rituali

5 načinov, kako ustvariti nepozabne praznične trenutke z otroki
Praznični čas je čas, ko družine združijo moči, da bi preživele kakovosten čas skupaj, ustvarile spomine in se veselile trenutkov, ki bodo trajali vse leto. Za otroke so prazniki še posebej čarobni, saj se zdi, da vsak trenutek prinaša nov razlog za veselje in smeh. Ustvarjanje nepozabnih prazničnih trenutkov z otroki ni nujno povezano z dragimi darili ali zapletenimi pripravami, ampak z enostavnimi, a iskrenimi dejanji, ki vam omogočajo, da skupaj ustvarite posebne spomine.

7 načinov, kako uvesti romantiko v dolgoletna razmerja
V dolgoročnih razmerjih se lahko iskrica romantike sčasoma umakne rutini vsakdanjega življenja. Skrb za otroke, delo, gospodinjske obveznosti in drugi izzivi pogosto izpodrinejo tiste čarobne trenutke, ki so razmerju na začetku dali poseben sijaj. Vendar ohranjanje romantike ni zgolj rezervirano za začetne faze odnosa – z malo truda lahko znova prižgete ljubezenski plamen in popestrite vajino zvezo.

Kdaj in kako otroku razkriti resnico o dedku Mrazu?
Gozdni palčki, zobne vile in dobri možje, ki nas obiščejo v decembru, so liki, ki imajo nedvomno pozitiven vpliv na razvoj otroka. Ne le, da spodbujajo razvoj domišljije, otrok se s pravljičnimi bitji poistoveti, zato se ob njih uči verjeti v dobre stvari - prijateljstvo, ljubezen, medsebojno naklonjenost in pomoč, tudi čudeže. V tem mesecu so v številnih družinah aktualni 3 možje - Miklavž, Božiček in dedek Mraz, ki jih otroci tako nestrpno čakajo. Dobri možje pa marsikaterega starša spodbudijo tudi k razmišljanju, kdaj otroku sploh razkriti resnico o njihovem obstoju.

To je razlog, da se otroci tako težko umirijo
Raziskava kaže, da kar 67 odstotkov slovenskih otrok ponoči poišče zavetje pri starših. Vzpostavljanje rutine je za otroke izjemno pomembno, saj ključno vpliva na njihov razvoj in stabilnost. Marsikateremu staršu pa vzpostavitev redne rutine predstavlja izziv zaradi otrokove energije in radovednosti.

Zvezdnica priznava, da je težko prekiniti vzorce iz otroštva
Zvezdniška igralka Eva Mendes, mamica dveh otrok, je odkrito spregovorila o težavah, s katerimi se sooča kot starš, ena izmed njenih izpovedi pa bo verjetno blizu mnogim staršem današnjega časa.

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Stvari, ki se jih otrok lahko nauči od psa
Odraščati ob hišnem ljubljenčku ima lahko veliko prednosti za otroka. Ne le, da lahko s pomočjo vzgojenega psa otrok usvoji številne veščine skozi prijateljstvo s psom lahko tudi zviša samopodobo, občutek za empatijo ter pridobi številne druge koristi. Preverite.

Nina M. Hrovat: 'Mnogi starši svojih otrok niti dobro ne poznajo'
O tem, katere dejavnosti so koristne za otroka, njegovo izražanje in razvijanje ustvarjalnosti ter kako lahko starši spodbujamo dober medsebojni odnos z otrokom, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

Odličen način, da se otroci umirijo in izrazijo svojo kreativnost
Pravijo, da otroška domišljija ne pozna meja. Starši moramo v tem videti prednost in najti način, da otrokom pomagamo, da znajo misli, ki se jim podijo pa nadobudnih glavicah, tudi izraziti – bodisi skozi govor bodisi skozi mimiko ali katero koli obliko umetnosti. Na ta način bodo namreč lahko prepoznali svoje talente in gradili ustvarjalnost, hkrati pa bodo v kasnejših letih tudi bolj uspešni in se bodo lažje znašli v različnih življenjskih situacijah.

Kako okrepiti odnos med sorojenci?
Odnosi med sorojenci znajo biti večplastni in zapleteni. A starši smo zato tu, da jih usmerjamo, spodbujamo in negujemo odnose, da ostanejo prijateljski, topli in lepi. Kako lahko pripomorete k temu? Za vas imamo nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko pomagali.

Rituali, ki gradijo močno družinsko povezanost
Če je otrok še majhen, mu zaželite lahko noč na način: "Lahko noč majhni prstki. Lahko noč mali nosek. Lahko noč majhne očke. Lahko noč mali angelček ..."

Pogoste napake, ki jih delajo starši, ko načrtujejo kratek oddih z otroki
Ko načrtujete vikend oddih ali krajše počitnice z otroki, malčki ali šolarji, je ključno, da se izognete nekaterim napakam.

Ste pogosto utrujeni in imate občutek teže na prsih?
Poporodna tesnobna motnja ni baby blues in ni poporodna depresija. Gre za čisto posebno motnjo, za katero so značilne skrbi, strahovi, dvomi in neprijetni telesni občutki, ki počutje le še poslabšajo. Preverite ključne značilnosti, vzroke in načine zdravljenja.

