeni. Albini.

'Če popijem kozarček ali dva, mu ne bo nič škodovalo'
Alkohol in nosečnost sta besedi, ki ju le stežka uporabljamo v istem stavku. Čeprav se večini žensk zdi pitje alkohola v nosečnosti nekaj povsem nepredstavljivega, se zlorabe alkoholnih pijač dogajajo tudi v tem ranljivem obdobju. Vsakršno uživanje alkohola potencialno ogrozi še nerojenega otroka in zdravje nosečnice.

Tako je praznovala Ronaldova družina
Eden največjih nogometnih zvezdnikov, Portugalec Cristiano Ronaldo, ni nikdar skrival, da je v zasebnem življenju izjemen družinski človek. Za svojo družino bi dal vse, kar je že večkrat dokazal. Zato ni nič presenetljivega, da so se vsi člani družine za božič zbrali pri zvezdniku in ta praznik praznovali skupaj.

Praznični piškoti, ki jih otroci naravnost obožujejo
Naši domovi so že okrašeni, iz domačih kuhinj pa omamno diši po prazničnih dobrotah. Božična drevesa so postavljena in čakajo na množico daril, ki se bodo zgrnila pod njimi. A v vsem blišču praznovanja ne smemo pozabiti na tiste otroke in mladostnike, katerih prazniki zaradi takšne ali drugačne stiske ne bodo tako čarobni. Preverite, kako lahko enostavno narišete nasmehe na njihove obraze – s piškoti!

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Beži na milijone otrok. Iščejo boljše življenje, priložnost. Tudi v Sloveniji
Tudi otroci stopajo po migrantski in begunski poti. Ranljivi, nič krivi in nikomur nič dolžni so bili zaradi nasilja, spopadov, vojn in revščine prisiljeni zapustiti svoje domove. Mnogi med njimi so prepuščeni samim sebi; ostali so brez staršev, brez tolažbe, varnega objema, topline, ljubezni. V Sloveniji jih nastanijo v azilnem domu.

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Da, dogaja se v Sloveniji. In to doživljajo starši in otroci
Na kupu je deset otrok. Igrajo se na šolskem igrišču. Na videz brezskrbno. Ampak vsaj eden od njih zjutraj ni dobil zajtrka. Mamica ni imela denarja, da bi kupila hrano. Doma nimajo hrane. Čeprav mamica skriva stisko pred njim, jo vidi. Jo pozna, čuti, občuti. In sanja. O polnem hladilniku. Verjetno še bolj srčno o brezskrbni, nasmejani mamici. Navzven ni videti nič narobe. Žalosti, stiske in solz ne pokaže. Skriva jih. Da, dogaja se v Sloveniji. Vsak dan.

Zelo veliko družin živi pod pragom revščine ali na njenem robu
Letošnji mednarodni dan družin, ki ga zaznamujemo danes, se osredotoča na 13. cilj trajnostnega razvoja – podnebne ukrepe. V Zvezi prijateljev mladine Slovenije so se dnevu pridružili že 25. leto zapored, v tem času pa so ga razširili na teden družin, ki bo potekal do 22. maja. Na pomen dneva družin so opozorili tudi v Slovenski karitas.

Kruta usoda številnih otrok
Marsikaterega otroka zjutraj namesto poljuba in objema zbudi kruto življenje, soočiti se morajo s še enim dnevom lakote, revščine, vojne ... Si predstavljate, da bi vaš otrok bil vojak? Prepričani smo, da ne, toda takšne stvari se po svetu dogajajo.

Z barvicami do nasmeha
V naši družbi je danes, vsemu izobilju navkljub, žal vse preveč otrok, ki živijo pod pragom revščine in si marsičesa, kar je drugim, srečnejšim, otrokom samoumevno, ne morejo privoščiti. Kakovostne nove barvice zagotovo spadajo v tovrstno skupino »luksuza« in ob zavedanju omenjenega, so se pri blagovni znamki Jolly odločili, da otrokom na obraz narišejo nasmeh. V sodelovanju s papirnicami Office&More ter ob podpori Zveze prijateljev mladine Slovenije bo v mesecu februarju zaživel projekt, v katerem bodo podarili večje število setov barvic Jolly.

