Bibaleze.si

sestavljen

Zdrav otrok
10. 03. 2025 05.00

Otrokov imunski sistem lahko okrepite tudi z zajtrkom

Z uživanjem zajtrka čim prej, ko se zbudimo, v telo vnesemo glukozo, ki zavira izločanje kortizola (stresnega hormona) iz nadledvične žleze. Tako znižamo krvni tlak in predvsem omogočimo našemu imunskemu sistemu normalno delovanje.

Prehrana
15. 11. 2024 13.09

Zdrav zajtrk, ki vas bo popeljal nazaj v otroštvo

Slovenija je dežela z bogato tradicijo, tudi na področju prehrane. Vsako leto v novembru praznujemo Teden slovenske hrane, pobudo, ki spodbuja uživanje domačih, lokalnih živil. Osrednji dogodek tega tedna je že nekaj let Tradicionalni slovenski zajtrk, ki nas povezuje z našimi koreninami in bogatim kulinaričnim izročilom. Zajtrk, ki ga bodo letos v slovenskih vrtcih, šolah in drugih izobraževalnih zavodih pripravili 15. novembra, pa ne sme manjkati niti na mizi vaših malčkov.

Vzgoja in vrtec
24. 10. 2024 08.20

Bi vedeli kaj storiti, če se dojenček začne dušiti?

Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev in povsem spremeni dinamiko ter način življenja. Mnoge pare zato upravičeno skrbi, ali bodo prihajajoči nalogi zares kos. Na srečo obstaja program, ki vas s praktičnimi nasveti opolnomoči za samozavestno soočanje z vsakdanjimi izzivi starševstva.

Prehrana v nosečnosti
10. 10. 2024 02.00

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?

Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Zanositev
05. 10. 2024 05.00

Zaplet, pogostejši pri nosečnicah, ki so mlajše od 20 in starejše od 40 let

Molarna nosečnost, znana tudi kot hidatidiformna mola, je redek zaplet nosečnosti, ki se pojavi, ko pride do nenormalne rasti tkiva v maternici namesto normalne nosečnosti. V večini primerov povzroči izgubo nosečnosti.

Prehrana v nosečnosti
30. 08. 2024 05.00

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice

Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

Novice
15. 04. 2024 07.43

Liniment – stara francoska receptura za nego dojenčkove ritke

Vsak starš za svojega otroka želi najboljše. Ko govorimo o negi kože, to pomeni izbiro izdelkov, ki vsebujejo kakovostne sestavine, brez barvil, parfumov in drugih snovi, ki lahko dražijo nežno otroško kožo.

Prehrana v nosečnosti
28. 11. 2023 05.00

Je med nosečnostjo varno jesti ananas?

Morda ste že slišali, da lahko ananas sproži spontani splav ali porod, vendar to ne drži. Razkrivamo mite o tem sladkem tropskem sadežu.

Prehrana
28. 07. 2023 05.00

Otrok zavrača zdrave obroke - kako se odzvati?

Se sprašujete, kaj delate narobe, da vaš malček zavrača hrano? S katerimi živili bi lahko lajšali simptome hiperaktivnosti pri otroku? Kako narediti obroke privlačnejše in kaj dodati vodi, da bi obogatili njen okus ter jo na ta način približali otroku? O vsem tem smo se pogovarjali z Mojco Cepuš, svetovalko za zdravo prehrano in hujšanje ter certificirano nutricistko.

Prehrana
02. 02. 2023 09.00

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem

Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Novice
24. 01. 2023 05.00

Učiteljica Edita: Vsaka moja ura se začne z vprašanjem "Kako ste?"

Edita Pašagić je mlada učiteljica matematike, ki med otroki slovi po svojem širokem nasmehu, prijaznem pristopu in veseli naravi. Uro pouka vedno začne z vprašanjem ''Kako ste?'', saj si želi, da bi se sleherni otrok v njeni učilnici počutil prijetno in sprejeto. To, da ima večina ljudi slabe spomine na osnovnošolsko matematiko, pa je bil eden glavnih razlogov, da se je odločila za poučevanje tega predmeta. Vedela je namreč, da lahko s pravim pristopom in motivacijo pri učencih spodbudi zanimanje za ta pomemben predmet in razbije predsodke o tem, da je matematika naporna in težka. Skozi miselne igrice in postavljanje matematičnih izzivov otrokom omogoča, da jim matematika pomeni sprostitev in ne bremena.

Prehrana
02. 11. 2022 09.00

Napaka, ki jo starši pogosto delamo

Starši se najbrž lahko strinjamo, da se je naša prehrana s prihodom otroka precej spremenila. Trudimo se prehranjevati redno, naši jedilniki pa temeljijo na kombinaciji raznovrstne, uravnotežene in zdrave hrane. Vse za to, da otroku zagotovimo vsa hranila, ki jih potrebuje za zdravo odraščanje. Žal pa pri tem pozabljamo na še eno, izjemno pomembno komponento zdravega prehranjevanja: preverite, katero!

