Bibaleze.si

smrtnost

Zdrav otrok
13. 01. 2025 05.00

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom

Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Zdrava nosečnica
27. 08. 2022 04.15

4 najpogostejše vaginalne okužbe v času nosečnosti

Okužbe v času nosečnosti predstavljajo tveganje za mater in otroka, zato je njihovo zgodnje odkrivanje zelo pomembno, saj je le tako mogoče omiliti potek razvoja bolezni in na ta način preprečiti smrtnost in zmanjšati možnost prezgodnjega poroda.

Nosečnost
19. 02. 2021 07.18

To je do sedaj znano o covidu-19 v nosečnosti

V slovenskih porodnišnicah je rodilo že več sto nosečnic, ki so bile bodisi okužene z novim koronavirusom bodisi so prebolele koronavirusno bolezen. Covid-19 lahko v redkih primerih povzroči hude zaplete pri porodu in konec decembra 2020 je tudi v Sloveniji žal umrla nosečnica, otročka pa so rešili s carskim rezom. Čeprav gre za novo bolezen, o kateri še zbirajo podatke, pa je doslej znano, da večina nosečnic preboleva okužbo z blagimi znaki in brez večjih težav. Tudi dojenčki, ki so se rodili nosečnicam, pozitivnim na novi koronavirus, so načeloma dobro, težave imajo morda le zaradi prezgodnjega poroda.

Zdrav otrok
02. 02. 2021 08.06

Otroci in covid-19: kaj je doslej znano?

Otroci praviloma redkeje obolevajo v primerjavi z odraslimi, če pa že, je pri njih običajno blažji potek koronavirusne bolezni. Vseeno pa so pri sicer v osnovi zdravih otrocih že zabeležili zdravstvene posledice po preboleli okužbi.

Zdrav otrok
10. 09. 2020 07.58

Kako prepoznati simptome te nevarne bolezni?

Vsi starši želimo varovati svojega otroka, zato je še toliko pomembneje, da pravočasno prepoznate simptome te zelo nevarne bolezni, ki najbolj ogroža prav naše najmlajše. V tem primeru šteje vsaka minuta, zato berite naprej.

Nosečnost
20. 01. 2020 10.25

Vas je strah poroda? Niste edine!

V poplavi informacij se nosečnica pripravlja na najlepši dan, ko bo v svoje naročje stisnila otročka. Kako lahko doseže, da bo njena porodna izkušnja nabita s pozitivnimi čustvi in bo premagala strah? Ob finalnem dogodku pa mogoče potrebuje le partnerjev objem …

Nosečnost
10. 10. 2019 08.03

Preverjala je službeni mail, ko so njeni dojenčici merili raven kisika v krvi

"Dva tedna po mojem vnovičnem prihodu v službo je hčerkica zbolela. Začelo se je kot respiratorni virus, ki pa se je razvil v pljučnico. Zaradi resnih težav z dihanjem so jo sprejeli v bolnišnico," se spominja ameriška mamica. Njena hči takrat ni bila stara niti tri mesece.

Družina in odnosi
24. 03. 2019 14.42

Kakšno je življenje nosečnic in mater po svetu?

Mesec marec je v Sloveniji skorajda v celoti posvečen nežnejšemu spolu. 8. marca, ko smo praznovali mednarodni dan vseh žena, sledi 25. v mesecu še materinski dan, ki naj bi sicer imel poganske korenine, kot mednarodno priznani dan pa naj bi se najprej uveljavil na ameriški celini, kjer so ga praznovali na drugo nedeljo v maju. Še danes dan mater po svetu obeležujemo na različne dneve v letu, od kulture do kulture se razlikujejo tudi običaji praznovanja ter vloga mamic v družbi. V duhu pričakovanja materinskega dne smo zato poiskali nekaj najbolj zanimivih dejstev o materah po svetu.

Dojenček
31. 12. 2018 12.04

Toliko dojenčkov se 1. 1. rodi v Sloveniji

Preverite, koliko dojenčkov se bo v Sloveniji rodilo na prvi dan leta in kako jim bo ime!

Novice
04. 06. 2018 10.53

To je realnost v ZDA. Kako je v Sloveniji?

Lahko smo hvaležni – Slovenija je najvarnejša država za otroke na svetu. Veliko manj varne so ZDA, kjer se otroci celo v šoli ne počutijo varne. Žalostno. Poglejte čustven odziv na videz hladne predstavnice Bele hiše, ki ji je deček potožil o strahu, da ga bodo ustrelili v razredu.

Dojenček
20. 02. 2018 08.20

Kakšna je možnost preživetja novorojenčkov po svetu in pri nas?

