spanje v nosečnosti

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno
Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?
Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Kaj morate vedeti, če imate v bližini visoko nosečo žensko
Srečne nosečke ali nosečke tečke? Vsekakor se v zadnjih treh mesecih že pozna, da je za žensko dolgo obdobje, ko se zdi, da si ni več niti malo podobna, trebuh pred njo je ogromen, stopala zatekajo, bolečina v križu postaja neznosna, spala bi cel dan, ponoči pa bi šla lahko vsako minuto na stranišče. Ne, visoka nosečnost prav gotovo ni čas, ki bi si ga želele ženske podaljšati, zato je dobro, če se v njeni bližini zavedate naslednjih trditev.

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?
Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

Hura za dojenčke, hura za starše, hura za Hura klub!
Droben plus na testu nosečnosti vam zavrti življenje. Prične se z majhno pikico, ki iz dneva v dan raste, vaše misli pa okupirajo izbira imena, priprave na porod, urejanje otroške sobice in seveda izbiranje 1001 stvari za prihajajočega dojenčka.

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Zvezdnica je popila svoje mleko, da ne bi zbolela
Resničnostna zvezdnica Kourtney Kardashian se je slabo počutila in vse je kazalo na to, da bo zbolela. Preventivno je zaradi antibiotičnega učinka spila svoje mleko, da bi preprečila nadaljni razvoj bolezni. Pa je to varno?

Kaj morate vedeti, če dojite v nosečnosti ali tandemu?
Dojenje zahteva veliko pozornosti in energije s strani mame. Še posebej pa, če še vedno dojimo prvega otroka, medtem ko smo noseči, ali pa če dojimo v tandemu, torej dva otroka istočasno. Več o teh dveh načinih dojenja pa bomo povedali v tokratnem članku.

Metoda za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj
Tradicionalna kitajska medicina že več tisočletij uporablja akupunkturo za pripravo žensk na porod in telo optimalno pripravi tako na fizični kot tudi na psihični ravni. V zadnjem času je postala ena bolj iskanih metod za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj. Zanjo se vse več nosečnic odloča tudi v Sloveniji.

7 najboljših idej za darilo za nosečnico
Se sprašujete, kaj kupiti nosečnici za novoletno darilo? Za vas smo pripravili nekaj predlogov, nad katerimi bo prav gotovo navdušena.

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob
V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

To je najboljši položaj za spanje v nosečnosti
Ker je telo v nosečnosti podvrženo številnim spremembam, lahko dober in kvaliteten spanec v tem obdobju postane pravi izziv. Nihanje hormonov, fizično nelagodje, velik nosečniški trebušček in zaskrbljeno razmišljanje o tem, kaj vse vas čaka, lahko prispevajo k neprespanim nočem. Za vas imamo nekaj dragocenih nasvetov, kako najti udobje in doseči miren spanec kljub nosečnosti.

Kaj vse so počeli naši starši, kar danes velja za 'prepovedano'?
Kot novopečeni starši lahko večkrat od svojih staršev slišimo pripombe, da so nam dovolili mnogo reči, ki jih mi danes otrokom ne, pa smo 'preživeli'. Kaj vse so počeli naši starši včasih, danes pa bi jih isto početje spravilo v težave?

Vsiljive misli po porodu: "Kaj pa, če bom poškodovala otroka?"
"Kaj pa, če bom poškodovala otroka? Ga bodo drugi okužili z virusi? Vse mora biti popolnoma razkuženo! Moram skriti ostre predmete pred seboj?" so le nekateri od primerov vsiljivih misli, ki so poleg nenavadnih ritualov in anksioznosti temelji obsesivno-kompulzivne motnje v obporodnem obdobju. Ta v večji ali manjši meri vpliva na materinstvo, pa tudi odnos s partnerjem in kakovost življenja nasploh.

Nežka Koritnik: Spodbujam vse nosečnice, da ohranijo telesno aktivnost
Nosečnost je obdobje, v katerem je zdrav življenjski slog še toliko bolj v ospredju, saj si vsekakor želimo, da bi bilo vse v redu. Marsikatera nosečnica se vadbi raje izogiba, a ohranjanje vitalnosti in dobre kondicije je zaželeno tudi v tem času. O prednostih telovadbe smo se pogovarjali z Nežko Koritnik, ki je tudi inštruktorica pilatesa za nosečnice.

Z nežnimi dotiki v boj proti močenju postelje, kolikam in neprespanim nočem
Z nežnimi in komaj občutnimi dotiki lahko dojenčkom olajšajo bolečine pri kolikah in pri izraščanju zobkov, dotiki pa tudi izboljšajo spanje, tako da je manj neprespanih noči. Otrokom lahko pomagajo, če močijo posteljo, imajo alergije, atopijski dermatitis, astmo, pogoste laringitise, bronhitise ali vnetja ušes. Pomirjajo hiperaktivne otroke in otroke s težavami s pozornostjo. Zelo pozitivno delujejo tudi na otroke s potrebnimi potrebami.

Nihanje razpoloženja in izbruhi jeze v nosečnosti
Vsaka ženska sprejme in doživlja obdobje nosečnosti drugače, predvsem pa na svoj način. Za nekatere je to čas, ko si želijo postoriti še 1001 stvar, za druge je to obdobje priložnost, da se ustavijo in posvetijo sebi, tretje želijo v tem času svoje življenje obrniti na glavo. A včasih se zgodi, da bodoča mamica začne v 'blaženem' stanju na enem ali več področjih močno pretiravati, kar povzroči njenim najbližjim nemalo sivih las. Ste že slišali za izraz pregzilla?

