Bibaleze.si

specialisti

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2025 05.00

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?

Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Vzgoja in vrtec
06. 01. 2025 05.00

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva

V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Šola in splet
05. 12. 2024 04.39

Komentirati najstniku objave na spletu ali raje ne?

Ko smo bili sami otroci, tovrstnih težav nismo imeli, kajne? S prihodom digitalne dobe pa so se postopoma pojavile številne težave, dileme, ki se odražajo tudi v medosebnih odnosih. Ena sodobnejših so zagotovo družbena omrežja, ki jim danes ne gre ubežati, in prav v zvezi s tem se marsikateri starš sprašuje, kako ravnati. Slediti svojemu najstniku ali ne? Mu komentirati objave ali biti raje modro tiho? Morda celo slediti njegovim prijateljem? Dilem je veliko, zato smo se odločili, da odpremo še eno zanimivo temo, o kateri se premalo govori.

Porod
23. 10. 2024 05.00

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice

Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Pregledi med nosečnostjo
14. 10. 2024 09.18

To prinašajo novosti pri preiskavah v nosečnosti

Nova zakonodaja je v letu 2023 prinesla precej sprememb pri vodenju nosečnosti. Z dodatnimi preiskavami je poskrbljeno za boljši nadzor nad zdravjem nosečnice in ploda.

Nosečnost
26. 09. 2024 02.00

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater

Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Novice
07. 09. 2021 07.58

Slovenka rodila pri sedemnajstih, čeprav so ji povedali, da otrok ne bo preživel

Kmetija se je komaj dobro začela, a v nocojšnji drugi epizodi bomo že priča ganljivi zgodbi mlade Slovenke, ki jo bo delila z gledalci, ne pa tudi s svojimi sotekmovalci. Nika, ki mora v prvem tednu pred ostalimi skrivati, da je v resnici v zvezi z Dominikom, je pred časom preživela hudo preizkušnjo, ki jo je zaznamovala za vedno.

Nosečnost
21. 08. 2020 07.57

Imate težave z ledvicami in želite zanositi?

Težave z ledvicami lahko pomenijo bolj tvegano nosečnost, zato je pomembno, da se v takih okoliščinah z ginekologom pogovorite še pred zanositvijo. Ta bo tudi v sodelovanju z drugimi zdravniki ocenil, kakšna so tveganja in na podlagi tega skupaj z vami načrtoval nosečnost in porod. Naš cilj je vedno skupen in enak, pove mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva: "Uspešna nosečnost in zdrav novorojenček."

Porodne zgodbe
02. 05. 2020 08.15

'To je bil zame najlepši dan.'

Moja porodna zgodba se ne začne in konča na dan, ki ga je predvideval ginekolog in ki so ga napovedovali tudi drugi specialisti ...

Spanje in dojenje
22. 01. 2020 09.03

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?

V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Dojenček
30. 10. 2019 07.29

V tej občini poskrbijo za posebno darilo ob rojstvu otroka

Kot smo že pisali na spletnem portalu Bibaleze.si, v nekaterih občinah ob rojstvu otroka dodelijo staršem enkratno denarno pomoč. Kako je s tem v občini Škocjan? Navajamo tudi, kaj vse morate urediti po rojstvu otroka.

Novice
17. 01. 2019 10.59

To potrebujejo za reševanje otrok. Pomagajte!

Na pediatričnem urgentnem centru celjske bolnišnice zbirajo denar za nakup novega ultrazvočnega aparata, ki bo zdravnikom v pomoč pri odkrivanju življenjsko ogrožajočih stanj in diagnostiki najbolj ranljive populacije - otrok.

Novice
14. 01. 2019 10.39

Ginekologi: Premalo nas je! - Ministrstvo: Dovolj vas je!

Bo letos zaradi upokojevanja ostalo brez ginekologa na primarni ravni 300.000 žensk? Tako opozarjajo ginekologi. Na zdravstvenem ministrstvu trdijo, da je omogočeno nemoteno delo tako na primarnem kot tudi na sekundarnem nivoju.

Porodnišnice
18. 09. 2018 10.28

Zato je porodnišnica Jesenice priljubljena!

Posebnost jeseniške porodnišnice je v porodnico, novorojenca in družino usmerjena skrb, individualna obravnava in opustitev večine rutinskih postopkov pri zdravih porodnicah.

Nosečnost
18. 09. 2018 10.10

Tega o porodnišnici Celje niste vedeli!

Celjska porodnišnica je ena redkih na sekundarnem nivoju s stalno pediatrično oskrbo novorojenčkov.

Resnične zgodbe
10. 05. 2018 08.03

Znan Slovenec ima hčerko Milo z redkim sindromom

Znan slovenski glasbenik Domen Hren in njegova žena Barbara sta pred skoraj petimi leti dobila hčerko. ''Mila je drugačna, ker ji manjka delček kromosoma, posebna pa je, ker mogoče prav zaradi tega manjkajočega delčka ne premore niti kančka zlobe.'' Deklica ima namreč sindrom Koolen de Vries in je prva, pri kateri so ga v Sloveniji zabeležili.

Malček
23. 02. 2016 08.06

Zakaj imamo najprej mlečne in šele nato stalne zobe?

Ste se kdaj vprašali, zakaj nam najprej zrastejo mlečni in ne kar takoj stalni zobje? In zakaj se pravzaprav imenujejo mlečni zobje? Verjemite, dobro je vedeti odgovore na tovrstna vprašanja, ki si jih v življenju sami nikoli ne zastavimo. Zastavijo vam jih namreč lahko otroci in če se nočete vrteti v začaranem krogu 'zakajev' in 'kakojev', je dobro na dlani imeti logičen odgovor.

