sekundarna

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

To so najpogostejši vzroki neplodnosti
Vsak šesti par se sooča z neplodnostjo, nanjo pa vpliva več različnih dejavnikov.

Kate razkrila, da se princ Louis uči o čustvih s tehniko iz 80. let
Mali princ Louis je znan po svojem ekspresivnem vedenju in pačenju v javnosti. S svojim otroškim pristopom na javnih prireditvah vedno nasmeje vse, ki spremljajo kraljeve protokole. A tako kot drugi njegovi vrstniki, se mora tudi mali princ priučiti izražanja čustev. Njegova mama Kate je zdaj odkrila, na kakšen način to počne.

Morojev refleks pri dojenčku
Že novorojenček ima prirojen strah pred padanjem. To se kaže z objemajočim gibom, imenovanim Morojev refleks. Gre torej za normalen refleks pri otrocih, ki se pojavi še pred rojstvom otroka, izzveni pa okoli šestega, pri nekaterih otrocih pa do osmega meseca. Opazite ga lahko, ko se otrok ustraši ali se zdrzne in z njim zato ni prav nič narobe. Celo tako primeren je, da z njim lahko ocenjujemo otrokove gibe oz. njihovo simetričnost.

Težave z zanositvijo se lahko pojavijo tudi po porodu
Sicer redko, a je mogoče, da ženska po porodu ne more vnovič spontano zanositi. Kje so lahko vzroki, pojasnjuje mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega centra Dravlje.

Je to morda razlog, da ne morete zanositi?
Po kriterijih Svetovne zdravstvene organizacije je neploden par tisti, ki po 12 mesecih skupnega življenja in spolnih odnosov brez uporabe kontracepcije ne zanosi. Razlog za neplodnost ženske pa se lahko skriva tudi v nerednih menstrualnih ciklusih.

Bolezen, prisotna tudi v Sloveniji
V Sloveniji živi približno 100 otrok in mladih odraslih s cistično fibrozo. Gre za genetsko bolezen, ki prizadene otroke, če prejmejo okvarjen gen od obeh staršev, presaditev pljuč pa je edina možnost za preživetje bolnikov. Med 18. in 24. novembrom poteka evropski teden osveščenosti o tej bolezni, so zapisali na društvu za cistično fibrozo.

Kakšne so možnosti za preživetje cistične fibroze?
Cistična fibroza je najpogostejša genetska bolezen. Nekateri bolniki s cistično fibrozo umrejo že v otroštvu, drugi pa živijo kar dolgo v odrasla leta.