Bibaleze.si

socializacija

Razvoj otroka
21. 02. 2025 05.00

Tipi iger, ki so pomembne za otrokov razvoj

Otroška igra je skozi oči odraslih nekaj zelo preprostega, a ima velik pomen za otrokov razvoj. Med igro otroci vadijo socialne, kognitivne, organizacijske, telesne in čustvene spretnosti, vključno z ustvarjalnostjo, domišljijo in reševanjem problemov. V nadaljevanju izpostavljamo različne tipe iger, ki si sledijo skozi odraščanje otroka v najzgodnejših fazah.

Instagram
17. 11. 2024 02.15

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne

Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Družina in odnosi
07. 01. 2024 05.00

Plusi in minusi varstva pri babici in dedku

Dati otroka v vrtec, poiskati varuško ali ga prepustiti v skrbne roke babice in dedka? Verjetno se večina staršev strinja, da je najbolj zanesljiva možnost prav zadnje. A tako kot vsaka stvar ima tudi varstvo pri babici in dedku svoje prednosti in pomanjkljivosti. Kaj vse je treba razmisliti, ko otroka predamo v roke svojim staršem ali staršem moža, si preberite v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
04. 10. 2023 05.00

Kako permisivna vzgoja vpliva na delo vzgojiteljev in učiteljev?

Vpliv permisivne vzgoje lahko privede do izzivov v vrtcih in šolah, kjer okolje zahteva določeno mero discipline, upoštevanja pravil in navodil ter prilagajanja. Kako se lahko vzgojitelji in učitelji ter tudi starši soočijo z njimi, pojasnjuje redni profesor obče pedagogike in teorije vzgoje na ljubljanski Filozofski fakulteti dr. Robi Kroflič.

Vzgoja in vrtec
27. 09. 2023 05.00

Zato je dobro, da so otroci včasih sebični

Otroke bi morali vzgajati s čutom za druge in empatijo. A tudi kanček sebičnosti prav nič ne škoduje. Zakaj? Preverite v spodnjih vrsticah.

Očkov kotiček
11. 08. 2023 05.00

To se lahko na TikToku zgodi vašemu otroku

Zagotovo vam bo večina najstnikov potrdila, da je izmed vseh družbenih omrežji trenutno največji 'vajb' TikTok. In čeprav se vam kot staršu zdijo vsebine na TikToku nesmiselne, bizarne ali morda skrb vzbujajoče, je pomembno, da omenjeno platformo poznate in jo vsaj do neke mere tudi spremljate.

Intervju
26. 07. 2023 05.00

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'

Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

5KA
15. 04. 2022 05.00

So starši krivi, da otrok v šoli nima prijateljev?

Rezultati nedavnih raziskav so pokazali, da ena vrsta starševske vzgoje znatno vpliva na socializacijo in vedenje otroka v šoli. V nadaljevanju razkrivamo, za kateri način vzgoje gre in kakšne so lahko morebitne posledice ter rešitve zanje.

Razvoj otroka
18. 02. 2022 13.30

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?

Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

Razvoj in odnosi
09. 11. 2020 07.57

Željko Ćurić: 'Lahko je biti dober v dobrem'

Katera populacija v trenutni situaciji najbolj trpi? Mladi, ki bi se radi družili? Starša v partnerskem odnosu? Ali stari starši, ki ne vidijo svojih otrok in vnukov? O tem smo se se pogovarjali z dr. Željkom Ćurićem, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Novice
14. 05. 2020 08.00

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa

Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Najstniki
20. 01. 2020 07.59

Prihodnje generacije: Kakšni izzivi čakajo otroke, ki odraščajo zdaj?

Čas teče, leto se hitro obrne, otroci pa odraščajo, se razvijajo v samosvoje osebnosti in se spreminjajo. Spreminja se tudi svet in zadnje čase veliko poslušamo o milenijcih, ki so zdaj že dodobra zakorakali na trg dela, kjer se spopadajo z drugačnimi težavami kot tisti, ki so prvo službo iskali pred dvajsetimi leti. Med iskanjem svojega prostora pod soncem pa jim sledi že t. i. generacija Z. Kakšna prihodnost čaka naše otroke in kako se bodo z njo spopadli?

