Bibaleze.si

rodimo

Vzgoja in vrtec
24. 03. 2025 05.00

5 preprostih korakov, s katerimi otroka naučite varčevati

Pravijo, da se ne rodimo kot milijonarji, temveč milijonarji postanemo. Kako otroka naučiti ravnanja z denarjem in varčevanja? Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki lahko pri tem pomagajo.

Naslovnica
13. 03. 2025 05.00

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica

Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Družina in odnosi
14. 02. 2025 05.00

Teta – varno zavetje otrokove duše

Postati teta je edinstvena priložnost, da pomembno vplivate na otrokovo življenje brez stalnih obveznosti starševstva. Kot teta lahko uživate v najboljših delih družinskega življenja – brezpogojni ljubezni, smehu in cenjenih spominih –, hkrati pa ustvarite poseben odnos s svojimi nečaki in nečakinjami.

Porod
23. 01. 2025 05.00

5 presenetljivih dejstev o drugem porodu

Marsikatera ženska si v drugi nosečnosti misli, da zdaj ve že vse in lahko predvideva postopek poroda, ker že ima za seboj tovrstno izkušnjo. Vendar to žal večinoma ne drži. Vsak porod je namreč izkušnja zase in lahko prinese s seboj nove nepredvidljivosti.

Dojenček
15. 01. 2025 05.00

Je mit o britju glavice za močnejše lase privlečen za lase?

Dojenčkovi lasje so priljubljena tema, o kateri se začne govoriti že v času nosečnosti. Nosečnice, ki jih pogosto peče zgaga, so morda zasledile, da naj bi imele tovrstne težave, ker se bo njihov novorojenček rodil z veliko lasmi. Nekateri so prepričani, da bodo lasje močnejši, če dojenčka pobrijemo, drugi, da bo imel močnejše lase, če mu čim pozneje zrastejo. Medtem tretji verjamejo, da otrok ne bi smeli striči pred prvim letom starosti, da jim ne bi odstrigli delčka sreče. Pa preverimo.

Po porodu
02. 09. 2024 02.30

Mož me zavrača zaradi poporodnih kilogramov

Ali ni sebično, da sem devet mesecev nosila pod srcem otroka, zdaj pa me mož zavrača zaradi vseh pridobljenih kilogramov, pravi 33-letna Manja, ki nam je zaupala svojo stisko iz preteklosti. Dejstvo je, da se ob prihodu otroka življenje obrne na glavo, prioritete se spremenijo, odnosi se preoblikujejo, pojavijo se izzivi, ki jih nismo niti pričakovali. Zgodi pa se tudi sprememba ženskega telesa, kar je povsem naravno, saj je moralo biti toliko časa varen prostor za razvoj ploda. A kaj storiti, ko po porodu začne partner z neprijetnimi, celo žaljivimi opazkami glede telesa?

Vzgoja in vrtec
12. 10. 2023 05.00

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?

Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

Za mami
02. 05. 2023 05.00

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice

Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Zdrav otrok
23. 04. 2023 05.00

Kako otroku pojasniti Downov sindrom?

Osebe z Downovim sindromom kažejo vrsto posebnosti, ki jih je posamezne mogoče včasih opaziti tudi pri drugih ljudeh, vendar so vse skupaj značilne za sindrom. Duševne zmožnosti otrok z Downovim sindromom so sicer ovirane, vendar so bile v preteklosti pogosto podcenjene.

Malček
28. 05. 2022 04.15

Zakaj so otroci navdušeni nad smetiščnimi tovornjaki?

Se je tudi vam že zgodilo, da vas je malček 'pocukal' za rokav, ko se je mimo vas peljal smetiščni tovornjak in od navdušenja zavriskal. Zakaj je smetiščni tovornjak malčkom tako zelo všeč?

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Kaj je ta izboklinica na trebuščku?

Vsi se rodimo z diastazo rektusov in praviloma se mora razmik mišic na trebuščku zmanjšati do tretjega leta starosti otroka. Če se ne, je lahko marsikaj narobe. Preverite, katere vaje so in katere niso primerne ob razmaknjenih mišicah na trebuhu!

Zdrav otrok
28. 02. 2022 10.41

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan, pravi naturopatinja Erika Brajnik. Z boleznijo se namreč njegov imunski sistem uči, "povečuje svojo imunsko inteligenco". Tako postaja imunski sistem vse močnejši.

Zdrav otrok
27. 02. 2022 05.00

Kako uvajati zelenjavo?

Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Razvoj otroka
02. 11. 2021 10.27

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?

V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

Novice
20. 09. 2021 08.05

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'

»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Družina in odnosi
27. 08. 2021 16.24

'Dotik začnemo pogrešati takrat, ko ga ni več'

Dotik je prva stvar, ki jo doživimo ob prihodu na ta svet. Prvi telesni stik in bližina matere obljubljata varnost in ljubezen ter se zapišeta globoko v nas. Tudi kasneje v življenju z dotikom iščemo sprejetost, tolažbo, potrditev, razumevanje in naklonjenost, zato je moč človeškega dotika tako zelo pomembna za vsakega izmed nas.

Partnerski odnosi
10. 04. 2020 11.09

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?

Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Družina in odnosi
10. 04. 2020 11.08

"Bom zaradi tega manj 'mama' v pravem pomenu?"

Vsem novopečenim mamicam polagamo na srce, da si ob nenehni skrbi za drobceno bitje vzamejo čas zase in prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo. Prisluhnite tudi sebi, ne samo otročku, ki vas kliče z jokom. ''Vloga očeta je v tem obdobju in v vsem nadaljnjem izjemnega pomena. Največ, kar lahko oče naredi v prvem letu po rojstvu, je, da je opora svoji ženi,'' pravi Urška Studen, študentka zakonskih in družinskih terapij ter Bibina svetovalka.

Porodne zgodbe
03. 05. 2019 08.09

Filmsko rodila na hodniku ljubljanske porodnišnice

Pozno popoldne smo z družino prišli s kosila. Posedli smo se na sedežno, starejša hči in partner sta zaspala, jaz pa sem gledala televizijo. Bila sem dva dneva pred predvidenim datumom poroda.

Resnične zgodbe
21. 11. 2018 06.01

Takšna je bila Salome kot otrok

Salome je bila zelo živahen otrok. Tako kot vsi drugi je rada nagajala staršem. Po razkritju, da je drugačna, pa se je doma začela kalvarija. Iskreno je spregovorila o svojem otroštvu in odnosu s starši.

Malček
30. 09. 2018 07.50

'Mojega otroka je strah. Kaj naj storim?'

Nekateri otroci se bojijo neznancev, drugi teme, sosedovega psa, grmenja ... V določenem obdobju postanejo še bolj nezaupljivi in takrat jih morajo starši razumeti ter jih pomiriti. Kako lahko skupaj z vami premagajo strah, pa nam razloži zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz. Prav tako poudari, da starši ne smejo prenašati strahov na otroke, ker jih le-ti vsrkajo vase kot spužve.

Malček
09. 05. 2018 08.12

Lažje s fantki ali punčkami?

Ali lahko odgovorimo na vprašanje, kdo predstavlja večji izziv pri vzgoji, deklica ali deček? Mnenja psihologov so deljena.

Resnične zgodbe
07. 04. 2017 07.58

Takšne fotografije povedo, kaj se v resnici dogaja

Za mnoge bodoče starše doula predstavlja izjemno čustveno podporo med porodom. Poglejte si izjemno lepe fotografije, ki prikazujejo neprecenljivo čustveno zvezo med doulo in porodnico v čudežnih trenutkih.

Družina in odnosi
23. 11. 2016 08.10

Starši, tudi vi jejte zelenjavo!

Otroke lahko naučimo, kaj je zdravo, a le če se tega držimo tudi sami. Velikokrat slišimo, kako starši svojim otrokom govorijo, naj jedo zelenjavo. Zakaj torej večina majhnih otrok ne mara zelenjave?

Malček
21. 08. 2015 07.15

Mame, ne prenašajte strahov na otroke

Otroci se rodijo s strahom pred tresenjem, padanjem in hrupom, druge strahove pa večinoma prenašajo na njih mame. Njeno prestrašenost lahko zazna že zarodek v trebuhu. V kasnejših letih pa se otroci spopadajo z različnimi strahovi.

Novice
30. 07. 2014 10.31

Strah je neupravičen!

Veliko ljudi se sooča z različni strahovi, med katerimi je pogost strah pred določenimi vrstami živali. Pedagoška vodja v ljubljanskem živalskem vrtu Irena Furlan je dejala, da pri njih izvajajo programe za premagovanje strahu pred kačami, pajki, žuželkami, podganami in ptiči. Obisk delavnic se iz leta v leto povečuje.

Nosečnost
17. 10. 2012 08.02

Roditi z doulo - DA ali NE?

Doula je ženska, usposobljena za spremljanje bodoče mamice in njenega partnerja v času med nosečnostjo, med in po porodu. Je porod z doulo drugačen, kaj pravzaprav pomeni njena prisotnost in kako lahko pomaga bodočim staršem so vprašanja, na katera je odgovore iskala diplomirana psihologinja in doula Nina Jenštrle.

Nosečnost
24. 08. 2008 15.39

VIDEO: Carski rez

Med ameriškimi zvezdnicami je zaradi strahu pred porodom rojevanje s carskim rezom postalo prava modna muha. Z medicinskega stališča pa je to velika operacija.

Novice
11. 08. 2011 11.34

VIDEO: Seksapilen ples osupnil gledalce na YouTubu!

Glavni zvezdi videoposnetka z neke moldavijske poroke zagotovo nista ženin in nevesta. Zasenčila sta ju plesalca, ki imata na spletnem portalu vsako minuto več oboževalcev.

Družina in odnosi
29. 05. 2011 22.00

KOLUMNA: Bi se vrnili v otroštvo?

„Nikar si ne želi odrasti, ko boš velika, ti bo še žal. Najlepše je biti otrok!“ Tako mi je rada govorila moja mama in pri tem še vedno vztraja. Te besede mi nikoli niso šle v uho. Šalo na stran, zakaj vsi mislijo, da je tako hudo biti odrasel?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863