sedenje plazenje

Zato dojenčka nikoli ne posedamo, dokler se ne usede sam
Preden dojenček usvoji veščine sedenja, mora najprej obvladati kar nekaj drugih stvari. Preverimo, katerih.

Mejniki v razvoju dojenčka: Kaj pričakovati v prvem letu?
Biti starš je pomembna, razburljiva, na drugi strani pa tudi strah vzbujajoča vloga. Kot starši nestrpno spremljamo in praznujemo vsak mejnik, ki ga dosežejo naši otroci. Še posebej pomembno obdobje izjemne rasti in napredka pa je prvo leto otrokovega življenja. Preverite, kaj vse lahko takrat pričakujete.

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore
Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Zakaj dojenčki stiskajo pesti?
Dojenčki v prvih mesecih življenja pogosto močno stiskajo pesti, kar opazijo številni novopečeni starši in jih včasih zaradi tega skrbi. Čeprav se morda zdi zaskrbljujoče, je stiskanje pesti pri dojenčkih povsem normalno in služi več razvojnim namenom. Preverite, zakaj dojenčki stiskajo pesti in kdaj bi morali biti starši pozorni.

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti
Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Ne spreglejte gibalnih težav pri dojenčku!
Vedno več dojenčkov in otrok ima težave z gibalnim razvojem, najpogostejše so z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija) in asimetrijo. Obe omenjeni težavi lahko povzročita počasnejši oz. manj kakovosten gibalni razvoj. Težave ne izginejo, z njimi se borijo vse življenje – tudi kot odrasli.

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK
Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

To je Vid! Izredno nasmejan otrok
Manja Gašpar je mamica 22 mesecev staremu Vidu, ki so ga že takoj po rojstvu oživljali. Posledica zapletov pri porodu je poškodba možganov in danes deček mora obiskovati številne terapije, s katerimi mu pomagajo osvajati znanje, kot je držanje glavice pokonci, obračanje, plazenje, sedenje, hoja ... sam ne zmore jesti. Mamica pravi: ''Njegov napredek je res počasen, vendar se premikamo naprej, naprej in samo naprej.'' Nihče pa ne more spregledati njegovega nasmeška, ki te v trenutku osvoji, ter neizmerne volje za življenje. Zato je prav, da mu vsi pomagamo pri tem napredku in zanj zbiramo star papir.

Še ne sedi
Spoštovani! Moja 8 mesecev stara punčka še ne zmore obsedeti več kot nekaj sekund brez, da bi se prevrnila, obrača se samo iz hrbta na trebuh ( preko obeh bokov), ne pa tudi obratno. Zelo rada je na t...

Se ne opira na dlani
Pozdravljeni. Moj 8 mesecev star otrok se še ne dviguje na iztegnjenih rokicah, kadar je na tebuhu se naslanja na komolce. Posledično tudi ne kobaca, se pa že nekaj mesecev plazi in kotali. V zadnjem ...

Plazenje po trebuhu
Pozdravljeni.Imam 11 mesečniga sina ki sedi popolnoma sam.Zanima me samo nekaj,ko ga damo na tla preide iz sedečega položaja v položaj plezanja,vndar se ne postavi na kolena temveč se odriva po trebuh...

Ko se otrok ne kobaca po vseh štirih …
Nekateri otroci se ne plazijo, preden shodijo, nekateri ne kobacajo po vseh štirih. Je to znak, da je potreben pregled pri pediatru ali fizioterapevtu? Je to znak razvojnih težav?

Pri devetih mesecih mora dojenček samostojno sedeti
Britanska raziskava je pokazala, da je nezmožnost doseganja razvojnih mejnikov, kot sta samostojno sedenje in plazenje, povezana s kasnejšimi učnimi in vedenjskimi težavami.

VIDEO: Prednosti kobacanja
Kobacanje je hoja po vseh štirih. Otrok se premika naprej po kolenih in si hkrati pomaga z dlanmi. Gibanje je izmenično, torej recipročno. Tako premikanje imamo zapisano v genih.

Zdravilni učinki gibanja
Gibanje ima vsak zarodek zapisano v svojem dednem materialu. Premalo gibanja v vseh obdobjih otrokovega razvoja se odraža v slabši drži otrok, večjemu številu skolioz in nepravilno razvitih hrbtenic, povečani telesni teži in zelo pogostih bolečinah v križu.

Razvoj dojenčka: 7. mesec
Ku-ku, jaz sem tu! Dojenček je dobil posebno mesto v vašem življenju. V sedmem mesecu se tega zelo dobro zaveda.

Razvoj dojenčka: 8. mesec
Dojenček v osmem mesecu osvaja »vrhove.« Začel se je plaziti. Vsepovsod ga je dovolj. Zdaj je čas, da resnično poskrbite za varnost malega kobacača.