sincicijski

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati
Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Ko gre za zdravje, so nekatere igrače lahko bolj tvegane kot druge
Otroške igrače so sicer zasnovane tako, da so močne in vzdržljive, a če jih pogledate pobliže, je lahko količina umazanije, ki se na njih nabere, nekoliko skrb vzbujajoča.

4 nasveti za pravilno čiščenje in razkuževanje igrač
Vzdrževanje igrač je lahko zelo zahtevno, še posebej, če so otroci majhni in še vse dajejo v usta. Kako pravilno očistiti in razkužiti otroške igračke? Za vas smo pripravili kratek vodič, ki vam lahko pri tem pomaga.

Virus RSV: Mamica delila težko izkušnjo
Začela se je sezona respiratornih obolenj, ki povzročajo največ težav pri otrocih, mlajših od 5 let. Respiratorni sincicijski virus ali RSV je lahko za dojenčke in malčke tudi smrtno nevaren. Mamica Tamara Narat, katere novorojenček je tudi zbolel, zato vsem staršem svetuje, da upoštevajo navodila zdravnikov in se izogibajo nepotrebnim tveganjem. Več pa v video prispevku.

Tri pogoste okužbe dihal. Kako pomagati?
V nadaljevanju si lahko preberete, kaj je bronhiolitis, kaj je laringitis, kaj je oslovski kašelj. Pravočasno prepoznajte znake in ustrezno ukrepajte.

To je lahko zelo nevarno za dojenčka
Okužbe dihal so lahko za dojenčka zelo nevarne in se zlahka prenašajo, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Večinoma popolna prepoved obiskov!
Preverite, v katerih slovenskih porodnišnicah in kje na otroških oddelkih veljajo prepovedi obiskov zaradi pojava gripe in povečanega števila drugih virusnih obolenj!

Ne veselite se prezgodaj, virusi so še tu
Sezona respiratornih virusov kljub toplejšemu vremenu še traja, saj običajno ti virusi lahko vztrajajo do maja. V eni sezoni je možno večkrat zboleti zaradi enakega virusa, saj se ne vzpostavi dovolj visoka imunost v telesu. V Slovenskem zdravniškem društvu zato pozivajo k stalnemu izvajanju preventivnih ukrepov za preprečevanje okužb.

Pričakujemo porast respiratornih obolenj
V prihajajočem obdobju hladnejšega vremena lahko pričakujemo porast respiratornih obolenj, ki največje tveganje predstavljajo za dojenčke in otroke, so opozorili v sekciji za preventivno medicino pri Slovenskem zdravniškem društvu. Za preprečevanje širjenja okužb so zelo pomembni preventivni ukrepi, s katerimi lahko preprečimo širjenje teh virusov.

Preprečite širjenje okužb
Ob ohladitvah, kot je ta, ki k nam prihaja te dni, običajno sledi povečanje števila okužb z virusi, ki povzročajo prehlade. Čeprav večinoma minejo brez posebnosti, pa lahko zlasti pri dojenčkih in majhnih otrocih ter starejših povzročijo resnejša obolenja dihal. Za preprečevanje širjenja okužb so zato zelo pomembni preventivni ukrepi.

Slovenija: Med 150 in 200 ljudi zboli dnevno!
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana te dni beležijo več bolnikov z akutnimi okužbami dihal ali poslabšanjem osnovnih bolezni ob okužbi dihal, pri katerih je zaradi teže bolezni potrebna hospitalizacija. Ocenjujejo, da epidemija gripe še ni dosegla viška in da se bo pritisk na bolnišnico v naslednjih dveh tednih še povečal.

V Sloveniji porast okužb
V Sloveniji krožijo različni povzročitelji okužb zgornjih in spodnjih dihal. Kot navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, so potrdili prisotnost gripe v vseh slovenskih regijah, virusa pandemske gripe letos še niso laboratorijsko dokazali. Intenzivno je tudi kroženje respiratornega sincicijskega virusa, ki resno ogroža majhne otroke.

Preprečite okužbe z respiratornimi virusi!
Slovenski pediatri opozarjajo starše, da uvedejo preventivne ukrepe v prihajajočih mrzlih dneh, saj je takrat verjetnost okužb z respiratornimi virusi večja. Najbolj so jim izpostavljeni dojenčki in majhni otroci, saj se pri njih prehlad lahko razvije v resnejše obolenje dihal. Oče dveletnega Jana je spregovoril, kako so se oni spopadali z najtežjo preizkušnjo v življenju.

Obvestilo pediatrov za vse starše
Pediatri opozarjajo starše dojenčkov in majhnih otrok, naj poskrbijo za preproste preventivne ukrepe in naj poskušajo otroke čim manj izpostavljati možnim virom okužbe. ''V vsej Sloveniji je konec januarja in v začetku februarja število bolnikov s prehladnimi obolenji, gripo in gripi podobnimi boleznimi še nekoliko naraščalo v vseh starostnih skupinah, tudi med otroki. Pri predšolskih otrocih so se v večjem številu pojavljali tudi bronhiolitisi, povzročeni z respiratornim sincicijskim virusom,'' pravijo v celjskem zdravstvenem domu.

Narašča število bolnikov z respiratornimi okužbami
Zaradi naraščanja števila bolnikov z akutnimi respiratornimi okužbami in gripo so se v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana odločili za prepoved obiskov, da bi tako preprečili prenos okužb na bolnike, ki se zdravijo v bolnišnici. Prepoved obiskov velja tudi v Porodnišnici Ljubljana. V Pediatrični kliniki pa je lahko ob bolnem otroku prisoten eden od staršev, če je zdrav. Preberite si, kaj pravzaprav so respiratorne okužbe in kako jih lahko preprečite.

AKTUALNO: Pogoste okužbe dihal
Respiratorni sincicijski virus povzroča okužbo dihal, predvsem pri dojenčkih in mlajših otrocih. Ker se virusi prenašo s kašljanjem, kihanjem in neposrednim stikom z bolnikom ali okuženimi predmeti, je priporočljivo, da starši doma uvedete preventivne ukrepe, če ne želite, da v postelji obleži vsa družina.

Pozor! Vrednost škodljivih delcev v zraku je povišana
Merilne naprave državne merilne mreže za kakovost zraka te dni po pojasnilih Agencije RS za okolje (Arso) merijo izredno visoke koncentracije škodljivih delcev v zraku, imenovanih PM10. Skoraj po vsej Sloveniji je prekoračena predpisana dnevna mejna koncentracija teh delcev.

Bronhiolitis lahko vodi v hude dihalne težave
Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Zelo pogosto se pojavi pri dojenčkih in majhnih otrocih, prehod zraka v dihalnih poteh je oviran in dihanje je oteženo. Bronhiolitis je resna bolezen, ki lahko vodi v hude dihalne težave.

VIDEO: Zdravilne rastline za malčke
Nekatere otroške bolezni lahko zdravimo tudi naravno, s pomočjo čajev, poparkov, tinktur, mazil ali obkladkov. Vseeno pa je dobro, da se pred tem posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom.