spanje novorojenčka

Sporočilo za starše, ki pričakujejo drugega otroka
Mama deklice in dečka je napisala odprto pismo prijateljici, ki pričakuje drugega otroka. V devetih točkah je opisala, kako drugi otrok spremeni življenje staršev.

Dojenčkov prvi mesec: kaj pričakovati in kako se pripraviti na novo rutino
Rojstvo otroka je čudežen dogodek, ki s seboj prinaša nešteto čustev – od neizmerne sreče do občutka zmede in utrujenosti. Prvi mesec z dojenčkom je poln izzivov, a tudi nepozabnih trenutkov. Pravilna priprava in razumevanje, kaj pričakovati, lahko pomagata zmanjšati stres in vam omogočita, da uživate v teh prvih tednih, ko se oblikuje vaš odnos z novim družinskim članom.

Kaj je "rožnati šum" in kako lahko pomaga pri uspavanju?
Uspavanje dojenčka je za mnoge starše zahtevna naloga. Da bi jim to uspelo, starši eksperimentirajo z različnimi metodami, med najbolj priljubljenimi pa je noise method oz. uspavanje dojenčka s pomočjo določenih zvokov. Za beli šum ste gotovo slišali, kaj pa je roza ali rožnati šum?

Način hranjenja novorojenčka, o katerem se redko govori
Na spletu obstaja ogromno člankov, ki govorijo o dojenju in hranjenju z adaptirano formulo, mamice, ki svoje mleko izključno črpajo, pa največkrat ostanejo spregledane.

Je dojenčka primerno uspavati tako, da ga pestujemo?
Čeprav večkrat slišimo dobronamerne nasvete, da dojenčka ni dobro veliko nositi v naročju, ker se bo navadil na ta način uspavanja, pa strokovnjakinja trdi, da pri dojenčkih, mlajših od štiri mesece, to pravzaprav ni slaba odločitev. Preverite, zakaj.

Kaj morate vedeti, če imate v bližini visoko nosečo žensko
Srečne nosečke ali nosečke tečke? Vsekakor se v zadnjih treh mesecih že pozna, da je za žensko dolgo obdobje, ko se zdi, da si ni več niti malo podobna, trebuh pred njo je ogromen, stopala zatekajo, bolečina v križu postaja neznosna, spala bi cel dan, ponoči pa bi šla lahko vsako minuto na stranišče. Ne, visoka nosečnost prav gotovo ni čas, ki bi si ga želele ženske podaljšati, zato je dobro, če se v njeni bližini zavedate naslednjih trditev.

Kako izbrati pleničke za novorojenčka?
Čeprav je na trgu malo morje stvari, ki naj bi jih dojenček 'nujno' potreboval, je na začetku obvezno imeti pripravljen prostor za spanje, nekaj oblačil, stekleničko, škatlico adaptiranega mleka za primer, če dojenje ne bi steklo, in pleničke. Slednjih ne gre kupovati na zalogo, saj jih bo dojenček prerasel, kot bi mignil. Če vas ob tem skrbi, da ne boste uspeli slediti spremembam velikosti pleničk, vam bodo nasveti v nadaljevanju prišli še kako prav.

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Kadar je mama dobro, potem je dobro tudi otrok
Materinstvo je izjemno lepa izkušnja, polna veselja, ljubezni in številnih čudovitih trenutkov. A hkrati s seboj prinaša cel kup izzivov, prilagoditev in zahtev, ki so lahko tako fizično kot čustveno obremenjujoče. Kako uskladiti novo vlogo mamice in še vedno poskrbeti zase? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

10 pravil za prvi obisk pri dojenčku
Kaj je tisto, kar bi si želele novopečene mamice, da bi njihovi gostje vedeli, pa jim tega morda ne povedo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Zato vaš dojenček najbolje spi v vaši postelji
Starši si pred prihodom dojenčka mnogokrat belijo glavo s tem, kje naj bo kotiček zanj, kako naj bo urejena sobica, ali je v domu dovolj prostora za novorojenčka, katera posteljica je najboljša in najbolj udobna zanj, a šele po prihodu otroka ugotovijo, da novo bitjece ne potrebuje veliko prostora, temveč zgolj toplino in bližino staršev. Zato je tudi zakonska postelja večkrat najljubši kraj za spanje dojenčka, saj se tam počuti varnega.

Priprave na novorojenčka: kako ustvariti prijeten in varen dom za svojega malčka?
Priprave na novorojenčka so ob enem vznemirljive in stresne. Prav vsak starš si namreč želi ustvariti prijeten in varen dom za najnovejšega člana svoje družinice. Toda, kako se tega lotiti, če se prvič srečuješ z novo starševsko vlogo? Vse je mnogo enostavnejše z veliko dobre volje, vedoželjnosti in z nekaj koristnimi nasveti.

Kaj vse so počeli naši starši, kar danes velja za 'prepovedano'?
Kot novopečeni starši lahko večkrat od svojih staršev slišimo pripombe, da so nam dovolili mnogo reči, ki jih mi danes otrokom ne, pa smo 'preživeli'. Kaj vse so počeli naši starši včasih, danes pa bi jih isto početje spravilo v težave?

