sočan

Kakšni so znaki gripe in kaj pomaga k čim hitrejši ozdravitvi?
Kakšni so bolezenski znaki gripe, kaj pomaga k čim hitrejši ozdravitvi in kako preprečiti, da v postelji ne obleži vsa družina, smo povprašali dr. Majo Sočan z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije.

Simptomi, zdravljenje, razlike: gripa, prehlad, sezonska alergija
Nihanje temperatur prinese tudi številna obolenja. Zbrali smo simptome gripe, prehlada in sezonske alergije, da boste bolezensko stanje lažje prepoznali in hitreje ukrepali pravilno.

V Mariboru zdravijo dojenčka z ošpicami
V Mariboru zdravijo dojenčka z ošpicami, ki je bil v stiku z okuženim moškim in ni bil cepljen, ker še ni bil dovolj star. Preverite, kakšni so znaki ošpic in ali so lahko nevarne za nosečnico!

Vnos ošpic v pediatrično kliniko se je srečno končal
Nobena oseba, ki je bila v stiku z moškim, ki je v začetku januarja z ošpicami prišel na pediatrično kliniko UKC Ljubljana, ni zbolela za ošpicami, je povedala strokovna direktorica pediatrične klinike Anamarija Meglič. Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je sicer obravnavala 460 ljudi, ki so bili v stiku z obolelim.

Ošpice v Sloveniji: kdo je zaščiten, komu se svetuje še en odmerek in kako do njega
V Sloveniji so bile ošpice dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Od leta 1968, ko smo pri nas uvedli obvezno cepljenje proti ošpicam, je število bolezni začelo upadati. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas v letih 1994/95, se pa še vedno pojavljajo posamezni primeri. Preverite, kaj storiti, če ste bili rojeni pred letom 1960 in kaj v primeru, če ste dobili le en odmerek cepiva.

Ošpice na ljubljanski pediatriji: okužena je bila odrasla oseba, ki je prišla na obisk
Iz UKC Ljubljana so sporočili, da je na Pediatrični kliniki prišlo do vnosa ošpic. Okužena je bila odrasla oseba, ki je prišla tja na obisk. Zdaj morajo v najkrajšem možnem času poiskati kontakte, s katerimi je bila okužena oseba v stiku, zato, da bi kar se da omejili morebitno širjenje okužbe.

Pozor: Število okužb narašča
Število prehladnih okužb, bronhiolitisov in drugih virusnih okužb se tako pri odraslih kot pri otrocih povečuje, opažajo na infekcijski kliniki. A za zdaj je stanje primerno letnemu času in hujšega porasta še ne zaznavajo. Podatki Inštituta za varovanje zdravja RS (IVZ) kažejo, da se je v zadnjih dveh tednih že začela pojavljati tudi gripa.

Preprečite okužbe z respiratornimi virusi!
Slovenski pediatri opozarjajo starše, da uvedejo preventivne ukrepe v prihajajočih mrzlih dneh, saj je takrat verjetnost okužb z respiratornimi virusi večja. Najbolj so jim izpostavljeni dojenčki in majhni otroci, saj se pri njih prehlad lahko razvije v resnejše obolenje dihal. Oče dveletnega Jana je spregovoril, kako so se oni spopadali z najtežjo preizkušnjo v življenju.

Narašča število bolnikov z respiratornimi okužbami
Zaradi naraščanja števila bolnikov z akutnimi respiratornimi okužbami in gripo so se v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana odločili za prepoved obiskov, da bi tako preprečili prenos okužb na bolnike, ki se zdravijo v bolnišnici. Prepoved obiskov velja tudi v Porodnišnici Ljubljana. V Pediatrični kliniki pa je lahko ob bolnem otroku prisoten eden od staršev, če je zdrav. Preberite si, kaj pravzaprav so respiratorne okužbe in kako jih lahko preprečite.

AKTUALNO: Pogoste okužbe dihal
Respiratorni sincicijski virus povzroča okužbo dihal, predvsem pri dojenčkih in mlajših otrocih. Ker se virusi prenašo s kašljanjem, kihanjem in neposrednim stikom z bolnikom ali okuženimi predmeti, je priporočljivo, da starši doma uvedete preventivne ukrepe, če ne želite, da v postelji obleži vsa družina.

Pozor! Vrednost škodljivih delcev v zraku je povišana
Merilne naprave državne merilne mreže za kakovost zraka te dni po pojasnilih Agencije RS za okolje (Arso) merijo izredno visoke koncentracije škodljivih delcev v zraku, imenovanih PM10. Skoraj po vsej Sloveniji je prekoračena predpisana dnevna mejna koncentracija teh delcev.

Gnojni meningitis
Gnojni meningitis je akutna smrtno nevarna bolezen. Njeni povzročitelji so številne bakterije, ki vdrejo v možganske opne. Za uspešno zdravljenje je treba bolezen hitro prepoznati. Pri nas je za otroke do petega leta starosti proti tej bolezni cepljenje obvezno.