Družina in odnosi
15. 06. 2015 08.03

Bolezen kljub poletnemu vremenu

Tema čisto izven letnega časa, vendar pri nas še vedno aktualna, na našo žalost in nesrečo.

Novice
20. 02. 2015 09.00

Mami! Ali lahko dobim kontaktne leče?

Mnogo otrok potrebuje korekcijo vida in ena izmed najboljših opcij so kontaktne leče. Kontaktne leče prinašajo številne prednosti, od odličnega perifernega vida, udobja, kot tudi do krepitve otrokove samozavesti in samopodobe, saj veliko otrok zavrača očala ter jih tako posledično tudi ne nosi redno, kar lahko vpliva na poslabšanje vida.

Zdrav otrok
04. 11. 2014 10.43

Alergija na hrano se kaže tudi kot vnetje ušes

Raziskovalci z medicinske fakultete v Georgetownu so ugotovili, da je za večino kroničnih vnetij srednjega ušesa pri majhnih otrocih kriva alergija na hrano.

Najstniki
08. 08. 2013 06.16

Spanje je hrana za možgane

Mladostniki potrebujejo devet in pol ur vsako noč, toda zadnje tuje raziskave kažejo, da ne spijo več kot sedem ur. Vedeti morajo, da je spanje hrana za možgane in da bodo le spočiti kos vsem nalogam čez dan.

Najstniki
13. 03. 2013 16.36

Koliko ur naj bi spali najstniki?

Verjeli ali ne, najstniki potrebujejo več spanja kot devet- ali desetletniki, in sicer devet in pol ur vsako noč. Toda na podlagi zadnjih tujih raziskav so ugotovili, da spijo le malo več kot sedem ur. Kot starši jih morate vedno znova opozarjati, da je nočno spanje hrana za možgane, kajti v nasprotnem primeru si ga bodo ''vzeli'' kar sami takrat, ko tega ne bodo pričakovali (med vožnjo, kar je seveda izjemno nevarno, med poukom ali šolskim odmorom, pozno popoldne).

Zdrav otrok
31. 01. 2013 13.55

Operacija mandljev in žrelnice

Ker so otroci nenehno v stiku z boleznimi, posledično tudi sami zbolevajo in so tako v vrtcu prisotni le nekaj dni mesečno. Ponavljajoča se vnetja ušes, angine, bronhitisi, nenehen kašelj, prehladi …, vse to se običajno konča z jemanjem antibiotikov. In kaj lahko kot starši še storimo? Ali je priporočljivo pri otrocih, ki nenehno zbolevajo, pomisliti na odstranitev žrelnice in mandljev? Za strokovni nasvet in razlago smo prosili specialista otorinolaringologije Štefana Spudiča in Petra Hudoklina.

Resnične zgodbe
02. 11. 2012 16.27

ZGODBA: 'Kaj sem naredila narobe?!'

Neizmerno veselje in naslednje dni "prerekanje" o imenu. Sledil je standardni pregled sladkorja v krvi in že prva ovira - nosečniški diabetes. Udarcu je sledil nov ... Občutek žalosti, jeze in nemoči. Kaj sem naredila narobe? Zakaj jaz?

Najstniki
16. 02. 2015 08.09

Koliko ur spanja potrebuje najstnik?

Za najstnike je značilno, da tudi med tednom hodijo pozno spat in so naslednji dan v šoli zaspani ter težko sledijo predavanjem. Zato pretiravajo s kavo in sladkarijami. Pomanjkanje spanja povzroči tudi val agresivnih reakcij ne samo v komuniciranju s starši, temveč tudi z učitelji in celo prijatelji. Koliko ur nočnega spanja pa pravzaprav potrebujejo?

Zdrav otrok
01. 04. 2012 07.09

Kdaj je nujno odstraniti mandlje in žrelnico?

Ponavljajoča se vnetja ušes, smrčanje, izguba teka in nosljanje so pri otroku alarmni znaki, da je žrelnica povečana in bi jo morali odstraniti. Če ima poleg tega pogosto tudi angine, otorinolaringologi svetujejo tudi odstranitev mandljev.

Resnične zgodbe
05. 03. 2010 10.30

RESNIČNA ZGODBA: Moja punčka je zaradi tumorja izgubila oko

Vesna je mamica šestmesečne deklice, ki so ji pri štirih mesecih odkrili raka na očesu. Dojenčico so operirali in ji oko odstranili, prve znake, da je z očesom nekaj narobe, pa je najprej odkrila njena mamica.

Malček
09. 09. 2015 08.10

Prvorojenci težijo k uspešni karieri

Edinci se pehajo za kariero, so specialisti in arhitekti. Prvorojeni otrok ponavadi postane ali odvetnik, ali astronavt, ali zdravnik, drugorojeni se poda v svet umetnosti, marketinga in trgovine, najmlajši pa želi biti sam sebi šef.

Družina in odnosi
29. 07. 2010 09.28

Čudežno rojstvo deklice

Sarah Francis in njen mož Darren menita, da je rojstvo njune hčerke pravi čudež. Zdravniki so jima namreč povedali, da nikoli ne bosta mogla imeti otrok. Kljub temu pa nista izgubila upanja.

Dojenček
21. 07. 2010 12.11

Zablode o malčkih

Mlade in še neizkušene mamice se pogosto znajdejo v situacijah, ko jim zdrav razum narekuje nekaj, t.i. dobronamerni nasveti mater, babic, tet in sosed pa od njih pričakujejo drugačno ravnanje. Kaj pa je dobro in prav za malčke?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863