280.000 Slovencev lani na pragu revščine: Kako razložiti otroku, da za božič zaradi pomankanja ne bo dobil darila?
Plačati položnico za ogrevanje ali kupiti hrano? Kako razložiti otroku, da Miklavž, Božiček in Dedek Mraz zanj nimajo darila? In če vseeno dobri možje prinesejo skromno malenkost, kaj dati na mizo, ko denarnica ostane prazna veliko prekmalu? Želeli bi si, da bi se s temi vprašanji ukvarjala tudi država. In kjer država nima posluha, ga imajo ljudje.

Revščina prisotna tudi v Sloveniji
Stopnja tveganja revščine je v Sloveniji, Avstriji in na Madžarskem primerljiva, v pragu tveganja revščine in materialni prikrajšanosti pa so velike razlike. V Sloveniji je relativno reven vsak sedmi prebivalec, v EU vsak šesti. Resno materialno prikrajšan pa je v Sloveniji vsak 19. prebivalec, so sporočili s Statističnega urada RS.

Znano: 5 najpogostejših imen za dečka
Moški v Sloveniji imajo v primerjavi z ženskami nižjo izobrazbo, verjetno bodo dočakali nižjo starost, so na splošno manj zadovoljni s svojim življenjem in so manj izpostavljeni tveganju revščine, pred dnevom mučenikov ugotavlja Statistični urad (RS) Surs. Povprečen slovenski moški je star 41,1 leta, visok je 178 centimetrov in tehta 85 kilogramov.

Revščina je tudi v Sloveniji resen problem
Generalni tajnik Slovenske karitas Imre Jerebic je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti revščini pozval k borbi proti vsem oblikam revščine in nepravičnosti. Predsednik Rdečega križa Slovenije Dušan Keber pa je opozoril, da je revščina tudi v Sloveniji resen problem. V svetu okoli 385 milijonov otrok živi v ekstremni revščini.

Danes so v središču mladi
Združeni narodi (ZN) so letos v ospredje mednarodnega dne mladih postavili izkoreninjanje revščine in doseg trajnostne proizvodnje in potrošnje. V Sloveniji se je stopnja tveganja revščine med mladimi sicer znižala, vendar pa na Mladinskem svetu Slovenije (MSS) opozarjajo na nujnost sistematičnega spremljanja položaja mladih.

Slovenija: Pod prag revščine zdrsnilo 7000 otrok
V Sloveniji se je stopnja tveganja revščine otrok od 2008 do 2012 povečala za 15 odstotkov, kar pomeni, da je v tem obdobju pod prag revščine zdrsnilo dodatnih 7000 otrok, kaže Unicefovo poročilo z naslovom Otroci recesije: Vpliv gospodarske krize na blaginjo otrok v razvitih državah. V Sloveniji se je poglobila tudi revščina otrok.

'Slovenija postaja dežela revščine.'
Tudi letos je Jan Golja organiziral dobrodelni tek Mali koraki za VELIK CILJ. Tekaške copate bo ekipa PRO PLUS obula že 8. 10. 2013. Finalni dogodek bo v soboto, 12. 10. 2013, v športnem parku Kodeljevo v Ljubljani. Letos se zbirajo sredstva za družine iz socialno šibkejšega okolja. Pogovarjali smo se z Anito Ogulin iz Zveze prijateljev mladine, ki nam je odprla oči na dejansko stanje v naši državi.

Slovenija: 'Otroci so lačni, imamo deložacije iz neprofitnih stanovanj ...'
Na Socialnem klubu, ki sta ga danes v Ljubljani organizirala Socialna zbornica Slovenije in državni svet, so pozvali k nekaterim nujnim spremembam v socialnem varstvu. Med drugim so spomnili na številne že napovedane zakone, ki še niso sprejeti, in izpostavili nujno reševanje revščine med otroki.

Tudi slovenski otroci občutijo revščino
Ob letošnjem mednarodnem dnevu boja proti revščini v Unicefu opozarjajo na vse večje razsežnosti revščine in prikrajšanosti med otroci v najrazvitejših državah sveta, tudi v Sloveniji. Problem prisilnih izselitev, katerih žrtve so pogosto Romi, pa izpostavljajo pri Amnesty International.

'Zakaj se norčujete iz revščine in lakote?!'
Varya Akulova, ki si je kot otrok prislužila naslov najmočnejše deklice na svetu, je razočarana nad ljudmi, ki se norčujejo iz pomanjkanja v katerem živi.