ritem

Življenje ni sestavljeno zgolj iz zmag, zgodijo se tudi porazi
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Kako ločiti lažne od pravih popadkov?
Nosečnice se predvsem v zadnjem trimesečju soočajo z otrdevanjem trebuha ali t. i. Braxton-Hicksovimi popadki. Gre za lažne popadke – maternica se s krčenjem pripravlja na porod.

Nasveti za novopečene mame, ki nimajo pomoči staršev ali sorodnikov
Prvi dnevi z dojenčkom in vzgoja otroka so lahko še posebej zahtevni, če okoli sebe nimamo starih staršev, tetk ali drugih sorodnikov, ki bi nam pomagali. Čeprav to ni enostavno, ni razloga za obup. Kljub temu, da je na začetku težje, se stvari sčasoma poenostavijo, ko se navadite na nov ritem.

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Presenetljiva dejstva o dojenčkih, ki vas bodo navdušila
Prisrčni, ljubki in radovedni dojenčki so milo rečeno čudoviti že od rojstva. Dojenček vam lahko polepša dan in s svojim nasmehom stopi srce ter odpre popolnoma nov pogled na življenje. A o dojenčkih marsičesa verjetno ne veste in ta dejstva vas znajo presenetiti.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Nasveti za uspešno in prijetno dojenje
Za uspešno dojenje je pomembno, da odstranimo vse dejavnike, ki bi lahko zmanjšali trajanje, učinkovitost in pogostnost dojenja. Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov za uspešno in prijetno dojenje.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Nina Donelli razkrivala svoje občutke o nosečnosti
Nina Donelli, ki je lani razkrila, da pričakuje otroka, je v svojem najnovejšem zapisu delila misli o nosečnosti in izzivih, s katerimi se srečuje med tem čudovitim, a tudi zahtevnim obdobjem svojega življenja.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?
Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Kako se spopasti z občutkom krivde ob vrnitvi na delo po porodniškem dopustu?
Vrnitev na delo po porodniškem dopustu je eden najtežjih trenutkov v življenju vsake matere. Po mesecih, preživetih s svojim novorojenčkom, se pojavijo občutki krivde in negotovosti. Kako uskladiti materinske obveznosti z delovnimi in kako ohraniti ravnotežje med obema vlogama je nedvomno pogosto vprašanje.

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Porod brez skrbi: Kako premagati strah in ustvariti lep spomin
Na družbenih omrežjih in v klepetalnicah lahko preberemo, da je nekatere nosečnice strah poroda in ne vedo, ali se bodo lahko sprostile med rojevanjem. Porajajo se jim tudi številna vprašanja, kot so: ''Kako dolgo bom v porodni sobi? Ali me bo bolelo? Kdaj bom samo predihavala popadke, kdaj potiskala?'' Odgovore nam je pomagala poiskati diplomirana babica Klavdija Slapar, ki je tudi Bibina svetovalka. Za vse bodoče mamice ima edinstvene nasvete, zato vas vabimo k branju.

Zakaj se malček ne veseli skupaj z družino?
Kako ravnati, kadar se pri otroku pojavi tesnoba zaradi nosečnosti mamice? Kar naenkrat postane posesiven, bolj občutljiv, neprestano si želi njene bližine, joče, ko mora med vrstnike in bi raje bil z mamo, išče pozornost z nagajanjem ...

Kaj vse se spremeni po otrokovem rojstvu?
Rojstvo otroka prinaša v življenje staršev globoko transformacijo. Občutek ljubezni, veselja in izpolnjenosti se prepleta z izzivi, prilagoditvami in novimi odgovornostmi. Čeprav je vsak starševski par drugačen, so določene spremembe po rojstvu otroka skoraj univerzalne. Te spremembe vplivajo na vaše vsakdanje življenje, odnose, prioritete in celo na vaše dojemanje sveta.

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"
Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Kaj, če se z rojstvom otroka partnerski odnos poslabša?
Rojstvo otroka je trenutek spremembe odnosov, prevzemanja novih vlog, spreminjanja dinamike, kompromisov in prilagajanja. Par postane družina.

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?
Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

To je razlog, da se otroci tako težko umirijo
Raziskava kaže, da kar 67 odstotkov slovenskih otrok ponoči poišče zavetje pri starših. Vzpostavljanje rutine je za otroke izjemno pomembno, saj ključno vpliva na njihov razvoj in stabilnost. Marsikateremu staršu pa vzpostavitev redne rutine predstavlja izziv zaradi otrokove energije in radovednosti.

5 stvari, ki jih potrebujete za v porodnišnico
Pri prvem porodu prav gotovo večina mamic s seboj v porodnišnico prinese potovalno torbo in vse možne pripomočke. Po prvi izkušnji pa spoznajo, da je pomembneje vzeti s seboj nekatere koristne stvari, med katerimi ne sme manjkati naslednjih pet.

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze
Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice
Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Shujševalne diete takoj po porodu?
Podatki kažejo, da vsaka peta ženska obdrži nekje pet kg telesne mase, ki jo pridobi v času nosečnosti. Prehrana ženske v obdobju po porodu je tako še kako pomemba, a ne le za mamico, temveč tudi za dojenčka, če je ta dojen. Čeprav želimo izgubiti med nosečnostjo pridobljene kilograme, pa se v tem obdobju nikakor ne osredotočajmo na znižanje vnosov hrane z namenom hujšanja. Telo potrebuje hranila, da lahko okreva in se obnovi oz. si opomore tako po nosečnosti, kot tudi po samem porodu in obenem tudi omogoči kakovostno tvorbo mleka.

'Starši mojega partnerja so nemogoči. Se bomo sploh kdaj razumeli?'
Prihod otroka obrne življenje na glavo. Prioritete se spremenijo, pojavijo se nove, drugačne skrbi, morda vzniknejo tudi partnerski konflikti. Vse našteto dobi še nekoliko večje razsežnosti, če se otrok rodi mlademu paru, ki je šele za začetku svoje poti in o naraščaju niti približno še ni razmišljal.

Ta najstnik si je do sedmega leta delil posteljo s svojo slavno mamo
Ameriška medijska zvezdnica je priznala, da si je s svojim sinom delila posteljo kar do njegovega sedmega leta, ko se je le-ta sam odločil, da gre "na svoje."

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin
Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Kdaj naj se otrok odpravi spat ob vrnitvi v šolske klopi?
Pomanjkanje spanja lahko vpliva na zbranost otroka, njegove odločitve in počutje. Zato je pomembno, da se ob koncu počitnic poskrbi za zdrave spalne navade. A kdaj naj se otroci ob vrnitvi v šolske klopi odpravijo v posteljo? Smernice za spanje so pripravili na Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Način hranjenja novorojenčka, o katerem se redko govori
Na spletu obstaja ogromno člankov, ki govorijo o dojenju in hranjenju z adaptirano formulo, mamice, ki svoje mleko izključno črpajo, pa največkrat ostanejo spregledane.