Bibaleze.si

sovrstniki

Malček
25. 02. 2025 08.31

Tako so včasih mame in babice ščitile pred virusi

Naj si bo uvajanje ali vračanje po preboleli bolezni – (ponovno) vključevanje otoka v vrtec predstavlja precejšenj stres, tako za malčka, kot za starše. Če k temu prištejemo še vsakodnevni stik z večjo skupino otrok in s tem tudi pogostejši stik s povzročitelji najrazličnejših nalezljivih bolezni, imamo na dlani jasen odgovor, zakaj je nujno poskrbeti za krepitev imunske odpornosti naših malčkov. A kako se tega lotiti pri tistih najmlajših, ki so najbolj dovzeti za okužbe?

Vzgoja in vrtec
03. 01. 2025 05.00

Ko vas malček udari: Kako se pravilno odzvati

"Občutki, ko te udari otrok, so precej neprijetni. Pojavijo se frustracija, občutek sramu, nelagodja, tudi ponižanja," opisuje svojo izkušnjo mamica triletnika.

Ideje za prosti čas
31. 12. 2024 05.00

Kako do popolnih družinskih fotografij?

Ker je december mesec, ki kar kliče po ustvarjanju skupnih spominov, smo vam pripravili nekaj trikov, s katerimi bodo vaše fotografije še lepše – skoraj takšne, kot bi vas fotografiral profesionalec.

Vzgoja in vrtec
11. 11. 2024 05.00

5 razlogov, zakaj je toliko današnjih otrok čustveno nestabilnih

Magistra znanosti delovne terapije Victoria Prooday iz Kanade deluje na področju družbenih odnosov, čustvenih težav, vedenjskih težav in učnih težav. Med svojim delom z otroki je ugotovila padec čustvenega, akademskega in družbenega delovanja otrok. Zakaj je temu tako, razlaga v spodnjih vrsticah.

Razvoj otroka
17. 10. 2024 01.00

Ali veste, kaj je hiperleksija – 'motnja pametnega otroka'?

Hiperleksija je motnja, ki označuje sposobnost branja in neverjetno sposobnost pomnjenja že pri zelo majhnih otrocih. Poznana je tudi pod imenom "motnja pametnega otroka".

Družina in odnosi
08. 09. 2024 04.45

5 prednosti otrok, ki odraščajo blizu starih staršev

Ko imaš otroke, je lepo in koristno, če so starši blizu. Stari starši imajo namreč velik vpliv na to, kako odraščajo naši otroci, hkrati pa so nam v veliko pomoč pri varstvu. Navajamo pet prednosti otrok, ki živijo v bližini starih staršev.

Družina in odnosi
16. 07. 2024 05.00

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Novice
28. 06. 2024 05.00

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože

V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Novice
06. 05. 2024 05.00

Kaj otrokom pomeni prijatelj? Odgovor vam lahko prinese počitnice v vrednosti 2500 EUR

Druženje otrok z vrstniki odpira vrata tako radostim kot tudi izzivom oblikovanja prijateljstev. Otroci v še ne znajo pravilno odreagirati v konfliktnih situacijah, zato rabijo pomoč odraslih. Najbolj jim lahko pomagate z zgledom in pogovorom. Pogovor o prijateljstvu je lahko še ena priložnost za zbliževanje z vašim otokom istočasno pa tudi priložnost, da zadenete družinske počitnice v vrednosti 2.500 €.

Vzgoja in vrtec
24. 04. 2024 05.00

Kdaj postane sramežljivost pri otroku težava?

Rdeča lička, tišina, stiskanje ustnic in pogledi v tla. Otrokom, ki je sprva malce neprijetno v družbi sovrstnikov in tudi odraslih, pravimo, da so po naravi sramežljivi. V interakciji z drugimi se težje sprostijo, a jim kot starši lahko pomagate.

Novice
16. 04. 2024 05.00

Sodelujte v nagradni igri za družinske počitnice v vrednosti 2.500 EUR

Druženje otrok z vrstniki odpira vrata tako radostim kot tudi izzivom oblikovanja prijateljstev. Otroci v še ne znajo pravilno odreagirati v konfliktnih situacijah, zato rabijo pomoč odraslih. Najbolj jim lahko pomagate z zgledom in pogovorom. Pogovor o prijateljstvu je lahko še ena priložnost za zbliževanje z vašim otokom istočasno pa tudi priložnost, da zadenete družinske počitnice v vrednosti 2.500 €.

