sos telefon

Pri spolnem nasilju gre za veliko več kot le prisiljene spolne odnose
Vsaka ženska ima pravico živeti polno in izpolnjujoče življenje, v katerem uresničuje svoje cilje in uživa podporo najbližjih. A resnica je žal drugačna. Veliko žensk za štirimi stenami trpi za nasiljem, pa naj bo to spolno, čustveno ali fizično. Nasilja je veliko in morali bi se zavedati, da postaja vedno večji problem družbe. Ne smemo si zatiskati oči, saj vsakršno nasilje povzroča dolgotrajne fizične in čustvene posledice.

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?
Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.

Kako lahko različne vrste zlorab vplivajo na nosečnost?
Medtem ko nosečnost marsikateremu paru odpre čisto nov prostor intime in nežnosti, pa so na drugi strani tudi primeri nasilja in zlorab v tem zelo ranljivem obdobju. Nasilje v družini, znano tudi kot nasilje v odnosu ali med štirimi stenami, je pogostejše, kot si lahko mislimo – sploh če upoštevamo, da je nasilje lahko psihično, telesno in spolno. Kljub temu da je vsakršno nasilje nedopustno, je v obdobju nosečnosti še toliko težje, saj ima lahko v najhujših primerih nepopravljive posledice za mater in še nerojenega otroka.

Pametna kresnička za večjo varnost otrok
S pomočjo pametne kresničke YourFlare, ki so jo razvili trije srednješolci, lahko starši v aplikaciji na svojem telefonu v vsakem trenutku vidijo, kje se njihov otrok nahaja. Kresnička omogoča tudi nastavitev varnega območja gibanja in je opremljena z SOS gumbom, s katerim lahko otrok staršem posreduje poziv za pomoč.

Ali bi radi svoje otroke zaščitili pred spletnimi kriminalci?
Spolne zlorabe se širijo tudi na splet. Splet storilcem spolnih zlorab omogoča anonimnost, olajša jim dostop do otroka, nudi pa tudi hitro in enostavno širjenje datotek, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok. Z otroki se pogovarjajte o njihovem udejstvovanju na družbenih omrežjih in spletu.

Zaščitimo otroke pred spolnim izkoriščanjem
Danes obeležujemo evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Geslo letošnjega dne je Opolnomočenje otrok za zaustavitev spolnega nasilja. Otroci so prepogosto postavljeni ob stran pri odločanju o stvareh, ki se jih neposredno tičejo, so ob tem opozorili v Društvu SOS telefon.

To se je zgodilo v Sloveniji: resnična soba pobega
Ona – majhna punčka – ni mogla pobegniti. "Danes po vseh teh letih stojim pred vami na mestu zločina in vam govorim svojo zgodbo. V tem trenutku je v Sloveniji in po svetu na tisoče takšnih in podobnih skritih sob pobega, iz katerih otroci ne morejo pobegniti."

Tako je napadel 15-letnico. In nihče ni storil ničesar!
Moški je sredi belega spolno zlorabil 15-letnico v beograjskem tramvaju in nihče od očividcev ni storil ničesar. Ničesar!

Nasilje nad starejšimi pogosto neodkrito in zamolčano
Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi, 15. juniju, se vrstijo opozorila o nesprejemljivosti kakršne koli oblike nasilja nad starejšimi. To je pogosto neodkrito in zamolčano, izpostavljajo.

Dan žensk mora biti vsak dan
Izjava evropskega poslanca, da so ženske manj inteligentne in šibkejše ter morajo zato zaslužiti manj, je izraz zakoreninjenih prepričanj, ki jih nekdo upa javno izraziti, ker je okolje zanj dovolj varno, da si to lahko dovoli, je za STA dejala Maja Plaz, predsednica Društva SOS telefon. Zato bi moral biti dan žensk vsak dan in ne le en dan v letu.

Slovenija: Pomembna informacija!
Na območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) na Ravnah na Koroškem v zadnjih tednih na Koroškem opažajo povečan pojav duševnih stisk. Ob tem poudarjajo, da se je o duševnih stiskah in težavah najbolje pogovoriti. Pomoč lahko prizadeti poiščejo pri zdravniku ali pa pokličejo na različne številke tudi zaupnih telefonov.

Zakaj se nasilnežu ne uprejo?
Nasilje nad ženskami je pojav, s katerim se v Sloveniji v zadnji četrtini stoletja še posebej poglobljeno ukvarjamo. V tem času so bili namreč narejeni veliki koraki na zakonodajnem področju in pri razvoju različnih oblik pomoči žrtvam.

Društvo Ključ v boju proti trgovini z ljudmi
Trgovina z ljudmi je prisotna tudi v Sloveniji. Le-ta je država izvora, prehoda ter tudi ciljna za mnoge žrtve trgovine z ljudmi, posameznike, ki so nasedli besedam o lepši prihodnosti in so potem v njej ali tujini izkoriščani. Društvo Ključ s preventivnimi akcijami ozavešča mlade, saj jih želijo seznaniti o vseh pasteh trgovine z ljudmi. Pogovarjali smo se z Mojco Kunaver, vodjo preventivnih programov društva Ključ.

Društvo SOS telefon
Društvo SOS telefon za ženske in otroke - žrtve nasilja

Svetovanje in pomoč v primeru nasilja
Naštete nevladne organizacije in zasebniki žrtvam nasilja pomagajo z nasveti, moralno podporo in osveščanjem o njihovih pravicah.

Varne hiše in zatočišča
V navedenih varnih hišah in zatočiščih lahko ženske z otroki ali brez njih prejmejo ustrezno pomoč, psihosocialno svetovanje in nastanitev v primerih nasilja.

SOS telefon potrebuje prostovoljke
Društvo SOS telefon potrebuje prostovoljke, zato bodo v novembru v Celju organizirali usposabljanje za svetovalno delo.

SOS telefon
Društvo SOS telefon ženskam in otrokom - žrtvam nasilja pomaga z nasveti, moralno podporo in osveščanjem o njihovih pravicah. Je še kako pomembno, saj je v Sloveniji po njihovih podatkih pretepena vsaka peta ženska, posiljena pa vsaka sedma.