safe.si

Video igre za najstnike: katere so primerne?
Ali bi nas moralo skrbeti nasilje v video igrah? So video igre sploh zdrava izbira za najstnike? Kako veste, katere video igre so najboljše? Da bi lažje odgovorili na ta vprašanja, se zanašamo na strokovne smernice Ameriškega združenja pediatrov (AAP) in Odbora za ocenjevanje industrije programske opreme za zabavo (ESRB).

Seksting (pošiljanje eksplicitnih vsebin) med mladostniki
Vsakodnevna uporaba mobilnikov in drugih tehnoloških naprav je privedla do tega, da si že osnovnošolci vsakodnevno prek njih pošiljajo sporočila, a tudi fotografije in posnetke. Nekatera z neprimerno vsebino. Pri tem pa mladostniki redko pomislijo na morebitne posledice in to, kje vse lahko fotografije ter posnetki končajo. Več o tem v tokratnem prispevku na temo sekstinga med mladimi, ki je zanje v večjem delu postal normalen del odraščanja ter raziskovanja spolnosti in partnerskih odnosov.

Dan brez zaslonov za vse učence in učitelje
Ste vedeli, da je skoraj 20 odstotkov mladih nekoliko odvisnih od mobilnih telefonov in družbenih omrežij in da ta trend iz dneva v dan narašča? Ste vedeli, da mnogim najstnikom zaradi uporabe telefona, aplikacij in družbenih omrežij močno primanjkuje spanca? Ste vedeli, da je več kot polovica osnovnošolskih najstnic (56 odstotkov) in več kot tretjina osnovnošolskih najstnikov neprespanih?

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger
Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Zato ni pametno objavljati fotografij otrok
"Kaj se zgodi, ko na Facebooku objavimo fotografijo svojega otroka? Zakaj je sprejemljivo, da so strežniki Facebooka polni otroških fotografij, ki so jih naložili njihovi starši, čeprav je minimalna starost za uporabo Facebooka 13 let?" se sprašujejo v Safe.si.

Učilnica kot virtualni svet: 'Vesela sem, da učim v Sloveniji!'
"Torej, v zadnjem času je šolski sistem na Finskem za nas postal Bog šolskih sistemov. / ... / Vesela in ponosna sem, da lahko učim tu – v naši Sloveniji. <3" je na Facebooku zapisala učiteljica Nina Jelen. Učilnico je spremenila v virtualni svet in zmagala na evropskem natečaju!

Prijaznejši internet se začne s teboj
Na današnji dan obeležujemo dan varne rabe interneta. Gre za osrednji dogodek v okviru meseca varne rabe interneta, ki vsako leto poteka februarja in katerega cilj je spodbuditi vse deležnike k ustvarjanju prijaznejšega interneta za vse, še posebej za njegove najmlajše uporabnike.

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

Opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in odvisnosti od računalnika
Pri Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si so ob začetku šolskega leta za učence in dijake ter starše pripravili nekaj nasvetov o varni rabi interneta, mobilnih telefonov in tablic. Med drugim opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in posegov v zasebnost, pa tudi njihove prekomerne uporabe.

Poletne počitnice so lahko tudi 'digitalne počitnice'. Znamo uživati tudi brez družbenih omrežij?
Poletje, ko bomo nekaj časa preživeli tudi na dopustu, je lahko pravi čas, da se "odklopimo", pravijo na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LogOut. Ugotavljajo namreč, da so ljudje s tehnologijo in spletom vse bolj obremenjeni, družbena omrežja pa so spremenila odnos do prijateljstev in romantičnih zvez.

15.920 oseb naletelo na okužbo z računalniškim virusom
Na drugi torek v februarju se obeležuje mednarodni dan varne rabe interneta. Letos ta poteka pod sloganom Skupaj spremenimo internet na bolje. Kot so ob tem pristavili v slovenski točki osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si, lahko vsak sam s kulturnim in etičnim vedenjem naredi ogromen korak k spreminjanju interneta na bolje.

Pomemben mesec za naše šolarje
V Sloveniji bomo tudi letos v februarju obeležili mesec varne rabe interneta. Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si bo v sodelovanju s slovenskimi šolami ob tem pripravila niz aktivnosti, namenjenih osveščanju o preudarni rabi novih tehnologij.

Prispevaj k prijaznejšemu internetu
Letošnji dan varne rabe interneta poteka pod sloganom Prispevaj k prijaznejšemu internetu tudi ti! Uporabniki interneta lahko namreč veliko prispevajo k temu, da je internet prijaznejši do vseh, so sporočili iz nacionalne točke osveščanja o varni rabi interneta in novih tehnologij Safe.si.

Osveščanje o varni rabi interneta
Tudi letošnji februar bo v številnih državah z vsega sveta postregel z vrsto aktivnosti za osveščanje o varni rabi interneta. Osrednji dogodek bo dan varne rabe interneta, ki vsako leto zaznamuje drugi torek v februarju, letos torej 9. februarja.

Do varnejše rabe interneta ...
Na ministrstvu za izobraževanje poteka zaključna konferenca o varnosti otrok in mladih na spletu. Na ministrstvu pozdravljajo aktivnosti, ki so usmerjene v osveščanje mladih o varni rabi spletnega okolja in prav je, da se s takim posvetom opozori na možne pasti interneta in mobilnih naprav, je poudarila ministrica Stanka Setnikar Cankar.

Kako ohraniti zasebnost?
Mobilni telefon omogoča otroku mnogo več, kot je le klicanje staršev, prijateljev, sošolcev … Toda marsikateri se ne zaveda, da se v njem skrivajo tudi številni zasebni podatki. Starši, opozorite, kako naj se zaščitijo pred radovedneži in nepridipravi.

TAKŠNE objave na Facebooku strogo preprovedane!
Vaš otrok je začel uporabljati mobilni telefon, večinoma s pomočjo njega prebrska, kaj so na Facebooku objavili njegovi prijatelji in sošolci, obenem pa jih s fotografijami in komentarji obvešča, kaj se dogaja v njegovem življenju. Pogosto mu mobilni telefon služi tudi za igranje iger. Starši, opozorite ga na spletno/mobilno etiko in varno igranje iger prek spleta. Naj mobilni telefon uporablja preudarno in varno!

Se zavedate nevarnosti spletnih klepetalnic?
Potem ko so prispevki o lovu na pedofile novinarskih kolegov v oddaji Svet na Kanalu A postavili na noge številne starše, se je zanimanje za problematiko pedofilije na spletu znatno povečalo. Vas zanima, ali lahko pedofile izsledimo, kdo trka na njihova vrata in kakšne kazni jih doletijo?

Kako veste, da je varno?
7. februarja na 6 kontinentih, v več kot 70 državah po svetu in vseh 27 članicah EU obeležujemo dan varne rabe interneta, dan, ko se zgostijo prizadevanja vseh nas za otrokom in mladim prijaznejši in varnejši internet.