Vsako leto življenje izgubi 2,6 milijonov dojenčkov pred dopolnjenim prvim mesecem. Največjo verjetnost preživetja imajo novorojenčki, ki se rodijo na Japonskem, Islandiji in v Singapurju, najmanjšo pa tisti, ki se rodijo v Pakistanu, Srednjeafriški republiki in Afganistanu, piše Unicef v danes objavljenem poročilu.

Zdrav otrok
06. 02. 2018 08.28

Osebe z epilepsijo niso bolniki

Letošnji mednarodni dan epilepsije bo potekal pod geslom Epilepsija niso le napadi. Ljudje z epilepsijo se srečujejo tudi s čustvenimi, umskimi in socialnimi posledicami te bolezni, zato je te treba preprečevati s širjenjem vedenja ter tako z odpravljanjem strahov, je poudaril predsednik društva Liga proti epilepsiji Slovenije Matevž Kržan.

Zdrav otrok
01. 09. 2017 08.12

Pride lahko do epidemije nalezljivih bolezni, ki so bile že izkoreninjene

V Slovenski medicinski akademiji pozivajo starše, naj poskrbijo za ustrezno precepljenost otrok, še posebej pred vstopom v programe skupinskega varstva in šolo, kjer se bolezni med vrstniki hitro širijo. Pri preprečevanju in obvladovanju nekaterih nalezljivih bolezni je namreč zelo pomembno vzdrževanje visoke precepljenosti otrok.

Malček
01. 06. 2017 10.00

Slovenija na prvem mestu: pri nas živijo otroci najbolje!

Mednarodna organizacija Save the Children je v četrtek objavila prvo poročilo o tem, kje otroci najbolje živijo in med 172 državami sveta je Slovenija na prvem mestu skupaj z Norveško, pred Finsko, Nizozemsko in Švedsko. ZDA so na 36. mestu, na repu lestvice pa prevladujejo afriške države, pri čemer se je na zadnje mesto uvrstil Niger.

Novice
28. 03. 2017 09.50

Že danes preprečite nevarne posledice bolezni

V Sloveniji je precepljenost proti klopnemu meningoencefalitisu nizka kljub aktivnemu ozaveščanju o nevarnih posledicah bolezni. Ker se spomladi poveča aktivnost klopov, je v teh dneh pravi čas za učinkovito zaščito. Zato ljubljanski in mariborski zdravstveni dom pripravljata akcijo cenovno dostopnejšega cepljenja.

Zdrav otrok
14. 11. 2016 08.07

Zaradi pljučnice in diareje vsako leto umre 1,4 milijona otrok

Zaradi pljučnice in diareje vsako leto umre 1,4 milijona otrok, velika večina jih živi v državah z nizkimi in srednjimi dohodki, so danes sporočili iz Unicefa in dodali, da imajo svetovni voditelji, ki so se zbrali na podnebni konferenci v Marakešu, priložnost, da sprejmejo zaveze, ki bodo pomagale rešiti življenja 12,7 milijona otrok do leta 2030.

Malček
19. 10. 2016 08.08

To je 10 držav, kjer je najbolje biti dekle. Preverite, ali je Slovenija med njimi

Verjeli ali ne, Združene države Amerike niso med prvimi desetimi državami, kjer je super biti dekle. Analiza Save the Children pa navaja, da je Slovenija na sedmem mestu.

Očkov kotiček
10. 08. 2016 08.25

Raziskava: glas je povezan s številom otrok

Raziskava je pokazala, da imajo moški z globokim glasom v povprečju dvakrat več otrok kot moški z višjim glasom.

Družina in odnosi
04. 02. 2016 08.24

Vse več rakavih bolezni

Pojavnost raka v družbi se povečuje, zlasti na račun staranja prebivalstva. Vendar pa je Slovenija po številu smrti zaradi raka še vedno v vrhu držav EU in OECD. Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi. Najpogostejši raki pri nas so rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Zdrav otrok
18. 11. 2015 08.07

Bakterijo pnevmokok prenaša 70 odstotkov ljudi

Pnevmokokna pljučnica po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije sodi med 10 najpomembnejših vzrokov smrtnosti na svetu. Poleg dojenčkov in otrok do petega leta bolezen najbolj ogroža starejše od 65 let. Bakterijo pnevmokok, ki biva v nosno-žrelni sluznici, po nekaterih ocenah prenaša 70 odstotkov ljudi, vendar se mnogi tega sploh ne zavedajo.

Novice
05. 05. 2015 05.09

Roko na srce: kako je biti mama pri nas?!