Problematični najstnik
03. 09. 2019 07.56

Zato Mateja poučuje svoja otroka doma

Gita Mateja de Laat je po uspešno zaključenem študiju v Ljubljani odšla na Nizozemsko, kjer je spoznala moža. Vrnila sta se v Slovenijo in si ustvarila družino. Imata tri otroke, najstarejšo hčerko ter srednjega sina že od samega začetka šolata na domu. To jo je spodbudilo, da se je vpisala na doktorski študij, program edukacijske vede, v okviru katerega poglobljeno raziskuje pojav šolanja na domu.

Najstniki
20. 01. 2017 06.49

Vzgajamo generacije kronično bolnih ljudi: Skoraj je ni šole, ki ne bi poznala otroka, težkega sto kilogramov

Naši otroci se bistveno premalo gibljejo, več kot tretjina otrok je predebelih, le dobra tretjina otrok se športno udejstvuje, kaže raziskava Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. "Vzgajamo generacije mladih bolnih ljudi, ki bodo prve posledice, kot so bolezni srca in ožilja ter prevelika telesna teža, čutili že pri 30," opozarja podpredsednik društva Franc Zalar.

Najstniki
23. 06. 2016 10.24

Uspeh v šoli je pomemben, a hkrati tudi ni vse

Z razdelitvijo spričeval se bo v petek za večino osnovnošolcev in dijakov zaključilo šolsko leto. Nekateri bodo z doseženim zadovoljni, drugi seveda ne. Sociolog Sergej Flere in socialna pedagoginja Helena Jeriček Klanšček se strinjata, da uspeh v šoli igra pomembno vlogo v otrokovem življenju, a opozarjata, da hkrati tudi ni vse.

Malček
22. 11. 2012 07.40

Koliko sladkarij dnevno lahko poje otrok?

Posladek, nagrada, tolažba, podkupnina … Vse to je lahko v pisan papir zavita čokolada ali vrečka bonbonov. Koliko tega je dobro, da zaužije dnevno naš otrok, nam je povedala nutricionistka Mojca Cepuš.

Družina in odnosi
11. 10. 2012 07.52

V Beli krajini pomagajo romskim družinam

V Beli krajini za romske otroke in njihove starše organizirajo ustvarjalne delavnice, prav tako jih javni delavki spodbujata, da obiskujejo šolo in živijo na zdrav način. Kako uspešni sta pri tem, nam je zaupala Nada Žagar, direktorica Zavoda za izobraževanje Črnomelj.

Malček
08. 04. 2015 08.09

Vadba za pravilno telesno držo

Res je, da otroci najbolj uživajo ob igranju igric na računalniku, toda starši smo tu, da poskrbimo, da se bodo tudi dovolj gibali. K zdravemu načinu življenja lahko veliko pripomore tudi obiskovanje pilatesa, kjer otrok obenem spozna nove prijatelje.

Razvoj
11. 02. 2011 06.36

Dojenčki dobro vedo, kdo je glavni

Že pretekle raziskave kažejo, da šestmesečni dojenčki povsem dobro razločijo, kdo je prijazen in kdo ne. Zadnja dognanja pa kažejo, da desetmesečni dojenčki prav dobro vedo, kdo je v hiši glavni.

Malček
07. 12. 2009 16.00

Vključevanje otrok s posebnimi potrebami v družbo

Starši otrok s posebnimi potrebami želijo zagotoviti svojim otrokom vse pogoje za normalno življenje. Posledično lahko njihovi otroci trpijo za "skrito invalidnostjo" slabe samopodobe in pretirane odvisnosti.

Malček
05. 06. 2009 13.16

Avtisti so … avtizma ni!?

Avtizem je razvojna motnja, ki je »na zunaj« ne vidimo. Pojavi se lahko v vseh družinah. Avtističhi otroci se najraje igrajo sami, njihova komunikacija je omejena ali pa je sploh ni. Motijo jih čisto običajne stvari. Najvarneje se počutijo v svojem svetu, po drugi strani pa so izjemno nadarjeni.

Malček
26. 04. 2009 19.30

INTERVJU: Izberi si pravljico in povem ti, kdo si!

V poplavi medijev, ki nas obkrožajo z vseh strani, je za otroke in starše pomembna kakovostna medsebojna vez. Čas, ki ga preživijo skupaj. V tem času in otroškem svetu imajo pravljice pomembno mesto.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863