Novorojenčki niso zmožni samouravnavanja telesne temperature
Mnoge novopečene mamice skrbi, da bi bilo njihovemu novorojenčku v hladnejši polovici leta preveč mrzlo. A strokovnjaki odsvetujejo pretiravanje s toplimi oblačili in pokrivanjem otroka, ker novorojenčki ne zmorejo sami uravnavati telesne temperature in hitro lahko pride do pregretja telesa.

Kdaj naj otrok dobi vzglavnik?
Kdaj otroku ponuditi prvi vzglavnik, kakšen naj bo, ali ga sploh potrebuje, so vprašanja, ki se pogosto porajajo staršem. V resnici ga otrok potrebuje takrat, ko glava ni več v ravni liniji s hrbtenico.

Tako je videti spanje z dojenčkom
Ste tudi vi kot novopečena mamica pozabili na otroško sobico in posteljico ter svojega dojenčka raje sprejeli v zakonsko posteljo? Potem se boste zagotovo lahko poistovetili z mamico, ki je objavila spodnji videoposnetek.

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah
Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Koliko časa pa imata vidva zase?
Po rojstvu otroka se življenje večine parov spremeni. Oče in mati se morata pogosto odreči določenim aktivnostim, spolno življenje zamre.

Minil je en mesec in to lahko pričakujemo
En mesec je naokrog, od kar je na svet pokukal mali Archie Harrison Mountbatten-Windsor, sin Meghan Markle in princa Harryja. Deček je sedmi v vrsti za prestol in mu z rojstvom ne pripada naziv princ. Bibe smo preverile, kaj je značilno za razvoj enomesečnega otroka, kaj lahko starši pričakujejo.

Kako pogosto je treba kopati novorojenčka?
Novopečene mamice so v dilemi, ali naj kopajo dojenčka vsak dan. Načeloma to ni potrebno, razen poleti, ko se tudi majhen otrok zelo poti.

Bočni položaj
Pozdravljeni! Naš že skoraj 5,5 mesečni fantek se še ne obrne iz hrbta na trebuh. Obratno mu je nekajkrat uspelo, vendar pa to ni neka stalnica. Skrbi me predvsem zato, ker še ne zadrži bočnega položa...

Prve noči z dojenčkom doma so lahko najtežje
Zakaj je z dojenčkom prve noči doma zelo težko?

'Rad kopam Đulo. ZELO RAD!'
“Tamali glava smrdi … po sojini omaki? Ma dj no, zdj sm pa lačn – a naročim kitajsko?”

Na fotografiji je najbolj slavna ženska na svetu ta teden!
Meghan Markle je prijokala na svet 4. avgusta 1981 in takrat je nastala ta prikupna fotografija, na kateri lahko vidite njo in očka Thomasa Markla tik ob rojstvu.

'Dobila bova otroka!'
Ko ženska izve, da je noseča, takoj v mislih začne opremljati otroško sobo, nabavljati majhne 'srčkane' bodije, majice, hlače, puloverje, copate ... Razmišlja, kakšno dudo, stekleničko, plenice ... bo uporabljal njen otrok. Nekatere stvari so resnično nujne, da jih kupite, preden pride novorojenček domov, druge pa lahko tudi kasneje, ko vidite, kaj vse bo resnično potreboval. Ne nakupujte brezglavo, temveč s spiskom.

Spodbujanje javnega dojenja tudi v Sloveniji
Ljubljana in Ptuj sta kot prvi mesti v Sloveniji dobili klopce za dojenje in previjanje. Prvo so avgusta postavili v ljubljanskem živalskem vrtu, prejšnji teden pa še po eno v Arboretumu Volčji potok in ptujskem mestnem parku.

Dojenčki spijo mirnejše: PRI MAMI ali V POSTELJICI?
Vedno znova se pojavljajo dileme, kje naj spi dojenček. V svoji posteljici ali pri mami? Pediater Nils Bergman zagovarja, da skupaj z mamo.

Dihanje pri otroku
Na otrokovo dihanje postanemo pozorni, ko otrok zboli. Takrat začnemo šteti vdihe in izdihe, merimo temperaturo in z inhalacijami in kopelmi skrbimo, da bi mu bilo – če gre seveda za respiratorna obolenja – lažje.

6 starševskih napak pri uspavanju otroka
O tem, da novorojenček v hišo prinese tudi mnogo neprespanih noči, bi se vsi starši strinjali, prav tako, da je nekatere brez joka težko uspavati, zato večerna rutina traja ure in ure. Katere so glavne napake, ki jih starši počnejo pri uspavanju otroka?

VIDEO: Kako pravilno pristavimo dojenčka k prsim?
Dojenček za zdravo rast in razvoj potrebuje mamino mleko. Kako ga pravilno pristaviti k prsim, ali je treba vedno dojiti na obe strani, kaj storiti, če grize bradavice ... smo se pogovarjali z mednarodno svetovalko za laktacijo in dojenje Severino Feuš iz UKC Ljubljana, Ginekološke klinike.