Vsiljive misli po porodu: "Kaj pa, če bom poškodovala otroka?"
"Kaj pa, če bom poškodovala otroka? Ga bodo drugi okužili z virusi? Vse mora biti popolnoma razkuženo! Moram skriti ostre predmete pred seboj?" so le nekateri od primerov vsiljivih misli, ki so poleg nenavadnih ritualov in anksioznosti temelji obsesivno-kompulzivne motnje v obporodnem obdobju. Ta v večji ali manjši meri vpliva na materinstvo, pa tudi odnos s partnerjem in kakovost življenja nasploh.

Moški: ''Te stvari so domena žene, jaz se v to ne vtikam.''
Ne glede na to, katere praznike obeležujete, december je vedno mesec, ki usmerja vase. V ospredje prihajajo odnosi, več časa za prijatelje, sorodnike in ožjo družino. A pri vsem tem ne smemo pozabiti na partnerske odnose, ki se v tem času pogosto skrijejo v ozadje, saj je enostavno preveč obveznosti, ki jih moramo postoriti pred koncem starega leta. Ob vsej praznični evforiji radi vzniknejo tudi konflikti, ki so posledica preobremenjenosti, pritiskov in pomanjkanja časa.

Kaj je separacijska anksioznost?
Separacijska anksioznost ali ločitvena tesnoba je normalen del otroškega čustvenega razvoja in pomeni strah pred ločitvijo od staršev oziroma pred njihovo odsotnostjo. Nekateri jo imenujejo tudi protest zaradi ločitve, običajno pa se kaže kot jok, kričanje in oklepanje starša, ki odhaja. Nekateri otroci to fazo doživljajo intenzivneje kot drugi, dobra novica pa je, da tudi to sčasoma mine. Če tesnoba postaja vse hujša in vztraja dlje časa, pa govorimo o separacijski anksiozni motnji.

Ste danes že storili kaj zase?
Vloga starša od nas zahteva marsikatero prilagoditev in spremembo. Vsekakor na prvo mesto postavljamo otroke in družino, posledično pa nam manj časa ostane zase. Pa vendar ne smemo pozabiti, da takrat, ko smo starši izpopolnjeni in srečni, tudi celotna družina deluje bolje. Zato si le vzemite čas zase, ko boste poskrbeli za svoje telo in duha.

Koliko naj bi spali enoletniki?
Čas okoli otrokovega prvega rojstnega dne si mnogi starši zapomnijo po prvih korakih. In čeprav se nam otrok, ki ponosno stoji in hodi, morda zdi velik, še vedno potrebuje toliko spanca kot dojenčki.

Dojenček je tu
Četudi je novopečena mamica med porodom trpela hude bolečine, vse odtehta trenutek, ko prvič zagleda in objame bitjece, ki ga je mesece nosila pod srcem. Neprecenljiv in težko pričakovan trenutek, ki je hkrati tudi velik šok. Tako za mamo kot za novorojenčka. V nadaljevanju razkrivamo, kaj sledi v minutah in urah po porodu.

Lažje s fantki ali punčkami?
Ali lahko odgovorimo na vprašanje, kdo predstavlja večji izziv pri vzgoji, deklica ali deček? Mnenja psihologov so deljena.

Kako rešujete jutranji kaos?
Jutranji rituali so med tednom pogost vir slabe volje in napetosti. Otrok pogosto težko vstane, se počasi oblači, umiva ali jé zajtrk. Pogosto izbruhnejo tudi prepiri okoli tega, kaj naj obleče ali obuje. Starši vsako jutro ponavljajo, kaj vse je treba storiti, a zdi se, kot da naš otrok nič ne sliši.

Česa se bojijo naši najmlajši?
Strah predstavlja poleg ljubezni in jeze eno prvinskih čustev, ki jih pozna že vsak dojenček. S strahovi, ki temeljijo na resničnih ali domišljijskih dogodkih, se sooča prav vsak otrok. Veste, česa vse se bojijo otroci in kako jim lahko pomagate premagati strah?

ZGODBA: Mlada mamica postala vdova
Življenje ne prizanaša nikomur. Težko si je predstavljati, da najdeš ljubezen svojega življenja in si ustvariš družino, potem pa nekega dne, ki bi moral biti kot vsak drugi, smrt vzame tistega, brez katerega si ne moreš predstavljati ... ničesar.

Zdravljenje neplodnosti z energijami narave
Neplodnost je pogostejša kot si mislimo. Ljudje ponavadi menimo, da bomo zlahka imeli otroke, ko si bomo to zaželeli. Na žalost pa ni vedno tako, saj ima pri nas težave s plodnostjo vsak šesti par.

Jutranja zmeda
Veliko staršev ima vsako jutro težave z odhodom od doma. Vstani, umij se in obleci, pojej zajtrk, pohiti, pohiti, nimamo časa ves dan! Če so otroci mlajši, je odprava še toliko težja.