skrb za mlade družine

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Teja Belak: 'Gimnastike ne bom imela vse življenje, družino pa'
Najboljša slovenska telovadka Teja Belak je imela pred letošnjo sezono velike načrte. Želela si je osvojiti kolajno na majskem evropskem prvenstvu, a ji je resnejša poškodba stopala preprečila načrte. Teja je prepričana, da ji telo na ta način sporoča, da tako kmalu po porodu še ni čas za takšne obremenitve. In prav je, da telesu prisluhnemo.

Maša M. Bahor: 'V dobrem odnosu je rešljiva vsaka težava, stiska ali bolečina'
Z zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor smo se pogovarjali o materinstvu, romantičnih pričakovanjih tega obdobja, primerjanju mam na družbenih omrežjih, strahovih, občutkih krivde in tem, kaj je v obdobju materinstva resnično pomembno.

Zakaj so izdelki MAM najboljše, kar lahko ponudiš svojemu otroku?
Starši ste zahtevni, zato so zahtevni tudi strokovnjaki pri blagovni znamki MAM. Z edinstvenimi, visokokakovostnimi in inovativnimi izdelki, ki podpirajo razvoj vsakega otroka in vam z njimi olajšajo vsakdan, stojimo ob strani številnim generacijam staršev in otrok.

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?
Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Kdo je upravičen do enkratne denarne pomoči v občini Kočevje?
Občina Kočevje je po površini (563,7 km2) največja občina v Sloveniji, v njej živi 15.686 prebivalcev. Letos so prejeli do vključno septembra 98 vlog za enkratno denarno pomoč ob rojstvu novorojenca.

Če ste doma v občini Dolenjske Toplice, lahko pričakujete takšno pomoč
Boste kmalu rodili, pa ne veste, kako uveljavljati pravico do enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka? Predlagamo vam, da izpolnite vlogo in si tako zagotovite 150 evrov, če bivate v občini Dolenjske Toplice.

Ste vedeli, da dobijo 600 evrov enkratne denarne pomoči za novorojenca v določeni občini?
Enkratna denarna pomoč za novorojenca je za starše več kot dobrodošla, ko morajo nakupiti vse potrebno. Tega pa seveda ni malo: voziček, posteljico, posteljnino, otroška oblačila, kozmetiko za dojenčka, avtosedež, plenice in še in še bi lahko naštevali. Koliko znaša ta pomoč v občini Ajdovščina?

Da, dogaja se v Sloveniji. In to doživljajo starši in otroci
Na kupu je deset otrok. Igrajo se na šolskem igrišču. Na videz brezskrbno. Ampak vsaj eden od njih zjutraj ni dobil zajtrka. Mamica ni imela denarja, da bi kupila hrano. Doma nimajo hrane. Čeprav mamica skriva stisko pred njim, jo vidi. Jo pozna, čuti, občuti. In sanja. O polnem hladilniku. Verjetno še bolj srčno o brezskrbni, nasmejani mamici. Navzven ni videti nič narobe. Žalosti, stiske in solz ne pokaže. Skriva jih. Da, dogaja se v Sloveniji. Vsak dan.

Preverjala je službeni mail, ko so njeni dojenčici merili raven kisika v krvi
"Dva tedna po mojem vnovičnem prihodu v službo je hčerkica zbolela. Začelo se je kot respiratorni virus, ki pa se je razvil v pljučnico. Zaradi resnih težav z dihanjem so jo sprejeli v bolnišnico," se spominja ameriška mamica. Njena hči takrat ni bila stara niti tri mesece.

Srbija: velik porast mladoletnih nosečnic
Srbija velja za eno od držav, v kateri se število prebivalcev v zadnjih letih najhitreje zmanjšuje. Po eni strani je za to kriv strah žensk, da bodo zaradi nosečnosti ostale brez službe, zato se zelo pozno (ali pa sploh ne) odločajo imeti največkrat zgolj enega potomca, po drugi strani pa vsako leto opažajo na tisoče načrtnih prekinitev nosečnosti, po katerih določene posameznice ne želijo več tvegati, druge pa ne morejo znova zanositi. Vlada si na vse pretege prizadeva povečati nataliteto in je v ta namen v preteklih letih sprejela številne ukrepe, ki pa še niso obrodili vidnejših sadov.

Teden otroka: Mediji za bogatejše otroštvo
Mediji so postali sestavni del našega življenja in tudi otrokom omogočili razprostreti krila radovednosti. Odrasli pa smo odgovorni, da otrokom pomagamo poiskati prave poti v svetu tisočerih informacij.

SAŠA LENDERO: Hvaležna za čudež
Mala Aria, hčerka Saše Lendero in Miha Hercoga, je junija praznovala prvi rojstni dan. Nas je zanimalo, kakšno je življenje mlade družine po dobrem letu dni, Saša pa nas je razveselila z iskrenimi odgovori na vprašanja ...

Očetovski porodniški dopust
Če je bilo nekdaj običajno, da je z novorojenčkom doma mama, imajo to možnost danes tudi očetje, in sicer pod določenimi pogoji.

Otrokom in staršem prijazna država
Ne, žal ne govorimo o Sloveniji. Če imate srečo, da vas starševstvo doleti na Švedskem, pa je lahko življenje vašega otroka najbližje idealnemu. Pri njih so namreč otroci na prvem mestu!

Očka, ostani!
Tudi očetovstvo se začne v nosečnosti. Moški, ki se tega zavedajo, se bolj navežejo na otroka in partnerico ter ostanejo z njima, ugotavljajo ameriški strokovnjaki.