Najboljši pogoji za matere so na Norveškem, najslabši v Somaliji, izpostavlja letošnje poročilo o položaju mater v svetu. Slovenija je na 15. mestu med 179 državami. Tokratno, 16. poročilo se osredotoča na položaj mater in otrok v mestih, še posebej najrevnejših, ki se morajo boriti za preživetje kljub splošnemu napredku.

Zdrav otrok
21. 04. 2015 07.59

Poziv k cepljenju vseh otrok

Sklad ZN za otroke (Unicef) ob evropskem tednu cepljenja poziva oblikovalce politik, zdravstvene delavce, starše in skrbnike, da pospešijo in okrepijo cepljenje proti nevarnim boleznim, kot so ošpice in otroška paraliza. S tem se bo zmanjšalo tveganje za izbruh nevarnih in celo smrtonosnih otroških bolezni v Evropi in Srednji Aziji.

Zdrav otrok
16. 04. 2015 13.49

Vse, česar niste vedeli o eboli

Te dni se veliko govori o eboli. Zbrali smo podatke, kaj pravzaprav je, kakšni so simptomi te okužbe, kako se prenaša in kakšno zdravljenje sledi.

Zdrav otrok
17. 02. 2015 07.16

V boj proti aidsu med mladostniki

Več organizacij Združenih narodov je skupaj s kenijskim predsednikom Uhurujem Kenyatto v Nairobiju predstavilo novo kampanjo, katere cilj je ustaviti epidemijo aidsa med mladostniki. Aids je glavni vzrok smrti med mladostniki v Afriki in drugi največji povzročitelj smrti mladostnikov na globalni ravni.

Najstniki
02. 02. 2015 08.06

Znaki, ki kažejo, da ima otrok anoreksijo

Anoreksija, motnja hranjenja, se lahko pojavi že pri osemletnem otroku, ni pa značilna samo za dekleta. Kakšni so vzroki zanjo, kako jo prepoznati in učinkovito ukrepati?

Zdrav otrok
01. 12. 2014 08.01

Število prenosov z mater na otroke se zmanjšuje

Okuženost z virusom HIV v Sloveniji narašča, a ostaja pod nadzorom. Število novih okužb se je po svetu od leta 2001 zmanjšalo za 38 odstotkov, a problematična ostajajo določena območja, zlasti Podsaharska Afrika, kjer se virus najbolj širi. Kar 70 odstotkov novih okužb je v tej regiji, v nekaterih državah je okužena četrtina odraslega prebivalstva.

Novice
06. 05. 2014 13.51

V kateri državi je najbolje biti mati?

Pogoji za materinstvo v svetu so različni, razkorak med državami, kjer se materam godi najbolje, in tistimi, kjer živijo v najslabših pogojih, pa se še poglablja, izpostavlja letošnje poročilo o položaju mater v svetu. Najboljši pogoji za matere so v Skandinaviji, najslabši pa v Somaliji. Slovenija je na 17. mestu med 178 državami.

Zdrav otrok
27. 03. 2014 13.34

Prepoved pozitivno vpliva na zdravje otrok

Število prezgodnjih rojstev pa tudi hospitalizacij otrok zaradi astmatičnih napadov je v zadnjem letu zaradi prepovedi kajenja na javnih mestih in v delovnih prostorih upadlo za več kot deset odstotkov, ugotavlja raziskava, objavljena v britanski reviji The Lancet.

Novice
12. 11. 2013 11.33

1,3 milijona otrok umre zaradi takšnega vnetja

Svetovni dan pljučnice, ki ga je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) določila za 12. november, se letos osredotoča na preprečevanje te bolezni pri otrocih. Pljučnica, vnetje drobnih pljučnih mešičkov (alveolov), namreč ostaja vodilni vzrok smrti otrok po svetu, zlasti v državah v razvoju. Kar 99 odstotkov otrok, ki umrejo zaradi pljučnice, namreč živi v državah v razvoju.

Družina in odnosi
08. 01. 2013 06.00

Mamice, pomislite na svoje zdravje!

Mamice imajo dan izpopolnjen s tisoč in eno sladko in manj sladko obveznostjo ter redko kdaj pomislijo nase, se ustavijo in se nadihajo svežega zraka. Vendar so strokovnjaki ugotovili, da to morajo storiti. Srčno-žilne bolezni so vzrok smrti okoli 55 odstotkov žensk pri nas, kar je višji delež kot pri moških. Ženske sicer za srčno-žilnimi boleznimi pozneje zbolijo, a ko se bolezen pojavi, ta poteka huje kot pri moških, pojasnjuje starosta slovenske kardiologije Boris Cibic. Zato ženskam svetuje, naj več mislijo in bolj pazijo na svoje srce.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863