simpl

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kako ohraniti zasebnost?
Mobilni telefon omogoča otroku mnogo več, kot je le klicanje staršev, prijateljev, sošolcev … Toda marsikateri se ne zaveda, da se v njem skrivajo tudi številni zasebni podatki. Starši, opozorite, kako naj se zaščitijo pred radovedneži in nepridipravi.

TAKŠNE objave na Facebooku strogo preprovedane!
Vaš otrok je začel uporabljati mobilni telefon, večinoma s pomočjo njega prebrska, kaj so na Facebooku objavili njegovi prijatelji in sošolci, obenem pa jih s fotografijami in komentarji obvešča, kaj se dogaja v njegovem življenju. Pogosto mu mobilni telefon služi tudi za igranje iger. Starši, opozorite ga na spletno/mobilno etiko in varno igranje iger prek spleta. Naj mobilni telefon uporablja preudarno in varno!

Pomembno opozorilo za uporabnike mobilnih telefonov!
Roko na srce, mobilno telefoniranje je postalo del našega vsakdanjika. Prav tako imajo mobilne telefone tudi otroci, kar pripomore k boljši informiranosti med vsemi družinskimi člani. Prednost moderne tehnologije pa je lahko tudi nevarna, če se starši ne pogovorijo z otrokom in ga naučijo preudarne, odgovorne in skrbne uporabe mobilnega telefona.

To morate naučiti otroke!
Vaš otrok je vstopil v svet telefonije in sedaj je pravi čas, da se spogleda z bontonom , ki je prav tako pomemben pri klicanju z mobilnim telefonom. Vljudno vedenje pri komunikaciji, ko ne vidi sogovornika, ni stvar preteklosti, ampak del vsakdana.

Osmih pravil se ne krši!
Odločili ste se, da je čas, da otroku kupite mobilni telefon. Kot starši mu morate zaupati osem pravil, ki se jih mora vedno držati. Mobilni telefon omogoča zabavo, ampak zahteva tudi preudarno, odgovorno in skrbno ravnanje.

Kdaj je čas za prvi mobilni telefon?
Kdaj boste kupili otroku prvi mobilni telefon ni odvisno od njegove starosti, temveč od tega, če za to obstaja realna potreba. Ne smete podleči izsiljevanju: ''Vsi sošolci ga že imajo!'', temveč mu ga morate omogočiti zato, ker ga res potrebuje. Ko končno vstopi v svet mobilne telefonije, pa ga morate naučiti, kako ga pametno uporabljati oz. o tem, da mora sedaj pokazati še kanček več odgovornosti.