Razvoj otroka
02. 04. 2024 14.16

Vse, česar niste vedeli o avtizmu

Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Malček
31. 03. 2024 03.30

Starši ovna potrebujete dodatno dozo energije

Mali ovni ne sledijo, temveč vodijo. So pogumni in polni energije, so strastni, neustrašni in ustvarjalni. In kot verjetno že veste - kot njihovi starši potrebujete dodaten odmerek energije ali kave.

Vzgoja in vrtec
02. 02. 2024 05.00

Kako otroka naučiti igrati šah?

Kratek vodič učenja šaha glede na starostno obdobje otroka.

Razvoj in odnosi
22. 01. 2024 01.15

Zato otrok nikoli ne bi smeli primerjati z drugimi

Nekateri starši zavedno ali ne, primerjajo svoje otroke z drugimi – bodisi njihovimi sovrstniki, bodisi s svojimi dosežki. Poglej, kako Tomaž obvlada matematiko, potrudi se, da ga boš premagal. Sosedova Tina pa zna odlično govoriti angleško, ti pa le par besed. Tvoj oče je bil v tvojih letih odličnjak, ti zdeluješ pa le dobro oceno. Tudi ti bi moral biti takšen kot oče. Če otroka primerjamo z namenom vzpodbude, pogostokrat dosežemo prav nasprotno.

Trači
12. 01. 2024 05.00

Igralka je razkrila, da je bila v otroštvu žrtev nasilja

Winona Ryder je razkrila, da so jo v času šolanja sovrstniki pretepali in ustrahovali, šokiralo pa vas bo, zakaj.

Družina in odnosi
07. 01. 2024 05.00

Plusi in minusi varstva pri babici in dedku

Dati otroka v vrtec, poiskati varuško ali ga prepustiti v skrbne roke babice in dedka? Verjetno se večina staršev strinja, da je najbolj zanesljiva možnost prav zadnje. A tako kot vsaka stvar ima tudi varstvo pri babici in dedku svoje prednosti in pomanjkljivosti. Kaj vse je treba razmisliti, ko otroka predamo v roke svojim staršem ali staršem moža, si preberite v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
23. 12. 2023 05.00

Pod jezo otroka se mnogokrat skriva želja po ljubezni

Konflikti, upiranje, pretepanje z vrstniki in težave v odnosih, vse to so lahko izzivi, s katerimi se srečujejo starši, ki so pogosto nemočni, saj ne vedo, kako pomagati svojemu otroku pri soočenju z neprijetnimi čustvi, kot je na primer jeza. Petra Strmšek, vzgojiteljica za zgodnjo obravnavo: "Nekje sem prebrala, da otroci, ki najbolj potrebujejo ljubezen, zanjo prosijo na najbolj neljubeč način. Jih zmoremo videti? Naš pogled bo veliko bolj jasen, ko bomo tudi odrasli zmogli uzreti otroka v sebi, ga začutiti in sočutno objeti."

Šola in splet
10. 10. 2023 09.23

Zaskrbljeni očka šokiran po 'groznem' odkritju na mobilniku 11-letne hčerke

To, da uporaba spleta in mobilnih aplikacij prinaša s seboj številne izzive in nevarnosti, je najbrž jasno večini staršev. Mnogi posledično omejujejo dostop do spletnih vsebin, prepovedujejo udejstvovanja na družabnih omrežjih ali pa vključujejo starševski nadzor. A ena stvar, ki je starši v vsem tem ne morejo nadzorovati, je pošiljanje vsebin med sovrstniki.

Malček
01. 10. 2023 05.00

6 zanimivosti o oktobrčkih

Kar nekaj zanimivih teorij obstaja o oktobrskih otrocih. Ker je oktober mesec, ki ga povezujemo z rezljanjem buč, duhovi, čarovnicami in drugimi strašnimi rečmi, naj vas že takoj potolažimo, da je karakter oktobrskih otrok vse prej kot zastrašujoč.