Kaj storiti, ko spoznate, da ne morete dojiti?
Dojenje je zagotovo ena izmed najbolj aktualnih tem novopečenih mamic. Nekatere dojenje absolutno zagovarjajo, druge se zavestno določijo, da ne bodo dojile, tretje pa zaradi takšnih ali drugačnih razlogov ne morejo dojiti. Pri slednjih se pojavijo velik stres, občutki krivde in žalost, ker otroku po njihovem mnenju ne morejo dati najboljšega, kar lahko.

Ashley Graham pokazala, kako doji svoja dvojčka
Ashley Graham, priznana manekenka in mama treh sinov, je velika zagovornica dojenja. Tokrat je navdušila s fotografijo, na kateri doji svoja dvojčka, Romana in Malachija.

Nočne more v času nosečnosti
Zelo običajno je, da je spanje v času nosečnosti moteno. Številne nosečnice imajo zaradi stalnega pritiska na mehur nočne "pohode" v kopalnico, svoje doda tudi bolj ali manj intenzivno gibanje ploda, ki prebuja bodočo mamico, pojavljajo se lahko tudi številne skrbi, zaradi katerih noč ostane prebedena. Posebna tema, ki ji velja nameniti več pozornosti, pa so nosečniške nočne more, ki so v tem obdobju precej pogoste.

"Sredi noči sva oba jokala od izčrpanosti, a zdaj občutkov ne menjam za nič"
Ni se začelo umirjeno. Bilo je pestro, nisem vedela, kaj počnem. Nisem spala in sredi noči sva s prvorojencem Matevžem skupaj jokala – on zaradi še zdaj nepojasnjenega razloga, jaz zaradi izčrpanosti. Stalno sem dojila, tudi med umivanjem zob in kosilom. Prepričana sem bila, da so dojenčki krhki in da je za vsak še tako malo slišen "ačih" potreben temeljit zdravniški pregled. Zdaj so noči vse bolj umirjene, grižljaji med kosilom so počasni in strašno sem hvaležna za vse bolečine pri porodih, za vse neprespane noči, za vse preizkušanje živcev ... Vloge mamice ne menjam za nič na svetu.

To so zgodnji znaki nosečnosti
Če želite načrtno zanositi, ste zagotovo povsem neučakani in komaj pričakujete datum, ko boste lahko s testom potrdili nosečnost. Dokler test nosečnosti ne pokaže in vam je na prvem ginekološkem pregledu zdravnik ne potrdi, ne morete zagotovo vedeti, pa vendar je tu 6 znakov, ki lahko kažejo na to, da se v vašem trebuhu skriva drobcen zarodek.

Sandra Arsić: 'Cenim ljudi, ki cenijo prave vrednote'
Slovenski top model in mama dveh malčkov (in enega na poti), Sandra (Marinović) Arsić, je z nami spregovorila o karieri, družini in življenjskih ciljih. Kje vse je že bila, kako je živeti z družino v tujini in na kakšen način ji kljub dvema porodoma z majhno razliko uspeva ohranjati top formo in fit telo, pa si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Anja Susič: "Sem močna in takšna bo tudi moja hči"
Ena izmed priljubljenih slovenskih vplivnic, ki ustvarja iskrene in hudomušne objave na družabnih omrežjih, je prav gotovo radijska voditeljica Anja Susič, ki je nedolgo nazaj povila svojo prvorojenko Sofio. Z njo smo se pogovarjali o porodu in materinstvu, med drugim pa je z nami delila tudi nekaj nasvetov za vse bodoče mamice. Vabljeni k branju.

Kako nad bolečine v križu med nosečnostjo?
Na nekem predavanju je bila prisotna tudi bodoča mamica, ki ima čez dva meseca rok. Medtem ko smo vsi poslušali predavateljico, je kar naenkrat vstala. Vse oči so se uprle v njo, zato je hitro začela pojasnjevati: ''Boli me križ ... že vso nosečnost, morala sem vstati ...'' In potem so ji začele tudi druge prikimavati, da so imele podobne težave kot ona. Tako smo se odločili, da se z vprašanji na to tematiko obrnemo na vaditeljico telesne aktivnosti pred in po porodu (Zveza fizioterapevtov Slovenije) Dunjo Gačnik. V nadaljevanju boste izvedeli tudi, ali lahko med nosečnostjo dvigate otroka, kako se je treba pravilno skloniti, pobrati nekaj s tal, ne da bi pri tem trpel križ.

Spoznala sta se prek aplikacije, čez leto dni sta imela dvojčka
Iskanje pravega partnerja je lahko naporno in pogosto s seboj prinaša tudi velika razočaranja, zato se danes 34-letna Tamsin Cook iz Anglije, potem ko je pri tridesetih končala dolgoletno zvezo, s tem ni ukvarjala. Po nekaj letih samskega življenja si je na mobilni telefon namestila aplikacijo za spoznavanje in se nepričakovano ujela s simpatičnim fantom.

Znana Slovenka o nosečnosti in porodu med koronakrizo
Ko se je ves svet v začetku marca popolnoma ustavil, so si številni končno vzeli čas zase in si odpočili, druge pa je stiskala skrb, kako naprej. Med slednjimi so bile zagotovo tudi številne nosečnice, ki pogosto vse do zadnjega niso vedele, v kakšnem okolju bodo rodile, kdo bo takrat z njimi, še pogostejši pa je bil strah, ali bo vse v redu. Mi smo klepetali s Karmen Meze, polovico zmagovalnega in simpatičnega dua La Popsi, ki je s svojimi sladolednimi palčkami osvojila naziv hit produkt v 3. sezoni oddaje Štartaj Slovenija.

Kako naj v poletni vročini ravnajo nosečnice?
Poletna vročina ne prija skoraj nikomur, zlasti težko jo prenašajo mamice v veselem pričakovanju. Preverite, kako, si lahko pomagajo v vročih dneh in na kaj naj bodo pozorne.