Otroška imena
30. 10. 2022 05.00

Čudovita moška imena na črko B

Ste v veselem pričakovanju in pod srcem nosite fantka? Še nimate izbranega imena zanj? Morda pa vas navduši kateri izmed naslednjih predlogov imen, ki se začnejo na črko B.

Ustvarjamo
13. 09. 2022 07.53

Zato v otroški sobici ne sme manjkati glasbeni vrtiljak

Čeprav so novorojenčki še premajhni, da bi v svojih ročicah držali igračo, pa je glasbeni vrtiljak, nameščen nad posteljico, idealna priložnost za razvijanje njihovih vidnih, slišnih in motoričnih sposobnosti. Preverite, zakaj vse je še dobro imeti v otroški sobici glasbeni vrtiljak.

Vzgoja in vrtec
02. 06. 2022 08.11

Kdaj si lahko otroci začnejo barvati nohte?

Otroci so že tako navdušeni nad barvami in ustvarjanjem. Zato ni prav nič čudnega, da jih navdušujejo tudi laki za nohte. Pa je primerno, da jim omogočimo barvne nohtke? In če da, kdaj? Več o tem v spodnjem prispevku.

Prehrana
21. 03. 2022 08.35

Pravila prehrane za male športnike

Otrok potrebuje za normalen razvoj primerno prehrano in gibalne aktivnosti. Če otroka vpišemo k dodatnim športnim aktivnostim pa moramo toliko več pozornosti nameniti temu, da se bo primerno prehranjeval. Za vas smo pripravili nekaj smernic.

Razvoj in odnosi
07. 03. 2022 09.03

Izpoved najstnice: Anoreksija in jaz

Anoreksija je bolezen sodobnega časa, pri kateri želi oseba zaradi napačne predstave o svojem telesu znižati svojo telesno težo. Pri tem zavrača vnos normalne količine hrane v telo, kar vodi v prekomerno izgubo teže, naglo hujšanje, slabo počutje, slabo kri in marsikatero drugo težavo. Gre za zelo resno bolezen, ki lahko v skrajnih primerih privede do smrti. Tokrat objavljamo pogumno osebno izpoved najstnice, ki si je z anoreksijo zrla iz oči v oči.

Blog
26. 01. 2022 07.49

"Ko je otrokom dolgčas, jih zamotim po metodi svoje mame"

Ne pomnim, da bi mi bilo v otroštvu tolikokrat dolgčas. Če sem že potarnala mami, da se dolgočasim, sem zelo hitro dobila delo. Mama mi je odvrnila nekaj takega: "Dolgčas? Hja, meni ni nikoli dolgčas. Ni problema, pridi, bova našli 'zdravilo' za tvoje dolgočasje." In mi je takoj naložila nekaj opravil, rekoč: "Poglej, kako preprosto se lahko zamotiš in hitro, hitro pozabiš na dolgčas."

Novice
20. 11. 2020 08.25

Slovenski zajtrk naj bo doma. In otrokom povejte, da brez čebel ni življenja

Iz naše šole je na začetku tedna po elektronski pošti prišlo vabilo, naj si doma privoščimo zajtrk s tradicionalno slovensko hrano. Še pred letom dni so v našem vrtcu na zajtrk povabili tudi starše, postregli pa so nam ga otroci, oblečeni v čebelice. Boljšega zajtrka še nisem jedla. Letos to žal ni mogoče.

Nega in zdravje
30. 10. 2020 08.02

Verniks je otrokova prva zaščita, tudi pred okužbami, zato je ne brišite

Gosta, bela prevleka na koži vašega dojenčka res ni videti najlepše, vendar ponuja nekaj presenetljivih koristi tako vam kot vašemu malčku. Bi torej morali počakati, preden jo sperejo po rojstvu z novorojenčka?

Novice
10. 08. 2020 13.12

Posnetek inštruktorice, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik

Posnetek inštruktorice plavanja, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik. Mamici so očitali, da spravlja svojega osemmesečnega sinčka v veliko nevarnost, grozili so ji celo s smrtjo. Kaj meni o posnetku, smo povprašali akreditirano inštruktorico razvoja za dojenčke, reševalko iz vode in vaditeljico otroškega plavanja ter terapevtko v vodnem okolju, Deniso Lavrenčič. Razložila je tudi, kako sama privaja na vodo naše najmlajše že od rojstva dalje.

Nosečnost
20. 04. 2020 08.19

Kaj se dogaja z vami v zadnjem tromesečju?

Pred vami, drage nosečnice, so še zadnji trije meseci. Nosečnost pa postaja iz dneva v dan bolj naporna.

Zdrav otrok
05. 12. 2019 07.52

Kako sladkarije vplivajo na zobe?

Prihajajo trije dobri možje, ki bodo zagotovo otrokom prinesli tudi sladkarije. Prav tako se decembra mize bohotijo s slaščicami, in kdo bi se jim lahko uprl?! Toda ob vsem tem moramo misliti tudi na ustrezno ustno higieno in preprečiti nastajanje kariesa na zobeh.

Izleti in počitnice
22. 11. 2019 07.58

Predbožični izlet, ki vas bo navdušil!

Za vse družine, ki se želijo vsaj za vikend potopiti v umetnost, občudovati znamenitosti in se sprehajati po čudovitih parkih, definitivno priporočam Dunaj. Četudi imate najstnika, ki mogoče na prvi pogled ne bo navdušen nad kupom spomenikov, zbirk iz starih časov, sem prepričana, da bo na koncu z veseljem objavil kakšno fotografijo na družbenem omrežju. In zdaj je edinstven čas, da doživite v avstrijskem glavnem in največjem mestu božično čarovnijo.

Ustvarjamo
15. 11. 2019 15.01

Ne mečite jih stran! Iz njih lahko ustvarite lonček za pisala

Ste kdaj pomislili, da bi vam tulec iz lepenke, ki ostane po uporabi toaletnega papirja, sploh še kdaj prišel prav? No, odslej jih lahko pridno shranjujete, saj je z malo kreativnosti mogoče poustvariti marsikaj uporabnega. Med drugim tudi lonček za pisala, ki bo vašim šolarjem prišel še kako prav.

Prehrana
15. 11. 2019 07.56

Zajtrk, ki je zaznamoval mladost

Pri nas doma nikoli nisi odšel v vrtec, šolo, službo, ne da bi zajtrkoval. Starši so vztrajali pri tem, da z bratom tudi v najstniških letih, ko sva vstajala zadnjo minuto pred šolo, pojeva vsaj nekaj, kar nama bo dalo moč in energijo. In sva ubogala ... tudi v študentskih letih. Danes imava oba družino in sva ohranila tradicijo zajtrkovanja, ne glede, kako zgodaj zjutraj je.

Problematični najstnik
10. 05. 2019 07.46

Izjava, ki jo morajo podpisati vsi starši in dijaki

Bliža se konec šolskega leta in na mnogih šolah organizirajo izlete in ekskurzije po Sloveniji in tudi čez mejo. Na potovanjih otroke spremljajo učitelji in vodje, ti pa morajo, če gredo v tujino, imeti pri sebi osebni dokument in zdravstveno izkaznico. Nekaj dni pred odhodom (ali celo na začetku šolskega leta) pa dobijo v podpis posebno izjavo, ki jo morajo podpisati tako dijaki sami kot tudi starši. O kakšni izjavi je govora, smo povprašali ravnatelja gimnazije Celje - Center, profesorja Gregorja Deleja.

Novice
16. 04. 2019 14.45

Kranjska porodnišnica odgovorna za škodo pri danes šestletni Gaji

Kranjsko okrožno sodišče je z vmesno sodbo odločilo, da je odškodninski zahtevek šestletne Gaje in njenih staršev proti Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj v celoti utemeljen. Bolnišnica in zavarovalnica se lahko na sodbo pritožita. Po pravnomočnosti pa bo sodišče odločalo o višini odškodnine, ki bi lahko presegla milijon evrov.

Prosti čas
16. 04. 2019 07.55

Zanimive svetovne velikonočne tradicije in običaji

Velika noč je največji praznik krščanstva, v času katerega se verniki spominjajo Jezusovega trpljenja, križanja in vstajenja. V Sloveniji verniki na veliko soboto cekarje napolnijo z dobrotami, med katerimi ne smejo manjkati šunka, pirhi, hren, potica in kruh, ter nesejo v cerkve, kjer jih župniki blagoslovijo. Jedi iz tega cekarja so nato zajtrk na dan velike noči, ko se ob mizi tradicionalno zbere vsa družina. Prav družina naj bi bila osrednji člen praznovanja po vsem svetu ne glede na versko pripadnost – in to večinoma tudi drži. Kljub temu pa se velika noč v številnih kulturah praznuje precej drugače kot pri nas, zato smo izbrskali nekaj najbolj zanimivih evropskih ter svetovnih velikonočnih tradicij ter običajev!

Prosti čas
28. 11. 2018 06.34

Taki adventni venčki so letos 'in'

Cvetličarka je razkrila, kakšen adventni venček mora letos krasiti mizo. Svojega je izdelal tudi šestletnik.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863