Očkov kotiček
21. 09. 2023 05.00

Oče in sin – kako izboljšati komunikacijo in medsebojni odnos?

Odnos med očetom in sinom je lahko nekaj najlepšega na svetu, lahko pa je tudi zelo zapleten. Med sinom in očetom lahko pride do nehotene tekmovalnosti, hkrati pa se kljub želji po boljšem odnosu lahko začneta v obdobju adolescence oddaljevati drug od drugega. Kako ukrepati in doseči boljšo komunikacijo in medsebojni odnos? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Zdrav otrok
11. 09. 2023 08.41

Najpogostejša napaka, zaradi katere so otroci pogosto bolni

Prihaja jesen in z njo lahko tudi lepi sončni dnevi, ki bodo kot nalašč namenjeni izletom in novim družinskim dogodivščinam. A žal ta letni čas prinese tudi številne bolezni, med katerimi so najpogostejši prehladi. Otroci hitro zbolijo, saj se v vrtcih in šolah v stiku s sovrstniki kaj hitro česa nalezejo. Naj vam nenehni prehladi in druge bolezni ne preprečijo jesenskega družinskega izleta, zato poskrbite za preventivo in že zdaj začnite krepiti imunski sistem otroka.

Šola in splet
31. 08. 2023 05.00

Očetova izpoved: Hči je postala neobvladljiva, zadirčna

V današnjem času se pojavljajo številne dileme, kdaj naj otrok dobi telefon, katera starost je primerna za oblikovanje profila na družbenih omrežjih in koliko časa je priporočljivo, da otrok preživi na digitalnih 'igračkah'. Številni tuji in domači strokovnjaki so si enotni, da enoznačnega odgovora ni, saj se otroci med seboj razlikujejo. V povezavi s to tematiko je bil svojo zgodbo z nami pripravljen deliti 43-letni Tomaž, ki je pri svoji 11-letni hčerki začel opažati drastične spremembe v vedenju.

Vzgoja in vrtec
16. 08. 2023 05.00

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka

Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Očkov kotiček
04. 08. 2023 05.00

Če imate doma najstnika, vam svetujemo to

V današnjem digitalnem svetu so družbena omrežja postala osrednji del življenja mnogih ljudi, zlasti najstnikov. S prihodom vplivnežev pa se je dinamika uporabe družbenih omrežij še dodatno spremenila. Vpliv družbenih omrežij in vplivnežev na najstnike je lahko kompleksen, zato je pomembno, da starši razumemo te vplive in se znamo ustrezno odzvati.

Novice
27. 07. 2023 08.59

Razposajena Velenjčana z igro navdušila splet

Se še spomnite, ko smo poleti po nevihtah kot otroci iskali največje luže v mestu, da smo skoznje zapeljali s kolesom in je špricalo na vse strani, mi pa od veselja kričali? Danes so takšni prizori bolj izjema kot pravilo. A dva nadobudna Velenjčana sta nas za hip vrnila v to otroško razposajenost in ljudje so navdušeni nad njunim dejanjem.

Šola in splet
21. 07. 2023 08.25

Kje smo v času 'epidemije' izgubili otroke?

V času epidemije s koronavirusom smo stik z otroki v veliki meri začeli izgubljati s prekomerno uporabo pametnih telefonov in zaslonske tehnologije. Posledično otroci vse prepogosto na spletu iščejo vzornike, ideale in lahko se zgodi, da jih najdejo v spletnih nerealnih vsebinah influenserjev.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2023 05.00

Se vaš otrok ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov?

Skorajda ni generacije, v kateri se ne bi pojavil vsaj kakšen posameznik, ki se ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov. Sošolci in sovrstniki ga zavračajo, vzrok pa se največkrat skriva v pomanjkanju socialnih veščin, agresivnih izpadih ali introvertiranosti. V vrtcu ali šoli take otroke prepoznamo, da nimajo v svoji bližini nikogar, s komer bi se igrali, pogovarjali. Kako jim pomagati?

Najstniki
06. 10. 2022 05.00

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro

Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863